укр eng

Звіт за результатами моніторингу черкаської преси за період 29.09.-05.10.2014 р.


З 29.09.2014 по 05.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Черкаська область

Загальні тенденції.

Черкаська преса активно висвітлювала вибори, однак - не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту наближається до рівня 50% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній.

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та подання значного обсягу нейтральної, однак за всіма ознаками джинсової інформації , дає змогу зробити попередній висновок про те, що черкаська преса не забезпечила рівний доступ до медіа.

В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже виданням бракує якісних аналітичних матеріалів, крім того, на сприйняття виборцями змісту статей суттєво впливає відсутність маркування рекламних матеріалів чи неналежне їх маркування (зазначення в вихідних даних газети, що не очевидним для читача).

Петро Порошенко  були представлений тільки як посадова особа,  Олександр Турчинов  та Арсеній Яценюк – і як посадові особи, і як партійці, при цьому в цей період кількість згадок про Арсенія Яценюка як партійця переважила кількість згадок про нього як прем’єр-міністра.

Найактивніше були представлені на шпальтах газет мажоритарними, які з великим відривом залишили за собою  «Блок Петра Порошенка», та «Радикальну партію», іншіх суб’єктів.

В цьому періоді були відсутні на шпальтах газет «Громадянська позиція»,  КПУ та Самопоміч.

Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримали відносно себе мажоритарники  (переважно – за рахунок «джинсових» матеріалів щодо Юрія Власенка, мажоритарника від «Блоку Петра Порошенка» по 196 округу).

Найбільше негативу на свою адресу отримав цей період «Блок Петра Порошенка» - за рахунок негативу, що утримувався в синхронно розміщених в газетах статей щодо якості кандидатів від цієї політичної сили («БЛОК ПОРОШЕНКА: У Раду йдуть цілими сім'ями Під брендом Петра Порошенка в Раду намагаються пройти колишні регіонали, журналісти, родинні клани політиків та олігархи» («Вечірні Черкаси», 01.10); «Жити по-новому: Президент Порошенко веде в Раду старих» («Акцент», 01.10).

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені мажоритарними та потенційні мажоритарники та потенційні мажоритарники, яких не було зареєстровано, і вони знаходяться в стані оскарження дій ЦВК (В.Жуковська, М.Булатецький (194 округ), Н.Нетовкіна .

Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми реєстрації кандидатів –мажоритарників та відмови в реєстрації деяким заявникам, а також в контексті висвітлення власної політичної та громадянської позиції чи результатів діяльності на окрузі в джинсових матеріалах.

Основними спікерами «Батьківщини» були Ю.Тимошенко, «Народного фронту» - очільник обласної організації М. Поляков та Комбат "Дніпро 1" Юрій БЕРЕЗА , «Сильної України» - С.Тігіпко та члени партії Олексій Лютаревич та Ольга Хухрєва, «Опозиційного блоку» - О.Вілкул, Н.Королевська, «Радикальної партії» - Ігор Мосійчук, депутат Київради від Радикальної партії Ляшка.

Газета «Вечірні Черкаси»

Газета активно висвітлювала вибори, однак - не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту була на рівні 40% . Найбільше інформації було в нейтарльній тональності, а найменше – у негативній.  

В №40 від 1 жовтня редакція газети зробила спробу вибачитися перед читачами за обсяг рекламних матеріалів : «Шановні читачі! Просимо з розумінням поставитись до збільшення на сторінках газети політичної реклами, що пов'язано із проведенням виборів до Верховної Ради 26 жовтня 2014 року».

В цілому тенденції подання інформації газетою співпадають з загальними тенденціями по пресі.

Джинса. Видання по-ранішому маркує статті рекламного змісту шляхом зазначення рекламного характеру рубрик в вихідних даних газети, що не є очевидним для читача. Таким чином марковані рубрики “Будьте здорові”, “Заява”, “Перспективи”, “Точка зору”, “Допекло”, “Хто є хто”,“Благодійність”, “Актуально”, “Політична реклама”, “Політикум”, “Протест”, “Авто в АТО”, “Напрацювали”, “Думка”, “Політична агітація” та “Ініціатива”. І тим більше вводить в оману виборці розміщення матеріалів з цих рубрик поряд з належно маркованими.

Таким чином марковані майже всі статті в газеті, які висвітлюють виборчий процес, єдині статті, які були марковані належним чином:

-          «До канівчан навідався народний адвокат» (мажоритарник по 197 округу В. Голуб, «Блок Петра Порошенка»;

-          «У Черкасах боєць "Азову" балотується в нардепи» (мажоритарник по 194 округу О.Петренко).

Треба відзначити, що видання розміщувало цикл статей з явним негативом щодо «Блоку Петра Порошенка» та Петра Порошенка як посадової особи,  в яких утримувалася гостра критика списків кандидатів  «Блоку Петра Порошенка» («Усе заради перемоги? Прикриваючись народними героями та військовими, до Верховної ради знову рвуться зрадники та пройдисвіти.» («Вечірні Черкаси» від 17.09.); «Вибори-2014 як похвала дурості, або ті ж яйця, тільки в профіль» («Вечірні Черкаси, 24.09.) та критика прийнятих законів («Порошенко амністував терористів?» («Вечірні Черкаси», 24.09.). Негативна тональність підсилювалася заголовками.

