Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:
– «Вести»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Факты и комментарии»
Мета дослідження: з’ясувати, чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року, а також, чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Об’єкти моніторингу – діяльність 10 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
- «Батьківщина»
- «Блок Петра Порошенка»
- «Громадянська позиція»
- КПУ
- «Народний фронт»
- «Опозиційний блок»
- «Радикальна партія»
- «Самопоміч»
- «Свобода»
- «Сильна Україні»
Окрім того, відстежувалася діяльність президента Петра Порошенка, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та урядовців, а також спікера Олександра Турчинова з метою виявлення використання службового становища (адмінресурсу) для передвиборчої агітації.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Преса висвітлювала виборчу тематику досить активно, однак не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі матеріалів – 10%. Лідер інформаційного простору – «Сильна Україна» (11,6%) та «Опозиційний блок» (10,3%), трохи відстають «Блок Петра Порошенка» (9,4%) та «Народний фронт» (8,9%). «Батьківщина» різко знизила свої показники (3,4%), що зумовлене різким скороченням публікації «джинси» цієї політичної сили. Майже відсутні – «Самопоміч» та «Громадянська позиція» (менше 1%). Інформація про партії переважно подається у нейтральній тональності, рідше – у негативній. Найбільше позитивної інформації оприлюднено на адресу «Народного фронту», найбільше негативної – про «Блок Петра Порошенка».
З усього виборчого контенту близько 60% – приховано рекламні матеріали. Лідер у публікації «джинси» – «Сильна Україна», чим і зумовлені її високі показники. Також активно «джинсує» «Опозиційний блок», рідше – «Радикальна партія», «Свобода», КПУ.
Освіта виборця проходить несистемно і часто маніпулятивно. Більшість видань подали інформацію про процедуру голосування для переселенців, однак мало хто подає якісну інформацію щодо партій для усвідомленого вибору. Лише «Комментарии» об’єктивно критикують діяльність партій. Інші видання часто використовують псевдоосвіту виборця для маніпуляцій – замовчування інформації про одні політсили та акцентування на негативних моментах щодо інших («Вести»). Зявилися маніпуляції соцопитуваннями («спіраль замовчування»), коли результати подаються з відповідними коментарями, що створюють необхідне враження («Сегодня»).
Більшість видань і надалі не маркують відомих експертів, радників та громадських діячів як кандидатів у депутати від партій, що унеможливлює усвідомлений вибір.
Президент та прем’єр-міністр переважно висвітлюються у межах обов’язків, рідше – як суб’єкти партійного процесу. Однак в обох випадках це використовується для критики їхньої діяльності та антиагітації.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ПЕРІОДУ:
1. Верховна Рада прийняла Антикорупційну стратегію та закон про протидію корупції.
2. Президент підписав закон про люстрацію. Він відправлений до венеціанської комісії представниками Партії регіонів.
3. У Київраді знову побилися депутати «Радикальної партії» та УДАРу.
4. Петро Порошенко може зустрітися з Володимиром Путіним у Мілані.
5. Президент звільнив з посади голову Державної прикордонної служби Миколу Литвина.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ ПРОТЯГОМ ПЕРІОДУ СТАЛИ:
1. «Батьківщина» – Юлія Тимошенко, Сергій Соболєв.
2. «Блок Петра Порошенка» – Юрій Луценко, Ірина Луценко, Олег Петренко, Василь Фурман.
3. «Громадянська позиція» – Анатолій Гриценко.
4. КПУ – Петро Симоненко.
5. «Народний фронт» – Антон Геращенко, Дмитро Тимчук, Микола Балабан, Андрій Парубій.
6. «Опозиційний блок» – Нестор Шуфрич, Юлія Льовочкіна, Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Олександр Вілкул.
7. «Радикальна партія» – Юрій Чижмарь.
8. «Самопоміч» – Єгор Соболєв.
9. «Свобода» – Олег Тягнибок, Олексій Кайда, Ігор Швайка.
10. «Сильна Україна» – Сергій Тігіпко.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ МАТЕРІАЛІВ У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:
1. «Вести» – 5%.
2. «Газета по-українськи» – 14%.
