Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу друкованих ЗМІ Вінниччини за період з 29.09 по 5.10.2014
Загальні тенденції.
Для аналізу взято п’ять обласних тижневиків: незалежні – «33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”,формально незалежна газета,однак її асоціюють з нинішнім віце-прем’єром Володимиром Гройсманом – «Місто», обласне комунальне видання – «Вінниччина».
Вінницькі газети висвітлювали вибори відносно активно,а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була від 40% («Місто») - до 10% («Вінниччина»). Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше у негативній. Позитивна тональність прослідковувалась у матеріалах з ознаками джинси. Це стосується мажоритарників «Блоку Петра Порошенка» – сина Президента Олексія Порошенка та Олександра Домбровського; також матеріалів на користь партії «Батьківщина».
Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що газети («33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”) забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не можуть наразі отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення, тому що у висвітленні виборчої кампанії перевага надається реактивному, а не аналітичному висвітленню кампанії, здебільшого це - дії та заяви політиків та їх передвиборчих штабів; також поки що немає аналізу виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонують ті чи інші політичні сили; немає аналізу діяльністі парламенту попередньої каденції та аналізу рівня популізму чи реалістичності програм.
Посадові особи: президент Петро Порошенко, віце-прем’єр Володимир Гройсман були представлені як виконавці посадових обов’язків, але в суцільній позитивній тональності під кутом їх авторства програм економічного та регіонального розвитку, що вказує на приховану рекламу блоку Порошенка. Та, з іншого боку, використання своїх службових обов’язків згаданими посадовцями для реклами нині діючих провладних сил.
Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк був представлений виключно як виконавець своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газетах були представлені «Блок Петра Порошенка», «Громадянська позиція», «Батьківщина»
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Радикальну партію, «Опозиційний блок», «Народний фронт», «Свободу».
Про таких, як «Сильна Україна», КПУ, «Самопоміч» газети (крім «Міста») взагалі не інформували.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина» - водночас ця партія була представлена й у негативній тональності, що складає всього п’яту частину від позитивної. Був один випадок критики Блоку Порошенка. Інші партії не критикувались. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Громадянська позиція», «Народний фронт».
Кандидати від «Блоку Петра Порошенка» – Олександр Домбровський та ВО «Свобода» - лідер обласного осередку Олексій Фурман були представлені й на перших шпальтах («Місто», «Вінницькі реалії»).
«Блок Петра Порошенка» був найчастіше представлений у контексті тем реформи самоврядування та європейського курсу президента Порошенка. Також у контексті тем критики «Батьківщиною» кадрових рішень Порошенка, тобто звільнень з посад декотрих чиновників, наприклад колишнього в.о. губернатора Луганщини Ірини Веригіної, за її словами на прес-конференції у Вінниці, після того, як вона вирішила балотуватись до ВР за списками «Батьківщини».
Спікерами партій були:
«Блок Петра Порошенка» – Олександр Домбровський, Олексій Порошенко, генерал розвідки Ігор Смешко, генерал СБУ, екс-міністр оборони Євген Марчук
«Народного фронту» – комбат Юрій Береза
«Громадянської позиції» – Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин.
ВО «Батьківщини» - Юлія Тимошенко, лідер обласного осередку, кандидат до ВР Людмила Щербаківська, кандидат від 11 –го округу Вінниці Наталя Солейко, кандидат до ВР, екс – крівник Луганщини Ірина Веригіна.
Радикальної партії – депутат київської міськради Ігор Мосейчук.
ВО «Свобода» - лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман
«Опозиційний блок» – Наталя Королевська
На висвітлення виборчої кампанії суттєво впливали такі фактори як редакційна політика ЗМІ, підпорядкована провладним силам («Місто»)
Основним медіа ефектом минулого тижня можна вважати «спіраль замовчування», або маніпулювання опитуваннями громадської думки. У ЗМІ було обнародувано дані соціологічних опитувань, проведених, як зазначається у тексті, «вінницьким центром соціологічних і маркетингових досліджень «СОЦІНФО» на користь кандидата від Блоку Порошенка – Домбровського та самого пропрезидентського блоку, де намальовано шалений відрив від конкурентів. За блок Порошенка, за даними його опитування, уже завтра проголосувало б 52% виборців, а за його мажоритарника Олександра Домбровського – 25,75%. До речі його основному конкуренту Наталії Солейко – такий «поважний» центр соціодослідджень, про який чимало читачів уперше дізнались із цих замовних публікацій намалював аж 9%.
На висвітлення виборчої кампанії суттєво впливає інтерес власників видань, а не інтереси читацької аудиторії.
