укр eng

Звіт за результатами моніторингу донецьких інтернет-сайтів за вересень


З 01.09.2014 по 30.09.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Донецька область

З початку вересня заявлені для моніторингу інтернет-ресурси Донецької області замало уваги приділяли майбутнім виборам. В умовах ведення бойових дій основний масив контенту був присвячений антитерористичній операції, яка проходить в регіоні. Однак на сторінках сайтів знайшли відображення новини про підготовку до парламентських виборів: календар виборів, створення виборчих дільниць і так далі.

З 15 вересня політичні сили, які прийматиме участь у парламентських виборах, почали проявляти певну активність в ЗМІ Донецького регіону. Публікацій, які презентують їх, було не багато.

Найбільш активним був ресурс "Красноармійськ - 06239". На цьому сайті за звітний період були представлені як президент України Порошенко, так і політичні сили, які планують взяти участь у виборах. Найбільше уваги ресурс приділив блоку Петра Порошенка, значно менше - "Батьківщини", КПУ і "Сильній України".

На другому місці - інтернет-видання "Краматорск.INFO", яке презентувало президента Порошенко, прем'єр-міністра Яценюка. В новинах сайту найбільше друкованих знаків було приділено блоку Петра Порошенко та Опозиційному блоку.

Сайт 06274 багато писав про "Народний фронт" і значно менше про "Сильну Україну".

"Вечерний Бахмут" в нейтральній тональності розмістив матеріали про "Сильну Україну" і про "Народний фронт".

"Опозиційний блок" був активно представлений на телеканалі "Орбита" (новинна стрічка). Блок Петра Порошенка та "Народний фронт" були представлені значно менше.

Решта сайтів згадували суб'єкти виборчих перегонів лише епізодично. Всі згадки донецьких інтернет-ЗМІ про суб'єктів виборчого процесу обумовлені були інформаційними приводами. Найчастіше видання писали про політичні сили в контексті включення в той чи інший виборчий список жителів Донецької області або висунення цими силами кандидатів - мажоритарників.

В цілому присутність суб'єктів парламентських виборів виглядає наступним чином. На першому місці йде Опозиційний блок (20,3% всіх друкованих знаків), на другому місці – блок Петра Порошенко (12,5%), далі з великим відривом йдуть "Батьківщина" (4,6%) та Народний Фронт (3,5% ). Замикають список партій і блоків, про які були згадки в ЗМІ, Комуністична партія України та "Сильна Україна". Решта суб'єктів виборчого процесу не згадувалися зовсім.

Контент (весь в нейтральній тональності) про "Народний фронт" був розміщений на артемівських сайтах 06247 та "Вечерний Бахмут". "Народний фронт" прозвучав в контексті того, що командир батальйону "Айдар" і ще один земляк мешканців Артемівська включені до виборчого списку блоку. "Батькивщина" згадувалася на сайті "Краматорск.INFO". Згадування стосувалося не майбутніх виборів - в новині розповідалося про активістів "Батьківщини", яких репресують влади так званої ДНР. Контент (теж в нейтральній тональності) про Опозиційний блок був розміщений на сайтах 06247, "Орбіта" та "Краматорск.INFO". Блок Петра Порошенко був презентований на сайті 06239. Ресурс надрукував велике інтерв'ю з кандидатом від блоку ПП. Матеріал супроводжується фотографією і рекламним банером цієї політичної сили. "Сильна Україна" була представлена невеликими новинами, але досить часто - на сайтах "Вечерний Бахмут", 06329, "Краматорск.INFO", 06274 и 0629. Єдину згадку про КПУ зробив Красноармійський сайт 06239. При цьому мова йшла не про партію як таку, а про кандидата - мажоритарника, який йде на вибори від цієї політичної сили.

Зі спікерів, які є керівниками держави, найбільше уваги було приділено президенту Петру Порошенко. Про главу держави писали як в нейтральній тональності, так і в негативній. Велика кількість негативу була обумовлена новинами про негативне сприйняття мирного плану по врегулюванню ситуації на Донбасі та новинами про 100 днів знаходження Порошенко на посаді президента. На другому місці за згадками - прем'єр-міністр Яценюк. Про вищих посадових осіб ЗМІ писали саме як про чиновників - без прив'язки до суб'єктів виборчого процесу, які вони контролюють.

На даному етапі моніторингу маніпулятивні технології або спроби прихованої політичної реклами не зафіксовано.

Однак, намітилася цікава тенденція, яку ми охарактеризували як "реклама на випередження". Йдеться про іміджеві матеріали про деяких політиків, які поки не позиціонують себе як кандидати в депутати, але є ними насправді. Так видання "Славинфо" розмістило великий матеріал, в якому розповідалося про благодійну акцію, яку провела Наталія Королівська в Слов'янську. Матеріал супроводжувався великою кількістю фотографій і слів подяки на адресу політика. У статті не згадувалося, що Королівська входить в десятку виборчого списку Опозиційного блоку. Імовірно матеріал, який має ознаки замовного, покликаний забезпечити запам'ятовування як політика, так і суб'єкта виборчого процесу, з яким він пов'язаний. Схожий матеріал "на випередження" надрукував сайт 06239. Депутат обласної ради провів благодійну акцію для жителів Красноармійська. Видання проілюструвало розповідь про цю акцію великою кількістю фотографій. Згадки про те, що "благодійник" має намір балотуватися до Верховної Ради, в матеріалі немає. Але про його добрі справи жителі виборчого округу вже проінформовані,  ім'я його прозвучало на все місто.