3. «Дзеркало тижня» – 4%.
4. «Комментарии» – 18%.
5. «Сегодня» – 6%.
6. «Факты и комментарии» – 10%.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Вести» цього тижня значної уваги приділило виборам – у першу чергу через нагнітання негативу. З посиланням на неназвані джерела видання просувало ідею, що вибори будуть сфальсифікованими, що готуються погроми дільниць та підкупи. Цей матеріал «Выборы 2014: готовят погромы и деньги на подкуп» (7.10.14) починався на першій шпальті. Увага цього тижня була приділена всім партіям. Видання подало розворот з характеристиками всіх 29 партій, що беруть участь у виборах, зазначаючи мотивацію тих чи інших дрібних партій до участі у виборах. Також мала місце спроба аналізу всіх доступних програм партій. Однак це не сприяє усвідомленому вибору читача – у характеристиках і аналізі явно простежувалися симпатії та антипатії видання – факти щодо одних партій («Блок Петра Порошенка», «Свобода», «Радикальна партія», «Громадянська платформа») подавалися вибірково, з негативними акцентами та посиланнями на плітки, натомість до інших видання ставилося нейтрально і уникало деталей («Батьківщина»). Для порівняння:
«Партия с радикальной националистической и военной идеологией («Свобода» – експ.) находится на грани прохождения в Раду. Многие ее бывшие сторонники сейчас проголосуют за «Правый сектор» или за партию Ляшко. Зато благодаря полугодовому присутствию во власти она уже не нуждается во внешних спонсорах. Одним из главных кошельков партии считается нардеп Игорь Кривецкий (№13), также в экономический совет партии входит давний друг Олега Тягнибока Олег Гелевей, на которого, по слухам, записано имущество лидера (№16 в списке)...
…«Батькивщина» идет в парламент с явной целью создать альтернативный президентскому центр влияния, поэтому большинство олигархов публично не афишируют связь с партией Тимошенко. Риторика исключительо военно-патриотическая, президент жестко критикуется за договоренности в Минске о перемирии за закон об особом порядке для территорий Донбасса» («Вести», 8.10.14)
Видання і надалі негативно ставиться до будь-яких ініціатив уряду та президента, критикує новоприйняті закони. Триває практика нагнітання негативу за асоціаціями щодо Арсенія Яценюка посередництвом матеріалів довкола отруєння в школі. Після матеріалу під заголовком «В школе детей Яценюка массовое отравление» («Вести», 30.09.14) видання продовжило тему про обіди, супроводивши його таким врізом:
«Власти придумали новые обеды для школьников: порционные, в герметичных упаковках. Думают привлечь к работе предприятие из аэропорта «Жуляны». Первыми новинку попробуют дети Яценюка» («Вести», 7.10.14)
«Газета по-українськи» досить активно і різноманітно висвітлювала виборчу кампанію. Цього тижня видання детально аналізувало кандидатів на мажоритарних округах, публікувало репортажі з поїздок кандидатів регіонами, зустрічей на округах («Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт»). Саме за рахунок цих репортажів найактивніше представлені «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт» у позитивній та нейтральній тональності. Є вірогідність, що ці репортажі можуть бути замовними (не представлена інша думка, окрім позитивної), однак саме за рахунок «джинсових» матеріалів активно висвітлювалися і інші основні рейтингові партії – «Батьківщина», «Сильна Україна», «Свобода», «Радикальна партія». Однак ці матеріали видання врівноважує інтерв’ю з експертами з приводу перспектив майбутніх розкладів у ВР та авторськими колонками, де часто має місце негативна тональність.
«Дзеркало тижня» цього тижня виборчу тему висвітлювала мало. Були лише окремі згадки партій під час аналізу кандидатів на деяких мажоритарних округах та аграрного лобі у списках. Газета була більше сконцентрована на діяльності президента та уряду в межах посадових обов’язків: аналізувалися обставини подій під Іловайськом, проекти новоприйнятих антикорупційних законів, а також енергетична політика уряду. Загалом цього тижня видання було досить збалансованим – мали місце як негативні оцінки, так і нейтральний виклад фактів. Звичного плекання негативу не зафіксовано.
