Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Друковані засоби масової інформації Івано-Франківська впродовж тижня з 6 по 12 жовтня 2014 року на високому рівні активності висвітлювали виборчу тематику та представляли політичні сили на своїх сторінках. Частка виборчого контенту на сторінках друкованих видань була на рівні 45 %. У згадках журналістів не було тільки Комуністичної партії України.
Найбільший обсяг повідомлень були позитивної тональності представлення політичних сил, а найменша частка їх була нейтральної тональності представлення.
Відносна збалансованість представлення головних політичних сил дає змогу зробити попередній висновок про те, що громадсько-політична газета Івано-Франківської області «Галичина», Івано-Франківська тижнева газета «Західний кур’єр» та тижневик «Репортер» забезпечили відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу.
Проте, за підсумком проведеного спостереження можна зробити висновок, що виборці ще не змогли отримати всю повноту інформації для прийняття усвідомленого рішення.
Журналісти також приділяли чимало уваги висвітленню роботи офіційних посадових осіб держави та області, іноді ці постаті висвітлювалися і у якості представників політичних сил. Зокрема впродовж цього тижня були згаданими Петро Порошенко, Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк, Олександр Сич.
Найбільший обсяг інформації серед суб’єктів нашого моніторингу впродовж тижня подано про окремих мажоритарних кандидатів та Блок Петра Порошенка, найменший – про партію «Сильна Україна. Не було подано жодного друкованого знаку інформації про КПУ.
У позитивній тональності найбільше інформації подано про окремих мажоритарних кандидатів та Блок Петра Порошенка, найменше – про Олександра Турчинова (партійця).
У нейтральній тональності представлення найбільший обсяг згадок про Арсенія Яценюка (прем’єр+уряд).
У негативній тональності найбільше інформації подано про «Громадянську позицію» та Арсенія Яценюка (прем’єр+уряд).
Пріоритетністю представлення на цьому тижні у журналістів користувалися окремі мажоритарні кандидати та представники Блоку Петра Порошенка. Також на перших шпальтах Івано-Франківських видань зафіксовано інформацію про кандидатів партій «Народний фронт» та «Солідарність».
Перелік тем, що висвітлювались на тижні:
Спікерами політичних сил були:
Громадсько-політична газета Івано-Франківської області «Галичина»:
Газета «Галичина» на вказаному тижні дуже активно висвітлювала виборчу тематику, а виборчий контент інформації, що подана виданням була на рівні 50 %. Проте більшість повідомлень виборчого контенту мають ознаки «джинси», про що буде вказано нижче, що не створює рівного доступу до вказаного видання усіх політичних сил.
На сторінках цієї газети на тижні максимально було представлено партію «Самопоміч», найменше – Петра Порошенка як представника своєї політичної сили.
У позитивній тональності також найбільше було представлено партію «Самопоміч», найменше – Петра Порошенка як представника своєї політичної сили.
У нейтральній тональності максимально був представленим Петро Порошенко як Президент України.
У негативній тональності газета «Галичина» не представляла жодного суб’єкта нашого моніторингу.
Пріоритетністю представлення видання впродовж тижня користувалися представники партій «Народний фронт» та Об’єднання «Самопоміч».
Серед основних тем:
Спікери:
Опис маніпуляцій.
Варто зазначити, що зі всіх друкованих видань Івано-Франківська, які є об’єктами моніторингу, громадсько-політична газета «Галичина» найчастіше та у найбільшому обсязі вдається до публікацій замовних матеріалів та так званої «джинси». Дуже часто такі матеріали, будучи політичною рекламою, редакцією газети маскуються під рубрики «Точка зору», «Позиція», «Ситуація», «Пропозиція». Про приналежність цих рубрик до категорії реклами вказано дрібним шрифтом тільки на останній сторінці видання. У такій формі впродовж тижня з 6 по 12 жовтня газетою надруковано дуже великий обсяг повідомлень у порівнянні із минулими тижнями, чи взагалі з іншими газетами.
Наводимо перелік повідомлень з ознаками «джинси» у газеті «Галичина» за зазначений тиждень:
Івано-Франківська тижнева газета «Західний кур’єр»:
Частка виборчого контенту від усієї поданої інформації «Західним кур’єром» на вказаному тижні становить приблизно 35 %. Найбільше на сторінках «Західного кур’єру» на цьому тижні було представлено Блок Петра Порошенка, дещо менше Радикальну партію. Мінімально представлено було ВО «Свобода».
У позитивній тональності видання максимально представило Блок Петра Порошенка, мінімально – ВО «Свобода».
У нейтральній тональності представлення на тижні було згадано тільки А.Яценюка (прем’єр+уряд).
У негативній тональності видання не представляло жодного суб’єкта нашого моніторингу.
Пріоритетністю представлення видання на тижні явно користувався Блок Петра Порошенка, а також кандидат від ВО «Батьківщина» Руслан Терешко, рекламний матеріал якого займає 1/3 першої сторінки номеру.
Серед основних тем які газета пропонувала читачу були:
Спікерами були:
Застосування медіаефектів чи маніпулятивних технологій також торкають публікацій замовних матеріалів. Також видання вже не перший тиждень віддає пріоритет висвітленню діяльності кандидатів від Блоку Петра Порошенка. Так, оприлюднена у номері від 9 жовтня 2014 року стаття «Час єднатися навколо реформ» аналізує позитивні кроки роботи Петра Порошенка та розробку «Стратегії-2020». Як вказує автор статті, тільки план Петра Порошенка здатен припинити кровопролиття і почати реформувати державу, а для цього йому необхідна команда у вигляді парламентської більшості у новому парламенті.
Івано-Франківський обласний тижневик «Репортер»:
Найбільше у тижневому номері «Репортеру» було представлено Блок Петра Порошенка та окремих мажоритарних кандидатів. Не було згадок про ВО «Батьківщина», КПУ, «Народний фронт», Радикальну партію, Опозиційний блок, ВО «Свобода» та «Сильна Україна».
Максимально у позитивній тональності представлено Блок Петра Порошенка та окремих мажоритарних кандидатів, мінімально – О.Турчинова.
У нейтральній тональності видання не представляло жодну із політичних сил.
У негативній тональності максимально представлено партію «Громадянська позиція» та А.Яценюка (прем’єр+уряд).
Пріоритетністю представлення користується Блок Петра Порошенка.
Основні теми:
Спікери:
Застосування медіаефектів чи маніпулятивних технологій аналогічні «Західному кур’єру», задано вище.