Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. До моніторингової вибірки потрапили вечірні новини на каналах «Рівне 1» («Новини Рівного») та РОДТРК («День», «Офіційні новини»). Наприкінці вересня місцеві телеканали почали маркувати більшість сюжетів, що мають ознаку «джинси», і тому обсяги матеріалів моніторингу суттєво зменшились. На Рівне 1 взагалі не було жодного немаркованого матеріалу, який би стосувався суб’єктів виборчих перегонів.
На державному РТБ в новинах «День» матеріалів про вибори теж небагато. Більшість матеріалів, що потрапляють до аналізу по моніторингу виходить на РТБ під назвою «Офіційні новини», які по-суті використовуються для піару представників діючої центральної влади та, опосередковано, їх політичних сил. Одразу після «Дня» є рубрика «Між іншим…», в якій виходять марковані рекламні політичні сюжети. Але у звітному періоді в цій програмі чомусь «забували» ставити маркування про агітацію в сюжетах, що стосувалися партії ВО «Свобода».
Загалом, можна констатувати, що рівненське телебачення в новинах не надто активно висвітлювало виборчу кампанію, на відміну від блоків, маркованих як Передвиборна агітація, кількість і обсяги яких зростають.
Більшість матеріалів, які потрапили до моніторингу стосувалися висвітлення діяльності урядовців-кандидатів. Така інформація подавалась переважно в позитивній тональності, у формі прямої мови.
Серед основних тем – боротьба з корупцією, укріплення державного кордону, створення нової української розвідки, а також приїзд представників Народного фронту в Рівне.
Незбалансованість представлення основних політичних сил загалом, та за тональністю зокрема, наштовхує на висновок, що рівненські телеканали не забезпечують рівності доступу до медіа, і виборцю буде складно отримати повну, об’єктивну та збалансовану інформацію про різні політичні сили, що беруть участь у передвиборних перегонах.
Посадові особи місцевих органів влади представлені мало, переважно в контексті виконання ними своїх обов’язків. Сюжети про Президента, прем’єр-міністра схожі на передвиборні ролики. Подаються у формі прямої мови, зокрема уривки виступів на засіданнях кабміну, чи з зустрічей президента з журналістами, тощо.
Найактивніше на телеканалах були представлені Народний фронт (за рахунок Арсенія Яценюка), Свобода та Блок Петра Порошенка (за рахунок Петра Порошенка). В сюжетах очільники держави розповідають про свої досягнення, плани, перспективи.
У звітному тижні рівненські телевізійники зовсім не згадували про КПУ, Опозиційний блок, Радикальну партію, Самопоміч та Сильну Україну.
Окрім деяких сюжетів про виконання посадових матеріалів Президентом Петром Порошенком та прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком усі інші матеріали були в позитивній тональності.
2. На телеканалі Рівне 1 інформації, яка була зарахована до вибірки по моніторингу у звітному тижні взагалі не було.
3. На телеканалі РТБ (рівненське державне телебачення) кількість інформації, що потрапляє до аналізу в рамках моніторингу в цьому тижні відносно невелика, внаслідок маркування тих сюжетів, які раніше подавалися як новинні. Найбільшу ж частку традиційно займають так звані «Офіційні новини», а фактично агітаційні матеріали з представниками центральної влади, переважно це Арсеній Яценюк.
Матеріали подані в позитивній тональності, більше про Народний фронт, Свободу та Блок Петра Порошенка, і зовсім не згадували про КПУ, Опозиційний блок, Радикальну партію, Самопоміч та Сильну Україну.
Інформації в інших тональностях не було.
Основними спікерами були Арсеній Яценюк та Антон Геращенко. Останній, до речі, минулого тижня відвідав Рівненщину, і це знайшло своє відображення в показниках присутності Народного фронту на каналі РТБ.
Маніпуляцією можна назвати той факт, що в розділі «Між іншим…» сюжети про свободівського народного депутата Олега Осуховського, що мають відверто агітаційних характер, не маркувалися, на відміну від матеріалів про представників інших політичних сил.
Використання фейкових новин чи медіа-ефектів не помічено.