Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу харківської преси
за період 01- 28.09.2014р.
Загальні тенденції.
Харківська преса протягом вересня висвітлювала виборчі перегони мало активно та не збалансовано. Однак з початком жовтня подання матеріалів виборчої тематики збільшилось. Збільшення відбулося, перед усім за рахунок оголошень Центральної виборчої комісії та замовних статей політичних партій. Цього часу були надруковані замовні матеріали від «Сильної України», Опозиційного блоку , Самопомочі.
Також збільшилась частка виборчого контенту в загальному обсязі матеріалів. І якщо с початку звітного періоду більшість інформації було подано в нейтральній тональності, то зараз багато інформації про суб’єкти виборчого процесу надається в позитивної тональності.
Аналіз збалансованості представлення головних політичних гравців показує, що спочатку найбільший доступ до друкованих ЗМІ мали Петро Порошенко, як виконавець професійних обов’язків та Арсеній Яценюк, як виконавець обов’язків та його уряд. В подальшому, із збільшенням кількості замовних статей на користь політичних партій, ситуація змінилася і можна зробити висновок що, преса дає доступ до медіа ресурсів всім хто має відповідні ресурси.
Із суб’єктів виборчого процесу найбільше прямої мови отримали кандидати – мажоритарники з кількісним показником 18% від загального виборчого масиву. Потім вже ідуть політичні партії та П. Порошенко з А. Яценюком, як виконавці професійних обов’язків.
Позитивну оцінку також найбільше отримали кандидати – мажоритарники з відносним показником 18%. Опозиційний блок при цьому отримує 13% позитивного оцінювання від загального масиву виборчої тематики. Потім вже ідуть політичні партії «Сильна Україна» та «Самопоміч». Уряд А. Яценюка отримує лише 5% позитиву.
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити увагу подіям припинення вогню на Донбасі, плану урегулювання військового конфлікту, домовленостям Президента України в США, а також проблемам постачання газу з Російської Федерації, можливому подорожчанню газу для населення, реформам Петра Порошенка до 2020 року, ситуації в зоні АТО.
По кожному ЗМІ.
Газета «Слобідській край» найбільше приділяла уваги передвиборчим перегонам і у загальному обсягу виборчого контенту було розміщено 45% матеріалів.
Надання друкованих площ здійснювалося наступним чином: 22% отримав Петро Порошенко, як виконавець професійних обов’язків, 20% було надано Опозиційному блоку, 14% отримали кандидати – мажоритарники.
Головні теми газети «У Донецьку – бої. У Києві – проект миру», «Домовленості з США. Допомогу дадуть, але без важкої зброї», «Опозиція йде на вибори одним блоком і представлятиме інтереси південного сходу».
Газета «Вечерний Харьков» чомусь не активно висвітлює виборчі перегони, оскільки із загального обсягу вони мають лише 5%. Причому 60% уваги було приділено Опозиційному блоку. Другу позицію має А. Яценюк (Уряд) із показником 40%.
До головних тем необхідно віднести матеріали про забезпечення миру на сході України, а також питання ратифікація угоди з Євросоюзом, особливий статус Донбасу.
До використання медіаефектов слід віднести розміщення іміджевої статі про програмні постулати Опозиційного блоку у газетах «Время» та «Вечерній Харків».