Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Упродовж 15 вересня – 9 жовтня 2014 року найбільшу увагу ЗМІ Запоріжжя присвятили рекламі політичних партій та кандидатів у народні депутати.
Запорізькі Інтернет видання висвітлювали вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30-35%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше - у негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не змогли забезпечити рівний доступ до медіа всім політичним силам та не надали виборцям можливості отримати достатньо об’єктивної інформації для прийняття рішення. Статті Інтернет видань переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. Переважна більшість статей на всіх сайтах не маркується як реклама.
Найактивніше на повинних сайтах в Інтернеті за цей період були представлені мажоритарники, «Сильна Україна», Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр. Менше були представлені «Опозиційний блок», «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина», «Радикальна партія». Мінімум інформації в Інтернет виданнях приділялось партіям КПУ, «Громадянська позиція», «Народний фронт», «Свобода» та «Самопоміч».
Що стосується телеканалів, то протягом майже місяця в частині сюжетів на ТРК «Алекс» йшла мова про Сергія Тигіпка, лідера «Сильної України», діючого нардепа від ПР В’ячеслава Богуслаєва (ТРК «Алекс), кандидата-мажоритарника Олександра Григорчука. На телеканалі «ТВ-5» була наявна прихована реклама кандидата в народні депутати, самовисуванця Євгена Карташова та ще одного мажоритарника Олександра Григорчука. Варто зазначити, що немаркована реклама про Григорчука йде по двох телеканалах – «ТВ-5» та «Алекс». Інформація не подавалась, як політична реклама, маркування відсутнє.
Приблизно 30 відсотків контенту газет «МИГ» та «Суббота плюс» складає політична реклама. Газети висвітлювали активно діяльність кандидатів-мажоритарників Олександра Григорчука ( самовисування), Євгена Карташова (самовисування), Олександра Волкова та Петра Сабашука (Блок Петра Порошенка), а також партіям – «Громадянська позиція», «Опозиційний блок» та Інші. Вся реклама була маркована відповідними рубриками. Деякі публікації були ті самі в обох газетах. В «Суботі плюс» містилась інформація негативного характеру щодо Блоку Петра Порошенка. Варто зазначити, що частина однакових публікацій подається в двох газетах.
ТБ:
«ТВ-5» - Петро Порошенко, Президент, Арсеній Яценюк, Урядовець, Євген Карташов, народний депутат; Олександр Григорчук, кандидат-мажоритарник.
«ТРК Алекс» - Олександр Григорчук, мажоритарник,; Олександр Вілкул, Опозиційний блок. Варто зазначити, що цей телеканал відкрито рекламує місцеву Єпархію, архієпископа Луку та його благодіяння
«ЗОДТРК» - Петро Порошенко,Президент, Арсеній Яценюк, Урядовець.
Більший відсоток у сюжетах складала пряма мова спікерів.
Петро Порошенко, Президент; Арсеній Яценюк, Урядовець; Євген Карташов, народний депутат, Олександр Григорчук, кандидат у нардепи.
Підписання закону про люстрацію, реформування, робочі поїздки кандидатів у нардепи.
Петро Порошенко, Євген Карташов, Арсеній Яценюк, Олександр Григорчук, Олександр Вілкул.
Відсутність маркування в рекламному сюжеті. Переконання, культивація, довіра.
Приклади:
Преса:
«МИГ»
Кандидати: Олександр Григорчук ( самовисування), Євген Карташов (самовисування) , Олександр Рєпін (само висування), Сергій Кальцев (самовисування), Олександр Волков та Петро Сабашук (Блок Петра Порошенка), Наталя Завгородня (Справедливість).
Партії: Радикальна партія, «Батьківщина» , Опозиційний блок, «Блок Петра Порошенка», «Громадянська позиція», «Народний фронт».
«Суббота плюс»:
Кандидати: Олександр Григорчук ( самовисування), Євген Карташов (самовисування) , Олександр Рєпін (само висування), Олександр Волков та Петро Сабашук (Блок Петра Порошенка), Юрій Береза («Народний фронт»).
Партії: Радикальна партія, «Батьківщина» , Опозиційний блок, «Блок Петра Порошенка», «Громадянська позиція», «Народний фронт».
Пріоритет в двох газетах надавався непрямій мові.
Радикальна партія, «Батьківщина» , Опозиційний блок, «Блок Петра Порошенка», «Громадянська позиція». Кандидати-мажоритарники.
Передвиборчі програми партій та кандидатів. Привітання від кандидатів в нардепи з Днем вчителя («Суббота плюс»).