«Комментарии» порівняно мало висвітлювали виборчий процес. Аналізувалися представники партій на мажоритарних округах – партії критикувалися за неефективне представництво. Мало місце інтерв’ю Сергія Тігіпка (яке, втім, має ознаки замовного), чим зумовлені високі показники «Сильної України». Газета значної уваги цього тижня приділила діяльності уряду в сфері енергетики та фіскальної політики, де відчутно критикувала урядовців. Здебільшого номер був присвячений змінам у соціальній свідомості під різними кутами зору – ставлення до подій на Донбасі, перейменування вулиць, культурної сфери.
«Сегодня» змінила політику балансу та об’єктивності на симпатію до «Опозиційного блоку», у чому можна простежити вплив власника на редакційну політику (у списках партії люди, наближені до Р.Ахметова). З’явилися ознаки «корпоративних воєн» олігархів.
Протягом тижня публікувалися ряд приховано рекламних матеріалів з агітацією «Опозиційного блоку», а також розлогі інтерв’ю (на шпальту) Нестора Шуфрича та Юлії Льовочкіної. Відтак показники «Опозиційного блоку» цього тижня найбільші як у нейтральній, так і у позитивній тональності.
Також на користь цієї політичної сили видання використовувало маніпулятивну технологію «спіраль замовчування», інтерпретуючи невигідні дані соцопитувань у вигідному світлі:
«Оппозиционный блок» в силу свого создания в начале сентября в большинство опросов просто не попал, более поздние дают ему уже около 1,2% по Украине, и это без учета голосов на Донбассе, где живет их основной электорат. Так что если оппозиционерам удастся сплотить вокруг себя всех недовольных нынешней ситуацией украинцев, то у них будет хороший шанс пройти в Раду». («Сегодня», 7.10.14)
Показники КПУ також зумовлені «джинсою». На приховано рекламних засадах також публікувалося інтерв’ю Ірини Акімової з критикою «Стратегії-2020» президента Петра Порошенка, чим зумовлені високі негативні показники президента цього тижня. Окрім того, на фоні симпатії до «Опозиційного блоку» видання також розпочало більш активно критикувати президента та уряд через іронію та акцентовані зауваження:
«Перед выборами власти очень нужно было поставить галочку на неохваченном доселе поле вспомнили о вечной борьбе с коррупцией. И вчера Рада в муках приняла таки пакет антикоррупционных законов… Принять пакет из пяти антикоррупционных законов нардепов уговорили президент и премьер — последний приехал под купол проследить за голосованием». («Сегодня», 8.10.14)
Окрім того, газета розпочала атаку на Бориса Філатова (наближений до Ігоря Коломойського) – мав місце ряд матеріалів щодо відключення телеканалів у Дніпропетровській області («34 канал», ТРК «Рудана») нібито через відмову рекламувати Філатова, що балотується до Верховної Ради. Матеріали мають ознаки так званої корпоративної медійної війни впливових олігархів-конкурентів.
«Факты и комментарии» і надалі переважно формують політичний виборчий контент за рахунок «джинси». Окрім замовних матеріалів, авторський виборчий контент відсутній. Тут присутні ті ж матеріали, що і в «Газеті по-українськи» та «Сегодня» – це «джинса» «Сильної України», «Опозиційного блоку», «Свободи». Публікувалося також інтерв’ю Ірини Акімової (повтор у «Сегодня») з критикою президентської «Стратегії-2020», чим зумовлені негативні показники президента. Негативні показники уряду зумовлені в першу чергу антиагітацією «Сильної України» та «Опозиційного блоку» у «джинсових» матеріалах.
Редакційні матеріали видання щодо уряду стосуються в першу чергу роз’яснень порядку отримання та нарахування соціальних виплат. Показники уряду як представника партії зумовлено матеріалом з ознаками замовності про підготовку до люстрації у аграрному міністерстві – міністр Ігор Швайка прямо посилався на висловлювання та позицію лідера «Свободи» Олега Тягнибока.
Показники «Народного фронту» зумовлені цитуванням Дмитра Тимчука як військового експерта та Антона Геращенка як радника міністра. Жоден з них не маркується виданням як кандидат від партії.