Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ГОЛОВНІ ПОЛІТИЧНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
- Дмитро Шимків, заступник глави Адміністрації президента, представив 60 реформ президентської "Стратегії 2020".
- Нардепа і кандидата від "Опозиційного блоку" Нестора Шуфрича побили в Одесі. Тема "народної люстрації".
- Засідання ТСК парламенту по розслідуванню Іловайської трагедії. Міністр оборони Валерій Гелетей відмовився публічно давати пояснення.
- Повалення пам’ятника Леніну в Харкові.
- Колишні посадовці Віктор Янукович, Микола Азаров та Віктор Пшонка отримали російське громадянство. Про це повідомив радник міністра МВС Антон Геращенко.
- 30 вересня завершилася реєстрація кандидатів на вибори по мажоритарних округах. Тенденції кампанії.
- Підготовка армії до зими.
- Суд випустив колишнього "беркутівця" Дмитра Садовніка, якого підозрюють у розстрілах на Майдані. Він утік із-під домашнього арешту.
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ
Виборча кампанія увійшла в активну фазу. Частка політичної інформації на каналах кардинально не змінилася, але стала іншою структура повідомлень.
Діяльність уряду так само представлена найактивніше – понад 30% від усієї політичної інформації.
Про діяльність президента порівняно з минулим тижнем інформації удвічі менше – 9%, однак у 6 разів зросла кількість повідомлень, де главу держави згадують як лідера партії, його діяльність представлена у контексті виборів або в ній читається агітація (антиагітація) – 2,5%.
Про спікера Олександра Турчинова інформували зовсім мало - 0,5%.
Збільшився відсоток представлення "Опозиційного блоку" – майже вдвічі і становить 14%. У 1,5 разу частіше розповідали про "Сильну Україну" – 5,3%, утричі більше про "Радикальну партію" - 6,6%. Майже в тих самих межах залишилася кількість повідомлень про "Блок Петра Порошенка" - 10,6%, "Батьківщину" – 6,2%, "Народний фронт" – 7%, "Свободу" – 4,3%.
Найменше інформації про КПУ та "Самопоміч" – по 0,3%.
Найбільше негативу – про діяльність уряду. Майже 60% цієї критики прозвучало на каналі Інтер. Серед партій найбільше негативу про "Народний фронт" та "Радикальну партію". Про партію Ляшка – 99% негативу подав канал 1+1.
Позитивних повідомлень найбільше про "Опозиційний блок". Так само, як і минулого тижня – 99% позитиву містилося на двох каналах – Інтер та ТРК "Україна". Багато повідомлень із позитивним забарвленням телебачення подавало про "Блок Петра Порошенка" та "Радикальну партію" – весь позитив про партію Ляшка містився на каналі Інтер.
Найбільше прямої мови на телебаченні мали представники "Опозиційного блоку" та урядовці. Найменше – КПУ та "Самопоміч".
Тенденції висвітлення виборчої кампанії на телебаченні протягом тижня:
- Збільшилася кількість матеріалів із ознаками замовних (джинси).
- Медіа стали частіше використовувати оціночні судження, медіа-ефекти.
- У новинах недостатньо інформації про передвиборчі програми – їх майже немає.
- Телеканали не вказують, що їхні співрозмовники (політики, експерти, громадські діячі, радники перших осіб держави) – є у списках політичних сил.
З огляду на це - телеканали у цілому забезпечують доступ партій до медіа. Але глядач не отримує повної, об’єктивної та неупередженої інформації для прийняття усвідомленого рішення.
ПРО ПРЕДСТАВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ НА КАНАЛАХ
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
Канал висвітлював вибори відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 30%. ТРК "Україна" забезпечив відносно рівний доступ партій до медіа - у новинах містилися згадки про всі політичні сили, що включені в моніторинг.
Найактивніше представлена діяльність уряду - в усіх трьох тональностях. Гостями студії "Подій" були міністри соцполітики Людмила Денисова, освіти – Сергій Квіт.
Також активно висвітлювалася позиція партій "Опозиційний блок", "Батьківщина" та "Блок Петра Порошенка".
Мінімум інформації про КПУ, "Радикальну партію", "Громадянську позицію" та "Самопоміч".
Найбільше позитиву – про "Опозиційний блок".
Уряд переважно критикували. Про інші партії інформації в негативній тональності було небагато і її кількість приблизно однакова.
