укр eng

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 1-30.09.2014


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Преса
Регiон: Волинська область

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 1-30.09.2014

 

Волинська преса серед інших видів ЗМІ, найактивніше висвітлювала вибори. Хоча, варто відзначити, що на початку звітного періоду матеріалів виборчого спрямування було мало, натомість уже з середини вересня, та особливо вкінці місяця, активність преси у цьому напрямку  відчутно збільшилася. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 40-50%.  Найбільше інформації подано в позитивній тональності, а найменше в негативній.

 

Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців дає змогу зробити попередній висновок про те, що волинські друковані видання намагалися  забезпечити їм відносно рівний доступ до медіа. Також можна впевнено сказати, що виборці отримали недостатньо інформації для того, аби прийняти усвідомлене та виважене рішення. В основному ЗМІ висвітлювали діяльність окремих політичних лідерів, їх роль у підтримці українського війська, ставлення до подій на Сході та в державі в цілому, проте майже не було інформації про програми партій та першочергові завдання, які вони планують вирішити.  Не аналізувалася діяльність депутатів ВР попередніх скликань, які  йдуть на вибори. Не у всіх ЗМІ було представлено перелік політичних партій та кандидатів масо висуванців, які беруть участь у виборах до парламенту нового скликання.

 

Посадові особи були представлені лише  як виконавці своїх обов’язків.

Найбільше інформації на шпальтах газет отримали Блок Петра Порошенка, “Батьківщина” та Радикальна партія. Найменше  — Громадянська позиція, Свобода та прем’єр міністр Арсеній Яценюк. Не згадували у пресі КПУ, Сильну Україну та спікера ВР Олександра Турчинова.  

            В позитивній тональності найбільше інформації присвячено «Опозиційному блоку», партії «Батьківщина» та Радикальній партії. Критикували цього місяця лише Президента України та Блок Петра Порошенка. В нейтральній тональності найчастіше йшлося знову ж таки про Президента України, Блок Петра Порошенка та Народний Фронт.  

 

 На висвітлення виборчої кампанії вплинула нестабільна ситуація в державі та бойові дії на Сході України.  Саме на цій темі активно спекулювали політичні сили, звинувачуючи у бездіяльності владу.

         Впродовж звітного періоду пріоритетності представлення на шпальтах газет окремих політичних сил не помічено, на перших сторінках подавалася переважно інформація про ситуацію на Сході України, діяльність місцевої влади.

 

         Газета «Волинь-нова» висвітлювала перебіг виборчої кампанії найбільш збалансовано. Майже вся інформація подана в нейтральній тональності та носила інформативний характер. Найбільше матеріалів стосувалося висвітлення діяльності Президента України Петра Порошенка. Серед політичних сил, найбільше інформації отримали найрейтинговіші, згідно соціології, кандидати та політичні партії - Блок Петра Порошенка, “Батьківщина”, Радикальна партія, «Народний Фронт», а також «Самопоміч» та «Свобода». В газеті була спроба зробити аналіз, хто з громадських активістів чи військових помічений у списках політичних партій («Майданівці та комбати ідуть у політику»). Інших аналітичних матеріалів не було. Найактивніше висвітлювалася тема війни та соціально-економічного становища України. Стосовно політичних сил, то у ЗМІ матеріали розміщуються під рубриками “Політика”, “Вибори 2014” та позначаються зірочкою. Найбільше інформації у ЗМІ присвячено кандидатам самовисуванцям по мажоритарних округах Волині.

 

         У газеті  «Вісник+К » увага зосереджена на позитивному висвітленні діяльності політичних партій та кандидатів в депутати ВР. Найактивніше на сторінках газети йшлося про «Батьківщину», Радикальну партію та Блок Петра Порошенка. Переважну більшість матеріалів можна назвати «джинсою». Зокрема, для прикладу, кілька статей: «Тимошенко: Для мене честь бути другим номером за Надієб Савченко», «Юрій Вознюк: Нашу країну врятує тільки політичний компроміс», «До парламенту іде єдина опозиція до нинішньої влади»,  «Три дні з Олегом Ляшком». Майже усі ці матеріали були продубльовані в інших обласних виданнях, в окремих  - як політична реклама, в переважній більшості без маркування. Чимало статей стосувалося  партійних з’їздів основних політичних сил. Критика у газеті дісталася лише Блоку Петра Порошенка,  щоправда в агітаційній статті «Батьківщини»: “Особливий статус Донбасу — шлях до втрати суверенітету”. Матеріал побудований на контрасті та має  на меті сформувати у читача позитивне ставлення до лідерки партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко та негатив до Президента України Петра Порошенка: “Надаючи особливий статус Донбасу, Президент відкрив справжню “скриньку Пандори”... Далі наводяться слова Юлії Тимошенко: “Я добре розумію, що ці закони ініційовані саме Президентом, що вони проведені завдяки сильному тиску Президента на депутатів Верховної Ради. Але ще не запізно повернутися на проукраїнські патріотичні позиції і накласти вето на обидва закони...”. Випадки розміщення «джинси» активізувалися вкінці звітного періоду.  

 

         Менш активно виборча тематика висвітлювалася на сторінках газети «Сім’я і дім». Щоправда, переважна більшість матеріалів можна назвати прихованою політичною рекламою. Інформаційних та аналітичних матеріалів виборчого змісту практично не було. Подана інформація була винятково позитивного змісту та стосувалася висвітлення діяльності Радикальної партії, Опозиційного блоку, Блоку Петра Порошенка та Народного Фронту. 90 % матеріалів можна віднести до прихованої політичної реклами.

 

        Пасивно тему виборів висвітлювали «Відомості». В позитивній тональності йшлося про партію «Самопоміч», в нейтральній  - про Президента Петра Порошенка, у негативному змісті висвітлено діяльність прем’єр міністра Арсенія Яценюка. Матеріалів виборчої тематики було надзвичайно мало, проте їх кількість зростала з наближенням дня виборів. Інформація, подана в газеті, носила переважно інформативний характер, хоча були випадки розміщення «джинси».

 

Найменше інформації про перебіг виборчої кампанії опубліковано в газеті «Віче». Зокрема, позитивно згадувалося лише про Радикальну партію та Опозиційний Блок, негативно – про Блок Петра Порошенка. 90 % матеріалів можна віднести до прихованої політичної реклами. Аналітики у ЗМІ не було, так само й не було практично матеріалів інформативного змісту про те, хто бере участь у парламентських виборах. Публікувалися лише статті про окремі політичні партії, чиї виборчі штаби очевидно проплатили розміщення матеріалів.