укр eng

Звіт за результатами моніторингу львівського телебачення за період 06.10 – 12.10. 2014р.


З 06.10.2014 по 12.10.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Львівська область

Моніторинг телебачення (ZIK, Львівська обласна ТРК)

Телеканал ZIK висвітлює виборчу кампанію активно – близько 20% загально контенту стосуються теми виборів, при цьому більшість сюжетів йдуть після випуску новин і без зазначення «політична реклама». Загалом дуже відчутною є незбалансованість представлення різних політичних партій і кандидатів. Найпопулярнішими є мажоритарними від «Блоку Петра Порошенка» - про них сюжети найдовші і присутні майже у кожному випуску новин, тональність – позитивна. Особливо часто є сюжети про Ярослава та Богдана Дубневичів, зокрема, про їхню допомогу солдатам, які знаходять в зоні АТО, про їхню участь в подіях Євромайдану та зустрічі кандидатів із виборцями.  Висвітлено в новинах також приїзд в область Віталія Кличка, який підтримав кандидатів від партії «Блок Петра Порошенка»  на округах, зокрема відвідав зустріч з виборцями Б.Дубневича та А.Кота, які є мажоритарниками в області. Серед мажоритарників також часто з’являється Оксана Юринець, яка дає коментарі у сюжетах, які начебто не стосуються виборчої тематики. Також дуже багато уваги присвячено Дмитру Добродомову, який є самовисуванцем  у 115 окрузі, усі сюжети також без зазначення про рекламу, в них таке: Дмитро Добродомов зустрівся з жителями округу, запропонував їм створити громадську раду району; кандидат Дмитро Добродомов виступає за скасування депутатської недоторканості; Д.Добродомов підписав декларацію про публічні зобов’язання кандидата перед громадою. Активно висвітлювався кандидат-мажоритарник від «Радикальної партії Олега Ляшка» - Валерій Веремчук і «Радикальної партії Олега Ляшка» загалом: сюжет про те, що О.Ляшко продав власне авто і витратив гроші на потреби солдат, представники партії навідалися на антисанітарний ринок, підняли питання боротьби з стихійною торгівлею в Києві,  фракція партії заблокувала роботу Київради, оскільки депутати не хотіли вносити в порядок денний питання допомоги сім’ям загиблих солдат. Також був сюжет про Лідію Котеляк, яка йде на вибори в одномандатному окрузі від партії «Народний Фронт» - в позитивній тональності про те, що вона бере активну участь в акції «Матері мобілізованих», збирає гуманітарну допомогу солдатам і навіть сама супроводжує її на Схід.  Є також сюжет про самовисуванця  В.Парасюка, який передав гуманітарну допомогу військовим.

Серед сюжетів у відчутно негативній тональності є один про Івана Васюника – мажоритарника від «Народного Фронту», який використав стилістику партії «Блок Петра Порошенка» у передвиборчій рекламі, а відтак: «Йде від однієї партії, а маскується під іншу».  У зв’язку з цим партія «Блок Петра Порошенка» має намір подати в суд на кандидата. А також сюжет про самовисуванця з Франківщини – Юрія Романюка (який, проте, є головою фракції «Батьківщини» в облраді), де розповідають, що він у передвиборчій рекламі використав фото неповнолітньої дівчинки без дозволу її батьків.

Одного разу в сюжеті, присвяченому  ОУН-УПА, було  10сек.  прямої мови П.Порошенка (як посадової особи) на дану тему, інформація в нейтральній тональності

Загалом на телеканалі присутнє не аналітичне висвітлення виборчого процесу, багато матеріалів про окремих кандидатів і партій (Д.Добродомов, «Блок Петра Порошенка» - Я.Дубневич, Б.Дубневич, О.Юринець, А.Кіт, «Радикальна партія Олега Ляшка» - В.Веремчук). Більшість реклами йде без зазначення про агітацію.

ТРК Львів висвітлювала вибори відносно активно, а також незбалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 50% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше - негативній. 

Незбалансованість представлення головних політичних гравців , дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканал не забезпечив їм рівний  доступ до медіа. Інформація про політичних гравців подається лише після випуску новин не завжди  з попередженням, що це виборча агітація, зазвичай в контексті сюжетів, які не мають стосунку до виборів (організація допомоги для АТО, відновлення бомбосховищ у Львові)

Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення завдяки реактивному, а не аналітичному висвітленню кампанії, коли медіа переважно висвітлювало дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінносте між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили». + «не змогли організувати повноцінні дебати», + «не аналізували рівень рівня популізму чи реалістичності програм»). На каналі часто з позначкою виборча агітація з'являються сюжети з зустрічі кандидата з виборцями, студентами, працівниками. Такі сюжети -  в позитивній тональності. Не представлені зустрічі всіх кандидатів з виборцями, незрозумілий принцип відбору тих, чий сюжет буде розміщено.

Як vip-агітатори були представлені Юлій Мамчур, Микола Томенко, Павло Розенко («Блок Петра Порошенка»), Юрій Шухевич («Радикальна партія Олека Ляшка»)

Найактивніше на телеканалах були представлені (АТО, місцеві питання).

Натомість виборці отримали мінімум інформації про кандидатів і партій, які балотуються.

Телеканал мало інформував про партії, які беруть участь  у виборах, більше про мажоритарників. Лише такі партії як «Блок Петра Порошенка» та «Радикальна Партія Олега Ляшка»  були сюжети у позитивній тональності.

Партії «Блок Петра Порошенка» та «Радикальна Партія Олега Ляшка» отримала найбільше прямої мови .

Після одного з випусків була наведена статистика Всеукраїнської соціологічної служби з інформацією, що до Парламенту пройдуть такі партії: «Блок Петра Порошенка» та «Радикальна Партія Олега Ляшка», «Батьківщина» та «Свобода». І що більшість мешканців Галичини підтримують саме ці партії.

Особливістю на телеканалі стало й те, що в сюжеті про кандидата в мажоритарному окрузі, його можуть називати не кандидатом чи депутатом, а громадським активістом.