Урядовці отримали найбільше прямої мови. Досить активно також виступали представники "Опозиційного блоку", "Блоку Петра Порошенка" та "Батьківщини".
Не отримала можливості висловитися в ефірі "Радикальна партія", "Громадянська позиція", КПУ, "Самопоміч" та "Сильна Україна".
Більшість випусків починалися із новин про ситуацію на Донбасі.
Інформаційна політика каналу у висвітленні виборів достатньо виважена. ТРК "Україна" не зловживає негативною інформацією, головні політичні сили представлені порівняно збалансовано.
Найбільше інформації про партію "Опозиційний блок" - її представники частіше за інших з’являються в ефірі каналу. Цього тижня гостями студії були Наталія Королевська, Олександр Долженков, подано міні-інтерв’ю з Нестором Шуфричем. Політики "Опозиційного блоку" активно критикують владу. Теми розмов із "опозиціонерами" – найчастіше стосуються саме виборів, а не суспільно-політичних тем: чому вони йдуть у Раду і що пропонують виборцю. Інші політики зазвичай на цих темах не акцентують увагу.
Крім того, у новинах містилася "джинса" про "Опозиційний блок" – Юрій Бойко зустрівся із пенсіонерами Київщини (на відео лідер "Опозиційного блоку" п’є чай за столом із пенсіонерами), обіцяє відмінити пенсійну реформу та збільшувати пенсію на суму падіння національної валюти (ТРК "Україна", "Події", 3.10.2014). Пікет шахтарів під Кабміном коментує Юрій Бойко, про дії уряду каже: "Это вредительство" (ТРК "Україна", "Події", 2.10.2014). Тетяна Бахтеєва відвідала інтернат під Києвом, де живуть діти переселенців, вона заявила, що "Дополнительные нагрузки на преподавателей должны и оплачиваться дополнительно" (ТРК "Україна", "Події", 4.10.2014).
Загалом цього тижня збільшилася кількість сюжетів із ознаками політичного піару. Зокрема такі сюжети були про "Батьківщину" – поїздки Юлії Тимошенко регіонами.
Президент та урядовці використовують посади для прихованої агітації за свої партії. Основною темою для цього була підготовка армії до зими. І Арсеній Яценюк, і Петро Порошенко їздили в частини з інспекціями.
30 вересня канал подав позитивний сюжет про Арсенія Яценюка – який можна розцінювати як піар прем’єрської партії "Народний фронт". У сюжеті не йшлося про партію. Однак і смислових акцентів на урядові ініціативи теж не було:
Прем’єр Арсеній Яценюк із міністром МВС Арсеном Аваковим (який теж балотується від "Народного фронту") приїхав у частину Нацгвардії перевірити підготовку війська до зими:
- бійцям роздали нову зимову форму
- показали зразок мобільної казарми із туалетами
- чиновники обіцяють, що до 10 жовтня усі вояки матимуть зимове обмундирування
- на нові броньовані авто грошей не шкодують – 10 "кугуарів" відправлять на Донбас. Машини добре себе зарекомендували під час бойових дій
- Яценюк навприсідки прямо на вулиці спробував консерву із сухпайка, якими забезпечені гвардійці.
Сюжети на цю ж тему показали й інші телеканали.
Інформації про партію "Блок Петра Порошенка" цього тижня на каналі стало на половину більше, ніж минулого – майже 15%. Гостями студії були лідер партії Юрій Луценко (розмова стосувалася виборів), Рефат Чубаров ( про ситуацію з кримськими татарами після анексії Криму).
Канал подав кілька сюжетів про президента, які мали очевидний виборчий контекст – прихований піар президентської партії.
Про поїздку Петра Порошенка у Львів: президент заявив про відсторонення керівника Держприкордонслужби Миколи Литвина, пообіцяв підписати закон про люстрацію, нагородив курсантів, які брали участь в АТО (ТРК "Україна", "Події", 3.10.2014). (Ця тема була і на інших каналах в такому ж ключі).
