Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу друкованих ЗМІ Вінниччини за період з 13.10 по 19.10.2014
Загальні тенденції.
Вінницькі газети (п’ять обласних тижневиків: незалежні – «33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”,формально незалежна газета,однак її асоціюють з нинішнім віце-прем’єром Володимиром Гройсманом – «Місто», обласне комунальне видання – «Вінниччина») висвітлювали вибори відносно активно,а також відносно збалансовано. Загальна частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 40 %. Найбільше інформації було в нейтральній тональності. Приблизно однаковий обсяг був матеріалів як позитивної так і негативної тональностей.
Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити впевнений висновок про те, що друковані медіа - «33 канал», «Вінницькі реалії», «Місто» - забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці певною мірою отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок різнобічного аналізу: від різкої критики до схвалення певних практичних кроків основних політичних гравців та лідерів партій. Це стосується дій президента, аналізу його блоку; прем’єр – міністра та його партії; лідера й членів ВО «Батьківщина»; аналізу роботи на посту міністра оборони та як члена команди БЮТу у ВР Анатолія Гриценка та його «Громадянської позиції»; заяв та дій Олега Ляшка і активістів його Радикальної партії; декотрих заяв і кроків лідера «Сильної України!» Сергія Тігіпка. Однак, зовсім не аналізувались КПУ, Опозиційний блок , «Самопоміч». Щодо останньої, то тут відчувається тиск адміресурсу: коли до Вінниці приїжджав Андрій Садовий, муніципальні ЗМІ та ті, що асоціюють з колишнім мером Гройсманом отримали вказівку не висвітлювати цей політичний епізод. Також був детальний аналіз обіцянок та виконання їх нинішніми парламентарями від Вінниччини, котрі знову йдуть у Раду. Робився аналіз якості партійних списків рейтингових партій. Однак не було аналізу виборчих програм.
Посадові особи: президент Порошенко, прем’єр - міністр Яценюк, губернатор Олійник, голова облради Свитко, в.о. мера Вінниці Моргунов були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків. А віце-премєр Володимир Гройсман, як агітатор. Він представляв у списку БПП вінничан, котрі є в прохідній частині.
Найактивніше в газетах були представлені БПП, Громадянська позиція, «Сильна Україна».
Натомість виборці отримали менше інформації про ВО»Батьківщину», Народний фронт, Радикальну партію, ВО»Свобода», Опозиційний блок.
Про таких, як КПУ, «Самопоміч –Воля» газети взагалі не інформували.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали БПП, Громадянська позиція, ВО «Батьківщина». Водночас третина від усіх згадувань у негативній тональності дісталось БПП та ВО «Батьківщині» , четверта частина від усіх згадувань у негативній тональності була присвячена Громадянській позиції, також у негативній тональності згадувались і Опозиційний блок, ,і Народний фронт. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені ВО»Свобода», «Сильна Україна».
На перших шпальтах партійна реклама мажоритарника від БПП – Олександра Домбровського лише в газеті «Місто». Усі інші друковані ЗМІ на перші шпальти виносять здебільшого тему війни.
У контексті критики медичної реформи була представлена мажоритарниця від «Батьківщини» Наталія Солейко. Мовляв, це вона один із ініціаторів проведення цього невдалого медичного експерименту в області. Також дісталась їй критика щодо використання на біг-бордах фотографій з дітьми. Солейко – дитячий лікар.
Водночас цей тиждень відмітився тим, що було багато політичної інформації маркованої, як «політична реклама». Сюди входять БПП, Громадянська позиція, «Сильна Україна».
Спікерами партій були:
БПП - Віце-премєр Володимир Гройсман, Юрій Луценко, Микола Томенко, Олександр Домбровський Олексій Порошенко, генерал СБУ Василь Вовк
ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидати в нардепи Людмила Щербаківська, Наталія Солейко,
Радикальної партії – кандидат у нардепи по 18-му округу Олександр Качур
ВО»Свободи» - кандидат у нардепи Володимир Базелюк, лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман
Громадянської позиції – Анатолій Гриценко, Віталій Шабунін, Сергій Гайструк, Марина Соловйова, Віталій Цибульський, Наталя Соколенко
Сильної України – Сергій Тігіпко
Опозиційного блоку – Юрій Бойко
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив має необхідність приділити велику увагу війні з Росією. Також впливають такі фактори як редакційна політика ЗМІ підпорядкована, здебільшого, представникам партії влади та інтерес власників видань, а не інтереси читацької аудиторії.
