Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Протягом зазначеного періоду вітчизняне радіомовлення висвітлювало передвиборну тематику незбалансовано.
Активно висвітлювали діяльність Президента та уряду. При цьому кількість позитивних та нейтральних згадок значно переважала над негативними.
Традиційно лідером за кількістю ефірного часу стала партія «Батьківщина», про яку найбільше говорили в позитивній тональності.
Найменше уваги приділили «Громадянській позиції», «Сильній Україні» та «Блоку Петра Порошенка». Жодного разу не була згадана КПУ.
УР1 здебільшого інформувало про діяльність Президента, спікера та уряду. Зокрема йшлося про візит Петра Порошенка до Мілана, відставку Валерія Гелетея та призначення Степана Півторака. Політичні сили були представлені лише частково: «Батьківщина» – завдяки Надії Савченко, «Свобода» – через сутички під Верховною Радою 14 жовтня. Більшість згадок про главу держави, представників уряду та політичні сили мали нейтральний або позитивний характер.
Детальний сюжет про приїзд Арсенія Яценюка до місця облаштування кордону (укріплення «Стіна») сприяв формуванню іміджу політика як дієвого прем’єра. Загалом повідомлення та сюжети на УР 1 мали переважно інформувальний, а не маніпулятивний характер. Відсутність збалансованого інформування про передвиборну діяльність пов’язана з наявністю на радіоканалі окремої програми під назвою «Передвиборчий щоденник».
«ЕРА ФМ» найбільше інформувала про передвиборну активність Радикальної партії Олега Ляшка, «Батьківщини» та Опозиційного блоку. Майже щодня з’являлися сюжети та повідомлення про діяльність зазначених політичних сил. Натомість зовсім відсутньою була інформація про «Громадянську позицію», Комуністичну партію. «Самопоміч» фігурувала лише в контексті діяльності командира батальйону «Донбас» Семена Семенченка (зникнення бійця батальйону Олександра Калашника). Згадки про ВО «Свобода» були пов’язані із сутичками навколо Верховної Ради 14 жовтня.
Інформація на цьому ресурсі не завжди мала об’єктивний характер. Зокрема ознаки замовності мали повідомлення про діяльність активність Радикальної партії Олега Ляшка, «Батьківщини» та Опозиційного блоку. Це здебільшого інформація про заявки лідерів партій, поїздки депутатів до регіонів тощо.
Зокрема в чотирьох випусках протягом тижня були сюжети й повідомлення про заяви Радикальної партії (виключення зі списку деяких депутатів, створення центру підтримки учасників АТО, лідер партії проти продажу землі, збільшення пенсійного віку для жінок).
Наприклад, 14 жовтня під час програми прозвучала така інформація: «На думку лідера Радикальної партії, продаж землі – обкрадання селян. Крім того, народний депутат виступив категорично проти підняття пенсійного віку для жінок: "Я категорично проти, коли олігархи грабують країну, коли десяток сімей за рахунок мільйонів усе має. Я проти продажу землі, бо я вважаю, що продаж землі – це обезземелення селян, це перетворення їх на батраків. Я за зниження пенсійного віку для жінок, бо я вважаю, що ми не вирішим питання наповнення пенсійного фонду за рахунок підвищення пенсійного віку"».
Ефект повторювання був використаний у випусках 16 та 17 жовтня. В обох програмах були сюжети про ініціативу Радикальної партії та батальйону «Айдар» (командир якого також увійшов до списку партії) створити центр підтримки учасників АТО.
Інформування про діяльність «Батьківщини» було побудоване на основі заяв партії про діяльність щодо звільнення з полону Надії Савченко та на інформуванні про поїздки Юлії Тимошенко до регіонів.
Зокрема було використано й прийом посилання на анонімні авторитети: «Європейці зазначили, той факт, що Надія Савченко очолила виборчий список «Батьківщини», є дуже важливим. Це сприятиме нашим спільним зусиллям щодо звільнення Надії з незаконного ув’язнення в Росії – наголосили євродепутати». Імена цих депутатів не називалися.
Також радіо «Ера» інформувало про поїздку Юлії Тимошенко до Луцька: «Україна може створити одну з найкращих армій у Європі – про це заявила лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко під час відвідання військового ліцею у Луцьку». Попри те, що інформація має локальний характер, вона прозвучала на загальнонаціональному радіо.