У підсумковому випуску новин: президент дав силовикам тиждень на забезпечення армії усім необхідним, встановити пральні машинки та сушки. У разі провалу - обіцяє кадрові висновки. У цьому ж випуску знову була тема поїздки до Львова:
Петро Порошенко: "Завдання по Донбасу нелегке. На Донбасі знищено 50% інфраструктури. Знижено 42% промислового потенціалу. Але мої поїздки по світу дають мені впевненість, що як тільки Донбас буде звільнено, ми дуже швидко наберемо донорський спецфонд, ми дуже швидко відновимо промисловий потенціал. Тільки не відновимо старий, а побудуємо новий. І це буде новий сучасний український Донбас". (ТРК "Україна", "Події тижня", 5.10.2014)
Канал іноді маніпулює – нав’язує своє бачення, позбавляє гляда можливості самому робити висновки. У темі "народної люстрації" – простежується негативна оцінка цього явища:
"Врешь – не уйдешь! К чему может привести самосуд? Украина переживает всплеск уличного насилия. Некие люди, назовем их условно – активисты, поскольку ни одна из известных сил свою причастность к инцидентам не подтвердила – преследуют политиков и чиновников разного уровня. Без суда и следствия, подвергая их публичному унижению, помещая в контейнеры для мусора. И в ряде случаев – избиению. Называют они эти акции – "люстрацией" (ТРК "Україна", "Події тижня", 5.10.2014).
Далі у сюжеті продовжується нагнітання теми, підведення до негативної оцінки:
- Коментар Віктора Пилипишина, що потрапив під "народну люстрацію".
- Коментар політолога Тараса Березовця: "Далі будуть політичні вбивства".
- Колишня влада теж застосовувала право сильного – розганяла студентів (паралель із владою Януковича).
- Розмова з Нестором Шуфричем, якого побили в Одесі.
У кожному випуску "Подій" міститься сюжет про гуманітарний штаб фонду Ріната Ахметова "Поможем".
Започаткований минулого тижня у програмі "Події тижня" 5 жовтня проект "Дебати" цього тижня не вийшов.
TVi, програми "Сьогодні" та "Сьогодні. Тиждень"
Канал висвітлював вибори достатньо активно, але незбалансовано.
Частка виборчого контенту становила 21%.
Найбільше інформації – про діяльність уряду (27,4%). З політичних сил – лідирує "Свобода" (18,7%) - гостем студії був колишній в.о. генпрокурора "свободівець" Олег Махніцький. Хоч минулого тижня про "Свободу" на каналі не було жодної згадки, тому це лідерство партії – ситуативне. Також активно представлені "Батьківщина" (майже 13%) та "Народний фронт" (10,5%).
На TVi не подали позицію "Сильної України". А про "Самопоміч", "Радикальну партію", "Громадянську позицію" та КПУ – менше 1%.
Найбільше позитиву – про діяльність уряду та партію прем’єра "Народний фронт". Але уряд активно й критикували – про нього найбільше негативу. Також чимало інформації з негативним забарвленням про "Блок Петра Порошенка" та "Опозиційний блок".
Партії "Свобода", "Народний фронт" та урядовці мали найбільше прямої мови.
Не отримали можливості висловитися в ефірі представники 4 партій: «Громадянська позиція», КПУ, «Радикальна партія» та «Сильна Україна».
Цього тижня на TVi простежується дві тенденції: збільшилася кількість прихованого піару урядовців на користь партії "Народний фронт". Друга – з’явилася жорстка критика Порошенка як лідера партії, чого досі у програмах не відчувалося. Половина усього негативу на телебаченні про президентську політсилу – містилася у програмі "TVi, "Сьогодні. Тиждень" 4.10.2014.
У підсумковому випуску канал акцентував увагу на негативі щодо "Блоку Петра Порошенка". Критика досить жорстка, негатив розтягнутий на кілька сюжетів:
- Зрадниками називають політиків, які голосували за диктаторські закони 16 січня. Двох із них висунула КПУ, одного – "Блок Петра Порошенка".
- "Блок Петра Порошенка" "зливає" деякі округи (висуває дуже слабких, непрохідних кандидатів) – там висуваються колишні "регіонали".
- Зберігається феодальний принцип: на Дніпропетровщині має шанси пройти кандидат, який узгодив позицію із губернатором Ігорем Коломойським. Вінниччина – земля Порошенка.
- На нинішні вибори йдуть сім’ями – у тому числі в Раду балотується син Порошенка.
- Пряма мова Порошенка – що син буде гідним батька.
