Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Чернігівська друкована преса впродовж тижня з 6 по 12 жовтня 2014 року висвітлювала виборчу досить активно, однак не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 22%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, майже не було новин – в негативній.
Переважно всі газети (Весть, Деснянка вільна, Гарт, Деснянська правда) не забезпечили відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу. Так лідер інформаційного простору – «Блок Петра Порошенка» (22,5%) та мажоритарники-самовисуванці (20,3%). «Батьківщина» на цьому тижні становила – 11,3%. Інформація була відсутня по «Самопоміч», КПУ та «Свобода». «Народний фронт» (6,1%), «Опозиційний блок» (6,6%) та «Радикальна партія» (6,2%) збільшили свої показники за рахунок «джинси». Читачі отримали мінімум інформації про «Громадянська позиція». У газеті Вісник Ч у своєму тижневому номері від 25.09.2014 політичні сили представлені більш менш рівно, але усі статті з позначкою проплаченого матеріалу.
Найбільше позитивної тональності отримали мажоритарники-самовисуванці, «Батьківщина», Блок Петра Порошенка, та «Сильна Україна». В той же час негативній тональності відображено Блок Петра Порошенка. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Блок Петра Порошенка, «Опозиційний блок» та «Народний Фронт». У негативній тональності газети згадували про кандидата в депутати Ігоря Рибакова.
Посадові особи, а в пресі згадувався Президент України Петро Порошенко, спікер Верховної Ради України О.Турчинов та Прем’єр-міністр А.Яценюк, були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Не обійшлося на цьому тижні без критики на їх адресу, зокрема в статті Деснянської правди «Революція на Чернігівщині «захлинулася. Але ще все попереду…» описується невиконання Президентом виборчих обіцянок», а в статті «Оптимізаційна Афоніада» цього ж видання вже розкритикувався А.Яценюк як Прем’єр-міністр України за недоцільну оптимізацію органів центральної виконавчої влади.
З усього виборчого контенту близько 50% – приховано рекламні матеріали. Більшість видань і надалі не позначають відомих експертів, радників та громадських діячів як кандидатів у депутати від партій, що заплутує вибір громадян. Хоча в населення вже з’являються асоціації кандидатів із партіями, від яких вони балотуються.
Також можна зробити висновок за підсумками тижневого спостереження, що виборці поступово отримують достатню кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже в друкованих виданнях Чернігівської області висвітлювалися новини:
Спікерами політичних сил були:
Весть
«Весть» впродовж тижня висвітлювало виборчий процес дуже активно, згадуються майже всі політичні сили з нашої вибірки. Найактивніше були «Блок Петра Порошенка» та «Опозиційний блок» (усе в нейтральній тональності). Решта матеріалів була з позначкою «Передвиборна агітація», зокрема матеріали щодо наступних кандидатів: Анатолій Долеско (1 сторінка видання, самовисуванець ), Віктор Геращенко (Сильна Україна), Роман Піцків (Народний Фронт), Віктор Лабазов.
Вісник Ч
«Вісник Ч» висвітлював виборчу кампанію досить активно, проте майже увесь матеріал був проплачений, що позначено відповідною позначкою. Також було багато матеріалів як передвиборна агітація, стосувалися: Володимир Трофименко, Олег Дмитренко (Блок П.Порошенка), Петро Устименко, Валерій Давиденко, Олег Аверянов (Радикальна партія).
Гарт
«Гарт» висвітлював виборчу кампанію політичних сил досить різноманітно, проте тенденція преси Чернігівщини зберігається. Пріоритетністю представлення залишається Блок Петра Порошенка, трохи менше матеріалу опубліковано по «Радикальній Партії», а також «Громадянської позиції». «Сильна Україна» опублікована в позитивній тональності (Стаття: «Каждый голос важен»).
З позначкою «Предвиборна Агітація» опублікований: Олег Волощук (Радикальна партія), Микола Рудьковський, Олександр Кодола («Народний фронт», Валерій Зуб, Олег Дмитренко, Андрій Садовий («Самопоміч»), Валерій Давиденко (Заступ).
Деснянка вільна
«Деснянка вільна» не дуже багато уваги приділяла виборчому процесу. Найбільше уваги було приділено мажоритарникам-самовисуванцям, а також партіям «Батьківщина», «Опозиційний блок» та «Народний фронт».
В позитивній тональності найбільше приділено само висуванцям Валерію Запорощуку (1-2 сторінки майже повністю) та Анатолій Долеско (3 сторінка повністю), що є прикладами джинси.
Також в позитивній тональності висвітлено «Батьківщину» завдяки допомозі Валерія Дубіля щодо вирішення земельних питань (стаття: «Чернігівці змусили Держземагентство та прокуратуру вирішити питання про незаконне відчуження пасовища»).
Як і в інших друкованих виданнях згадується Роман Піцків («Народний фронт»), Юрій Бойко (Опозиційний блок). Увагу також приділено в позитивній інтонації А.Яценюку в статті «Церква і українська держава: від конфронтації через порозуміння до партнерства».
Деснянська правда
«Деснянська правда» на цьому тижні багато висвітлювала виборчий процес, це підтверджується, що в виданні присутні майже всі політичні партії (окрім КПУ, «Опозиційний блок», «Свобода»).
На сторінках цієї газети максимально було представлено Блок Петра Порошенка (при чому у різних тональностях) та П. Порошенка як Президента України (в нейтральній тональності – у статті «Україна повертається до Європи» та в негативній – у статті Революція на Чернігівщині «захлинулася». Але ще все попереду…)
У негативній тональності газета інформувала про кандидата-мажоритарника Ігоря Рибакова.
Приклад джинси в статті: Анатолій Євлахов привітав учителлів, де в позитивній тональності описується діяльність Анатолія Євлахова (представник по 207 округу від Блоку Петра Порошенка).