6. Спікери (без цифр)
МИГ: Олександр Григорчук ( самовисування), Євген Карташов (самовисування) , Олександр Рєпін (само висування), Сергій Кальцев (самовисування), Олександр Волков та Петро Сабашук (Блок Петра Порошенка), Наталя Завгородня (Справедливість), Вадим Кривохатько (Блок Петра Порошенка).
«Суббота плюс»: Олександр Григорчук ( самовисування), Євген Карташов (самовисування) , Олександр Рєпін (самовисування), Олександр Волков та Петро Сабашук (Блок Петра Порошенка), Юрій Береза («Народний фронт»).
Переконання, культивація, довіра, а також «анонімний авторитет».
Інтернет:
В позитивної тональності були представлені переважно мажоритарники (особливо Олександр Григорчук та Валерій Баранов), партії «Сильна Україна» та «Опозиційний блок».
В негативній тональності були представлені партія КПУ, «Сильна Україна» в деяких статтях та «Блок Петра Порошенка»
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Батьківщина» та «Радикальна партія».
1. Пріоритетність представлення
На першому плані були представлені партія «Сильна Україна», мажоритарними та «Опозиційний блок».
2. Теми
Найпоширенішими темами були списки кандидатів від різних партій, підписання асоціації України з ЕС, прес-конференція Петра Порошенка, візит Сергія Тігіпка до Запоріжжя, списки мажоритарників, візит А.Садового до Запоріжжя, зустрічі з виборцями представників «Опозиційного блоку», позитивна діяльність мажоритарників, особливо Олександа Григорчука, Валерія Баранова та Миколи Фролова.
3. Спікери
Петро Порошенко як Президент;
Арсеній Яценюк як Прем’єр Міністр;
«Сильна Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Світлана Фабрикант;
«Опозиційний блок» - один із лідерів Олександр Вілкул;
«Батьківщина» - Олександр Старух (лідер обласного осередку партії), Олександра Кужель;
«Радикальна партія» - Олег Ляшко, Ірина Лех (кандидат по 76 округу);
«Блок Петра Порошенка» - Микола Томенко, Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу),Микола Фролов (кандидат по 76 округу).
Мажоритарники - Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Сергій Кальцев (75 округ).
4. Опис маніпуляцій та медіа ефектів.
«061»
На сайті «061» неодноразово помічений ефект «спіраль замовчування». Читачам були представлені опитування громадської думки стосовно результатів виборів з суб’єктивними коментарями до них та без апеляції до того, хто саме їх проводив. В матеріалах опитування присутня «однослівна» журналістика. В останньому такому опитуванні першість отримав «Опозиційний блок».
На цьому сайті був помічений медіа ефект «анонімний авторитет» в статтях, присвячених позитивній оцінці діяльності Сергія Тігіпка та його партії експертами, не відомими широкому колу читачів. Ще один приклад «анонімний авторитету» помічений в статті, присвяченій Стратегії-2020 Петра Порошенка, де аналіз стратегії здійснюється на основі думок російських експертів.
На цьому ж ресурсі представлені недостовірні факти в статті «Двое запорожцев идут в нардепи от партии «Відродження», де ця партія називається партією Анатолія Гриценко.
На сайті «061» постійно з’являються статті про Сергія Тігіпка із його цитатами з соціальної мережі «Фейсбук» та його інтерв’ю із суб’єктивними думками та критикою влади. Ця інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал. При цьому коментарі для читачів відкриті тільки під статтями, присвяченими «Сильній Україні», до решти статей можливість коментувати закрита.
Помічено багато статей в позитивній тональності про мажоритарника Олександра Григорчука, які майже однакові на сайтах «Голос Запоріжжя» та «061».
«Голос Запоріжжя»
На першому плані представлена відверта джинса - статті про зустрічі з виборцями та добрі справи мажоритарника по 79 округу Олександра Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал.
Така ж ситуація простежується в статтях про представників «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула та Юрія Павленко.
На сайті «Голос Запоріжжя» помічений ефект «спіраль замовчування». В статті про мажоритарних кандидатів від блоку Петра Порошенка представлені результати опитування жителів Запоріжжя, в якому ця партія набирає 26%. Хто саме проводив опитування і коли не уточнюється.
«Забор»
На сайті «Забор» інформація про мажоритарників, їх позитивну діяльність та зустрічі з виборцями не маркуються як реклама. Особливу увагу на сайті приділяють Губернатору Запорізької області та безпартійному кандидату по 74 округу Валерію Баранову, а також ректору ЗНУ, кандидату від партії «Блок Петра Порошенка» по 76 округу, Миколі Фролову.