Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
У цей період моніторингу політичні сили, які прийматимуть участь у парламентських виборах, продовжували проявляти певну активність в ЗМІ Донецького регіону. Публікацій, які презентують їх, стало значно більше, ніж минулого тижня.
Найбільш активними були ресурси "0629", "Славгород" та "Славянские вести". На цих сайтах за звітний період були представлені як президент України Порошенко, так і політичні сили (включаючи мажоритарників), які планують взяти участь у виборах. Всі згадки у донецьких інтернет-ЗМІ про суб'єктів виборчого процесу (окрім "Опозиційного блоку" та практично усіх мажоритарників) були обумовлені інформаційними приводами. ЗМІ Донецького регіону активніше висвітлювали кандидатів, які балотуються по мажоритарних округах – 43,6 % всього контенту.
У поданні донецькими ЗМІ мажоритарних кандидатів проявилася дуже цікава тенденція. Кандидати від "Опозиційного блоку" активно рекламують себе своєю приналежністю саме до цієї політичної сили. Особливо зловживають цим подружжя Наталія Королевська (у першій десятці виборчого списку) і Юрій Солод (кандидат по мажоритарному округу). У місцевих ЗМІ регулярно з'являються статті про благодійні акції, які проводить пан Солод, про "випадкові зустрічі" представників "Опозиційного блоку" з жителями, які насправді є виборцями в даному окрузі. Найбільше таких матеріалів, які мають явні ознаки замовних, надруковано у виданні "Славгород". На цьому ресурсі ближче до виборів з'явилася спеціальна рубрика "Головні новини". Три блоки новин винесені на найпомітніше місце на сайті. "Головні новини" присвячені виключно "Опозиційному блоку" і його кандидатам.
Що стосується мажоритарних кандидатів від проукраїнських політичних сил, то учасники виборів воліють маскувати свій тісний зв'язок з блоком або партією, від якої вони йдуть в парламент. Так, на цьому тижні, як і колись, видання 0629 велику кількість контенту присвятило кандидату Віталію Кличко. Його на вибори відправив «Блок Петра Порошенко», однак здобувач воліє зайвий раз не акцентувати на цьому увагу. Матеріали, в яких розповідається про кандидата, рекламують його як особистість, земляка-маріупольця.
Що стосується безпосередньо політичних партій і блоків, то на першому місці опинився "Опозиційний блок" – 38,1% всього контенту. Численні згадки про цю політичну силу мали ознаки замовних. Видання дуже докладно розповідали про благодійні акції Наталії Королевської, яка входить у передвиборний список "Опозиційного блоку" та її чоловіка Юрія Солода, який балотується в мажоритарному окрузі від цього ж блоку. Як ми зазначали вище, видання міста Слов'янська, в першу чергу, "Славгород", розміщували матеріали, які були дуже схожі на агітаційні. До слова, інтернет-видання 06274 подібні матеріали позначає плашкою "Реклама", що зайвий раз підтверджує, що з самого початку статті про "Опозиційний блок" писалися партійною прес-службою як рекламні. Політична реклама блоку та кандидата від "Опозиційного блоку" здійснюється паралельно в одній загальній статті, тому ми такі матеріали рахували як за політичну силу, так і за окремих її кандидатів. Більшість з них написані в нейтральній тональності, іноді близької до позитивної ("На выборах нужно поддержать своих", "У лидера избирательной гонки в Славянске 20,1%"). Матеріали "прикрашені" великою кількістю фотографій, в них дуже часто згадується назва "Опозиційного блоку". Маріупольське видання 0629 присвятило "Опозиційному блоку" великий матеріал, який ми підрахували як відверто позитивний. Стаття, яка має зовнішні ознаки аналітичної, насправді в хвалебних тонах малює саме "Опозиційний блок". Одночасно з компліментами ОБ в статті міститься критика його конкурентів на парламентських виборах («Блок Петра Порошенка», "Батьківщина" та Радикальна партія). В цілому тональність матеріалу виглядає таким чином: "Поверят ли мариупольцы "Оппозиционному блоку"? Пойдут ли голосовать на него и за мир?... А пока в наших почтовых ящиках сплошная Юля и Олег".
На третьому місці за кількістю друкованих знаків на цьому тижні виявилася "Батьківщина". Ця політична сила обійшлася без інформаційного приводу, що дає підстави вважати матеріали про "Батьківщину" такими, що мають ознаки замовних. Так, Маріупольське видання 0629 під виглядом новини розповіло про передвиборчу програму партії. Лейтмотивом новини стало твердження: "Батькивщина – партия не войны, а партия победы".
"Сильна Україна" була представлена 3% контенту. Інші партії та блоки згадувалися або епізодично, або не згадувалися зовсім.
Зі спікерів, які є керівниками держави, найбільше уваги було приділено президенту Петру Порошенко. На другому місці за згадками - прем'єр-міністр Яценюк. Про вищих посадових осіб ЗМІ писали саме як про чиновників - без прив'язки до суб'єктів виборчого процесу.
Більшість видань уникали маніпулятивних технологій. Однак ряд публікацій має ознаки замовних і таких, які можна вважати прихованою політичною рекламою. Найбільше таких матеріалів було присвячено "Опозиційному блоку". Інформаційним приводом, якому видання приділили невиправдано багато уваги, стали благодійні акції та "зустрічі з виборцями", які проводили Наталія Королівська та її чоловік (обидва підтримуються "Опозиційним блоком"). Цим "грішили" "Славгород" та "Славянские вести".