Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Чернігівські інтернет – ресурси протягом 13-19 жовтня 2014 року висвітлювали вибори дуже активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в порівнянні з попередніми періодами суттєво зросла та становила близько 30%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше у негативній.
Збалансованість представлення головних політичних сил за тональністю зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що «Високий Вал» забезпечив відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу. Натомість інтернет – ресурс «Події і коментарі» надавав перевагу висвітленню діяльності «Блоку Петра Порошенка (20,3% від усього виборчого контенту сайту), а сайт «0462.ua» – «Сильної України» (37%).
За підсумками тижневого спостереження, можна зробити висновок, що виборці отримували інформацію для прийняття усвідомленого рішення, лише в поодиноких випадках, адже сайти ПіК та Високий Вал розміщували переважно рекламну інформацію (50 % від загального виборчого контенту). Інші новини були пов’язані з проведенням дебатів між кандидатами, аналітичних матеріалів щодо діяльності кандидатів та подіями, пов’язаними з містом Черніговом. Сайт 0462.ua майже взагалі не має позначення замовлених матеріалів, хоча зустрічаються матеріали, які на інших сайтах йдуть з позначкою реклама.
Посадові особи (згадувався лише Президент України Петро Порошенко в нейтральній тональності ), були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше інтернет – ресурси згадували про мажоритарників (29,8%), Блок Петра Порошенка (15,4%) та «Сильну Україну» (10,9%). Натомість читачі отримали мінімум інформації про «КПУ» (0,5%) та «Опозиційний блок»(1,7%). «Батьківщина» (8,7%), «Громадянська позиція» (4,3) та «Радикальна партія» (3,5%) зменшили свої показники за рахунок скорочення рекламних публікацій.
У нейтральній тональності найбільше згадувалися мажоритарники та Блок П.Порошенка, найменше – КПУ та «Сильна Україна». У позитивній тональності найбільше – «Сильна Україна», найменше – «Свобода»
Слід відмітити, що чим ближче до виборів, то більше з’являється негативної інформації, при чому як проплаченої, так і без поміток реклами. Найбільше інформації у негативній тональності було присвячено мажоритарникам (Ігор Рибаков) найменше – «Опозиційному блоку».
Найбільше рекламних матеріалів розміщено по «Блоку Петра Порошенка», «Сильна Україна», «Опозиційний блок», «Громадянська позиція» та по мажоритарникам (Дериземля, Долеско, Трофименко, Коваленко, Поліщук).
Спікерами політичних сил були:
Події і коментарі
«Події і коментарі» впродовж тижня висвітлювало виборчий процес дуже активно, згадуються майже всі політичні сили з нашої вибірки. Максимально була представлена «Блок Петра Порошенка» та мажоритарники (усе нейтральна тональність), мінімально – «Самопоміч» (нейтральна тональність). У позитивній згадувалась «Батьківщина» в статті «Кандидат в нардепи від «Громадянської позиції» потрапив в автомобільну аварію» (Валерій Дубіль організував невідкладну медичну допомогу). В негативній тональності найбільше згадуються мажоритарники (Валентин Запорощук в статті «В 208 окрузі на Чернігівщині виборцям роздають згущене молоко», Андрій Дериземля в статтях «Дубіль хотів замінити Дериземлю під час дебатів кандидатів по 205 округу» та «Завуальована» боротьба Дубіля та Атрошенка»), менше – «Батьківщина» та «Блок Петра Порошенка. Всі матеріали які розміщувались на сайті з позитивною тональністю були позначені, як реклама. Найбільше рекламних матеріалів було розміщено «Блока Петра Порошенка». В одному з рекламних матеріалів згадувалась ВО «Батьківщина» в негативному контексті. Одиничні випадки розміщення реклами за тиждень були від «Народний фронт».
0462.ua
Інтернет-ресурс 0462.ua не дуже багато уваги приділяв виборчому процесу. Незважаючи, що тут представлені майже усі партії, проте не збалансовано за кількістю знаків. Тобто максимально згадувалась «Сильна Україна», мінімально – КПУ та «Свобода».
У позитивній тональності представлена – «Сильна Україна» завдяки публікаціям про Тигіпка щодо необхідності проведення реформ в країні та боротьбі з корупцією, а також виступ Валерія Хорошковського щодо необхідності об’єднання країни. В негативній тональності представлено «Опозиційний блок» в статті «Оппозиционный блок не проходит в парламент - исследование». Досить цікаво, що майже вперше за весь період дослідження з’явився матеріал з позначкою «Реклама» – «Зроби свідомий вибір».
Високий Вал
«Високий Вал» висвітлював виборчу кампанію досить активно, проте розміщував переважно рекламну інформацію (більше 50% від загального виборчого контенту). Максимально представлено на сторінках Високого Валу «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина», мінімально – «Народний фронт». У позитивній інтонації найбільше представлено «Батьківщину» (джинса: стаття «Валерій Дубіль відбув до Росії на суд над Надією Савченко»), у негативній тональності мажоритарники (Ігор Рибаков у статтях «ЦВК спить.Чи знімуть з виборів Рибакова у суді?» та «Вибрики «святого» кандидата, або «Рибаков наплював на закон… знов»).
На сайті розміщено значна кількість рекламних матеріалів, найбільше матеріалів про ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», «Сильна Україна» з позначко «Імідж», а також поодинокі матеріали про «Радикальна партія» та про потенційних кандидатів – мажоритарщиків.