Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Херсонське телебачення висвітлювало вибори на цьому тижні досить активно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин сягала до п’ятдесяти відсотків (на приватному телеканалі ВТВ+ трохи більше, на державному ХОДТРК «Скіфія» - менше). Інформація подавалася в позитивній та нейтральній тональності.
Більшість новин з виборчого процесу стосувалося подій, які відбувалися в Херсонській області. Можна вважати, що подій виборчого процесу, які відбувалися в області, за деяким виключенням, висвітлювалися на місцевих телеканалах та подавалася збалансовано. Приблизно третина новин із політичного життя, а по окремих суб’єктах виборчого процесу – всі сюжети не стосувалася місцевих подій. Ці сюжети були присвячені «Сильній Україні», «Опозиційному блоку», Радикальній партії України.
Ми можемо зробити попередній висновок, що виборці почали отримувати інформацію для прийняття усвідомленого рішення за рахунок висвітлення передвиборчих візитів лідерів політичних партій, які відвідали нашу область на минулому тижні. Нажаль, не всі інформаційні передачі телеканалів, які моніторяться, висвітлюють передвиборчі візити. Так, новини державного телеканалу ХОДТРК «Скіфія» проігнорували візит Юлії Тимошенко, а візит представників «Самопомічі» взагалі залишився непоміченим місцевими тележурналістами.
Президент України Петро Порошенко на цьому тижні був представлений лише в одному сюжеті на державному телеканалі ХОДТРК «Скіфія».
Найактивніше на телеканалах були представлені «Блок Петра Порошенко», мажоритарні кандидати, що йдуть шляхом самовисування, «Громадянська позиція» та «Опозиційний блок»
Натомість виборці отримали мінімум інформації про «Народний фронт» та «Сильну Україну».
Про таких, як КПУ, «Самопоміч» та «Свобода» телеканали взагалі не інформували. При цьому зазначимо, що на минулому тижні в Херсоні перебували лідери «Самопомічі», які провели прес-конференцію, а активісти обласної організації «Свобода» провели конференцію, на якій представили своїх кандидатів по мажоритарним округам.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали представники партії «Блок Петра Порошенко», мажоритарні кандидати, що йдуть шляхом самовисування та «Громадянська позиція». Критичних матеріалів на цьому тижні зафіксовано не було. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина».
Партія «Блок Петра Порошенко» отримала найбільше прямої мови.
Спікерами по партіях були: Сергій Тігіпко та Світлана Фабрикант («Сильна Україна»), Олег Ляшко (Радикальна партія), Анатолій Гриценко («Громадянська позиція»), Олександр Вілкул, Юрій Бойко, Наталія Королевська («Опозиційний блок»), Юлія Тимошенко та Юрій Одарченко («Батьківщина»), Олена Урсуленко, Андрій Гордєєв, Олександр Співаковський, Віктор Попов, Сергій Хлань, Іван Вінник (партія «Блок Петра Порошенко»), Ігор Пастух, Ірена Лепень («Народний фронт»)
Партія «Блок Петра Порошенка» представлена в контексті вирішення місцевих проблем.
«Опозиційний блок» найчастіше представлений у контексті тем проблем Донбасу, біженців, підтримки окремих галузей промисловості.
«Сильна Україна» представлена в контексті встановлення миру. Радикальна партія – в контексті необхідності проведення люстрації, продовження боротьби, захисту країни від регіоналів, які «пробираються знову до влади». «Громадянська позиція» опікується проблемами розвитку армії та захисту країни.
Канал ВТВ+
Інформаційні передачі каналу ВТВ+ досить активно висвітлювали сюжети з виборчої тематики.
Серед партій, що беруть участь у виборах, висвітлювалася позиція мажоритарних кандидатів, які йдуть шляхом самовисування, а також «Опозиційного блоку», «Громадянської позиції» та Радикальної партії. Якщо лідери «Громадянської позиції» на минулому тижні перебували у Херсоні й телеканал висвітлював їхній візит, то сюжети, в яких були представлені «Опозиційний блок» та Радикальна партія не стосувалися Херсону та загалом не були прив’язані до місцевої проблематики. Сюжети з Олегом Ляшко подавалися як «думка політика», а лідери «Опозиційного блоку» розвивали загальноукраїнські проблеми.
Найменше інформації було присвячено партії «Блок Петра Порошенко», «Батьківщині» та «Сильній Україні».
Про «Свободу», КПУ, «Самопоміч» та «Народний фронт» на каналі не згадувалося.
Вся інформація подавалася в позитивній тональності.
ХОДТРК Скіфія
Інформаційні передачі каналу ХОДТРК «Скіфія» у порівнянні із минулим тижнем збільшили кількість новин, що присвячені перебігу виборчої кампанії. Більшість матеріалів стосувалося висвітленню позиції партії «Блок Петра Порошенка». Представникам цієї партії було присвячено вдвічі більше ніж всім іншим суб’єктам виборчого процесу, про які йшлося в новинах цього телеканалу.
Найменше висвітлювалася позиція «Громадянської позиції», «Батьківщини», «Народного фронту» та мажоритарних кандидатів, які йдуть самовисуванням.
Загалом не висвітлювалася діяльність таких партій, як КПУ, «Опозиційний блок», «Сильна Україна», Радикальна партія, «Свобода», «Самопоміч».
Найпопулярнішими на місцевих телеканалах формами маніпуляції залишаються ігнорування деяких політичних подій та подавання прихованої передвиборчої агітації під виглядом новин.