Окремо по кожному ЗМІ
Газета «33 канал» у звітному тижні висвітлювала вибори досить активно. Частка виборчого контенту складає 30%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Найменше в позитивній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що «33 канал» забезпечив їм рівний доступ до власних шпальт.
Водночас виборці отримали лише частку потрібної інформації для прийняття усвідомленого рішення з одного боку за рахунок публікації декотрих справедливих претензій до основних гравців на виборчому полі ; з іншого – через відсутність ґрунтовного аналізу програм та пропозицій, скажімо, тієї ж реформи самоврядування того ж таки Володимира Гройсмана.
Посадові особи – президент Порошенко, віце-премєр Гройсман були представлені як посадові особи, але з рекламою своїх програм. Голова облради, котрого підтримує ВО «Батьківщина», Сергій Свитко був представлений лише як посадовець.
Найактивніше газета представила «Блок Петра Порошенка», «Громадянську позицію», ВО «Батьківщину».
Менше отримали виборці інформації про «Народний фронт», Радикальну партію, «Опозиційний блок».
Про таких, як «Сильна Україна», КПУ, «Самопоміч» газета взагалі не інформувала.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина». Був один випадок критики Блоку Порошенка. Інші партії не критикувались. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Громадянська позиція», «Народний фронт», Радикальна партія.
На перші шпальти тижневик принципово не виносить виборчу тематику.
«Блок Петра Порошенка» був представлений у контексті тем реформи самоврядування та європейського курсу президента Порошенка. Також президент Порошенко був представлений у контексті тем критики «Батьківщиною» щодо кадрових рішень.
Спікерами партій були:
«Блоку Петра Порошенка» – Олександр Домбровський, Олексій Порошенко, генерал розвідки Ігор Смешко
«Народного фронту» – комбат Юрій Береза
«Громадянської позиції «– Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин.
ВО «Батьківщини» - Юлія Тимошенко, лідер обласного осередку, кандидат до ВР Людмила Щербаківська, кандидат від 11 –го округу Вінниці Наталя Солейко, кандидат до ВР, екс – крівник Луганщини Ірина Веригіна.
Радикальної партії – депутат київської міськради Ігор Мосейчук
«Опозиційного блоку» – Наталя Королевська
До медіа-ефектів можна віднести постійне перемішування на одній шпальті газети джинсових матеріалів із редакційними, котрі йдуть під загальною рубрикою «велика політика», «у коридорах влади» та ін.. Наприклад, матеріал з прес-конференції «Громадянської позиції» однаковим розміром і змістом викладений, як у згаданому виданні, так і в “Ria” та «Вінничичині». Однак в останньому виданні він іде під рубрикою «політична реклама».
Газета “Ria”у звітному тижні висвітлювала вибори відносно активно. Частка виборчого контенту складає 20%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Найменше в негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та збалансованість за тональністю зокрема дає змогу зробити висновок про те, що видання не забезпечує їм рівний доступ.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньої інформації для прийняття усвідомленого рішення через реактивне, а не послідовне висвітлення виборчої кампанії, наразі перевага віддавалася лише матеріалам, запропонованим виборчими штабами.
Посадовці – місцеві чиновники були представлені як виконувачі своїх обов’язків.
Найактивніше в газеті представлено «Блок Петра Порошенка», «Громадянську позицію».
Про інші партії газета цього тижня не згадувала.
Відповідно найбільше симпатій було віддано «Блоку Порошенка». «Громадянська позиція» подавалась у нейтральній тональності.
На перші шпальти виборча тематика не виносилась.
«Блок Петра Порошенка» був представлений у контексті тем реформ власне самого Порошенка та віце-премєра Гройсмана.
Спікерами «Блоку Петра Порошенка» були - президент Порошенко, віце-премєр Гройсман в інших випадках блок представляли аналітики
«Громадянської позиції» - Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин
Основним медіа-ефектом можна вважати ігнорування інших рейтингових партій, а також публікацію результатів сумнівних соціологічних даних невідомого соціоцентру.
Газета “Вінницькі реалії”у звітному тижні висвітлювала вибори відносно активно. Частка виборчого контенту складає 20%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Найменше в негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців цього тижня загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити ситуативний висновок, що видання не забезпечило їм рівного доступу. Водночас виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через не послідовне, а ситуативне висвітлення виборчої кампанії , відсутності аналізу програм.
Посадові особи - президент Петро Порошенко та віце-прем’єр Володимир Гройсман - були представлені лише, як виконавці своїх обов’язків.
Найактивніше були представлені ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка».
