укр eng

Звіт за результатами моніторингу вінницького телебачення за вересень 2014


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Вінницька область

Загальні тенденції

 Протягом вересня Вінницькі телеканали висвітлювало вибори пасивно, а також  цілковито не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 10%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, позитивно оцінювалась діяльність центральних та місцевих органів влади, зовсім відсутня –  негативна тональність.

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканали «ВДТ», «ВІТА» не забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа. Ймовірно, більшість лідерів виборчих перегонів для агітації обрали не регіональні телеканали, а розміщення наочності у вигляді бігбордів, плакатів, розповсюдження бюлетенів з програмами кандидатів, флаєрів, безпосередні зустрічі з вінничанами. Можливо, таке рішення було викликано й тим, що телеканали відмовилися розміщувати у випусках новин будь-яку інформацію, що стосувалася учасників виборчого процесу. Натомість, усю політичну рекламу й інформаційні повідомлення щодо перебігу виборчих перегонів на Вінниччині телеканали подавали у блоках після новин, що є своєрідною маніпуляцією.

Водночас, можна зробити попередній висновок, що після перегляду інформаційних випусків «ТНВ» та «Новини» виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок того, що на місцевому телебаченні чільне місце в ефірі посідали представники органів влади, в т.ч. центральної; перебіг виборчого процесу розглядався тільки крізь призму коментарів експертів обласного відділення КВУ. Аналізу жодної із програм ні партій, ні кандидатів-мажоритарників не подавалося, будь-які дебати були відсутні.

Посадові особи Президент України Петро Порошенко, Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, голова Вінницької облдержадміністрації Анатолій Олійник, голова обласної ради Сергій Свитко, в.о.Вінницького міського голови Сергій Моргунов були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Жодного разу не фігурував у випусках новин Олександр Турчинов, ні як виконавець обов’язків, ні як агітатор. Досить часто на екранах з’являвся колишній Вінницький міський голова, а нині віце-прем’єр-міністр Володимир Гройсман як виконавець своїх посадових обов’язків.

Найактивніше на  телеканалах були представлені: Петро Порошенко – Президент, Арсеній Яценюк – урядовець, Блок Петра Порошенка.

Натомість мінімум інформації виборці отримали про: Народний фронт, Свободу, Радикальну партію.

Про таких, як Громадянська позиція, КПУ, Опозиційний блок,  Самопоміч, Сильна Україна, Арсеній Яценюк-партієць, Олександр Турчинов-партієць, телеканали взагалі не інформували. 

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали: Петро Порошенко – Президент,  Арсеній Яценюк – урядовець, Блок Петра Порошенка. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені: Народний фронт, Свобода, Радикальна партія. Мінімум критики прозвучало на адресу Батьківщини.

Петро Порошенко – Президент,  Арсеній Яценюк – урядовець, Блок Петра Порошенка  отримали найбільше прямої мови.

Петро Порошенко Президент, Арсеній Яценюк – урядовець були найчастіше представлені у перших сюжетах.

Основні теми: виконання Президентом Петром Порошенком, главою уряду Арсенієм Яценюком своїх посадових обов’язків, прийняття ними важливих для розвитку держави рішень; участь у виборчій кампанії депутата обласної ради Олексія Порошенка (Блок Петра Порошенка); участь у виборчій кампанії Олександра Домбровського (Блок Петра Порошенка); прес-конференція кандидатів-мажоритарників В.Кудіярова та Б.Максимчука; візит до Вінниці  радника міністра внутрішніх справ України, кандидата в депутати від Народного фронту А.Геращенка – реформування правоохоронних органів; прес-конференція Антиляшко тощо.

