Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу херсонської преси за період 06-12.10.2014
Загальні тенденції.
Херсонська преса висвітлювала вибори активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі газети «Вгору» була на рівні 30%, газети «Гривна» близько 70%, газети «Новий день» близько 90%. Найбільше інформації було в позитивній тональності.
Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газети забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення завдяки реактивному, а не аналітичному висвітленню кампанії, коли медіа переважно висвітлювали дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. Не змогли організувати повноцінні дебати, не аналізували діяльність парламенту попередньої каденції, не аналізували рівень рівня популізму чи реалістичності програм.
З нагоди Дня вчителя Прем'єр-міністр України, Арсеній Яценюк був представлений як виконавець своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газетах були представлені "Блок Петра Порошенко", «Сильна Україна» та КПУ.
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Радикальну партію, «Народний фронт" та «Опозиційний блок».
Про таких, як («ВО «Свобода» газети взагалі не інформували.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали "Блок Петра Порошенко", «Сильна Україна» та КПУ. Критики та нейтральної тональності майже не було.
«Блок Петра Порошенко» та мажоритарники були найчастіше представлені на перших шпальтах газет.
Прем'єр-міністр України, Арсеній Яценюк, як виконавець своїх посадових обов’язків, був представлений на заходах з нагоди Дня вчителя.
«Сильна Україна» активно використовувала тезу о відродженні промисловості України. Наприклад в статті «Сергій Тігіпко: «Влада навіть не намагається врятувати промисловість» декларується те, що «Промвиробники України написали програму порятунку».
«Блок Петра Порошенко» робить наголос на перенавантаженні влади. Наприклад, в статті «В Херсоне представили команду для перезагрузки власти»,«представили кандидатов в депутаты Верховной Рады по мажоритарным округам в нашем регионе от «Блока Петра Порошенко». «Украине необходимы полная перезагрузка власти на всех уровнях, проведение реформ, евроинтеграция и, конечно же, сохранение единой мирной страны, - отметила во вступительном слове руководитель Херсонского регионального предвыборного штаба "Блока Петра Порошенко" Елена Урсуленко. - Народ поднялся на Майдане и победил ценой пролитой крови. Поэтому мы, команда "Блока Петра Порошенко", понимаем ответственность, которая сейчас лежит на кандидатах в нардепы и людях, которые будут работать в новой Верховной Раде».
Речь о том, что от «Блока Петра Порошенко» в народные депутаты идут политики нового поколения. Они хотят радикально реформировать экономику и другие сферы общественной жизни, искоренить коррупцию и «кумовство». Практически у каждого из них за плечами - богатый профессиональный опыт. Это открытие эффективных предприятий и производств, создание новых рабочих мест, реализация успешных проектов в той или иной отрасли и так далее. Несомненно, этот профессиональный «багаж» очень пригодится для проведения реформ по президентской программе «Стратегия-2020». Среди кандидатов от «Блока Петра Порошенко» - и это принципиальная позиция - нет депутатов, которые голосовали за диктаторские законы 16 января, нет перебежчиков из бывшей «партии власти».
Також "Блок Петра Порошенко" згадувався в контексті «Час єднатися навколо реформ». «ПОРОШЕНКО І ЙОГО КОМАНДА РОЗПОЧИНАЮТЬ «ЄВРОРЕМОНТ». «Стратегія-2020» запровадить в Україні європейські стандарти . Україна звикла жити тимчасовими планами. Чи не вперше в нас з 'явилася стратегічна програма реформ, і запропонував її Петро Порошенко. З чіткою кінцевою метою - поданням заявки на членство в Євросоюзі. Президент очікує, що реалізувати програму реформ має в першу чергу його нова команда в парламенті, яка йде до Верховної Ради Укра їни»
«Громадянська позиція» була представлена у контексті теми «Олігархів нема. І не буде.», та статті «Доверие избирателей - это приоритет. ОЛИГАРХОВ НЕТ. И НЕ БУДЕТ»
«Все без исключения 156 членов избирательного списка партии Анатолия Гриценко обнародовали на официальном сайте и свои биографии, и декларации о доходах. В законе о выборах такого требования нет. Но кандидаты сами решили: так будет правильно. Избиратели должны знать, кому они собираются отдать свой голос. Кроме того, все члены избирательного списка поставили свою подпись под тем, что являются гражданами только одной страны. И называется она Украина.»
