Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Інтернет-видання Івано-Франківська, «firtka.if.ua» та «galka.if.ua», впродовж тижня з 13 по 19 вересня 2014 року висвітлювати виборчу тематику активно та відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні близько 30 %. Найбільший масив інформації було подано в позитивній тональності, а найменше у негативній.
Відносна збалансованість представлення політичних сил на сторінках інтернет-видань за тональністю дає змогу зробити висновок про те, що інтернет-видання намагаються забезпечили рівний доступ політичних сил до свого представлення на їх сторінках.
Проте попередній висновок вказує, що читачі ще не змогли отримати достатньої збалансованої інформації для прийняття рішення, адже інтернет-видання, в основному, подають оперативну інформацію, без глибокого осмислення програм політичних партій.
Коло посадових осіб, які були представленими на сторінках інтернет-видань у якості виконання своїх посадових обов’язків та як представники політичних сил, є найширшим - Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Олександр Сич, Арсен Аваков, Степан Полторак, Олег Гончарук (голова Івано-Франківської ОДА).
Найбільший об’єм інформації виборчого контенту на сторінках інтернет-видань подано про Блок Петра Порошенка, «Народний фронт» та окремих мажоритарних кандидатів.
Найменшу кількість інформації читачі отримали про «Опозиційний блок», партію «Сильна Україна» та КПУ.
У розрізі тональностей представлення, максимальну кількість інформації позитивної тональності подано про «Народний фронт», мінімальну – про Петра Порошенка у якості лідера Блоку Петра Порошенка. Не були представленими у позитивній тональності «Громадянська позиція», КПУ, Опозиційний блок, Радикальна партія та «Сильна Україна».
Лідерами за нейтральною тональністю стали Петро Порошенко у якості Президента України, Блок Петра Порошенка та окремі мажоритарні кандидати.
Щодо негативної тональності, то найбільше журналісти критикували Блок Петра Порошенка та Радикальну партію.
Можна зазначити, що пріоритетністю представлення у інтернет-видань на цьому тижні користувались Блок Петра Порошенка та «Народний фронт».
Основними темами, що висвітлювались інтернет-виданнями на тижні були:
Спікерами політичних сил були:
Інтернет-видання «firtka.if.ua»
На сторінках цього електронного видання впродовж тижня з 13 по 19 жовтня 2014 року були представлені всі суб’єкти моніторингу. Виборчий контент на сторінках видання був приблизно на рівні 40 %. Найактивніше був представлений Блок Петра Порошенка, «Народний фронт» та окремі мажоритарні кандидати. Найменшу кількість інформації подано про КПУ та «Опозиційний блок», ВО «Свобода» та «Сильна Україна».
У позитивній тональності журналісти «firtka.if.ua» найбільше писали про «Народний фронт», Блок Петра Порошенка та мажоритарних кандидатів, а найменше – про Петра Порошенка та Арсенія Яценюка.
У нейтральній тональності максимально представлено Петра Порошенка у якості Президента України, а найменше ВО «Свобода».
У негативній тональності представлення найбільше писали про Радикальну партію, Блок Петра Порошенка, значно менше про КПУ, «Народний фронт», «Опозиційний блок» та «Сильна Україна». Взагалі не було критики про «Громадянську позицію», Об’єднання «Самопоміч» та ВО «Свобода».
Пріоритетністю представлення видання впродовж тижня явно користувався Блок Петра Порошенка та «Народний фронт».
Основними темами, що висвітлювались інтернет-виданнями на тижні були:
Спікерами політичних сил були:
Опис маніпуляцій.
Повідомлення виборчого контенту на сторінках «firtka.if.ua» в основному носять оперативний характер. Як і раніше журналісти не вдаються до осмисленого аналізу програм політичних партій чи кандидатів.
Ресурс «firtka.if.ua» продовжує негативно висвітлювати Радикальну партію та її лідера О.Ляшка, так 17 жовтня – «В Івано-Франківську охорона Ляшка довела до сліз хлопчину-інваліда», 17 жовтня – «Другий Янукович: ляшківці кажуть, що в їх лідера у Франківську стріляли», 18 жовтня – «Чи відкриє МВС справу проти Ляшка за замах на Ляшка?», 18 жовтня – «Партія Ляшка лідирує за рівнем популізму – експерти». Ці повідомлення носять ознаки замовних антиреклам.
Інтернет-видання «galka.if.ua»
На тижні з 13 по 19 жовтня частка виборчого контенту інтернет-видання «galka.if.ua» на була на рівні 30 %. За цей період видання найбільше інформації подало про Блок Петра Порошенка та про окремих мажоритарних кандидатів. Найменше ж видання писало про партії «Громадянська позиція», КПУ, «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч» та «Сильна Україна». В основному повідомлення цього інтернет-ресурсу є нейтральної тональності представлення політичних сил чи кандидатів.
У позитивній тональності представлення максимальний показник належить ВО «Свобода» та Блок Петра Порошенка, мінімальний – про Петра Порошенка у якості Президента України.
У нейтральній тональності найактивніше було представлено Блок Петра Порошенка, Радикальну партію та окремих мажоритарних кандидатів. Найменше нейтральної інформації подано про «Народний фронт» та Олександра Турчинова.
У негативній тональності максимально був представленим Блок Петра Порошенка, цей показник перевищує суму показників усіх інших суб’єктів моніторингу.
Пріоритетністю представлення користувались Блок Петра Порошенка, ВО «Свобода» та окремі мажоритарні кандидати.
Основними темами, що висвітлювались інтернет-виданнями на тижні були:
Спікерами політичних сил були:
Опис маніпуляцій.
Впродовж тижня спостереження нами не було зафіксовано застосування маніпулятивних технологій виданням «galka.if.ua», проте як і «firtka.if.ua», це видання в основному подає інформацію оперативного характеру, не вдаючись до осмисленого аналізу передвиборчих програм політичних сил та кандидатів. Проте варто зазначити про деяку прихильність видання до політичної сили ВО «Свобода», адже повідомлення про неї, в основному, позитивної тональності представлення.