- Син іде на тому ж округу, де переміг сам Петро Порошенко (у цьому місці на задньому фоні звучить тривожна музика – як у фільмах, коли сюжетна лінія загострюється).
- Політолог Володимир Фесенко: кумівство – це українська традиція.
- Сина генпрокурора Віталія Яреми призначили на високу посаду в Держреєстрі.
- Екс-президент Віктор Ющенко теж пишався своїм сином. І Янукович, Азаров та Пшонка. Хоч тепер вони – у бігах.
"Джинси" на каналі майже немає. Значна кількість інформації про "Батьківщину" пов’язана із розмовою у студії із адвокатом ув’язненої льотчиці Надії Савченко, яка йде першим номером "Батьківщини".
У темі "народної люстрації" програма у негативному світлі представила "Опозиційний блок":
"Існує навіть загроза національної безпеки. Сміттєву люстрацію почали використовувати як політтехнологію "чорного піару". Яскравий приклад, на думку багатьох експертів, нещодавній одеський інцидент із Нестором Шуфричем. Екс-нардеп Юрій Ганущак: "те, що відбулося в Одесі – це постановочна річ, однозначно. Знаючи особу, я був упевнений, що обов’язково так і вийде, тому що у тієї особи – ніяких шансів" "TVi, "Сьогодні" 2.10.2014.
На TVi представляє політиків за посадами або професійною діяльністю – експерти, радники, лідери громадських організацій, волонтери. Але не повідомляється, яку політ силу представляє.
Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня»
Частка виборчого контенту становила 31%.
Найбільше інформації про «Опозиційний блок» (19,5%), «Радикальну партію» (14%) та «Блок Петра Порошенка» (12,1%). Найменше – про КПУ (0,3%). Жодної згадки про «Самопоміч».
Найактивніше у позитивній тональності представлена позиція «Опозиційного блоку» та «Радикальної партії». У негативній – «Народний фронт» та уряд.
Канал висвітлює виборчу кампанію досить активно, проте з певним дисбалансом. Інтер продовжує активно та жорстко критикувати уряд Яценюка. Інформаційні випуски перенасичені негативними сюжетами, які прямо чи опосередковано (з вуст опонентів) спрямовані на дискредитацію прем’єра-посадовця та лідера партії. 2 жовтня інформаційний випуск був пронизаний критикую уряду. Із 23 сюжетів 8 стосувалися діяльності Кабінету. Всі мали негативне забарвлення. Використано медіа-ефект «повтор інформації». Постійно поверталися до теми необхідності реформ, які уряд не проводить.
– Валерій Гелетей на зустрічі з волонтерами заявив про створення при Міністерстві оборони Ради волонтерів. Вони отримають право розпоряджатися коштами, які були зібрані українцями для підтримки військових. Журналіст робить такий висновок: «Вот и посмотрим, была ли эта встреча пиар-сопровождением министерства обороны или реальным шагом в правильном направлении?»;
– напередодні свята вчителям зменшили заробітну плату на 20%. До того ж у квітні зняли надбавки, які дотував Кабмін: «Реформ нет, ибо война мешает, говорит премьер. Зато ничего не мешает урезать зарплаты учителям, а не чиновникам, сидящим в Кабмине. …в министерстве образования фарисействуют… Минфин и Минэкономики вообще отделались отписками: мол, зарплату не уменьшали, надбавку не сокращали и переложили всю ответственность на местные власти. А учителей убеждают, что и так получают «хорошие деньги»;
– Кабмін видав постанову про заборону використання природного газу хімічними підприємствами. Представники підприємств стверджують, що це призведе до катастрофи. Сюжет розпочинається словами: «Похоже правительство решило похоронить отечественный химпром. Ликвидировать тысячи рабочих мест. Там не считают ни самих рабочих, ни их семьи. Как это умудрились сделать и кто кому враг?».