Основним медіа ефектом минулого тижня можна вважати маніпулювання опитуваннями громадської думки, але так хитро подана, що її можна було б назвати перевернутою «спіраллю замовчування», а також частково і фальшивою серією. У ЗМІ було обнародувано дані соціологічного опитування « Подільським центром опитувань», проведеним на 14-му виборчому окрузі, за яким лідирує колишній регіонал Віктор Жеребнюк. Далі інфографіка супроводжується текстом: « Не розпорошуй голоси. На 14- й округ рветься команда колишніх регіоналів. Щоб не допустити цього, потрібно проголосувати за єдиного лідера від демократичних сил…» У кінці вказано, що проголосувати потрібно за того, хто має другий результат – це висуванець від ВО «Батьківщини» Володимир Білоіван .
Окремо по кожному ЗМІ
Газета «33 канал» у звітному тижні висвітлювала вибори досить активно, а також досить збалансовано. Частка виборчого контенту складає 50%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Найменше в позитивній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання забезпечило їм відносно рівний доступ до своїх шпальт.
Також можна зробити висновок, що виборці отримали чимало, але не достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок різнотонального аналізу: від різкої критики до схвалення певних практичних кроків основних політичних гравців та лідерів партій. Це стосується дій президента, аналізу його блоку; прем’єр – міністра та його партії; лідера й членів ВО «Батьківщина»; аналізу роботи на посту міністра оборони та як члена команди БЮТу у ВР Анатолія Гриценка та його «Громадянської позиції»; заяв та дій Олега Ляшка і активістів його Радикальної партії; декотрих заяв і кроків лідера «Сильної України!» Сергія Тігіпка. Також був детальний аналіз обіцянок та виконання їх нинішніми парламентарями, котрі знову йдуть у Раду. Однак не було аналізу програм партій.
Посадові особи президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, губернатор Анатолій Олійник, голова облради Сергій Свитко, в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов були представлені тільки,як виконавці своїх посадових обов’язків. Віце –прем’єр Володимир Гройсман, як агітатор.
Найактивніше на шпальтах видання були представлені БПП, Громадянська позиція, Народний фронт.
Натомість виборці отримали менше інформації про ВО «Батьківщину», Сильну Україну, Радикальну партію, Опозиційний блок.
Про таких, як КПУ, ВО»Свобода», Самопоміч газета взагалі не інформувала.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Радикальна партія, БПП, Громадянська позиція, Фронт змін. Парадоксально, але ледь менше половини ці ж останні три партії отримали й негативної тональності. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені ВО «Батьківщина», Опозиційний блок, Сильна Україна.
На перші шпальти виборча тематика не виносилась.
У контексті критики медичної реформи та використання на біг-бордах фотографій з дітьми була представлена мажоритарниця від «Батьківщини» Наталія Солейко. Мовляв, це вона один із ініціаторів проведення цього невдалого медичного експерименту в області. Щодо фото з дітьми, Солейко – дитячий лікар.
Спікерами партій були:
БПП - Віце-премєр Володимир Гройсман, Юрій Луценко, Микола Томенко, Олександр Домбровський, Олексій Порошенко
ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидати в нардепи Людмила Щербаківська, Наталія Солейко,
Радикальної партії – кандидат у нардепи по 18-му округу Олександр Качур
ВО»Свободи» - кандидат у нардепи Володимир Базелюк, лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман
Громадянської позиції – Анатолій Гриценко
Сильної України – Сергій Тігіпко
Опозиційного блоку – Юрій Бойко
Основним медіа ефектом газети минулого тижня можна вважати маніпулювання опитуваннями громадської думки, але так хитро подана, що її можна було б назвати перевернутою «спіраллю замовчування», а також частково і фальшивою серією. У виданні було обнародувано дані соціологічного опитування « Подільським центром опитувань», проведеним на 14-му виборчому окрузі, за яким лідирує колишній регіонал Віктор Жеребнюк. Далі інфографіка супроводжується текстом: « Не розпорошуй голоси. На 14- й округ рветься команда колишніх регіоналів. Щоб не допустити цього, потрібно проголосувати за єдиного лідера від демократичних сил…» У кінці вказано, що проголосувати потрібно за того, хто має другий результат – це висуванець від ВО «Батьківщини» Володимир Білоіван .
