Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
Миколаївське телебачення висвітлювало вибори відносно активно, а також не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 40%. Майже вся інформації була представлена в позитивній тональності, а найменше у нейтральній. На цьому тижні висвітлення передвиборчої діяльності кандидатів у депутати було винесено за рамки новинних телепрограм та застосоване маркування сюжетів як політична реклама. Таким чином частка виборчого контенту в загальному обсязі новин зменшилась.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити впевнений висновок про те, що телеканали ОДТРК Миколаїв та ТК МАРТ не забезпечили їм рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення.
Посадові особи Петро Порошенко та Арсеній Яценюк були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків. У більшості випадків вищезазначені особи не мали прямої мови у сюжетах.
Найактивніше на телеканалах були представлені «Блок Петра Порошенка» (причому на ТК МАРТ показував тільки кандидатів від «Блоку Петра Порошенка»). Менш ніж 10% були представлені кандидати від «Опозиційного блоку» та «Народного фронту». Про таких, як «Батьківщина», «Сильна Україна», «Свобода», КПУ, «Самопоміч», «Громадянська позиція» телеканали взагалі не інформували.
Сюжети щодо передвиборчої діяльності кандидатів у депутати не маркувалися як політична реклама.
ІІ. Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали кандидати від «Блоку Петра Порошенка». У нейтральній тональності були представлені Арсеній Яценюк та Петро Порошенко, як виконавці своїх обов’язків.
«Блок Петра Порошенка» отримав синхрону (прямої мови) більше усіх представлених на цьому тижні та найчастіше був представлений у перших сюжетах.
Кандидати у депутати від «Блоку Петра Порошенка» були найчастіше представлені у контексті відвідування ними виборчих округів (населених пунктів: м. Миколаїв, м. Очаків, Миколаївський, Жовтневий та Очаківський райони) задля спілкування з місцевими мешканцями, надання обіцянок у вирішення соціальних проблем. Також від «Блоку Петра Порошенко» до Миколаєва приїхали кандидати Мустафа Найєм, Ольга Альков, ін. Представник Радикальної партії Олег Найда провів прес-конференцію щодо виборчого процесу на Миколаївщині та ситуацію навколо керівництва партійного штабу в області.
Спікерами на цьому тижні від «Блоку Петра Порошенка» були Борис Козирь, Олександр Жолобецький, Володимир Опришко, Андрій Вадатурський, Мустафа Найєм. Єдиними спікерами від «Опозиційного блоку» виступили Олександр Вілкул, Юрій Бойко, Нестор Шуфрич (вони не є мешканцями Миколаївщини). Від «Народного фронту» Вадим Підберезняк. Від Радикальної партії – Олег Найда.
Впевнено можна заявляти, що всі сюжети кандидатів Бориса Козиря, Андрія Вадатурського та Олександра Жолобецького від «Блоку Петра Порошенка» були замовними (джинса).
2. ОДТРК «Миколаїв»
· Блок Петра Порошенка 4930 (нейтрально 0, позитивно 4930, негативно 0)
· Народний фронт 845 (нейтрально 0, позитивно 845, негативно 0)
· Опозиційний блок 1660 (нейтрально 0, позитивно 1660, негативно 0)
· Радикальна партія 950 (нейтрально 0, позитивно 950, негативно 0)
· Арсеній Яценюк (+уряд, як виконавець обов’язків) 350 (нейтрально 350, позитивно 0, негативно 0)
· Петро Порошенко (як виконавець обов’язків) 385 (нейтрально 385, позитивно 0, негативно 0)
ТК «Март»
· Блок Петра Порошенка 5512 (нейтрально 0, позитивно 5512, негативно 0)
· Петро Порошенко (як виконавець обов’язків) 60 (нейтрально 60, позитивно 0, негативно 0)