Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненської преси (за період 29 вересня по 5 жовтня 2014)
Рівненська преса, що потрапила до вибірки (Рівне вечірнє, Рівне експрес, Вісті Рівненщини, Сім днів) у в звітному тижні досить активно висвітлювала виборчу кампанію. Варто відзначити, що значно зросла кількість матеріалів, які були марковані як «Передвиборча агітація» (відповідно не аналізуються під час моніторингу), при цьому все-рівно залишалися такі, що мали ознаками «джинси», без відповідних позначок. Частка виборчого контенту в різних газетах складає від 10 до 30% загального обсягу.
За результатами моніторингу у звітному періоді можна констатувати незбалансованість представлення різних політичних сил, як за обсягом, так і за тональністю Це, в свою чергу, не забезпечує виборцям можливості зробити зважений та усвідомлений вибір. Така тенденція зберігається від початку кампанії
Посадові особи представлені мало, найбільше в державній та комунальній газетах.
Найактивніше в пресі були представлені Блок Петра Порошенка, Батьківщина та Радикальна партія. Лише кілька слів згадали про Громадянську позицію.
В позитивній тональності найбільше писали про Батьківщину та Радикальну партію, менше – Блок Петра Порошенка, і зовсім нічого – Громадянську позицію, КПУ, Свободу, та Сильну Україну.
Негативу ж, як завжди, найбільше дісталося Блоку Петра Порошенка (в матеріалах що мають ознаки «джинси», очевидно розміщеними за кошти штабів конкурентів) та Радикальній партії. Стосовно радикалів, прослідковувалось негативне ставлення одного з авторів до цієї партії. Зовсім трішки покритикували КПУ, Народний фронт та Свободу, і не згадали в цій тональності Громадянську позицію, Опозиційний блок, Самопоміч та Сильну Україну.
В нейтральній тональності найбільше писали про Блок Петра Порошенка, Батьківщину та Радикальна партію, найменше – Громадянську позицію, КПУ та Самопоміч, і зовсім не згадали Опозиційний блок, Свободу та Сильну Україну.
Основні теми для висвітлення: знайомство з кандидатами в депутати (як з позитивними їх сторонами, так і з критикою), ситуація на валютному ринку, історія зі зміною прізвища місцевого кандидата на Ляшко, аналіз списків кандидатів в депутати та їх шансів на перемогу.
Найбільшою проблемою у висвітленні виборів рівненськими газети уже традиційно є велика кількість замовних немаркованих матеріалів.
В газеті Вісті Рівненщини у звітному періоді серед немаркованих матеріалів була інформація лише про дві політичні сили, більше про Блок Петра Порошенка і менше – Батьківщину, в нейтральній тональності. Темою для висвітлення стала сесія обласної ради, де активно брали участь представники Батьківщини, а «сміттєву люстрацію» пройшов кандидат мажоритарник від Блоку Петра Порошенка Олександр Данильчук. Інші матеріали були марковані як «Передвиборча агітація».
В газеті Рівне вечірнє велика частка виборчого контенту – до 30% від загального обсягу. Частина з цим матеріалів були промарковані, частина ні. Найактивніше в немаркованих матеріалах писали про Блок Петра Порошенка (скоріш за все в матеріалах, розміщених конкурентами, адже вони мали негативну тональністю) та Радикальну партію. Зовсім мало згадали в газеті про Громадянську позицію, КПУ та Сильну Україну.
Найбільше газета була прихильна (матеріали з позитивною тональністю) до Радикальної партії та Самопомочі, найменше позитиву стосувалося Блоку Петра Порошенка. А про такі партії як Громадянська позиція, КПУ, Свобода та Сильна Україна матеріалів з позитивною тональністю не було.
Натомість в негативній тональності найбільше писали про Блок Петра Порошенка та Радикальну партію, зовсім трішки дісталося критики Батьківщині, Народному фронту та Свободі, про інших взагалі не було критичним матеріалів.
В нейтральній тональності найбільше писали про Блок Петра Порошенка, найменше - Громадянську позицію, КПУ, Самопоміч, і зовсім нічого - Опозиційний блок.
З Рівне експрес до моніторингу матеріалів потрапило менше, адже в цій газеті більше статей було марковано. Переважно це були матеріали з позитивною тональністю, і стосувалися: найбільше партії Батьківщина, трішки менше – Радикальної партії та Народного фронту. В негативній тональності багато писали про Блок Петра Порошенка, і трішки - щодо КПУ. Інші партії взагалі не згадувались, матеріалів з нейтральною тональністю не було.
У газеті Сім днів матеріали були подані більш збалансовано, і переважно в нейтральній тональності. В позитивній тональності був лише один немаркований матеріал з ознаками «джинси» про Опозиційний блок. В негативній тональності були лише матеріали щодо двох партій – більші за обсягом про Батьківщину, і менші – Народний фронт (через критику Арсенія Яценюка).
Матеріали з нейтральною тональністю найбільше розповідали про Радикальну партію, Батьківщина та Блок Петра Порошенка, а найменш активно висвітлювались представники КПУ. Разом з тим, матеріалів в цій тональності про Громадянську позицію та Самопоміч не було взагалі.