Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу донецького телебачення (30 липня – 19 серпня)
Упродовж 30 липня -19 серпня 2012 року найбільшу увагу телеканали Донецького регіону присвятили Партії регіонів (12810 сек.). Інформації про об’єднану опозицію було подано у 100 разів менш (126 сек.). Ще менш інформації стосувалося КПУ (57 сек.). Одна згадка (17 секунд) була приділена кандидату, який вирішив йти на вибори самостійно, всупереч рішенню Партії регіонів, членом якої є самовисуванець Валерій Коновалюк. Решта політичних сил («Свобода», УДАР, «Україна Вперед») не згадувалися зовсім.
Переважну більшість сюжетів про ПР (9248 сек.) було показано в позитивній тональності.
Найщедрішим на "позитив" для Партії регіонів виявилася державна телерадіокомпанія (27 канал) - 5127 сек. Найменше позитивних сюжетів показала ТРК "Донбас" (1023 сек.). У нейтральній тональності найбільше ефірного часу Партії регіонів теж присвятив державний «27 канал» (1636 сек.), найменше - 348 секунд – ТРК «Донбас».
Сюжетам про ПР регіональне телебачення надавало ліпше ефірне місце у блоках новин. Розповіді про плідну роботу чинного уряду, окремих урядовців, президента та депутатів, а також їхні передвиборчі обіцянки містилися у самому початку або у середині програм новин.
Головними темами цього періоду була інформація про початок виборчої кампанії, партійний з’їзд ПР, соціальні ініціативи президента та прийняття місцевими радами рішень про надання російській мові статусу державної. На регіональному рівні багато сюжетів, виключно в позитивній тональності, було показано про те, як губернатор Донецької області Андрій Шишацький вручає школам шкільні автобуси, а лікарням - автомобілі швидкої допомоги. Сюжети супроводжувалися синхронами вдячних жителів області, вчителів та вихователів, школярів і так далі. У сюжетах, які були зняті за мотивами тріумфальної ходи регіональної російської мови, детально розповідалося про мітинги підтримки. Камера показувала крупним планом прапори Партії регіонів, журналісти брали флеш-інтерв'ю у учасником мітингів. Люди в камеру говорили, які вони щасливі, що ПР виконала свою обіцянку.
Так, наприклад, 9 серпня ТРК "Донбас" показала сюжет про те, як після підписання президентом «мовного» закону в Макіївці пройшли "народні гуляння" з піснями й танцями. Ймовірно, на цих "гуляннях" було не дуже багато народу, тому телеканал "запозичив" картинку з "масовкою" з мітингу в Донецьку, який пройшов напередодні.
Практично кожний сюжет про Партію регіонів супроводжувався прямою мовою представників цієї політичної сили. Деякі сюжети мали по 3-4 «синхрона». 31 липня у сюжеті Регіональний служби новин (Державна обласна ТРК) про з’їзд ПР було 7 (!) включень прямої мови!
У ролі спікерів виступали Президент України Віктор Янукович, прем’єр-міністр України Микола Азаров та інші урядовці. З регіональних представників Партії регіонів найбільш популярним спікером були мер Донецька Олександр Лукьянченко та Донецький губернатор Андрій Шишацький.
Більшість сюжетів була показана у радянських традиціях пропаганди: пафосно та декларативно. При цьому слід зазначити матеріал програми «Время новостей» (ТРК «Донбас») про з'їзд Партії регіонів. З усього виступу президента Януковича на цьому з'їзді автори обрали фрагмент, в якому глава держави заявляє, що "корупціонери в новий парламент не пройдуть". Відразу після цього показали сюжет про з'їзд "Батьківщини". Акцент був зроблений на те, що об'єднана опозиція у свій виборчий список внесла Юлію Тимошенко, яка "відбуває семирічний термін у колонії", а замикає "п'ятірку" "ще один в'язень - Юрій Луценко". Таким чином, для глядачів були озвучені імена корупціонерів, які прагнуть потрапити в парламент, і політична сила, яка підтримує корупціонерів.
У плані медіаманіпуляцій слід відзначити ще один сюжет - про мовну політику діючої влади. Журналісти програми «Время новостей» (ТРК «Донбас», 1 серпня) нагадали про прийняття Верховною Радою Закону "Про основи мовної політики" і відразу після цього показали сюжет про "багатонаціональний Донбас". Для всіх мешканців регіону, незалежно від їх національності, - продемонстрував сюжет - російська мова є або рідною, або мовою міжнаціонального спілкування.
Ще однією маніпуляцією свідомістю телеглядачів можна вважати регулярне включення в РЕГІОНАЛЬНІ програми новин сюжетів з інших областей України. Так, у програмі РСН (Обласна державна ТРК) від 2 серпня успіхи уряду були підкреслені на прикладі сусідньої Запорізької області. Саме там прем'єр Азаров розповідав про реалізацію соціальних ініціатив президента Януковича. Віце-прем'єр уряду Сергій Тігіпко на цьому тижні також не відвідував Донецьку область, що не завадило телеканалам вкласти в його уста спіч про те, що "робочих місць стає більше, а заробітна плата зростає". Щоб додати виступу чиновника більшої "людяності" програма РСН від 3 серпня показала віце-прем'єра, який відвідав дитячу лікарню, з немовлям на руках. Що стосується саме місцевих новин, то на цьому тижні практично по всіх телеканалах регіону був показаний сюжет про те, як губернатор Донецької області передав одній з районних шкіл 2 шкільних автобуси, відкрив групу в дитячому саду і спортивний майданчик. Розповідь про це супроводжувалася візуальним рядом щасливих дітей, вчителів та вихователів, які "на камеру" дякували губернаторові і уряду за турботу.