Газета “Ria”у звітному тижні висвітлювала вибори відносно активно. Частка виборчого контенту складає 25%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Найменше в позитивній
Часткова збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання забезпечило їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньої інформації для прийняття усвідомленого рішення через реактивне, а не послідовне висвітлення виборчої кампанії, наразі перевага віддавалася лише матеріалам, запропонованим виборчими штабами та подієвим. Також не було аналізу програм, або діяльності депутатів, котрі знову бажають стати депутатами ВР.
Посадовці – місцеві чиновники були представлені як виконувачі своїх обов’язків. Однак цілу шпальту видання віддало аналізу роботи президента Петра Порошенка. Два матеріали на цю тему подані в нейтральній тональності.
Найактивніше в газеті представлено блок Петра Порошенка, Громадянську позицію.
Дещо менше інформації про ВО «Свободу», Радикальну партію, ВО «Батьківщину».
Про інші партії – Народний фронт, Сильну Україну, Опозиційний блок, КПУ, Самопоміч газета цього тижня не згадувала.
Відповідно найбільше позитивної тональності віддано блоку Петра Порошенка та, власне діяльності самого президента Порошенка. Також видання вже вкотре випустило рекламний додаток за кандидата від БПП О. Домбровського.
Громадянська позиція подавалась у нейтральній тональності.
ВО «Батьківщина» - в негативній.
На перші шпальти виборча тематика не виносилась.
У контексті теми про прийняте рішення останньої сесії обласної Ради “Про визнання воїнів ОУН-УПА воюючою стороною у визвольних змаганнях за незалежність України” згадувалось ВО «Свобода».
Блок Петра Порошенка був представлений у контексті тем реформ власне президента Порошенка.
Спікерами були:
Блоку Петра Порошенка - президент Порошенко, віце-премєр Гройсман, Микола Томенко та так звані аналітики
Громадянської позиції - Анатолій Гриценко.
ВО «Батьківщини» - депутат облради Олександр Мельник
Основним медіа-ефектом можна вважати ігнорування інших рейтингових партій.
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити велику увагу подіям війни, зокрема лікуванню поранених у госпіталі. Також місце було віддано й під матеріали під грифом «політична реклама», але знову ж таки для згаданих партій.
Газета “Вінницькі реалії”у звітному тижні висвітлювала вибори відносно активно. Частка виборчого контенту складає 20%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Найменше в негативній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета забезпечили їм відносно рівний доступ.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці отримали не достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. З одного боку був аналіз популізму партійних програм, і цілком слушний, але на користь однієї партії - Сильна Україна. З іншого боку, виборча кампанія висвітлювалась реактивно, не було проаналізовано відмінностей між рецептами вирішення проблем.
Посадові особи - президент Порошенко, заступник мера Вінниці Володимир Слишинський, голва облради Сергій Свитко були представлені як виконавці своїх посадових обов’язків; начальник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк був представлений частково як виконавець своїх посадових обов’язків, а частково як агітатор за БПП, віце – прем’єр Володимир Гройсман, як агітатор БПП з представленням вінничан у списку блоку.
Найактивніше були представлені БПП, Радикальна партія, Сильна Україна
Натомість виборці отримали менше інформації про Опозиційний блок, ВО»Батьківщину»
Про таких, як Народний фронт, Самопоміч, КПУ, ВО «Свобода» взагалі не інформувалось.
Найбільше позитивної тональності отримали БПП, Сильна Україна.
