Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції
Упродовж 30 липня – 19 серпня ключова увага ЗМІ регіону зосередилась на процедурі висунення та реєстрації кандидатів від політичних партій та рухів. Саме тому максимальна кількість згадок провідних політичних сил припадає на перший тиждень та третій, коли кандидати почали оприлюднювати свої декларації. І якщо стосовно провладних кандидатів не було зафіксовано жодних маніпуляцій них технологій, то стосовно декларацій опозиційних кандидатів прискіпливість журналістів була очевидною. Щодо політичних партій, то переважну кількість згадок в нейтральній тональності було зафіксовано в публікаціях про їх списки. Цього не можна вже сказати стосовно авторських коментарів щодо конкретних кандидатів. Слід зазначити, що найбільше обговорювалися списки Об’єднаної опозиції та УДАРу, обласна організація якої відзначилася скандальною конференцією щодо висунення кандидатів по мажоритарних округах, в результаті чого двоє її провідних членів залишили ряди УДАРу. Партія регіонів у всіх ЗМІ регіону отримала максимум уваги, про що свідчить кількість секунд та друкованих знаків. Коли на початку виборчої кампанії опозиційні спікери ще певним чином були «засвічені» здебільшого у зв’язку з скандалом щодо анонімних листівок про кандидата від опозиції Валерія Кальченка та провладного – Олександра Шаталова, то на третьому тижні фактично немає будь-якої змоги когось із них назвати, за винятком лідера КПУ Петра Симоненка.
Загалом, можна більш-менш чітко окреслити пріоритети ЗМІ регіону, які є об’єктом моніторингу, а політична кампанія, очевидно, буде спрямована не на показ позитивних здобутків певної сили, а на висвітленні негативних аспектів діяльності опонуючої політичної сили чи її представників.
Інтернет
Коментар найбільших та найменших показників
Партія регіонів аналогічно як і в пресі та на телебаченні має максимальні показники за всіма показниками в усіх інтернет-виданнях регіону. Найменше згадок в інтернет-виданнях про «Свободу», які висунули за своєю квотою зовсім невідомих широкому загалу кандидатів.
Сайт «Весь Кіровоград» є фактичним рупором обласної адміністрації, тому його тенденційність є поза сумнівом. Партія регіонів представлена фактично виключна в позитивній або нейтральній тональності. Об’єднана опозиція є наступною за кількістю знаків, але тональність виключно негативна або нейтральна. УДАР має схожу картину, але значно меншу кількість згадувань. КПУ та «Україна – вперед» мають приблизно однакову кількість знаків у позитивно-нейтральній тональності за рахунок розміщення «джинси». Ресурс «Фотоінформ» більше уваги приділяє питанням міського життя і досить індиферентно ставиться до політичного життя міста й області, однак не гребує замовними матеріалами (висвітлення візиту лідера комуністів Петра Симоненка). Саме тому за весь час моніторингу зафіксовані матеріали тільки про Партію регіонів у позитивно-нейтральній тональності (здебільшого фотоілюстрації реалізації програми «Центральний регіон – 2015»), та виключно «джинсовий» матеріал про діяльність і програмні засади КПУ.
Виразно опозиційним є молодий сайт «Гречка», стосовно якого вже був застосований адмінресурс (позов Партії регіонів). Опозиційні сили (УДАР, «Свобода», об’єднана опозиція представлені не досить часто, але виключно в позитивній або нейтральній тональності, тоді як Партія регіонів – фактично суцільний негатив). Складається враження, що зазначений ресурс спрямований не «ЗА» когось, а проти єдиної політичної сили, хоч саме він і повідомляє і про застосування адмінресурсу і щодо своїх працівників, і щодо газети «Кіровоградська правда».
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності
Максимальні показники позитивної тональності у всіх інтернет-виданнях належать Партії регіонів та КПУ, а максимальні показники негативної тональності поділяють між собою Партія регіонів («завдяки публікаціям на сайті «Гречка») та Об’єднана опозиція.
Мінімальні показники тональності має Свобода» та «Україна – вперед».
Пріоритетність представлення
Від Партії регіонів – голова Кіровоградської ОДА Сергій Ларін, Олександр Шаталов, (мажоритарник), від КПУ – Петро Симоненко.
Теми
Спікери
Сергій Ларін, Олександр Шаталов, Станілав Березкін, Валерій Кальченко, Петро Симоненко, Віталій Грушевський.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Маніпулятивність здебільшого відзначається сайт «Весь Кіровоград», який досить часто подає інформацію про опонентів діючої влади без висвітлення чи представлення думки самих опонентів, тому підтвердженням є й кількість згадувань – Партія регіонів має виключно позитивну або нейтральну тональність, а Об’єднана опозиція – негативну або нейтральну. Тут можна не враховувати виразно «джинсові» матеріали про КПУ та «Україну – вперед».
«Джинса» найбільш яскраво була зафіксована на третьому тижні виборчих перегонів, коли «Фотоінформ» протягом трьох днів поспіль розміщував матеріали про візит лідера українських комуністів.