укр eng

Звіт за результатами моніторингу одеської преси за вересень 2014


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Преса
Регiон: Одеська область

Загальні тенденції.
Одеська преса на початку місяця висвітлювала будь які питання, пов’язані з виборами, відносно пасивно. І ті матеріали, що були розміщені – цілком незбалансовані. 
Частка виборчого контенту, якщо виключити офіційні матеріали від прес-служб Президента та міністерств, складала менше 10%. 
Однак вже з середини вересня преса стала активніше розміщувати матеріали про кандидатів. Частка виборчого контенту складала близько 35%. Найбільше матеріалів було в позитивній або позитивно-нейтральній тональності. Найменше в негативній тональності. 
Незбалансованість представлення основних кандидатів та партій загалом дає змогу зробити висновок про те, що газети, а саме Одеський вісник, Одеські вісті, не надали рівного доступу для всіх кандидатів. Треба зазначити що такі видання як Одеський вісник, Вісті (одеська сторінка) відсторонились від виборчих матеріалів. У виданні міської ради взагалі жодних матеріалів, які б стосувались суб’єктів моніторингу, не розміщувалось. На сторінках відання Вісті, на одеській сторінці було розміщено матеріал про побиття народного депутата Н. Шуфрича, вже в жовтневих випусках.
 
Аналізуючи матеріали, що друкувались на сторінках Одеських вістей та Вечірньої Одеси, можна зробити висновок, що виборці не отримали достатньо аналітичної інформації, через те що газети висвітлювали події та друкували заяви. Не було запропоновано читачу об’єктивних, аналітичних матеріалів з аналізом передвиборчих програм. Однак, навіть при даному розкладі, найбільш різноплановими (стосовно суб’єктів моніторингу) були статті на шпальтах Вечірньої Одеси.
 
Посадові особи, а саме Президент України, Прем’єр-міністр та міністри, були представлені переважно як виконавці своїх обов’язків, офіційними повідомленнями прес-служб. Однак були згадування їх і у зв’язку з політичними партіями-кандидатами. Такі випадки складають близько 10% від інформації про цих осіб, однак показником є те, що з наближенням виборів ці випадки почастішали. 
 
Якщо не враховувати посадових осіб, то найактивніше в газетах були представлені Батьківщина, Опозиційний блок та Блок Петра Порошенка. Натомість менше всього було отримано інформацію про Свободу, Радикальну партію та Сильну Україну. 
Про Самопоміч, Громадянську позицію не було жодної інформації.
 
Треба зазначити, що в «Одеських вістях» друкували замітки з результатами соцопитувань, де фігурували всі суб’єкти моніторингу.
 
Позитивно найчастіше згадували Батьківщина, Петро Порошенко (як виконуючий обов’язки) та Опозиційний блок. 
Відкрито негативний матеріал був лише у КПУ. Критика на адресу інших кандидатів або представників влади була в матеріалах інших кандидатів. Наприклад, Звернення Юлії Тимошенко до Президента України стосовно вступу в НАТО або особого статусу Донбасу.
 
На перших шпальтах були розміщені матеріали про діяльність офіційних осіб. Матеріали щодо діяльності або заяв партій були розміщені на 2-5 сторінках.
Якщо такі партії як Батьківщина та Опозиційний блок розміщали свої матеріали з тих чи інших питань, то Сильна Україна, Народний фронт та Радикальна партія були згадані лише в контексті з’їздів партій та висування кандидатів. 
Спікерами виступали: Юлія Тимошенко від Батьківщини, Вадим Рабінович від Опозиційного блоку, Петро Порошенко як Президент України (офіційна діяльність). 
 
На висвітлення виборчої кампанії суттєво вплинули підпорядкування ЗМІ та редакційна політика. Це стосується трьох з чотирьох газет, що підпадають під моніторинг. А саме:
1. Одеський вісник – підпорядкована міській раді, виходить лише один номер на тиждень, матеріал розміщується лише стосовно подій в місті та міської влади.
2. Вісті (одеська сторінка) – через те, що газета всеукраїнська, то на одеській сторінці розміщено суто міські новини.
3. Одеські вісті – підпорядкована обласній раді, тому саме на шпальтах цього видання найбільша кількість матеріалів про офіційних осіб. 
4. Вечірня Одеса – єдине видання, що розміщує матеріали від багатьох політичних сил.
 
Одеський вісник та Вісті в цьому місяці випали з моніторингу через відсутність передвиборчих матеріалів. 
 
Одеські вісті
100% матеріалів з моніторингу були про офіційну діяльність Петра Порошенко, як Президента України та офіційна діяльність Кабінету міністрів. 
Єдине видання, що друкувало результати загальноукраїнських опитувань. На цьому згадування інших партій завершилось. Жодної згадки про інших суб’єктів моніторингу на шпальтах цього видання в вересні не було.
Дане видання розміщує офіційну інформацію від ЦВК.
 
Вечірня Одеса
На сторінках найбільше різноманіття політичних партій. До того ж є інформація і про діяльність офіційних осіб. 
Частіш за все друкували інформацію про офіційних осіб. Далі за кількістю – Батьківщина, Опозиційний блок. Свобода, Народний фронт та Радикальна партія мають більш менш однакові показники. До того ж матеріали Батьківщини та Опозиційного блоку носять ознаки джинси, однак через відсутність публікацій в інших ЗМІ, це не доведено. 
Однак, матеріал явно замовний, звісно без позначок «політична реклама» тощо. 
Приклади:
Вступление в НАТО: выбор за народом
№133—134 (10051—10052) // 11 сентября 2014 г.
«Батьківщина» делает реальные шаги для проведения референдума
«Батькiвщина» начала процесс подготовки к проведению референдума по вступлению Украины в НАТО. 30 августа лидер крупнейшей в Украине политической силы Юлия Тимошенко заявила о намерении провести собрание граждан, которое по закону является первым шагом на пути к референдуму, а уже 5 сентября оно состоялось. Почти 3000 делегатов из всех областей Украины единогласно решили провести референдум по НАТО одновременно с досрочными выборами ВР, т. е. 26 октября этого года.
 
Оппозиционный блок идет на выборы, чтобы защитить жителей юго-востока
№137—138 (10055—10056) // 18 сентября 2014 г.
 
Оппозиционный блок идет на выборы
В Киеве состоялся форум Оппозиционного блока, главная цель которого — отстаивать права жителей юго-восточной Украины в парламенте.
Начиная с середины апреля наш родной Донбасс оказался в эпицентре кровопролитного противостояния. Согласно данным международных организаций, за это время погибли более 3000 человек, несколько сотен числятся пропавшими без вести, а разрушения жилых домов, предприятий и инфраструктуры уже привели к гуманитарной катастрофе. Однако ни одна международная организация не знает реальных масштабов трагедии Донбасса и той плачевной ситуации, в которой на самом деле оказались жители нашего региона.
Не знает об этом и большинство политиков, которые наперебой твердят, что военные действия надо продолжать. Единственной политической силой, которая открыто заявила о необходимости восстановления мира на юго-востоке, оказался Оппозиционный блок.