Значну кількість маніпулятивних прийомів було виявлено і в інформуванні про Опозиційний блок. Зокрема активно висвітлювали законодавчі ініціативи блоку (програма від 13 жовтня): «Опозиційний блок підготував закон щодо захисту сімей від високих цін на комунальні тарифи. Про це заявив лідер політичної сили Юрій Бойко. За його словами, закон передбачає скасувати підвищення тарифів на комунальні послуги та соціальні продукти харчування. Крім того, закон допоможе переселенцям в отриманні реєстрації, житла, медичних послуг та харчування. Нагадаю, Опозиційний блок також зареєстрував в парламенті законопроекти про підвищення пенсій та скасування пенсійної реформи».
У програмі від 14 жовтня знову згадували про заяви Опозиційного блоку в соціальній сфері: «Опозиційний блок вимагає відставки уряду у зв’язку з невиконанням соціальних зобов’язань. Про це йдеться в заяві цієї політичної сили. На думку опозиціонерів, уряд не в змозі зупинити падіння економіки та захистити громадян. Опозиційний блок вимагає владу повернути колишній розмір виплат по догляду за дитиною, установити мораторій на підвищення цін на продукти й комунальні тарифи, а також провести перерахунок пенсій».
У випуску від 16 жовтня знову було повідомлення про опозиціонерів: «Опозиційний блок виступив із заявою, в якій закликав розформувати офіційно не зареєстровані воєнізовані формування. Опозиціонери зокрема стверджують, що влада не контролює ситуацію і не в змозі захистити громадян. За їхніми словами, МЗС не справляється зі своїми завданнями і зайняло позицію незалежного спостерігача. Влада негласно підтримує збройні формування, тому їх потрібно роззброїти і розпустити – вважають в опозиції».
Також у повідомленнях про заяви Опозиційного блоку неодноразово використовувався прийом протиставлення: опозиція – офіційна влада. Наприклад, у випуску від 17 жовтня прозвучало повідомлення: « Влада цькує опозицію – так вважають в Опозиційному блоці. До нападів на Нестора Шуфрича в Миколаєві були задіяні бійці батальйону "Азов". На думку опозиціонерів, у такий спосіб влада намагається закрити опозиції рота, щоб люди не чули правди. Влада побачила загрозу, використовує всі засоби, щоб позбутися опонентів – упевнені в опозиції».
«Вести» говорили про суб’єкти моніторингу в нейтральній та позитивній тональностях, кількість критики та негативу, порівняно з попередніми тижнями, значно знизилась.
Протягом тижня на радіо активно висвітлювали діяльність Петра Порошенка як виконавця службових обов’язків. На його адрес лунала як інформація з позитивною тональністю (призначення 14 жовтня Днем захисника України), так із нейтральною та негативною.
Активно висвітлювали й діяльність уряду на чолі з Арсенієм Яценюком. Притримувались переважно нейтральних тональностей. Те саме можна сказати, по відношенню до партій. Найбільше ефірного часу приділили партії «Батьківщина» (сюжет про Надію Савченко). Приблизно однаково говорили про партії «Свобода» та «Народний фронт» (в нейтральній тональності).
Жодного разу не згадували КПУ, «Опозиційний блок» та «Радикальну партію Олега Ляшка».
Доволі іронічно було подано інформацію в ефірі від 14 жовтня, коли у Верховній Раді не змогли внести до порядку денного законопроект про ОУН-УПА: «Депутаты Верховной Рады пытались принять закон о признании ОУН и УПА воюющей стороной во Второй мировой войне за свободу и независимость Украины. В итоге парламент даже не смог внести законопроект на повестку дня. Спикер Турчинов призывал депутатов голосовать семь раз, но ни разу предложение не набирало достаточного количества голосов. О том, как это происходило — Богдан Амосов». Далі подаються синхрони Олександра Турчинова, який неодноразово закликає депутатів проголосувати, а потім — як він озвучує, що рішення не прийнято. Синхрони супроводжуються коментарями журналіста: «Спикер призвал проголосовать еще раз. Голоса можна найти, да и дата обязывает», «После этого уговаривать депутатов выбежал сам Тягныбок», «Спикер пытается перейти к другим вопросам, но свободовцы умаляют дать последний шанс», «Однако депутаты так больше и не собрались. Теперь подумывают о том, чтобы организовать внеочередное заседание, ведь пока меняли повестку дня, потратили время, предназначенное для других законов».