Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу Івано-Франківських телеканалів за період 01-30.09.2014 року
Загальні тенденції.
Телеканали Івано-Франківська впродовж періоду з 1 по 30 вересня 2014 року висвітлювали вибори пасивно, а також не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 25 %. Найбільше інформації було подано в позитивній тональності, а найменше у негативній.
Не збалансованість представлення головних політичних сил загалом за тональністю дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканали Івано-Франківська – ОТБ «Галичина» та «24 канал Івано-Франківськ» впродовж цього часу не забезпечили рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу.
За підсумками спостереження телеканалів Івано-Франківська можна зробити висновок, що виборці ще не змогли отримати достатньої інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже серед списку політичних сил такі як ВО «Батьківщина», КПУ, «Народний фронт», Опозиційний блок та «Сильна Україна» взагалі не були представленими у телевізійному просторі Прикарпаття. Ті політичні сили, згадки про яких мали місце, в основному подавались у реактивному, а не у аналітичному висвітленню кампанії. Тележурналісти просто подавали відзняті сюжети про дії чи акції суб’єктів політичного процесу.
Серед посадових осіб, у якості виконання своїх обов’язків були згадані Петро Порошенко, Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк.
Найбільше та найчастіше у випусках теленовин Івано-Франківська були представлені Блок Петра Порошенка та ВО «Свобода».
Найменше інформації телеглядачі отримали про Об’єднання «Самопоміч», Радикальну партію та «Громадянську позицію.
А от такі сили як КПУ, Опозиційний блок та «Сильна Україна» взагалі не були представленими.
Щодо тональності представлення, то найбільше позитивної інформації прозвучало про ВО «Свобода» та Блок Петра Порошенка, найменше про «Народний фронт» та «Громадянську позицію».
У нейтральній тональності представлення найбільше було представлено Об’єднання «Самопоміч», «Радикальну партію» та ВО «Свобода».
У негативній тональності був згаданий тільки Президент України Петро Порошенко.
ВО «Свобода» отримала найбільше прямої мови, це у два рази більше ніж Блок Петра Порошенка та майже та у три рази більше ніж Радикальна партія Ляшка.
Як правило, редактори телеканалів області не подавали у перших сюжетах випусків тематики виборчого контенту, проте з огляду на частоту згадо пріоритетністю їх явно користувались ті ж Блок Петра Порошенка та ВО Свобода».
Блок Петра Порошенка в основному був представлений кандидатом по виборчому округу №83 Шевченком Олександром Леонідовичем, який чи не кожного дня з’являється на телеканалі «24 Івано-Франківськ» в контексті впровадження «соціальних ініціатив».
Спікерами політичних партій в ефірі теленовин були:
· Блоку Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);
· ВО «Свобода» - Олег Тягнибок, Руслан Марцінків;
· Об’єднання «Самопоміч» - Ярослав Ленів (член партії), Ігор Банах (голова обласної організації партії), Володимир Грабовецький (кандидат по 86 округу);
· Громадянська позиція – Анатолій Гриценко;
· Радикальна партія – Олег Ляшко.
Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»
Найбільше в ефірі ОТБ «Галичина» впродовж цього часу мовилось про ВО «Свобода», найменше згадувалось про «Громадянську позицію» та Радикальну партію. Такі ж політичні сили як ВО «Батьківщина», КПУ, «Народний фронт», Опозиційний блок, Об’єднання «Самопоміч», «Сильна Україна» взагалі не були представленими в ефірі цього телеканалу.
У позитивній тональності максимально представлені ВО «Свобода» та Блок Петра Порошенка, мінімально – «Громадянська позиція» та Радикальна партія;
У нейтральній тональності, максимально – ВО «Свобода», П.Порошенко (президент), О.Турчинов (спікер), інші ж не були представленими.
У негативній тональності телеканал згадував тільки П.Порошенко (президент).
Пріоритетністю представлення ОТБ «Галичина» користувалось ВО «Свобода».
Спікерами політичних партій в ефірі теленовин були:
· Блоку Петра Порошенка – Олександр Шевченко (кандидат по 83 округу);
· ВО «Свобода» - Руслан Марцінків;
· «Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко;
· Об’єднання «Самопоміч» - Ярослав Ленів (член партії), Ігор Банах (голова обласної організації партії), Володимир Грабовецький (кандидат по 86 округу).
Щодо медіаефектів, то 15 вересня 2014 року, телеканалом було трансльовано сюжет, про встановлення дитячого майданчика та облаштування одного із дворів Івано-Франківська. У сюжеті прямо не вказано про заслуги представників ВО «Свобода», проте на задньому плані спікерів майорить символіка ВО «Свободи», а також у сюжеті дає коментар секретар міської ради Микола Вітенко, який є представником цієї політичної сили.
Телеканал «24 канал - Івано-Франківськ»
Під час випусків новин «24 каналу - Івано-Франківськ» впродовж тижня найбільший показник представлення виявився у Блоку Петра Порошенка, дещо менше у Об’єднання «Самопоміч» та Радикальної партії, найменше у ВО «Свобода». Такі ж політичні сили як КПУ, «Народний фронт», Опозиційний блок та «Сильна Україна» не були представленими.
У позитивній тональності максимально був представлений Блок Петра Порошенка. Найменше ж Петро Порошенко (президент).
У нейтральній тональності найбільше були представлені Радикальна партія та «Самопоміч».
У негативній тональності – тільки Петро Порошенко (президент).
Спікерами політичних сил були:
· Об’єднання «Самопоміч» - Ярослав Ленів (член партії), Ігор Банах (голова обласної організації партії), Володимир Грабовецький (кандидат по 86 округу);
· «Громадянська позиція» – Анатолій Гриценко;
· Радикальна партія – Олег Ляшко.
Основні теми – візит до Івано-Франківська Анатолія Гриценка та висунення спільних узгоджених кандидатів між «ВОЛЯ» та Самопоміч».
Телеканал «24 канал Івано-Франківськ» як і під час попередніх виборчих кампаній продовжує застосовувати технології «окремої рубрики» під час випуску новин. Так звана технологія «окремої рубрики» застосовується телеканалом після випусків теленовин, коли в ефірі продовжується подача інформації політичного характеру під рубрикою «Події». В продовж спостережного періоду телеканал 2 рази застосував цю технологію, вперше по відношенню до місцевого політика, а вдруге явно на користь політичної сили «ВОЛЯ».
Так, 8 вересня 2014 року, під час випуску новин на «24 канал Івано-Франківськ» трансльовано сюжет «Очищення влади». Сюжет побудований на пікеті перед будівлею Верховної Ради України, під символікою політичної партії «ВОЛЯ» так званих «активістів з цілої України» з вимогою законного розгляду законопроекту «Про люстрацію». У сюжеті транслюють пряму мову людей з надписами на футболках «ВОЛЯ» тим самим підписуючи їх як «громадський активіст». Раніше, 5 вересня 2014 року, аналогічний сюжет був трансльований у випуску новин ОТБ «Галичина», проте на цьому каналі представників згаданої вище політичної чітко підписували членами партій.
Максимальний показник прямої мови отримала Радикальна партія, коли 18 вересня в ефірі під час випуску новин було трансльовано пряму мову Олега Ляшка. Цей сюжет також являється і основним маніпулятивним прийомом телеканалу за тиждень, адже під час випуску місцевих теленовин звернення Ляшка сприймається виключно як спроба згадати про себе, та шляхом медіа ефекту переконати виборця у своїй правоті.