Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Протягом вересня 2014 року моніторинг проводився у випусках новин двох телевізійних каналів Дніпропетровська – ДОДТРК («Дніпропетровський державний 51 канал) і 11 каналі (фактично належить Віктору Пінчуку). За цей час телеканали в цілому дотримувалися медійного законодавства, адже політичні сили і мажоритарні кандидати, що були представлені, на момент ефірів ще не були зареєстровані і фактично не являли собою суб’єктів політичного процесу. Втім, не можна й не зауважити, що певні порушення мали місце. Абсолютний лідер серед політичних сил – «Сильна Україна» Сергія Тігіпка. Трохи відстає, але представлений потужно порівняно з іншими «Опозиційний блок» (ним в регіоні опікується Олександр Вілкул). До речі, саме з приїздом Вілкула медійна активність «Опозиційного блоку» значно активізувалася. Пояснити таку активність «Сильної України» і «Опозиційного блоку» не складно – це не просто їхній базовий, а, можливо, чи не єдиний регіон, де вони можуть розраховувати на прихильність виборців.
Загалом на двох каналах вийшло 15 політичних сюжетів загальною тривалістю 1773 секунди. Вони занесені до мониторингової таблиці.
Показово, що на каналі ДОДТРК (51 канал) ці сюжети здебільшого виходили після основного блоку новин, у блоці з відбивкою «Реклама», перед блоком новин економіки. 11 ТБ канал транслював деякі політичні сюжети в основному блоці (маскуючи під суспільно-важливу або просто інформацію). Втім, більшість політичних сюжетів виходили у другій частині програми новин. Особливості розміщення сюжетів фактично однакові в усіх регіонах.
Відзначимо, що на обох каналах неабияку активність виявили мажоритарні кандидати – Олексій Чеберда («Батьківщина», прописаний у Києві), Андрій Горник («Батьківщина», прописаний у Києві), Яків Безбах (протеже Віктора Пінчука, чинний нардеп ВР, сюжети про нього – лише на 11 ТБ каналі Пінчука). Перші двоє з’являються в ефірах обох каналів ЩОВИПУСКУ новин. Сюжети про цих осіб подавалися не як політичні – вони виступали як «політики», «меценати», «економісти», «експерти» з того чи іншого питання. Безбах – як депутат ВР.
22 вересня на каналі ДОДТРК («Дніпропетровський державний», 51 канал) через рекламну відбивку був сюжет, присвячений Наталі Королевській («Опозиційний блок»).
Спала медійна активність мажоритарника Загіда Краснова, яка мала місце першого тижня моніторингу. Це пояснюється тим, що він був змушений відмовитись балотуватися по «своєму напрацьованому» округу через високу ймовірність висування там міського голови Дніпропетровська Івана Куліченка. Тепер Краснову не до телевізійних сюжетів – пройти по іншому міському округу буде надто складно.
Подив викликав сюжет від 24 вересня (поза блоком новин) про подачу документів для рєестрації до ЦВК командиром батальйону «Донбас» Тарасом Костанчуком, який балотується по … 114 округу Луганської області!
Від 29 вересня всі агітаційні сюжети виходять згідно із медійним законодавством, через відповідні відбивки.
Діяльність перших осіб держави не висвітлювалася навіть на рівні посадових обов’язків можновладців.
За цей час на ТБ каналах, що моніторяться, вийшли такі політичні матеріали:
З них 5 на 711 секунд з нейтральною тональністю, 1 на 97 секунд – з позитивною;
З них 3 на 329 секунд з нейтральною тональністю і 2 матеріали на 171 секунду з позитивною тональністю;
Сергій Тігіпко, Світлана Фабрикант, Євген Жадан (6 номер у списку «Сильної України») Юлія Тимошенко, Сергій Ларін, Вадим Рабинович, Олег Тягнибок, політологи Єрмолаєв, Фесенко.
Фактично найдовший синхрон – 82 секунди – був у Олега Тягнибока – три фрагменти в сюжеті: 31+27+24 секунди.
На каналі ДОДТРК (51 канал) ці сюжети здебільшого виходили після основного блоку новин, у блоці з відбивкою «Реклама», перед блоком новин економіки.
На 11 каналі сюжети на політичні теми подавалися у другій частині блоку новин з відбивкою.
Від 29 вересня всі агітаційні сюжети виходять згідно із медійним законодавством, через відповідні відбивки.
Серед маніпуляційних прийомів варто видзначити прийом застосування значущих символів, прийом формування довіри аудиторії, маніпулятивнний вплив на конкретні інтереси й потреби, прийом «зміщення акцентів», маніпуляція на основі створення іміджу.