Натомість виборці не отримали інформації про всі інші партії, що входять до переліку перспективних.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав представник Блоку Порошенка, кандидат до ВР Олександр Домбровський. Про «Свободу» мова йшла у нейтральній тональності. А от ВО «Батьківщина» подавалась водночас, як у нейтральній, так і негативній тональностях. Інформація щодо загальнодержавного аналізу в ракурсі візиту лідера партії Юлії Тимошенко до Вінниці подана нейтрально. А протистояння між двома гілками влади на обласному рівні, котрі представлені з одного боку президентським блоком – губернатор Анатолій Олійник, з іншого рухівцем , який має підтримку «Батьківщини» - головою облради Сергієм Свитком подано в негативній тональності відносно місцевої «Батьківщини». Власне в контексті цих розборок і подавалось протистояння місцевого рівня. Також у висвітленні цієї проблеми застосована маніпуляція ствердження, де перевага надана бездоказовим твердженням замість дискусії аргументів, обмежуючи тим самим плюралізм думок і презентуючи тільки одну, вигідну для автора чи ЗМІ в цілому. І також було застосовано технології приниження та роздування деталі - журналіст розширив негативну деталь, створюючи враження її тотальності. Наприклад, «Председатель облсовета Сергей Свитко в своей многолетней упрямой борьбе с трио Порошенко – Домбровский – Гройсман кроме вполне оправданной критики в предверие виборов иногда использует не совсем порядочные приёмы в стиле своего политического патрона Юлии Тимошенко».
У контексті інтерв’ю з колишнім міністром оброни Євгеном Марчуком звучала агітація за представника блоку Порошенка – Олександра Домбровського.
На першій шпальті були представлені лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко та голова обласного осередку «Свободи» Олексій Фурман.
Спікерами партій були:
«Блоку Петра Порошенка» –генерал, екс-міністр оборони Євген Марчук
ВО «Батьківщини» - Юлія Тимошенко.
ВО «Свободи» - лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман
Газета «Місто» висвітлювала вибори найактивніше за увесь виборчий період. Частка виборчого контенту від загального обсягу інформації сягає 40%.
Інформація була подана приблизно порівну, як у позитивній тональності – це стосується самого блоку Порошенка та його представників, так і в нейтральній тональності - всі інші партії.
Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання забезпечило їм рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок аналізу мажоритарників, як від політичних сил, так і самовисуванців. Однак не було загального аналізу програм.
Посадові особи – президент Порошенко, віце-прем’єр Володимир Гройсман були представлені , як найпрогресивніші виконавці своїх посадових обов’язків, що у виборчий період також є агітацією.
Найактивніше видання представило «Блок Петра Порошенка», «Громадянську позицію», ВО «Свободу».
Натомість виборці отримали хоч і менше інформації, однак абсолютно про всі партії , і не лише ті, що ввійшли до вибірки:
Зокрема, Радикальна партія, «Батьківщина», «Народний фронт», «Опозиційний блок», «Сильна Україна», КПУ, «Самопоміч».
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав «Блок Петра Порошенка». Усі інші – в нейтральній тональності.
На першій шпальті - фото президента із анонсом «Приклад Вінниці – на всю Україну» та текстівкою про Муніципальний форум в Одесі та програму Володимира Гройсмана.
Власне контекстом програми віце-прем’єра Гройсмана, хоч і завуальовано й був представлений Блок Порошенка.
Спікерами були:
«Блоку Петра Порошенка» - президент Порошенко, віце-прем’єр Гройсман в інших випадках блок представляли аналітики
«Громадянської позиці»ї - Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків
ВО «Свободи» - лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман
На висвітлення виборчої кампанії газети суттєво впливає підпорядкованість провладним кандидатам до ВР.
Обласне комунальне видання «Вінниччина» звітного тижня висвітлювало вибори відносно пасивно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 10%. Інформація подавалась лише в нейтральній тональності.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що газета не забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення, тому що знову не було аналітичного висвітлення кампанії, не було аналізу програм, виборча інформація – лише рекламна. Однак – це єдина газета, яка правильно позначає рекламні матеріали.
Посадові особи – президент Петро Порошенко, голова облради Сергій Свитко були представлені тільки, як виконавці посадових обов’язків.
Найактивніше представлені – «Блок Петра Порошенка» та «Громадянська позиція».
Про інші партії виборці не отримали жодної інформації.
На перші шпальти політична, зокрема, виборча тематика не виносилась.
Спікерами «Блоку Петра Порошенка» були - президент Порошенко, віце-прем’єр Гройсман.
«Громадянської позиції» - Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин