Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Чернігівське телебачення висвітлювало вибори відносно активно, а також відносно не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 25%. Найбільше інформації було в негативній тональності, а найменше у позитивній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканали ОДТРК «Сівер центр» та Дитинець не забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок перегляду новин. Проте виборці мають змогу ознайомитися з передвиборними програмами партій та кандидатів за рахунок надання безкоштовного ефірного часу кандидатам та партіям на ОДТРК «Сівер-центр».
Посадові особи Президент України та Прем’єр-міністр були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше на телеканалах були представлені Блок Петра Порошенка, ВО «Батьківщина», мажоритарники.
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Народний фронт.
Про таких, як КПУ, Сильна Україна, ВО «Свобода», «Громадянська позиція», Опозиційний блок, РПЛ та Самопоміч телеканали взагалі не інформували.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримала партія Блок Петра Порошенка. А от ВО «Батьківщина» та мажоритарників переважно критикували. Найактивніше у нейтральній тональності була представлена партія Блок Петра Порошенка.
Представники партії Блок Петра Порошенка, Президент України та Прем’єр-міністр отримали найбільше прямої мови. Причому синхрони Арсенія Яценюка вдвічі довші, ніж синхрони Петра Порошенка.
Президент та ПРемєр-міністр були найчастіше представлені у перших сюжетах на ОДТРК «Сівер-центр».
Мажоритарники А.Дериземля та А.Долеско і ВО «Батьківщина» були найчастіше представлені у контексті брудної політичної агітації, порушення правил розміщення агітації, піару на чужій біді.
Спікерами були:
- Президент України
- Премєр-міністр
- Блок Петра Порошенка – Владислав Атрошенко, Валерій Куліч, Олександр Черненко
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити велику увагу події в зоні АТО, ситуація з газовими контрактами.
На висвітлення виборчої кампанії суттєво впливали такі фактори як редакційна політика ЗМІ (ОДТРК «Сівер-центр» не розміщує інформації про вибори взагалі, тільки в рубриці «Передвиборна агітація») та редакційна політика ТК «Дитинець», який симпатизує В.Атрошенку (Блок Петра Порошенка).
ОДТРК «Сівер-центр» у новинах приділяє увагу загально-українським подіям (ситуація в зоні АТО, підготовка військовослужбовців до зими, газові контракти, тощо), висвітленню діяльності Президента, Премєр-міністра, обласних керівників та посадових осіб. Також обласне телебачення приділяло увагу місцевим темам та подіям. Обласне телебачення не розміщувало сюжети про дебати кандидатів по мажоритарних округах, які проводилися у Чернігові.
Таким чином, у сюжетах новин виборці не могли отримати достатньо інформації про учасників виборчих перегонів.
ТК «Дитинець» протягом тижня висвітлював у негативній тональності мажоритарників А.Дериземлю та А.Долеско, які є основними конкурентами кандидата від Блоку Петра Порошенка В.Куліча. Також А.Дериземлю телеканал спіймав на «бажанні попаритися на чужому горі у Києві» та на зв’язках з місцевими люстраторами. Ці сюжети розміщувалися по декілька раз на тиждень (і на добу).
Блок Петра Порошенка та його представники кандидати-мажоритарники інформують виборців про свою діяльність у новинах, а також розміщують передвиборну агітацію.
Інші політичні сили також мають змогу розміщувати політичну рекламі та сюжети на телеканалі «Дитинець». Тому не можна говорити про надання переваги тільки одній політичній силі.
У новинах для таких сюжетах є рубрика «Політика», «Пряма мова» - але виборець їх сприймає як новини, а тому ці сюжети можна сприймати, як «джинсу».
Таким чином, із новин телеканалу виборець може отримати більше інформації про вибори, хоча із певним «перекосом» на користь партії Блок Петра Порошенка.