Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу херсонського телебачення за вересень 2014 р
Загальні тенденції
Першій місяць виборчої кампанії в Херсонській області проходить на фоні військової агресії та необхідності посилення оборони нашої прикордонної області. У вересні на Херсонщині був призначений новий голова облдержадміністрації народний депутат від фракції «УДАР» Андрій Путілов, який відразу активно розпочав публічні заходи по зміцненню оборони області.
В перші тижні відбувалося висування та реєстрація кандидатів у народні депутати по мажоритарним округам та партійним спискам. Загалом було зареєстровано в п’яти округах області 84 кандидати в народні депутати. За перші чотири тижні Херсонську область відвідав лише один лідер політичної партії, яка буде балотуватися на позачергових виборах народних депутатів – Сергій Тігіпко, лідер «Сильної України».
На цьому фоні зазначимо, що місцеві ЗМІ по-різному висвітлювали перебіг виборчої кампанії: інтернет-видання досить активно та збалансовано висвітлюють діяльність та головні меседжі основних політичних сил. Друковані ЗМІ в більшості своїй друкують іміджеві матеріали лише деяких політичних сил. Місцеві телеканали у своїх щоденних та щотижневих новинних передачах висвітлюють виборчу кампанію досить пасивно. При цьому деякі телеканали започаткували нові програми типу «Політичної студії», де представники різних політичних сил обговорюють актуальні проблеми.
Телебачення
Херсонське телебачення висвітлювала у вересні вибори у своїх щоденних та щотижневих новинах пасивно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин є дуже малою – кілька сюжетів на тиждень. Всі вони були присвячені передвиборчому візиту Сергія Тігіпка в Херсон та його зустрічам із виборцями. Інформація про лідера цієї політичної партії подавалася в позитивній тональності. Також частина сюжетів була присвячена висвітленню роботи Президента України та місцевих чиновників.
Найактивніше на телеканалах були представлені «Батьківщина», «Сильна Україна» та Блок Петра Порошенка.
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Опозиційний Блок та Радикальну партію.
Про такі партії, як «Народний фронт», КПУ, Самопоміч, Громадянська позиція та «Свобода» телеканали взагалі не інформували.
Вся інформація подавалася в позитивному контексті.
Майже повна відсутність у вересні новин про виборчий процес та незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом дає змогу зробити попередній висновок про те, що на етапі реєстрації та висування кандидатів місцеві телеканали «Скіфії» й ВТВ плюс, інформаційні та інформаційно-аналітичні програми яких вивчаються в рамках нашого моніторингу, залишають інформування громадян щодо виборів на периферії власної уваги.
З іншого боку, більшість політичних сил не проявляють активності та не створюють інформаційних поводів для місцевих телевізійників (не відвідують область, місцеві кандидати, які вже зареєстровані, чи політичні активісти не проводять прес-конференцій, не коментують події тощо).
Партія «Сильна Україна» отримала найбільше прямої мови завдяки візиту Сергія Тігіпко до Херсонської області
Спікерами по партіях були: Сергій Тігіпко («Сильна Україна»), Олександр Вілкул та Наталія Королевська («Опозиційний блок»), Юрій Одарченко («Батьківщина»), Андрій Гордєєв (партія «Блок Петра Порошенко»),
Партія «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина» представлені в контексті вирішення місцевих проблем та підвищення оборони області
Президент України Петро Порошенко був представлений в інформаційних сюжетах як виконавець своїх посадових обов’язків.
Медія маніпуляція при висвітленні передвиборчого візиту Сергія Тігіпко
Єдиним з політиків, про кого згадували інформаційні передачі «Скіфії» й ВТВ плюс, став лідер «Сильної України» Сергій Тігіпко, який на минулому тижні відвідав Херсон та провів зустріч із робітниками Херсонського комбінату хлібопродуктів. Під час цього візиту Сергій Тігіпко надав кілька коментарів місцевим журналістам. Він заявив про необхідність впровадження в області потужних інвестицій та розвитку переробної промисловості. Також він зазначив, що необхідно підтримувати із боку влади сільське господарство. Також Сергій Тігіпко зазначив, що прийняття Закону про спеціальний статус для Донбасу є помилкою, а Угода про асоціацію з ЄС – позитивним кроком, який відкриє українським товарам доступ на найбільший ринок світу, хоча буде непросто.
Новини обох каналів були побудовані за канонами висвітлення візитів керівників держави на підприємства: відвідування цехів, зйомки на фоні робітників, коментарі щодо актуальних подій безпосередньо в цехах комбінату. Сюжет на каналі ВТВ плюс був більш розгорнутим. В ньому було поінформовано виборців про те, що «Сильна Україна» йде на вибори самостійно. Також місцеві активісти цієї партії надали свої коментарі.
Зазначимо, що поза увагою журналістів як державного телеканалу «Скіфія», так й приватного ВТВ плюс залишився пікет херсонських виборців, які протестували проти приїзду лідера «Сильної України».
Таким чином, тележурналісти використали кілька методів маніпуляції: умовчання про всі події, що пов’язані із передвиборчим візитом та створення лідеру «Сильної України» Сергію Тігіпко робочого, позитивного фону, створивши образ управлінця, який може приймати якісь управлінські рішення по удосконаленню роботи місцевого хлібокомбінату