– подано думку експерта з енергетики та політолога, які наголошують, що постанова незаконна і суперечить Конституції, і призведе до зупинки хімічних підприємств та зриву посівної кампанії;
– в сюжеті про зустріч президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з іноземними інвесторами проведено некоректні аналогії та порівняння. Сюжет побудовано так, аби представити Яценюка у негативі: «… Премьер с президентом во всем вроди как согласен, но опять таки со своїй старой отговоркой. Арсений Яценюк, премьер-министр Украины: – Первый вызов – это война. Очень сложно привлечь иностранных инвесторов, когда на твоїй территории стоят российские танки. Петр Порошенко, президент Украины: – Война не оправдание, потому мы приняли стратегический план развития…». Інвестори стверджують, що говорити про інвестиції зарано, бо чекають реформ від уряду. Журналістка: «…Взаимоисключающие декларации правительства вводят инвесторов не только в режим ожидания – «стенд-бай», можно сказать, а в ступор. В кулуарах говорят, что верят в искренность намерений президента Порошенка, а вот корда речь заходит об искренности намерений правительства – многозначительная пауза…»;
– форум інвесторів в Києві. Всі говорять про необхідність реформ. Проте журналістка розставляє такі акценти: «На бумаге реформы есть, а вот реальних шагов нет. Яценюк говорит, что агрессия России мешает, инвесторы говорят – что есть реформы, которым никакая война помешать не может».
– сюжет про гральний бізнес, який, попри заборону, досі процвітає, розпочинається і закінчується негативом про уряд: «У учителей зарплаты мизерные, тепла и света нет, война, реформ, говорят в правительстве, во время войны не видать как ушей, нормально бизнес вести почти невозможно, а вот запрещенный бізнес цветет и процветает…», «Но из года в год на проблему правоохранители закрывают глаза, как, впрочем, и правительство в целом»;
– у короткому передвиборчому блоці «опозиціонер» Олександр Вілкул заявив, що «правительство Украины ведёт страну к массовой безработице, а экономику – к коллапсу».
Тут же було подано і про «опозиціонера» Вадима Рабіновича, який вимагає відновити роботу незалежної радіостанції «Рабінович-FM», яку незаконно відключили, коли там з’явилися рубрика «новин».
Цього ж дня, 2 жовтня, на початку програми Михало Добкін прокоментував повалення та можливе відновлення пам’ятника Леніну в Харкові. А наприкінці випуску – про те, що Юрій Бойко відвідав Банченський монастир на Буковині, де комфортабельний готель прийняв чимало дітей із Донбасу. Усі одягнені, і нагодовані. Окрім переселенців, монастир турбується про інвалідів. Тривалий часу дбає про них і Юрій Бойко. Нині ж він має намір збудувати ще додатковий реабілітаційний корпус.
Поява таких сюжетів дає підстави стверджувати про відверту симпатію до «Опозиційного блоку». Сюжети про «опозиціонерів» подаються переважно у позитивній тональності. Критики на їхню адресу немає.
Стриманіше та переважно об’єктивно висвітлюють основні події тижня у підсумковому випуску новин «Подробиці тижня». Програма виходить у форматі, подібному до «ток-шоу». Тому велика частка передвиборчої агітації на телеканалі припадає саме на цей випуск. До студії запрошують гостей, які обговорюють найактуальніші теми тижня. Цієї неділі про ситуацію на Донбасі та батальйон «Айдар» обговорювали з лідером «Радикальної партії» Олегом Ляшко. Володимир Гройсман, віце-прем’єр та 4 номер у списку «Блоку Петра Порошенка», роз’яснював як країна готується до опалювального сезону та коментував впровадження проекту «Стіна». Ведучий не озвучив його партійного приналежності, але у розмові Гройсман кілька разів посилався на президентські ініціативи, рішення та програму реформ «Стратегія 2020». А про проблеми біженців та переселенців Донбасу озвучив «опозиціонер» Олександр Вілкул.
Також представники основних політичних сил мали можливість відповісти (в межах 2 хв) на одне запитання: «Что нужно сделать для людей на оккупированных территориях?». Свою точку зору озвучили: Олег Ляшко («Радикальна партія»), Юрій Луценко («Блок Петра Порошенка»), Андрій Сенченко (ВО «Батьківщина»), Світлана Фабрикант («Сильна Україна»), Олег Тягнибок («Свобода»), Анатолій Гриценко («Громадянська позиція»), Юрій Бойко («Опозиційний блок»). Критика у програмі звучить, але більш стримано, і переважно з вуст політичних опонентів.
СТБ, програма "Вікна-новини"
Частка виборчого контенту становила 10%.