Прикладом явно вираженого позитива щодо суб’єкта моніторингу можна привести статтю в номері від 01 жовтня  «Іти вперед, іншого шляху немає» (мажоритарник від «Блоку Петра Порошенка»  по 196 округу Ю.Власенко). В статті, яка має такий собі патетичний стиль, позитивно вимальовується образ мецената Ю.Власенка: «Те, що Україна зараз іде цим, другим шляхом, сьогодні бачить увесь світ. Іншого немає, як і вороття назад немає також. Так, трапляються тут свої зрадники, пройдисвіти, пристосуванці. Їх, певно, розсудить Всевишній і поставить на своє місце час. Але здебільшого на цьому шляху їй трапляються сотні тисяч простих українців, які здатні підставити своїй землі власне плече. "Бо це вона колись дала їм життя, навчила любити, мріяти й жити, давала енергію, коли бракувало сил, а зараз наша допомога потрібна їй. Тож синівський обов'язок кожного з нас – мірою своїх можливостей допомогти рідній землі звільнитися від ворога, оговтатися від ран і знову розквітнути", – говорить депутат Черкаської обласної ради Юрій Власенко і вже не вперше, відколи почався військовий конфлікт на Донбасі, організовує своїх земляків-черкащан для надання допомоги українським військовим, які зараз перебувають на Сході».

 Газета «Акцент»

Газета активно висвітлювала вибори, однак також незбалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту сягає майже 50% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній. 

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та відсутність маркування абсолютної більшості матеріалів як політичної агітації  дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ до медіа та належний доступ виборців до інформації для прийняття усвідомленого рішення.

Петро Порошенко згадувався як Президент (переважно нейтрально, хоча був і негатив), Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк – і як посадові особи, і як партійці,  при цьому Арсеній Яценюк також отримав негатив на свою адресу.

Найактивніше були представлені на шпальтах газети мажоритарники,  «Сильна Україна» та «Блок Петра Порошенка», суттєво були присутні «Радикальна партія» та Петро Порошенко як посадова особа. 

Натомість виборці зовсім не отримали інформації про «Батьківщину», «Громадянську позицію», КПУ, «Свободу» та Самопоміч.

Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримали мажоритарники та «Народний фронт».

Найбільше негативу на свою адресу отримав  «Блок Петра Порошенка».

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені мажоритарники (В.Жуковська (194 округ), Ю.Власенко (195 округ).

Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті реєстрації мажоритарників та відмови в реєстрації деяким заявникам, а також в контексті висвітлення власної політичної та громадянської позиції чи результатів діяльності на окрузі в джинсових матеріалах.

Джинса. Газета не змінила свій «стиль» подання інформації про суб’єктів виборчого процесу порівняно з попередніми виборами, і продовжує багато друкувати матеріалів, рекламних за змістом, без належного маркування. Єдині належним чином марковані матеріали:

-                    «Боєць „Азову“ йде в нардепи (О.Петренко, мажоритарник від «Блоку Петра Порошенка», 194 округ);

-                    «Я готовий зробити усе можливе, аби наші діти зростали у багатій і сильній країні» (О.Турчиняк, «Народний фронт», 195 округ)

Були розміщені матеріали, ідентичними статтям, надрукованим в газеті «Вечірні Черкаси», щодо діяльності мажоритарників.

Стаття  «Жити по-новому: Президент Порошенко веде в Раду старих» є майже ідентичною відповідній за змістом статті в газеті «Вечірні Черкаси», і також утримує негатив щодо «Блоку Петра Порошенка».

Прикладом яскравого позитиву є немаркована стаття «10 років без права держслужби», присвячена закону «про очищення влади», і створююча позитивний образ представникам «Народного фронту»  («Для „Народного фронту“ люстрація — не лише програмна теза. У лавах цієї політичної сили — люди справи. Це політики, що мають чималий досвід роботи в уряді та інших державних структурах. Це громадські активісти, які зробили значний внесок у боротьбу з корупцією. Це справжні герої, військові, які боронять країну на сході. Це люди, які пройшли Майдан і сьогодні воюють за український суверенітет — в тилу і на передовій. І вони не допустять, аби до влади в Україні знову прийшли корупціонери старого режиму»).

Газета «Нова доба»

Газета не розміщувала матеріали про суб’єктів моніторингу, крім нейтральної статті «Президент представив національний план реформ "Стратегія-2020".

Газета «Черкаський край»

Видання розмістило джинсовий матеріал про мажоритарника «Власенко Юрій Петрович: "наша сила - в єдності"" та певною мірою позитивно забарвлений матеріал про потенційну мажори тарницю Наталію Нетовкіну «Наталія Нетовкіна: народ піднімається, бо хоче чесних та демократичних виборів", в якій мало місце надузагалення. Також була розміщена стаття «Батальони просити не стануть!» авторства Ігора Мосійчука, депутата Київради від Радикальної партії Ляшка.