Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу чернівецької преси за період 06.10-12.10.2014
Чернівецькі друковані ЗМІ висвітлювали вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30%. Найбільше інформації було у позитивній тональності. Не збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газети не забезпечили відносно рівний доступ і виборці не отримали інформацію для прийняття усвідомленого рішення. Газети висвітлювали виборчу кампанію здебільшого реактивно,: друкували партійні списки, інформували про партійні новини, публікували інтерв’ю учасників виборчого процесу. Також були наявні матеріали замовного характеру («джинса») опубліковані без маркування «реклама» або «агітація» (газети Час, Буковина, Молодий буковинець, Погляд).
Діяльність президента Петра Порошенко, Уряду та спікера О.Турчинова висвітлювалась цього тижня у позитивній тональності та використовувалась для опосередкованої агітації за політичні сили Блок Петра Порошенко та Народний фронт в матеріалах, які мали ознаки замовних («джинса»).
Найактивніше на шпальтах газет був представлений Блок Петра Порошенко (інформації в 2,5 рази більше, ніж про інші політичні сили).
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Громадянську позицію, Опозиційний блок, Самопоміч.
Про партії КПУ та Свобода газети взагалі не інформували читачів протягом тижня.
Найбільше позитивної тональності отримав Блок Петра Порошенко. Натомість діяльність Уряду, Громадянську позицію переважно критикували. Найактивніше у нейтральній тональності була представлена Батьківщина.
На перших шпальтах були представлені Блок Петра Порошенко, прем’єр-міністр А.Яценюк як виконавець своїх обов’язків.
Партії найчастіше згадувались в матеріалах з ознаками замовних («джинса»).
Тематика матеріалів наступна: Батьківщина – поїздки Ю.Тимошенко Україною (Кіровоградщина)
Радикальна партія – про важливість люстрації та ініціативи РПУ, допомога АТО. Однакові статті «Усе – для фронту! Усе – для перемоги!» були розміщені у «Буковина» та газеті «Час».
Блок Петра Порошенко – втілення президентської стратегії 2020 (використовується прийом «створення асоціацій»: успішне виконання програми реформ президента напряму залежить від його партії) (газети Погляд, Час, Молодий буковинець).
Народний фронт – зустріч Ради церков з А.Яценюком та О.Турчиновим (опосередковане використання посадовців для реклами політичної сили, газета Буковина) та стаття «Арсеній Яценюк: у конфлікті між Міністерством фінансів та Міністерством освіти я стою на боці Міносвіти» (Час), де читача підводять до висновку, що позитивні зміни в законодавстві про освіту – це досягнення «Народного фронту» і захист освітян залежить від прем’єр-міністра та його соратників по партії .
На шпальтах газети «Чернівці» з 6 по 12 жовтня на згадувалась виборча тематика.
Газета «Погляд» висвітлювала вибори пасивно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 10%. Інформація подавалась у позитивній тональності.
На сторінках видання матеріали більшість матеріалів про політичні сили були марковані рубрикою «реклама», в номері була опублікована табличка з прізвищами представників Буковини у списках політичних партій.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ і виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення.
Найактивніше на шпальтах газети писали про діяльність президента Петра Порошенко та партії Блок Петра Порошенко (позитивна тональність). Діяльність Уряду переважно критикували.
Про партії КПУ, Опозиційний блок, Самопоміч, Батьківщина, Громадянська позиція, Сильну Україну, Свободу, Радикальну партію, Народний фронт газета не інформувала читачів протягом тижня.
На перших шпальтах виборча тематика не згадувалась.
Стаття «Українці повертаються в європейську сім’ю» має ознаки замовної («джинса»), головна думка – Блок Петра Порошенко буде втілювати програму реформ президента Петра Порошенко. Використовується прийом «створення асоціацій» - успішне виконання програми реформ президента напряму залежить від його партії.
Газета «Буковина» висвітлювала вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 50%. Найбільше інформації було у позитивній тональності. Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ і виборці не отримали збалансовану інформацію для прийняття усвідомленого рішення. Газета висвітлювала кампанію реактивно, а не аналітично: інформували про партійні новини,публікували інтерв’ю партійців та само висуванців-мажоритарників. Також була наявна велика кількість матеріалів замовного характеру («джинса») опублікованих без маркування «реклама» або «агітація».
Найактивніше на шпальтах газет були представлені Батьківщина, мажоритарники-самовисуванці, Народний фронт та Радикальна партія. Натомість виборці отримали набагато менше інформації про Опозиційний блок.
Про партії Блок Петра Порошенко, КПУ, Громадянська позиція, Свобода газета взагалі не інформувала читачів протягом тижня.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Батьківщина та мажоритарними-самовисуванці.. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Самопоміч, Батьківщина та Сильна Україна.
