Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Протягом зазначеного періоду радіо не дотримувались збалансованості та з доволі різною активністю висвітлювали передвиборчу кампанію.Найбільше позитивної, нейтральної та негативної інформації було вказано про діяльність прем’єра та уряду. Посадові особи були представлені переважно як виконавці обов’язків. Як виконавці обов’язків та агітатори одночасно виступали лише Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов у контексті їхньої зустрічі з представниками різних конфесій.
Найменше передвиборного контенту прозвучало на УР1, там же звучало й найменше критики, а переважно нейтральна й позитивна тональності. Найбільше уваги приділили «Народному фронту» та «Свободі», трохи менше — «Батьківщині», «Опозиційному блоку» та «Блоку Петра Порошенка».
Неактивно висвітлювали кампанію й на радіо «Вести», переважно це була критика уряду та Президента. (У контексті звільнення Олега Мусія, міністра охорони здоров’я, та Миколи Литвина, очільника Держприкордонслужби).
Найактивніше про партії та кампанію звучали новини на радіо «Ера». Саме на цьому медіа ресурсі прозвучало найбільше незбалансованої інформації та сюжетів з ознаками замовності.
Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була близько 5 %.
Загалом найбільше прозвучало інформації про партії «Народний фронт» і «Батьківщина», а оминули уваги «Громадянську позицію» та «Самопоміч».
Незбалансованість представлення партій, як загалом, так і за тональністю, дозволяє стверджувати, що за даний період рівний доступ до медіа був забезпечений недостатньо.
УР1
У випуску за третє жовтня за допомогою маніпуляції радіо версткою та вживанні частки «нібито» створювався негативний контекст інциденту з Нестором Шуфричем («Опозиційний блок»). Зокрема після загалом нейтрального повідомлення про побиття Нестора Шуфрича йшлося про те, що згаданий депутат «нібито» отримав струс мозку. Після цього — про те, що в мережі з’явилися фото, які підтверджують, що Шуфрич вже покинув лікарню.
«Ера ФМ»
Маніпулювання радіоверсткою використовувалося у програмі за 29 вересня. Йшлося про те, що партія «Батьківщина» виступає за референдум щодо вступу України до НАТО. Повідомлення мало позитивний характер, бо перед ним наводилися результати опитування українців щодо можливості вступу до НАТО (більшість виступали за).
Серед матеріалів з ознаками замовності було повідомлення про те, що Олег Ляшко продав свій автомобіль для допомоги армії: «Аби допомогти фронту, лідер Радикальної партії Олег Ляшко продав свій автомобіль RangeRover. За нього депутат виручив 70 тисяч доларів, які вже спрямовані бійцям АТО. Гроші пішли на потреби спецбатальйонів "Свята Марія", "Луганськ-1", 25-го батальйону територіальної оборони "Київська Русь" та 72-ї бригади ЗСУ. На виручені кошти було придбано автомобілі КаМАЗ та МАЗ, 100 бронежилетів, бушлати, термобілизну, спальні мішки та інші необхідні речі».
Партія «Батьківщина» у своїй пропаганді активно використовувала ім'я Надії Савченко. Зокрема у випуску за 30 вересня наводилися слова адвоката льотчиці Марка Фейгіна: «Те, що партія "Батьківщина" довірила Н. Савченко бути першим номером у списку, виводить справу проти льотчиці на вищі щаблі, і за її порятунок тепер будуть боротися значно більше людей».
Маніпуляційні технології використовувалися й для інформування про партію Сергія Тігіпка «Сильна Україна». Зокрема у випуску за перше жовтня був застосований метод маніпуляції версткою. Перед нейтральним повідомленням про те, що партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна» робить спеціальні покрокові інструкції для вимушених переселенців про те, як отримати відкріпне свідоцтво, ведуча робить підводку. Журналістка розповідає про те, що голосування для вимушених переселенців стане справжньою проблемою, бо більшість із них ніяк не розуміє, як вони мають отримати відкріпне свідоцтво для голосування. Завдяки цій підводці загалом нейтральне повідомлення про дії партії Сергія Тігіпка та коментар Світлани Фабрикант сприймаються як позитивні.
У згаданому вище випуску також використовувався прийом останнього слова. Це стосувалося інформування про діяльність «Батьківщини»: «Нагадаю, "Батьківщина" єдина з-поміж політичних партій, яка провела внутрішню люстрацію і веде на вибори нову сильну команду. У першій десятці "Батьківщини" – сім нових для української політики облич».
