укр eng

Звіт за результатами моніторингу черкаської преси за період 15.09. – 08.10.2014 р.


З 15.09.2014 по 08.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Черкаська область

Починаючи з початку вересня, чітко намітилася тенденція поступового збільшення в пресі кількості новин та публікацій, які стосувалися б суб’єктів моніторингу. При цьому видання не однаково активно виділяли свої шпальти під інформацію щодо виборів.

Так, газета «Черкаський край» мало розміщувала відповідні матеріали, активізувавшись  наприкінці періоду, поширюючи  інформацію про «Свободу», «Народний фронт»  та окремих мажоритарників чи потенційних мажоритарників.

 «Нова доба»  регулярно розміщувала переважно джинсові матеріали про потенційного на той час мажоритарника по 196 округу Генадія Бобова (про його діяльність про розв’язанню проблем потенційного виборчого округа), наприкінці моніторингового періоду приділила увагу акції «Допомога армії замість білбордів».

Найбільший обсяг згадок про суб’єктів моніторингу був присутній в газетах «Вечірні Черкаси» та «Акцент».   «Акцент» розміщувала багато джинсової інформації про суб’єктів моніторингу, жодним чином не маркуючи рекламного характеру ні статей, ні рубрик. Тільки наприкінці моніторингового періоду в газеті стали зьявлятися належним чином марковані матеріали.

«Вечірні Черкаси»  розміщувала рекламні по суті матеріали, маркуючи рекламний характер рубрик. В яких вони були розміщені, в вихідних даних газети, що не є очевидним для читача і впливає на його оцінку змісту матеріалу.

«Вечірні Черкаси» та «Акцент» часто розміщували ідентичні за змістом «джинсові» статті  про «Батьківщину», «Сильну Україну», «Опозиційний блок», «Народний фронт». Вистачило джинси і на потенційних мажоритарників: Валентину Жуковську та Наталію Нетовкіну (195 округ, самовисування), Олександра Чуприну (195 округ, самовисування),  Юрія Власенка (196 округ, «Блок Петра Порошенка»)  тощо.

При цьому присутня тенденція збільшення кількості належним чином, очевидно для читачів, маркованих рекламних матеріалів у всіх виданнях.

Найбільше друкованих знаків отримали в свою скарбничку «Народний фронт», мажоритарними і  «Батьківщина».

Найменше згадок отримали про себе в  новинах друкованих видань КПУ, «Самопоміч», Арсеній Яценюк і Олександр Турчинов як політики, та Олександр Турчинов як спікер.

 Найбільше позитиву на свою адресу отримала «Батьківщина» за рахунок «джинсових» матеріалів з активною представленістю в них Юлії Тимошенко.

Найбільше негативу на протязі всього періоду розміщувалося щодо Петра Порошенко як посадової особи та «Блоку Петра Порошенка».  Це відбулося за рахунок розміщення в «Вечірніх Черкасах» статей з гострою критикою списків кандидатів  «Блоку Петра Порошенка» («Усе заради перемоги? Прикриваючись народними героями та військовими, до Верховної ради знову рвуться зрадники та пройдисвіти.» («Вечірні Черкаси» від 17.09.); «Вибори-2014 як похвала дурості, або ті ж яйця, тільки в профіль» («Вечірні Черкаси, 24.09.) та критикою прийнятих законів («Порошенко амністував терористів?» («Вечірні Черкаси», 24.09.), а також негативних оцінок діяльності Петра Порошенка як посадової особи в прямій мові С.Тігіпка та черкаського «батьківщинця» Анатолія Бондаренка («Анатолій Бондаренко: Порошенко зрадив українців» («Нова доба», 18.09.).

Арсеній Яценюк яе посадова особа неодноразово ставав об’єктом спрямовування негативу з боку С.Тігіпка («Сильна Україна») та «Опозиційного блоку» в контексті критики заходів уряду щодо обмеження використання газу підприємствами України, зміни порядку отримання заробітної плати військовослужбовцями, тощо.

Медіаефекти.

Найчастіше для створення певної тональності використовувалися заголовки, надузагалення, посилання на анонімних експертів, тощо, переважно в джинсових матеріалах.

Яскравим прикладом такої «джинси» і маніпуляцій є стаття стаття «Час єднатися навколо реформ. „Стратегія-2020“ запровадить в Україні європейські стандарти» («Акцент», 8 жовтня), яка подає інформацію про стратегічну програму реформ, яку запропонував Петро Порошенко. При цьому матеріал ілюстрований фото Петра Порошенка та Юрія Луценка на фоні партійної символіки, в тексті підкреслюється, що Петро Порошенко « очікує, що реалізувати програму реформ має в першу чергу його нова команда у парламенті, яка йде до Верховної Ради України від партії „Блок Петра Порошенка“, позитивно оцінюється склад та потенціал такої команди, в якій « є чимало професійних і високофахових людей, готових взяти на себе тягар проведення реформ і відповідальність за них».  В статті використовуються медіа ефекти: надузагалення (.. вся країна обговорює план реформ „Стратегія-2020“, проголошений Президентом Петром Порошенком; …. є всі підстави стверджувати, що вона (більшість)  буде сформована навколо лідера виборчих перегонів — „Блоку Петра Порошенка“, який сьогодні підтримує понад 30% виборців), наклеювання ярликів (є, звичайно, багато „гарячих голів“, які критикують мирні ініціативи глави держави…), ствердження (Реформи в Україні проголошувалися і раніше, багато разів, але ще ніколи для їхнього проведення не було такої політичної волі), посилання на анонімних експертів (Чи не всі економічні та політичні експерти наголошують на важливій ролі уряду в проведення реформ і вважають, що уряд повинен працювати над реформуванням країни спільно з Президентом та парламентом, а не витрачати сили на надмірний піар та взаємопоборення…), створення позитивних асоціацій (легендарний лікар Ольга Богомолець, безстрашний Юрій Луценко…) . Стаття явно є передвиборчою агітацією, однак відсутнє жодне маркування цього.