укр eng

Звіт за результатами моніторингу Запорізьких Інтернет видань за період 13.10 - 19.10.2014


З 13.10.2014 по 19.10.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Запорізька область

  1. Загальні тенденції

В період  13– 19 жовтня 2014 року  Інтернет видання висвітлювали вибори  активно та незбалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні   40-45 %. Цікаво, що інформації у нейтральній та позитивній тональності було майже порівну. Незбалансованість представлення головних політичних гравців  дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не змогли забезпечити рівний доступ  до медіа всім політичним силам та не надали  виборцям можливості отримати достатньо  об’єктивної інформації для прийняття рішення.  Переважна більшість статей на всіх сайтах не маркується як реклама.

Найактивніше на повинних сайтах в Інтернеті за цей період були представлені мажоритарники, «Блок Петра Порошенка» та  Петро Порошенко як Президент. Менше були представлені  «Опозиційний блок», Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Батьківщина», «Сильна Україна». Мінімум інформації приділялось партіям «Свобода», «Народний фронт», «Радикальна партія»,  КПУ. Не були згадані «Самопоміч» та «Громадянська позиція».

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

В позитивної тональності були представлені переважно мажоритарники, особливо Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов (74 округ), «Блок Петра Порошенка»,  «Опозиційний блок».

В негативній тональності були представлені мажоритарники, переважно Микола Фурсенко(79 округ) та Володимир Бандуров(79 округ), Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Радикальна партія», КПУ.

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина».

  1. Пріоритетність представлення

На першому плані були представлені мажоритарники, «Блок Петра Порошенка»  та «Опозиційний блок».

  1. Найпоширенішими темами були  візит Петра Порошенка до Запоріжжя, вихід  з

перегонів кандидатів  від «Народного фронту» на користь кандидатів від «Блоку Петра Порошенка», соціальні програми Олександра Григорчука, затримання машини із «чорним піаром» на мажоритарників від «Блоку Петра Порошенка», приїзд до Запоріжжя Мустафи Найема та Сергія Лещенко, візит до Запоріжжя Наталії  Королевскої, зустрічі Тетяни Бахтєєвої із виборцями, інтерв’ю з мажоритарниками.

  1.  Спікери

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський;

«Опозиційний блок» - Олександр Вілкул, Тетяна Бахтєєва, Наталія Королевська, Іван Кузьменко (74 округ);

 «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Сергій Соболєв, Олександр Рябцун (75 округ);

«Радикальна партія» - Олег Ляшко;

«Блок Петра Порошенка» - представники партії  Сергій Квіт, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко,  Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу), Микола Фролов (кандидат по 76 округу), Олександр Леховицер (кандидат по 77 округу);

КПУ – Олексій Бабурін (74 округ);

«Народний Фронт» – Максим Ванат (колишній кандидат по 76 округу), Микола Милиця (колишній кандидат по 75 округу);

«Свобода» -  Олег Тягнибок;

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Микола Фурсенко (79 округ), Володимир Бандуров (79 округ), Євген Карташов (76 округ), Евген Червоненко.

  1. Опис маніпуляцій та медіа ефектів.

«061»

На сайті «061»   багато статей   з висловлюваннями лідерів «Сильної України»  Сергя Тігіпко та Валерія Хорошковського, де інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал.  Варто зазначити, що коментарі для читачів відкриті саме під статтями, присвяченими «Сильній Україні». На цьому тижні можливість коментування відкрили і під статтями про досягнення уряду Арбузова та недоліки нинішнього уряду. В  статтях на цю тему  присутня  прихована критика уряду Арсенія Яценюка, ствердження, напівправда та «анонімний авторитет, оскільки в серії  статей є посилання на сайт «голос юа».

На сайті «061»  і на цьому тижні був помічений ефект  «спіраль замовчування». Читачам були представлені опитування  громадської думки стосовно результатів виборів, де присутня «однослівна» журналістика. Наприклад, статті «Запорожье накануне выборов: «Оппозиционный блок» ушел в отрыв», «Голоса избирателей Юга и Востока отходят к «Сильной Украине», - результаты исследования», «Запорожцы устойчиво симпатизируют Президенту и «Оппозиционному блоку».

Також помічено багато статей в позитивній тональності про мажоритарника Олександра Григорчука, які майже  однакові на сайтах «Голос Запоріжжя» та «061». Згідно з опитуванням, представленим на цьому ресурсі, він виграє перегони в 79 окрузі, тобто присутні «спіраль замовчування» та принцип контрасту, адже в цьому самому опитуванні його опонент, Володимир Бандуров представлений в негативному світлі.

В статті про деяких мажоритарних кандидатів, яких називають «людьми Ахметова»  присутній медіа ефект «наклеювання ярликів».

«Голос Запоріжжя»

На сайті «Голос Запоріжжя»  на першому плані представлена  яскрава джинса - статті про мажоритарника Олександра  Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал.

Така ж ситуація простежується в статтях про зустрічі з виборцями представників  «Опозиційного блоку»  Тетяни Бахтєєвої та Наталії Королевської.

Матеріали в позитивній тональності  про мажоритарників від «Блоку Петра Порошенка»  Ігоря Артюшенка (75 округ) та Олександра Леховіцера (77) не маркуються як реклама.

«Забор»

На сайті   «Забор»  інформація в позитивній тональності про  мажоритарників, їх діяльність та  зустрічі  з виборцями не  маркуються як реклама.  Помічено багато таких статей про губернатора Запорізької області та безпартійного кандидата по 74 округу Валерія Баранова, колишнього губернатора  та кандидата  по 79 округу  Євгена  Червоненка,  кандидатів  від партії «Блок Петра Порошенка» Миколу  Фролова (76 округ), Олександра Леховіцера (77), Ігоря Артюшенко (75).

В статті про Володимира Бандурова (79 округ) присутня напівправда та «однослівна» журналістика. В матеріалі  про деяких кандидатів мажоритарників їх називають «ставлениками Ахметова», хоча прямих доказів не демонструють, тобто також присутній ефект «наклеювання ярликів» та напівправда.