Черговий новинний випуск (за друге жовтня) закінчувався повідомленням про Радикальну партію. Зокрема йшлося про те, що останнім часом здійснювалися напади на партію. Після журналістських слів звучав коментар Олега Ляшка, який звинувачує в цих інцидентах олігархів, але водночас каже, що це не злякає радикалів.
Лише в одному випуску за третє жовтня було чотири сюжети з використанням прийомів маніпулювання.
Зокрема, попри загальну нейтральність, сюжет про відвідування Петром Порошенком Львівського національного університету, мав ознаки маніпулювання. Було використано маніпулювання радіоверсткою: перед сюжетом подавалися статистичні дані про загиблих на Сході, згодом наводилася інформація про заяву Президента звільнити голову Державної прикордонної служби Миколу Литвина, а також про презентацію президентської стратегії «2020» , з якою Петро Порошенко приїхав до Львова. Інформування про реформи сприяло формування позитивного іміджу Президента та його оточення.
Ознаки замовності мала й інформація про передвиборчі поїздки Юлії Тимошенко: «Юлія Тимошенко – практично єдина з усіх політиків, яка під час передвиборчої кампанії активно їздить країною. Партія "Батьківщина" організовує мітинги здебільшого у невеличких райцентрах, де раніше ніколи не доїжджали політики першої величини». Прикметно, що ці дані наводилися після загалом нейтральної інформації про заяву Юлії Тимошенко, що стосувалася необхідності посилення оборони.
Радикальна партія використовувала радіоресурс як майданчик для тлумачення контексту подій, що стосуються заяви вінницьких представників партії, яких нібито звільнив Олег Ляшко: «Олег Ляшко, відповівши на це, зазначив, що це брехня, і припустив, що олігархи, проти яких він веде нещадну боротьбу, могли заплатити цим людям за наклеп, щоб підірвати довіру до його політсили напередодні виборів. Депутат повідомив, що з цього прикладу Радикальна партія, як і обіцяла на передвиборчому з'їзді, розпочала процес народної люстрації своїх рядів і планує продовжити таку практику до повного самоочищення». Така заява не лише нівелювала попередню інформацію про обурення вінницьких представників партії, а й позитивному світлі показувала дії Олега Ляшка, впливала на формування іміджу партії.
Сюжет про зустріч Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова з представниками різних конфесій був неоднозначним. Хоча політики презентували себе як виконавці обов’язків, проте саме повідомлення мало й передвиборний характер: «Посадовці подякували священикам за їхню допомогу українцям, міцну віру та громадянську позицію. Крім того, спікер Верховної Ради Олександр Турчинов закликав служителів церкви посприяти волевиявленню громадян на цих парламентських виборах, а саме – звернутися до людей з проханням, щоб ті відповідально поставилися до виконання свого громадянського обов’язку». Після цього йшла пряма мова Олександра Турчинова: «І дуже важливим є, враховуючи авторитет церков і релігійних організацій у суспільстві, ваше пастирське звернення до громадян, які повинні виконати свій громадянський обов’язок і обрати той Парламент, який дійсно захищатиме інтереси нашої країни…».
Прикметним є те, що у випуску за четверте жовтня був окремий сюжет, присвячений передвиборній агітації та джинсі у ЗМІ.
«Вести»
Медіа-ефекти та маніпуляції, які застосовувались на радіо «Вести» були спрямовані переважно на формування негативного образу, для цього використовували повтори, емоційні висловлювання та риторичні запитання. Скажімо, в ефірі від 2 жовтня на початку та в середині програми звучить анонс: «Еще больше любви к Родине: премьер Арсений Яценюк заявляет, что в стране нужно усилить патриотическое воспитание. Как сделать так, чтобы не переборщить?».
Повтор думки використовують і по-іншому: «В целом в украинской политике многие кадровые решения принимаются с опозданием, но за поскольку увольнение и назначение ключевых чиновников отвечает Президент, ему и решать, когда это должно произойти — заявил в радио «Вести» политолог Виталий Бала. «Все, що стосується кадрової політики, призначень чи звільнень, вони, напевне, не піддаються політичному поясненню, речі, які потрібно було зробити ще можливо місяць, два, три, а то й півроку тому, робляться зараз, а деякі речі взагалі не відбуваються і не робляться. Більше того, нові призначення, які вже зараз видно, що вони є помилковими, їх ніхто не виправляє.» У цьому сюжеті ведучий дублює й конкретизує критичну позицію експерта і таким чином акцентує на цьому увагу.