укр eng

Звіт за результатами моніторингу одеського телебачення за вересень 2014


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Одеська область

 

Загальні тенденції.

 

Одеське телебачення висвітлювало вибори відносно пасивно. Суб’єкти моніторингу майже не попадали до ефіру.

Виключення складають офіційні особи держави, сюжети про дії яких були декілька разів на тиждень.

Однак, що стосується інших суб’єктів, а саме політичних партій, то тут можемо говорити про певну збалансованість. Більшість сюжетів були аналітичні і узагальнені (наприклад про правила ведення агітації), або про з’їзди партій, згадуючи в одному сюжеті не менше 3-4 політичні сили.

Однак не можна стверджувати цілковиту збалансованість.

Один з каналів (7 канал) заявив про повну відсутність в своїх новинах агітаційних або рекламних матеріалів від будь-кого з кандидатів. Також в ефірі каналу не має жодної політичної реклами. З усіх суб’єктів моніторингу в ефірі каналу поки що була лише інформація про діяльність керівників держави.

 

В загальному обсязі новин частка виборчого контенту складала не більше 20%. Треба зазначити, що більшість сюжетів датована другою половиною вересня.

Найбільше інформації було в нейтральному тоні, найменше в позитивному.

Більшість сюжетів були аналітичні і узагальнені (наприклад про правила ведення агітації), або про мажоритарників самовисуванців (наприклад про діяльність Сергія Ківалова або Едуарда Матвійчука)

Частину сюжетів з виборчої тематики не можна пов’язати з будь-яким суб’єктом моніторингу.

 

Також можна зробити впевнений висновок, що телеканали найбільш пасивні в розміщенні передвиборчих або агітаційних матеріалів.

 

Однак, виборці отримують достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок організації теледебатів від одного каналу та аналізу програм та передвиборчої діяльності від іншого. Але залишається відкритим питання про неупередженість та об’єктивність даних сюжетів.

 

Як вже згадувалось вище, посадові особи, а саме Президент та Прем’єр-міністр, були представлені частково (більший відсоток) як виконавці своїх обов’язків, частково – разом зі своїми політичними силами.

 

 

Найактивніше на  телеканалах були представлені Петро Порошенко, Сильна Україна та Опозиційний блок. Натомість виборці отримали мінімум інформації про Радикальну партію, Батьківщину, Народний фронт.

Про таких, як Свобода, КПУ, Самопоміч + Воля, Громадянська позиція+ДемАльянс  телеканали взагалі не інформували.

 

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Петро Порошенко як Президент. А от Сильну Україну, Опозиційний блок переважно критикували.

 

 

7 канал

На висвітлення виборчої кампанії суттєво вплинула редакційна політика 7 каналу, а саме відмова від політичної реклами та агітації в ефірі. Замість цього редакція запропонувала кандидатам формат теледебатів в прямому ефірі.

Однак, використовується форма журналістського розслідування, де головними «героями» інколи виступають нинішні кандидати-мажоритарники. Наприклад, С. Ківалов.

 

1 міський

Також є певна редакційна політика – в новинах переважають збалансовані сюжети. Наприклад, сюжет про з’їзди партій в якому розповіли про п’ять основних партій-кандидатів.

Але завдяки використанню певних маніпуляцій (накладання певного відео на текст, наприклад в сюжеті про фальстарт передвиборчої агітації частіше всього показували біг-борди «Сильної України» та само висуванця, екс-губернатора Одеської області Е. Матвійчука) помітно що канал не є повністю об’єктивним.