Матеріали, присвячені діяльності Радикальної партії, Самопомочі, Батьківщини, Народного фронту та Сильної України мали ознаки замовних («джинса») і не були марковані як рекламні. Однакові статті Радикальної партії «Усе – для фронту! Усе – для перемоги!» були розміщені у «Буковина» та газеті «Час».
Опозиційний блок згаданий в контексті заяв прокурора про розшук кандидата по мажоритарному округу екс-голови ОДА М.Папієва.
«Народний фронт» згаданий у статті замовного характеру «Церква й українська держава: від конфронтації через порозуміння до партнерства». Відбувається опосередковане використання посадовців для реклами політичної сили: «На зустрічі Голови уряду Арсенія Яценюка і Голови Верховної Ради Олександра Турчинова, які наразі очолюють виборчий список політичної партії «Народний Фронт», з Всеукраїнською Радою Церков духовні проводирі країни закликали державних діячів і надалі чистити Авгієві стайні. Чистити послідовно і рішуче. Ієрархи свідомі обсягів праці, які належить виконати урядові, й надважкості цієї праці. Не випадково Синод єпископів Української греко-католицької церкви доручив український Уряд опіці Пресвятої Богородиці – акт величезного символізму і величезної відповідальності. Схибити, недопрацювати і злукавити віднині не вийде. Бог і люди не дозволять».
Газета «Час» висвітлювала вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 50%. Найбільше інформації було у позитивній тональності. Головні політичні гравці представлені загалом за тональністю не збалансовано, що, зокрема, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила відносно рівний доступ і виборці не отримали достатньо нейтральної інформації для прийняття усвідомленого рішення. Газета висвітлювала виборчу кампанію реактивно, а не аналітично: друкувалась інформація про партійних діячів, публікувались інтерв’ю партійців та мажоритарників-самовивуванців. Також були наявна велика кількість матеріалів замовного характеру («джинса») опублікованих без маркування «реклама» або «агітація».
Найактивніше на шпальтах газет були представлений Блок Петра Порошенко. Мінімальна кількість інформації – про Народний фронт та Радикальну партію (позитивна).
Про партії Громадянська позиція, Свобода, КПУ, Сильна Україна, Опозиційний блок, Самопоміч газета взагалі не інформувала читачів протягом тижня.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав Блок Петра Порошенко (в 5 разів більше, ніж інші партії). Натомість переважно критикували мажоритарника-самовисуванця. Найактивніше у нейтральній тональності була представлена Батьківщина.
На перших шпальтах були представлений Блок Петра Порошенко.
Газета публікує розлогі інтерв’ю кандидатів-мажоритарників від Блоку Петра Порошенко та Батьківщини(матеріали з ознаками замовних), інформує про успіхи Радикальної партії у забезпеченні воїнів АТО («джинса»).
Блок Петра Порошенко також згадується у статті «Час єднатися навколо реформ» («джинса»). Використовується прийом «створення асоціацій» - успішне виконання програми реформ президента напряму залежить від його партії.
Стаття «Арсеній Яценюк: у конфлікті між Міністерством фінансів та Міністерством освіти я стою на боці Міносвіти» має замовний та маніпулятивний характер. Читача підводять до висновку, що позитивні зміни в законодавстві про освіту – це досягнення «Народного фронту» і захист освітян залежить від прем’єр-міністра та його соратників по партії.
Газета «Молодий буковинець» висвітлювала вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30%. Більша частина інформації про політичні сили була маркована рубрикою «Передвиборча агітація» Найбільше інформації було у позитивній та нейтральній тональності. Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила відносно рівний доступ і виборці отримали недостатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Газета висвітлювали виборчу кампанію загалом реактивно: інформували про заяви політиків. Також були наявні матеріали замовного характеру («джинса») опубліковані без маркування «реклама» або «агітація».
Найактивніше на шпальтах газети були представлені Блок Петра Порошенко (позитив), Радикальна партія та Батьківщина (нейтральна тональність).
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Громадянську позицію.
Про діяльність партій КПУ, Свобода, Опозиційний блок, Народний фронт, Самопоміч, Сильна Україна газета не інформувала читачів протягом тижня.
Найактивніше у нейтральній тональності була представлені Батьківщина та Радикальна партія. Громадянську позицію переважно критикували. В позитивній тональності писали про Блок Петра Порошенко та президента Петра Порошенко
На перших шпальтах інформація про вибори не з’являлась.
Партії Батьківщина, Радикальна партія, Блок Петра Порошенко згадувались статтях замовного характеру не маркованих рубрикою «передвиборча агітація». Тематика матеріалів наступна: Батьківщина – поїздки Ю.Тимошенко Україною (Кіровоградщина), Радикальна партія – про важливість люстрації та ініціативи РПУ, Блок Петра Порошенко – втілення президентської стратегії 2020 (використовується прийом «створення асоціацій»: успішне виконання програми реформ президента напряму залежить від його партії).
Експерт В.Логвінець критикує А.Гриценка (Громадянська позиція) як екс-міністра оборони.