А от Опозиційний блок, ВО»Батьківщина» переважно критикували.
У нейтральній тональності була представлена Радикальна партія.
На першу шпальту було винесено інтерв’ю з генералом СБУ Василем Вовком, в якому він агітує за кандидатів від блоку президента.
У контексті теми часткового аналізу рівня популізму програм були представлені БПП, Радикальна партія, Сильна Україна, Опозиційний блок, ВО»Батьківщина».
Спікерами партій були:
БПП - Віце-прем’єр Володимир Гройсман, Олександр Домбровський, генерал СБУ Василь Вовк
ВО «Батьківщина» - кандидат в нардепи Наталія Солейко, депутат облради Олександр Мельник
Радикальної партії – кандидат у нардепи по 18-му округу Олександр Качур
Сильної України – Сергій Тігіпко
На висвітлення виборчої кампанії вплинула редакційна політика - особисті мотиви редакції в наданні політичних переваг.
Газета «Місто» висвітлювала вибори відносно активно. Частка виборчого контенту від загального обсягу інформації сягає 25%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності. Дещо менше – в позитивній.
Однак незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що газета не забезпечила їм рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через брак аналітичної інформації про всю палітру фаворитів виборчої гонки, котрі ввійшли до вибірки; через реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії,відсутність аналізу виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили.
. Посадові особи глова облради Сергій Свитко, голова ОДА Анатолій Олійник перший заступник голови ОДА Андрій Гижко, заступник мера Вінниці Володимри Слишинський були представлені як виконавці своїх посадових обов’язків. Віце – прем’єр Володимир Гройсман, як агітатор за БПП.
Найактивніше були представлені БПП, Громадянська позиція, ВО «Батьківщина». Натомість виборці отримали мінімум інформації про Радикальну партію.
Про таких, як Народний фронт, ВО «Свобода», Самопоміч, Опозиційний блок, Сильна Україна, КПУ газета взагалі не інформувала.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали БПП та Громадянська позиція. А от ВО «Батьківщина» переважно критикувалась.
У нейтральній тональності представлено Радикальну партію.
На першій шпальті представлено рекламу кандидата від БПП Домбровського.
У контексті критики використання на біг-бордах фотографій з дітьми була представлена мажоритарниця від «Батьківщини» Наталія Солейко. Джинса.
Спікерами партій були:
БПП - Віце-премєр Володимир Гройсман, Микола Томенко, Олександр Домбровський
ВО «Батьківщина» - Наталія Солейко, депутат облради Олександр Мельник
Громадянської позиції – Анатолій Гриценко, Віталій Шабунін, Сергій Гайструк, Марина Соловйова, Віталій Цибульський, Наталя Соколенко
На висвітлення виборчої кампанії суттєво впливає редакційна політика ЗМІ, підпорядкована віце-прем’єру Володимиру Гройсману. .
Обласне комунальне видання «Вінниччина» звітного тижня висвітлювало вибори не достатньо активно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 10%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше в позитивній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила їм рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через не послідовність редакційної політики; реактивне , а не аналітичне висвітлення кампанії, коли медіа переважно висвітлюють дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надають аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили; не аналізують діяльність парламенту попередньої каденції; не аналізують рівень рівня популізму чи реалістичності програм.
Посадові особи президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова ОДА Анатолій Олійник, Голва облради Сергій Свитко, в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов ) були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше був представлений Блок Петра Порошенка та, власне, сама стратегія президента 2020.
Натомість виборці не отримали зовсім інформації про всі інші партії.
Відповідно БПП було представлено в позитивній тональності.
На першу шпальту виборча тематика не виносилась.
За аналізом програми – стратегії Порошенка завуальовано партійну стратегію самого блоку Порошенка.
Спікером БПП були віце-прем’єр Гройсман, Олександр Домбровський.
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити велику увагу вшанування пам’яті загиблим на війні героям. А також розміщення рекламних матеріалів не рейтингових партій та мажоритарників – самовисуванців; відсутності впорядкованої редакційної політики щодо висвітлення виборів.