Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Чернігівська друкована преса впродовж тижня з 13 по 19 жовтня 2014 року висвітлювала вибори досить активно, однак не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, майже не було новин – в негативній.
Переважно всі газети (Весть, Деснянка вільна, Деснянська правда, Вісник Ч) не забезпечили відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу. Так лідер інформаційного простору – «Блок Петра Порошенка» (44%) та мажоритарники-самовисуванці (25,6%). «Батьківщина» на цьому тижні становила лише 6,2%. Інформація була відсутня по «Самопоміч», КПУ та «Свобода». «Народний фронт» (3,4%), «Громадянська позиція» (3,4%) та «Радикальна партія» (4,2%) зменшили свої показники через скорочення публікацій. Читачі отримали мінімум інформації про «Опозиційний блок».
Найбільше позитивної тональності отримали "Блок Петра Порошенка" та мажоритарники-самовисуванці. В той же час у негативній тональності відображено «Батьківщину», «Народний Фронт». Найактивніше у нейтральній тональності були представлені мажоритарники, "Блок Петра Порошенка" та «Батьківщина».
З'явилися маніпуляції соцопитуваннями, коли результати подаються з відповідними коментарями, що створюють необхідне враження. Тобто в різних статтях різні кандидати можуть займати перше місце по одному й тому округу згідно різних соцопитувань. Крім того, часто партії зображено через обласних кандидатів-мажоритарників.
Посадові особи, а в пресі згадувався Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Не обійшлося на цьому тижні без критики на їх адресу, зокрема в статті «Кто или что мешает проводить реформы?» розкритикована робота Арсенія Яценюка, який впродовж декількох місяців не провів значимої реформи. Цікаво, що через Асенія Яценюка проведено паралель з «Народним фронтом».
З усього виборчого контенту близько 50% – приховано рекламні матеріали. Більшість видань і надалі не позначають відомих експертів, радників та громадських діячів як кандидатів у депутати від партій, що заплутує вибір громадян. Хоча в населення вже з’являються асоціації кандидатів із партіями, від яких вони балотуються.
Також можна зробити висновок за підсумками тижневого спостереження, що виборці поступово отримують достатню кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже в друкованих виданнях Чернігівської області висвітлювалися новини:
Спікерами політичних сил були:
Весть
«Весть» впродовж тижня висвітлювала виборчий процес дуже активно, згадуються майже всі політичні сили з нашої вибірки. Проте без помітки проплаченого матеріалу згадувалися лише «Блок Петра Порошенка» в нейтральній тональності та «Батьківщина» в негативній (стаття «Черниговская люстрація попахивает заказухой). Решта матеріалів була з позначкою «Передвиборна агітація» або проплаченого матеріалу, зокрема матеріали щодо партій «Самопоміч», «Заступ», «Сильна Україна» та кандидатів: самовисуванці (Анна Коваленко (1 сторінка видання), Леонід Каденюк), а також Віктор Геращенко (Сильна Україна), Юрій Бойко (Опозиційний блок), Андрій Парубій (Народний фронт).
Вісник Ч
«Вісник Ч» висвітлював виборчу кампанію досить активно, проте майже увесь матеріал був проплачений, що позначено відповідною позначкою. До статистики занесено матеріал щодо соцопитування на 208 виборчому окрузі (нейтральна тональність) та щодо мирного плану Президента України (в позитивній тональності).
Також було багато матеріалів як передвиборна агітація, стосувалися: «Батьківщина», «Радикальна партія», «Народний фронт», а також Юрій Бойко (Опозиційний блок), О.Кодола (Народний фронт), Петро Устименко, Валерій Давиденко, Валентин Приходько, Володимир Трофименко.
Гарт
«Гарт» висвітлював виборчу кампанію політичних сил досить різноманітно, майже всі партії в однаковій пропорції представлено в газеті. Найбільше представлено матеріалу щодо «Радикальної партії» та «Блоку Петра Порошенко». В позитивній тональності зображено діяльність Блоку Петра Порошенко, а також посадових осіб – Президента України П.Порошенка (стаття «Утрою усилия для мира») та Прем’єр-міністра України А.Яценюка («Яценюк планирует звеличить пенсии, несмотря на кризис»). Досить цікаво, що діяльність А.Яценюка плавно пов’язується з «Народним фронтом». Також Яценюка зображено в наегативній тональності в статті «Кто или что мешает Яценюку проводить реформы?» Також в негативній тональності «Народний фронт».
З позначкою «Предвиборна Агітація» опублікований: Олег Волощук (Радикальна партія), Олег Дмитренко (Блок П.Порошенка), Микола Рудьковський, Олександр Кодола («Народний фронт», Андрій Садовий («Самопоміч»), Валерій Давиденко (Заступ). Олег Скварський (Радикальна партія), Віктор Лабазов, Анна Коваленко, Анатолій Євлахов (Блок П.Порошенка), Владимир Трофименко, Олександр Дубіна та «Громадянська позиція».
Деснянка вільна
«Деснянка вільна» не дуже багато уваги приділяла виборчому процесу. Найбільше уваги було приділено мажоритарникам-самовисуванцям, а також партіям «Громадянська позиція», «Народний фронт» та «Радикальна партія» (усі нейтральна тональність). В позитивній тональності найбільше приділено само висуванцям Валерію Запорощуку (1-2 сторінки майже повністю). А також Прем’єр-міністру А.Яценюку (стаття "Яценю змусив чиновників економити бюджетні кошти". Як і в інших друкованих виданнях згадується Роман Пицків («Народний фронт»), який будує свою виборчу політику на військових питаннях, цього разу щодо обороноздатності Чернігова. Олександр Вілкул та «Опозиційний блок» послідовно продовжують тему щодо скасування пенсійної реформи.
Деснянська правда
«Деснянська правда» на цьому тижні багато висвітлювала виборчий процес, проте не досить різноманітно. Це підтверджується, що в виданні інформації про «Блок Порошенка» майже вдвічі більше ніж про мажоритарників. Це пояснюється тим що в газеті спостерігалася джинса по двом представникам-мажоритарникам від Блоку П.Порошенко – Анатолія Євлахова та Валерія Куліча. Не обійшлося в газеті й без негативу, так в статті «Тимошенко про люстрацію і профанацію» в негативній тональності «Блок П.Порошенка» в особі Владисалва Атрошенка та «Народний фронт» в особі Олекасандра Кодоли.