Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу волинських Інтернет ЗМІ за період 13 – 19.10.2014
Волинські Інтернет ЗМІ висвітлювали тему виборів відносно активно та відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 20-25 %. Найбільше інформації подано у нейтральній тональності, найменше – в позитивній.
Можна зробити висновок, що виборці, незважаючи на збільшення кількості матеріалів виборчого змісту, не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Більшість матеріалів марковано як політична реклама, а тому вони не завжди є об’єктивними, інша частина матеріалів носила «реактивний» характер, не було аналізу передвиборчих програм, частково аналізувалася діяльність кандидатів мажоритарників у ВР, проте акцент робився лише на голосуванні за «диктаторські закони 16 січня».
Посадові особи були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Загальне представлення головних політичних гравців у відсотках виглядає наступним чином:
Президент України Петро Порошенко – 33,8 %;
Блок Петра Порошенка – 30,9 %;
Мажоритарники – 17,9 %;
Арсеній Яценюк (прем’єр міністр) - 5,2 %;
Радикальна партія – 4,5 %;
Олександр Турчинов (спікер) – 2,6%;
Свобода – 2,1 %;
Народний Фронт – 1,3 %;
«Батьківщина» - 0,8 %;
Сильна Україна – 0,4 %;
Громадянська позиція – 0,2%;
Самопоміч – 0,2 %;
Опозиційний блок – 0 %;
КПУ – 0 %;
Найактивніше в позитивній тональності висвітлювалися кандидати по мажоритарних округах, президент Петро Порошенко та Блок Петра Порошенка. Критикували цього тижня найбільше Блок Петра Порошенка, мажоритарників та «Народний Фронт». В нейтральній тональності найбільше матеріалів подано про Президента Петра Порошенка, мажоритарників та Радикальну партію.
Видання «Волинь Пост» вибори висвітлювали відносно активно, проте більшість інформації подано «реактивно», у вигляді повідомлень про приїзд того чи іншого політичного лідера, часто без натяку на мету приїзду – а саме – політичну агітацію. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становить менше половини. Найбільше уваги журналісти видання присвятили Президенту України Петру Порошенку у контексті виконання ним своїх посадових обов’язків. Це зумовлено тим, що зараз увага ЗМІ прикута до подій на Сході України та соціально-економічного становища країни, стану підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, а також зустріч Петра Порошенка з лідерами європейських держав та президентом Росії Володимиром Путіним у Мілані. Чимало інформації в контексті аналогічних тем подано і про прем’єр міністра Арсенія Яценюка, частково – спікера ВР Олександра Турчинова.
Йшлося у виданні про порушення виборчого законодавства окремими мажоритарниками та політичними партіями, робився аналіз, хто зможе претендувати на крісло прем’єр міністра після парламентських виборів. Варто зауважити, що інформація подана переважно нейтрально та носила інформативний характер. Значно збільшилася кількість політичної реклами, щоправда, уся вона позначена зірочкою. Використання маніпулятивних технологій у ЗМІ впродовж звітного періоду не зафіксовано.
Інтернет видання «Волинські новини» найбільше інформації присвятили мажоритарникам, Президенту Петру Порошенку та Блоку Петра Порошенка. Саме Блоку Петра Порошенка дісталося найбільше критики цього тижня. Це пов’язано з серією статей «Хто є хто на виборчому окрузі № 22». Раніше уже було опубліковано кілька критичних матеріалів про кандидатів по цьому округу, зокрема, варто зауважити, що журналістами використовується така технологія як «нагадування», зокрема, минулого тижня опубліковано критичні матеріали стосовно самовисуванця Романа Бондарука, цього ж тижня у виданні надруковано другу половину статті критичного стосовно кандидата змісту. Також цього тижня у вказану рубрику потрапив кандидат від Блоку Петра Порошенка Роман Іванюк. Зважаючи на зміст та тон викладу статті, можна стверджувати, що вона спрямована на дискредитацію кандидата в очах виборців. Матеріали подано односторонньо та спрямовані виключно на негатив, журналісти намагаються знайти зв’язки кандидата з представниками Партії Регіонів та «Сильної України», оскільки це повинно викликати несприйняття кандидата серед волинян. Також журналісти акцентують увагу і на розкішному житті кандидата, вкінці – ставлячи риторичні запитання: «Чи близькі мажорному кандидатові потреби лучан з відсутністю теплої води у домівках, темними вулицями та зруйнованими дорогами? Втертися в довіру до щиросердних доброзичливих лучан не так складно, вони ж бо довірливі.
Та чи побачать його виборці впродовж наступних 5 років у нашому місті, яке зараз кандидат так щиро намагається назвати своїм, і де його не бачили, мабуть, з часів закінчення школи - питання доволі риторичне.
Чому магнати і мажори нині так хочуть потрапити до Верховної ради? Відповідь, очевидна і проста, аби звідти, немов з величезного ярмарку, можна було продавати свою державу тим, хто хоче її купити...».
Присвятили у ЗМІ увагу приїзду до луцька політичних лідерів – зокрема Юлії Тимошенко, Дмитра Яроша та Олега Ляшка. Щоправда, якщо про двох перших політиків інформувалося нейтрально, то при висвітленні перебігу зустрічі з лучанами Олега Ляшка – відчувався негатив. Йшлося також про порушення виборчого законодавства окремими кандидатами, в основному увагу ЗМІ присвятили висвітленню ситуації на Сході України та питанням місцевого значення.