Передвиборчих новин обмаль. Цього тижня побіжно згадали про «Опозиційний блок» (65 сек) – інцидент в Одесі з Нестором Шуфричем, «Народний фронт» (41 сек) – Анатолій Гриценко у "Фейсбуці" прокоментував російське громадянство Януковича, Пшонки та Азарова, «Свободу» (34 сек.) та КПУ (18 сек.) – харківські комуністи засудили дії активістів, причетних до повалення пам’ятника Леніну на центральній площі Харкова. На місці події був «свободівець» Ігор Мірошниченко, який підтримав цю акцію. Про решту учасників виборчої кампанії інформації не було.
Новини канал подає об’єктивно: інформація не приховується, подається різносторонньо, критика аргументована. Приміром, у сюжеті про побиття активістами «вуличної люстрації» Нестора Шуфрича в Одесі було озвучено і причини, і наслідки цього інциденту. 2 жовтня відбувся пікет гірників під Кабміном, які вимагали не відміняти соціальних виплат. Проте серед пікетувальників гірників не виявилося. А в сюжеті про засідання Кабміну, де Яценюк відсторонив від обов’язків міністра охорони здоров’я Олега Мусія та звільнив його заступника за несвоєчасне проведення тендерів на закупівлю медпрепаратів для тяжкохворих, представлено і позицію прем’єра, і відстороненого міністра.
Явних зловживань та симпатій на каналі не простежувалося.
ICTV, «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»
Частка виборчого контенту – 25%.
Найбільше ефірного часу, так само як і прямої мови, надано партії «Опозиційний блок» та «Сильній Україні».
У «Свободи» та «Радикальної партії» майже порівну нейтральної та негативної інформації. Найменше інформації про об’єднання «Самопоміч». Жодної згадки – про КПУ та «Громадянську позицію».
Своєї позиції не мали можливості висловити представники «Радикальної партії», «Громадянської позиції», КПУ та об’єднання «Самопоміч».
Здебільшого інформація подається нейтрально. Цього тижня суттєво зросла частка негативу - звучала переважно з вуст опонентів. У програмі «Факти тижня» 5 жовтня гість студії, четвертий номер у списку «Опозиційного блоку» Вадим Рабінович критикував владу - Петра Порошенка, Арсенія Яценюка, Олександра Турчинова, а також представників «Свободи», особливо Ірину Фаріон. У цій же програмі свою позицію висловлював другий номер партії «Сильна Україна» Валерій Хорошковський. (Минулого тижня гостем «Фактів тижня» 28.09.14 був лідер партії «Сильна Україна» Сергій Тігіпко).
Матеріали з ознаками замовних простежувалися у кожному випуску новин. Стосувалися ВО «Батьківщина», «Опозиційного блоку», «Сильної України» та партії «Заступ». Сюжети короткі (в межах 1 хв), мають нейтральну тональність, передають суть заяви чи події, обов’язково підкріплені прямою мовою представника партії. З 2 жовтня таку добірку ведуча окреслила як передвиборчу хроніку. Програми політичних партій не озвучувалися.
Спостерігається використання посад для агітації. У матеріалі вони фігурують як представники влади, проте у сюжеті простежується піар політсил: Арсеній Яценюк відвідав навчальний центр Національної Гвардії, обіцяв воякам до 10 жовтня перевдягти їх у зимовий одяг («Факти», 30.09.14); Петра Порошенка зустрівся з курсантами Академії сухопутних військ, вручив нагороди, а також виступив перед викладачами Львівського національного університету («Факти», 03.10.14). Такі ж сюжети були на інших каналах.
5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
Частка виборчого контенту – 16%.
Майже порівну ефірного часу надано двом партіям – «Блоку Петра Порошенка» та «Сильній Україні». Найменше інформації прозвучало про «Радикальну партію». Негатив стосувався «Опозиційного блоку» та уряду.
Найбільше прямої мови надано представникам «Блоку Петра Порошенка». Втричі менше синхрону у «Народного фронту» та «Свободи». Найменше – у «Батьківщини». Своєї позиції не озвучили 5 політичних сил – «Радикальна партія», «Сильна Україна», «Самопоміч», КПУ та «Громадянська позиція».
Інформацію канал подає об’єктивно та переважно збалансовано. Не вдаються до грубих порушень.
На цьому тижні Петро Порошенко фігурував у сюжеті про поїздку до Львова як представник партії, хоч його представляли як посадовця («Час», 03.10.14).