КПУ була представлена у контексті критики влади. Наприклад, в статті «На що сподіватися українським аграріям?». «Поки що — на суцільні борги і злидні, вважає перший секретар Скадовського райкому КПУ Максим КРАВЦОВ. Українське суспільство останні півроку живе у страшному напруженні. Відрізаний Крим, жахлива війна на Донбасі, загиблі українські військові та мирні жителі. На цьому тлі якось затьмарилися оптимістичні гасла нинішньої влади про європейську інтеграцію і благополучне життя в ЄС».
"Опозиційний блок" був представлений у контексті підвищення соціальних стандартів. Наприклад, в статті «Опозиція вимагає підвищити пенсії та скасувати пенсійну реформу», говориться : «Після серії невдалих експериментів уряду влада повинна серйозно задуматися вже не про підтримку, а буквально про порятунок пенсіонерів. «Опозиційний блок» запропонував два рішення: у зв'язку зі зростанням цін і обвалом курсу гривні почати реальну індексацію пенсій і скасувати непродуману пенсійну реформу.»
По кожному окремому ЗМІ
Газета «Вгору» висвітлювала вибори відносно пасивно. Інформація була подана про партії «Самопоміч», «Сильна Україна» та мажоритарників в позитивній тональності. Інші партії не згадувались.
Газета переважно висвітлювала дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавала аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили.
Арсеній Яценюк був представлений на шпальтах газети, як виконавець своїх посадових обов’язків.
Найактивніше були представлені «Самопоміч» та «Сильна Україна». Натомість виборці не отримали інформації про інших учасників виборчих перегонів.
Газета «Гривна» висвітлювала вибори активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі була на рівні 70%. Інформація була подана, в основному, у позитивній тональності.
Найбільше позитивної інформації було подано про мажоритарників: В. Богданов, О. Співаковський, Мангер Владислав, Гордеєв Андрій, В. Сальдо, І. Бебко, В. Гірін
Найбільше в позитивній тональності були представлені такі політичні гравці, як "Блок Петра Порошенко", КПУ та «Громадянська позиція».
В значно меншому обсязі були представлені «Народний фронт» та «Об’єднання «Самопоміч».
Арсеній Яценюк був представлений на шпальтах газети, як виконавець своїх посадових обов’язків.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав "Блок Петра Порошенко".
На перших шпальтах була подана інформація про "Блок Петра Порошенко".
Газета «Новий день» висвітлювала вибори дуже активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі була на рівні 90%. Інформація була подана в основному в позитивній тональності.
Про мажоритарників було надано найбільше позитивної інформації (біля 40000 знаків): Д. Ходарковського, Вячеславе Босакевиче, А. Горкун, В. Мангера, А. Гордєєва, В. Костенка, М. Опанащенко, О. Зікранець, П. Збаровський, І. Вінник, С. Хлань, Ф. Негой, В. Зеленчук.
Про партії «Блок Петра Порошенко» та «Сильна Україна» було біля 20000 та 12000 знаків відповідно.
Партіям «ВО «Батьківщина», КПУ та «Громадянська позиція» було надано приблизно однакову кількість позитивної інформації.
"Опозиційний блок" та Радикальна партія мали приблизно однакову кількість позитивної інформації.
Арсеній Яценюк був представлений на шпальтах газети, як виконавець своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені мажоритарники та «Блок Петра Порошенко».
Натомість виборці не отримали інформації про партії «Народний фронт», «ВО «Свобода» та «Об’єднання «Самопоміч».
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав «Блок Петра Порошенко. У негативній та нейтральній тональності інформації майже не було.
На перших шпальтах була інформація про Д. Ходарковського, Вячеслава Босакевиче та А. Горкун.
Газета «Херсонський вісник»
В газеті міської ради «Херсонський вісник» при старій владі друкувались переважно матеріали про Партію Регіонів. При новообраному голові, матеріалів про учасників виборчого процесу, на даний час, надруковано не було, чи декілька строк в нейтральній тональності.