Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу донецьких інтернет-сайтів за період 29.09. – 5.10.2014
У цей період моніторингу політичні сили, які прийматимуть участь у парламентських виборах, продовжували проявляти певну активність в ЗМІ Донецького регіону. Публікацій, які презентують їх, стало значно більше, ніж минулого тижня.
Найбільш активними були ресурси "0629", "Славгород" та "Славянские вести". На цих сайтах за звітний період були представлені як президент України Порошенко, так і політичні сили, які планують взяти участь у виборах. Всі згадки у донецьких інтернет-ЗМІ про суб'єктів виборчого процесу (окрім "Опозиційного блоку") були обумовлені інформаційними приводами. Найчастіше видання писали про політичні сили в контексті включення в той чи інший виборчий список жителів Донецької області або висунення цими силами кандидатів - мажоритарників. Що стосується "Опозиційного блоку", то численні згадки про цю політичну силу мали ознаки замовних. Видання дуже докладно розповідали про благодійні акції Наталії Королівської, яка входить у передвиборний список "Опозиційного блоку" та її чоловіка, який балотується в мажоритарному окрузі від цього ж блоку. Матеріали "прикрашені" великою кількістю фотографій, в них дуже часто згадується назва "Опозиційного блоку".
В цілому присутність суб'єктів парламентських виборів виглядає наступним чином. На першому місці йде Опозиційний блок (89,2% всіх друкованих знаків), на другому місці – Радикальна партія (5,7%), далі з великим відривом йдуть "Батьківщина", «Блок Петра Порошенко» та "Сильна Україна".
Контент (як у нейтральній, так і у негативній тональності) про "Опозиційний блок" був розміщений на сайтах 0629, "Славгород" та "Славянские вести". «Блок Петра Порошенко» був презентований тільки на сайті "Орбіта", "Батьківщина" – тільки на сайті "Константиновка".
Зі спікерів, які є керівниками держави, найбільше уваги було приділено президенту Петру Порошенко. На другому місці за згадками - прем'єр-міністр Яценюк. Про вищих посадових осіб ЗМІ писали саме як про чиновників - без прив'язки до суб'єктів виборчого процесу, які вони контролюють.
Більшість видань уникали маніпулятивних технологій. Однак ряд публікацій має ознаки замовних і таких, які можна вважати прихованою політичною рекламою. Найбільше таких матеріалів було присвячено "Опозиційному блоку". Інформаційним приводом, якому видання приділили невиправдано багато уваги, стали благодійні акції та "зустрічі з виборцями", які проводили Наталія Королівська та її чоловік (обидва підтримуються "Опозиційним блоком"). Цим "грішили" "Славгород" та "Славянские вести". Видання 0629 на своєму ресурсі в стилі передвиборчої листівки розповіло про програму "Опозиційного блоку". Матеріал розмічено нами як нейтральний. Але іноді він наближається до позитивної тональності.
Через благодійну акцію кандидата - мажоритарника був прорекламований і «Блок Петра Порошенко» (сайт "Орбіта"). Однак з провладними політичними силами намітилася трохи інша тенденція - ряд кандидатів від не надто популярних на Донбасі політичних сил намагаються справити на виборців особисте враження. Вони намагаються не афішувати зайвий раз свою приналежність, наприклад, до «Блоку Петра Порошенка».