Підсумкові новини «Час. Підсумки тижня» 5 жовтня виборчу тематику подавали з іронією. Ведучому цьогорічні вибори нагадують «гру у наперстки», адже невідомо, хто йде на вибори. Лідери партій виголошують одні прізвища, а у ЦВК реєструють зовсім інші: замість Артема Запотоцького, зареєстрували Юрія Шухевича («Радикальна партія»), від «Блоку Петра Порошенка» у мажоритарному окрузі йде Віталій Чудновський, а на з’їзді затверджували Василя Фурмана.
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Канал 1+1 висвітлював вибори відносно активно, але незбалансовано.
Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 14%.
Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше позитивній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців дає змогу зробити впевнений висновок, що телеканал 1+1 не забезпечив їм рівний доступ до медіа.
Петро Порошенко був представлений як президент, тільки раз у підсумковому випуску, виступив як представник своєї партії. Арсеній Яценюк – прем’єр-міністр, Турчинов лише як представник "Народного фронту", Арсен Аваков – переважно як міністр внутрішніх справ і один раз у програмі "ТСН Тиждень" його представили як члена партії «Народний фронт».
Найактивніше представлені «Радикальна партія», «Опозиційний блок» і уряд.
Мінімум інформації про партію «Свобода», «Громадянська позиція».
За тиждень канал інформував про всі політичні сили.
Позитивну тональність отримали лише «Самопоміч», «Громадянська позиція» і президент-партієць.
А от «Радикальну партію», «Опозиційний блок» і «Народний фронт» переважно критикували.
Прем’єр Арсеній Яценюк і уряд отримали найбільше прямої мови (552 сек), а за ними – президент (140 сек) і «Народний фронт» (121 сек).
Уряд, «Народний фронт» і президент були найчастіше представлені у перших сюжетах.
Партії «Сильна Україна», «Самопоміч» і «Свобода» найчастіше показані в анонсах передачі «Право на владу».
Спікерами партії «Народний фронт» був радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко і командир батальйону «Дніпро-1» Юрій Береза. Партії «Блок Петра Порошенка – радник президента Ольга Богомолець, «Опозиційного блоку» - Нестор Шуфрич, «Радикальної партії» - Олег Ляшко, партії «Сильна Україна» - Сергій Тігіпко.
Канал використовує маніпулятивні технології:
Повтори однієї і тієї ж інформації – часто вживаний прийом:
Ведуча: «До 10 жовтня всі 37 тисяч бійців отримають зимову форму, пообіцяв Яценюк…» (1+1, "ТСН", 30.09.2014). І в сюжеті: «До 10 числа Нацгвардія, створена на базі МВС, отримає зимову форму, обіцяє прем’єр».
Іронія, сарказм – поширений прийом для передачі негативної тональності. Наприклад, 30 вересня в сюжеті про побиття Нестора Шуфрича в Одесі, журналіст говорить: «Прес-конференція тривала недовго. По нардепа прийшли».
Отруйний сандвіч. Щоб надати негативного враження від новини, інформацію про побиття Нестора Шуфрича в Одесі оточили прямою мовою активістів, які назвали його «зрадником і тварюкою», а його пряму мову, де він вважає себе жертвою режиму Януковича («Я сам, не солоно хлебавши, вынужден был много терпеть от Семьи»), завершили кадрами про його бійку під ЦВК в 2004 році.
Паралелі. У підсумковому "ТСН. Тиждень" про "Опозиційний блок" говорять: «Головною родзинкою сезону є "Опозиційний блок" – справжній заповідник періоду «золотого батона».
"Чорний піар" проти нардепа Олега Ляшка. Послідовне плекання негативу. П’ять разів за тиждень говорять про «Радикальну партію» негативно: про розкол в «Радикальній партії», крадіжку «поплічниками Ляшка уазика з міської лікарні в Фастові», вінницькі однопартійці відреклись від Ляшка (продовження теми розколу). В словах активістів вінницького майдану звучить: «Ви брехун», ведуча каже «Обережно, Ляшко!» . У репортажі за 2 жовтня іронічно говорять і показують старі кадри з Верховної Ради, де Ляшко їсть і цілує землю. Задля контрасту подають сюжет, що Ляшко незаконно купив землю в Бучі під Києвом і інтерв’ю з прокурором Ірпеня, який розслідує справу. У випуску за 3 жовтня в сюжеті про партію Дарта Вейдера йде відверта антиагітація: «Клоуни за Олега Ляшка. З часом клоунів буде все більше і більше». У підсумковому "ТСН. Тиждень" програмний стиль «Радикальної партії» порівнюють із стилем Леніна. Фото лідера партії Олега Ляшка на весь екран показують поруч зі знімком Володимира Леніна: «Перший номер у списку говорить гаслами, які близькі для найбідніших верств населення і головним чином тому, що виголошувати їх почали у 1918 році: відібрати у багатих і все поділити, заборонити продаж землі». (1+1, "ТСН. Тиждень", 5.10.2014).
Перший національний, програми "Підсумки дня" та "Підсумки тижня"
Перший національний висвітлював вибори пасивно і незбалансовано. Частка виборчого контенту – 15%.
Найбільше інформації в нейтральній, а найменше в позитивній тональності. Політичні гравці не однаково мали доступ до медіа. Найактивніше були представлені уряд (37%), «Блок Петра Порошенка» (29%) і президент (12,3%).
Партії «Сильна Україна», «Самопоміч», «КПУ», «Свобода», «Громадянська позиція», «Радикальна партія» не згадувались.
Мінімум інформації про партію «Батьківщина» і спікера Олександра Турчинова.
Єдиний раз позитивну тональність отримав «Блок Пера Порошенка», а негативно говорили про «Опозиційний блок» і «Блок Петра Порошенка».
Президент, спікер і урядовці представлені як посадовці. У нейтральній тональності найактивніше представлені уряд та президент.
Партія «Блок Петра Порошенка» і урядовці отримали найбільше прямої мови.
Уряд і президент – у перших сюжетах були представлені найчастіше.
Інформація про партію «Батьківщина» тематично не стосувалася виборів. У сюжеті про благодійний аукціон в Мистецькому арсеналі в Києві Андрій Пишний із партії «Батьківщина» виступає як благодійник і один із учасників аукціону.
Спікер партії «Народний фронт» - радник міністра МВС Антон Геращенко, Андрій Тетерук з батальйону «Миротворець» і командир батальйону «Дніпро-1» Юрій Береза, «Блок Петра Порошенка» - Віталій Кличко, партії «Батьківщина» - Андрій Пишний.
Канал використовує маніпулятивні технології:
Створення негативних асоціацій та іронічний виклад застосували в сюжеті 4 жовтня про мера столиці Віталія Кличка, який із колишнім польським президентом Лехом Валенсою відвідали Михайлівський собор. Там Кличко вдарився лобом об ікону. Ведуча каже: «Прикладаючись до ікони Божої матері, двометровий чоловік не розрахував сили і вдарився об ікону лобом». У цей час на відео – на Віктора Януковича падає вінок.
Частка виборчого контенту від загальної кількості інформації (у порядку спадання)
ТРК "Україна" 30%
Інтер 31%
ICTV 25%
TVi 21%
5 канал 16%
Перший національний 15%
1+1 14%
СТБ 10%
ПРЯМА МОВА |
Інтер |
СТБ |
Tvi |
ТРК "Укр" |
1+1 |
Перш. нац |
5 кан |
ICTV |
Порошенко (президент) |
84 |
107 |
17 |
33 |
140 |
92 |
42 |
94 |
Яценюк (прем’єр + уряд) |
45 |
101 |
170 |
795 |
552 |
168 |
253 |
239 |
Турчинов (спікер) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
37 |
39 |
0 |
«Блок Петра Порошенка» |
561 |
0 |
64 |
560 |
12 |
421 |
185 |
83 |
«Народний фронт» |
34 |
0 |
136 |
170 |
121 |
69 |
60 |
165 |
ВО «Батьківщина» |
150 |
0 |
61 |
472 |
0 |
10 |
15 |
209 |
«Радикальна партія» |
667 |
0 |
0 |
0 |
75 |
0 |
0 |
0 |
«Опозиційний блок» |
956 |
11 |
20 |
675 |
20 |
0 |
26 |
638 |
«Громадянська позиція» |
92 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
«Свобода» |
116 |
0 |
577 |
83 |
0 |
0 |
50 |
25 |
КПУ |
3 |
7 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
«Самопоміч» |
0 |
0 |
15 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
«Сильна Україна» |
255 |
0 |
0 |
0 |
13 |
0 |
0 |
437 |