 Спікери:

Голова Вінницької ОДА – Анатолій Олійник

Голова Вінницької облради Сергій Свитко

В.о.Вінницького міського голови – Сергій Моргунов

Президент України Петро Порошенко

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк

Віце-прем’єр-міністр України Володимир Гройсман

Блок Петра Порошенка – Олексій Порошенко, Олександр Домбровський

Батьківщина – Юлія Тимошенко

Народний фронт – Антон Геращенко

Радикальна партія – Юрій Малинич

 

По кожному окремому ЗМІ

Вінницький телеканал «ВДТ» в інформаційних випусках «ТНВ» висвітлював вибори пасивно, а також цілковито не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 10 %. Найбільше інформації було в позитивній тональності, найменше – в нейтральній, в негативній – взагалі не було жодного матеріалу.

Незбалансованість  представлення головних політичних гравців дає змогу зробити впевнений висновок про те, що телеканал «ВДТ» не забезпечив їм рівний доступ до медіа.

Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Адже, протягом означеного періоду на ТК «ВДТ» суб’єкти виборчого процесу активніше були представлені переважно в інформаційному випуску «ТНВ», а у форматі аналітичного інформаційного проекту «Крапка», прямоефірної програми «Політрада», окремих сюжетів, що виходили в час, про який не зазначено у програмі телепередач.

Посадові особи Президент України Петро Порошенко, Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, голова Вінницької облдержадміністрації Анатолій Олійник були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Жодного разу не фігурував у випусках новин Олександр Турчинов, ні як виконавець обов’язків, ні як агітатор.

Найактивніше на  телеканалі «ВДТ» були представлені: Петро Порошенко – Президент, Арсеній Яценюк – урядовець, Блок Петра Порошенка.

Натомість мінімум інформації виборці отримали про: Народний фронт, Свободу, Радикальну партію.

Про таких, як Громадянська позиція, КПУ, Опозиційний блок,  Самопоміч, Сильна Україна, Арсеній Яценюк-партієць, Олександр Турчинов-партієць, телеканал взагалі не інформував. 

 

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав Петро Порошенко – Президент, Арсеній Яценюк – урядовець. Нейтрально представлено Народний фронт, Радикальну партію, Свободу. Не критикували жодної політичної сили.

Петро Порошенко – Президент,  Арсеній Яценюк – урядовець, Блок Петра Порошенка  отримали найбільше прямої мови.

Петро Порошенко – Президент, Арсеній Яценюк – урядовець були найчастіше представлені у перших сюжетах.

Основні теми:

15 вересня 2014 р.

Усна інформація – Президент України П.Порошенко (виконавець обов’язків) – зустріч з міністром закордонних справ Австрії С. Курцем (65 сек.)

Сюжет – нарада з енергозбереження, голова ОДА А. Олійник (виконавець обов’язків)  з керівниками районів (130 сек.)

16 вересня 2014 р.

Сюжет – зустріч голови ОДА А.Олійника (виконавець обов’язків)  та голови району Сорока (Республіки Молдова) В.Сеу – реалізація спільних проектів (134 сек.)

17 вересня 2014 р.

Усна інформація – Прем’єр-міністр України А.Яценюк (виконавець обов’язків)  – засідання уряду (65 сек.)

18 вересня 2014 р.

Усна інформація – перебування Президента України П.Порошенка (виконавець обов’язків) в Канаді, підписання угод. (73 сек.)

Усна інформація + відео – думка експерта щодо закону про люстрацію. Синхрон: Анатолій Банах – координатор люстраційного комітету Вінниччини  (43 сек.)

Усна інформація – Прем’єр-міністр України А.Яценюк (виконавець обов’язків)  – зустріч з віце-президентом Світового банку Лорою Так  (77 сек.)

22 вересня 2014 р.

Усна інформація – Президент України Петро Порошенко (виконавець обов’язків) – підсумки  зустрічі з президентом США Бараком Обамою (60 сек.)

Сюжет – участь у виборчій кампанії депутата ОР Олексія Порошенка (120 сек.)

23 вересня 2014 р.

Усна — Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман (виконавець обов’язків) – енергозбереження (60 сек.)

24 вересня 2014 р.

Усна інформація – Президент України Петро Порошенко (виконавець обов’язків) (90 сек)

Усна інформація – Прем’єр-міністр України А.Яценюк (виконавець обов’язків) (110 сек)

25 вересня 2014 р.

Усна інформація – Президент України Петро Порошенко (виконавець обов’язків) (90 сек)

Усна інформація – Прем’єр-міністр України А.Яценюк (виконавець обов’язків)  (90 сек)

Сюжет – участь у виборчій кампанії депутата ОР Олексія Порошенка (Блок Петра Порошенка) (110 сек.)

26 вересня 2014 р.

Усна інформація – Президент України Петро Порошенко (виконавець обов’язків) (60 сек)

Усна інформація – Прем’єр-міністр України А.Яценюк (виконавець обов’язків) (60 сек)

Сюжет – участь у виборчій кампанії Олександра Домбровського (Блок Петра Порошенка) (120 сек.)

29 вересня 2014 р.

Усна + відео — субсидії. Синхрон: Анатолій Олійник  - голова ОДА (120 сек.)

Усна + відео — про забезпечення  організаційної  складової  парламентських виборів  у повному обсязі  Синхрон:  А.Олійник — голова ОДА (126 сек.)

Сюжет – опитування — перевірка даних у виборчих списках. Експерт в студії — Владислав Телень — голова Вінницького обл.відділення КВУ

Сюжет - прес-конференцію кандидатів-мажоритарників В.Кудіярова та Б.Максимчука (180 сек.)

30 вересня 2014 р.

Усна — Президент України Петро Порошенко - підписання Указу про відзначення державними нагородами 159 воїнів, які проявили мужність та героїзм під час боїв у зоні проведення АТО (110 сек.)

Усна — ПМ А.Яценюк — на полігоні в  Нових Петрівцях (120 сек.)

Усна + відео - голова ОДА  Анатолій Олійник - зустріч з двома  командами довготермінових спостерігачів від ОБСЄ, які працюватимуть  під час парламентських  виборів. Синхрон: А.Олійник — голова ОДА (180 сек.)

Сюжет —  візит до Вінниці  радника міністра внутрішніх справ України, кандидата в депутати від Народного фронту А.Геращенка - реформування правоохоронних органів (120 сек.)

Сюжет – урочистості до Дня вчителя в театрі ім.Садовського. Учасник – мажоритарник від Блоку Петра Порошенка Олексій Порошенко (145 сек.)

Сюжет – підготовка Стрижавської школи д опалювального сезону, голова ОДА А.Олійник (180 сек.)

Спікери:

Голова Вінницької ОДА – Анатолій Олійник

Голова Вінницької облради Сергій Свитко

В.о.Вінницького міського голови – Сергій Моргунов

Президент України Петро Порошенко

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк

Віце-прем’єр-міністр України Володимир Гройсман

Блок Петра Порошенка – Олексій Порошенко, Олександр Домбровський

Батьківщина – Юлія Тимошенко

Народний фронт – Антон Геращенко

 

Вінницький телеканал «ВІТА» в інформаційних випусках «Новини» висвітлював вибори пасивно, а також цілковито не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 5%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, найменше – в негативній.

Незбалансованість  представлення головних політичних гравців загалом дає змогу зробити впевнений висновок про те, що телеканал «ВІТА» не забезпечив їм рівний доступ до медіа.

Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок того, що на комунальну телевізійному каналі Вінницької міської ради «ВІТА» суб’єкти виборчого процесу активніше були представлені не у випусках «Новини», а в окремих сюжетах, що виходили під рубрикою «Округ в об’єктиві», яка не відображена у програмі телепередач (своєрідна маніпуляція).

 

Посадові особи Аресінй Яценюк – урядовець,  голова Вінницької облдержадміністрації Анатолій Олійник, голова облради Сергій Свитко, в.о.міського голови Сергій Моргунов були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Жодного разу не фігурував у випусках новин Петро Порошенко – Президент, Олександр Турчинов, ні як виконавець обов’язків, ні як агітатор.

Найактивніше на  телеканалі «ВІТА» була представлена Батьківщина як нейтральній, так і негативній тональності.

Про таких, як Громадянська позиція, КПУ, Опозиційний блок,  Самопоміч, Сильна Україна, Арсеній Яценюк-партієць, мажоритарними, Петро Порошенко – партієць, Олександр Турчинов-партієць, телеканал взагалі не інформував. 

 Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали: Арсеній Яценюк – урядовець, Блок Петра Порошенка.

Найактивніше у нейтральній тональності було представлено: Батьківщина, Народний фронт, Свобода.

Найбільше прямої мови отримав Арсеній Яценюк – урядовець, Свобода.

У перших сюжетах найчастіше були представлені голова Вінницької облдержадміністрації Анатолій Олійник, в.о.міського голови Сергій Моргунов, віце-прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Основні теми:

16 вересня 2014 р. «Новини»

Сюжет – триває боротьба за крісло головного лікаря обласного центру медико-соціальної експертизи – одного керівництво області звільнило – іншого призначило. Однак в кабінеті залишилось два головлікарі. Представники ВО «Свобода», ПП «Батьківщина» та самооборони завітали на прийом, аби забрати ключі й печатку в попереднього очільника закладу й передати новому (150 сек.).

17 вересня 2014 р. «Новини»

Сюжет – в гості до квартири заступника Вінницького міського голови А.Реви (виконавець обов’язків) завітали місцеві журналісти. Господар показав як він живе (1800 сек).

23 вересня 2014 р. «Новини»

Міліція затримала Ю.Павленка – громадського активіста, що займався люстрацією керівників владних структур під час Революції гідності. Раніше містом поширювалася інформація про те, що нібито Павленко збирається балотуватися в нардепи по 12 виборчому округу, де планує вести передвиборчу боротьбу син Президента України Олексій Порошенко, як мажоритарник від Блоку Петра Порошенка. Сам О.Порошенко зауважив, що буде особисто відслідковувати ситуацію навколо можливого конкурента, аби вся судова процедура проходила в межах чинного законодавства. Виступає проти будь-якої політичної розправи над активістами (90 сек.)

24 вересня 2014 р.

Сюжет – засідання виконкому Вінницької міської ради з питань готовності міста до опалювального сезону. Синхрон: в.о.Вінницького міського голови Сергій Моргунов (виконавець обов’язків) – 63 сек.

Сюжет – девальвація гривні, обмеження можливості громадян купувати долари США. Синхрон: заступник Вінницького міського голови Валерій Коровій (виконавець обов’язків) – 22 сек.

25 вересня 2014 р.

Сюжет – місто Вінниця готується до опалювального сезону. Синхрон: в.о.Вінницького міського голови Сергій Моргунов (виконавець обов’язків) – 43 сек.

29 вересня 2014 р.

Сюжет – Вінницьке шляхове управління готове до зими. З комунальниками зустрівся в.о. Вінницького міського голови. Синхрон: в.о.Вінницького міського голови Сергій Моргунов (виконавець обов’язків) – 65 сек.

30 вересня 2014 р.

Про реформу правоохоронної системи України, перебудову говорив радник міністра оборони, кандидат в депутати Антон Геращенко. Синхрон. – 145 сек.

 

Спікери:

Голова Вінницької ОДА – Анатолій Олійник

Голова Вінницької облради Сергій Свитко

В.о.Вінницького міського голови – Сергій Моргунов

Президент України Петро Порошенко

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк

Віце-прем’єр-міністр України Володимир Гройсман

Блок Петра Порошенка – Олексій Порошенко, Олександр Домбровський

Батьківщина – Юлія Тимошенко

Народний фронт – Антон Геращенко

Основні медіаефекти, маніпуляції, фейки, приклади джинси.

Серед інформаційних маніпулювань виділяється прийом надмірної терміновості, прикладом застосування якого може бути термінове розповсюдження інформації про діяльність керівників держави, області, міста.

Реклама політичних партій на телебаченні транслювалась після випусків новин, в тому числі мажоритарників. Рекламні сюжети містять рекламну позначку.