Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Головні політичні теми тижня:
- Зустріч у Мілані президентів України та Росії - Петра Порошенка та Володимира Путіна за участі європейських лідерів. Переговори щодо врегулювання ситуації на Донбасі, газові питання.
- Призначення нового міністра оборони Степана Полторака замість звільненого Валерія Гелетея, який повернувся на посаду голови управління державної охорони.
- Бунт строковиків Нацгвардії, під Адміністрації президента вимагали демобілізації. Політики говорять про підбурення військових на бунт.
- Заворушення під стінами Верховної Ради і мітинги націоналістів у день останнього засідання парламенту сьомого скликання, 14 жовтня.
- Ухвалення парламентом пакету антикорупційних законів.
- Прем’єр Арсеній Яценюк інспектував реалізацію проекту "Стані" на кордоні з Росією.
- Вступив у дію закон про люстрацію. Перші звільнені чиновники у Кабінеті міністрів.
- Передвиборчі поїздки лідерів політичних партій регіонами.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ
Збільшилася кількість матеріалів із ознаками замовних ("джинси").
Зросла кількість повідомлень, де політики (президент, а частіше прем’єр-міністр) використовують свої посади для агітації за партію. Досі у новинах містився лише прихований піар партії президента та прем’єра – через позитивне висвітлення діяльності (так само використовували антипіар через критику уряду та президента). Під кінець кампанії "Народний фронт" у біг-бордах почав використовувати слоган "Голосуй за прем’єра Яценюка" – і в новинах прем’єра почали представляти і підписувати як лідера партії. Це одна з помітних рис кампанії цього тижня.
Збільшилася кількість сюжетів, що містяться інформацію про програми політичних сил, однак бракує оцінки їх реалістичності, аналізу.
Тривають корпоративні (медійні) війни між власниками найбільших всеукраїнських каналів. Це переноситься й на висвітлення виборів – проявляється у симпатіях та антипатіях каналів до політичних партій.
Виборча кампанія за тиждень до виборів стала ще активнішою. Зросла частка політичної інформації у загальному обсязі новин. Якщо у вересні найвищий показник становив 28%, то тільки цього тижня - понад 40%.
Найбільше повідомлень про діяльність уряду та президента: уряд – 22,5% від усієї політичної інформації, президент - 18,5%. Про спікера Олександра Турчинова інформували зовсім мало - 0,8%.
Збільшилася кількість інформації про "Опозиційний блок". Якщо у вересні вона становила 7,4%. У першій половині жовтня – 11%. То тільки за один нинішній тиждень "Опозиційний блок" на телебаченні мав 13,2%.
До партій, що представлені найактивніше увійшли: "Батьківщина" – 9,3%, "Блок Петра Порошенка" - 7,5%.
Друга за активністю група партій – "Народний фронт" (5,8%) та "Радикальна партія" (5,9%).
Третя група партій, представлені пасивно – "Самопоміч" та "Свобода" - по 3,4% "Сильна Україна" – 2,6%, "Громадянська позиція" - 1,1%.
Найменше інформації про КПУ – 0,3%. На жодному каналі за тиждень не надали слово представникам Компартії – жодної секунди прямої мови.
Помітно зросла кількість інформації, де урядовці фігурують як партійці, а не як чиновники. Переважно це стосується прем’єр-міністра – його канали представляли як лідера партії "Народний фронт". А також подавалася прихована агітація чиновників за партію. Ця цифра становить 5,5%, хоч досі не перевищувала 3% за тиждень.
Найбільше критики подано про діяльність уряду. Понад 70% негативу прозвучало на каналі Інтер.
Серед партій найбільше негативу про "Радикальну партію", "Самопоміч", "Народний фронт" та "Блок Петра Порошенка". Про партію Ляшка – 99,7% негативу подав канал 1+1.
Позитивних повідомлень найбільше про "Опозиційний блок". 80% позитиву містилося на каналі Інтер.
Багато повідомлень із позитивним забарвленням телебачення подавало про "Батьківщину" та "Радикальну партію" – майже весь позитив про ці дві партії подав канал Інтер: 100% про партію Ляшка і 96% позитиву про "Батьківщину".
Про "Радикальну партію" емоційно забарвленої інформації - позитивної та негативної - більше, ніж нейтральної.
Найбільше прямої мови мали представники "Опозиційного блоку". Також активно виступали представники "Батьківщини", урядовці, "Блок Петра Порошенка" та президент. Найменше – "Громадянська позиція" та "Самопоміч". Прямої мови представників КПУ – не було.
ПРО ПРЕДСТАВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ НА КАНАЛАХ
Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня»
Частка виборчого контенту із загальної кількості інформації на каналі становила 40%.
Серед політичних партій беззаперечним лідером залишається «Опозиційний блок» (17,4%) і в позитивній, і в нейтральній тональностях. Чимало інформації прозвучало про «Батьківщину» (13,7%). Третю позицію за кількістю представлень розподілили «Блок Петра Порошенка» (9,2%) та «Радикальна партія» (8,9%). Найменше інформації про «Громадянську позицію» (3,2%), «Свободу» (2,7%) та «Сильну Україну» (2,2%). Жодної згадки про КПУ.
Найактивніше у позитивній тональності представлена позиція «Опозиційного блоку», а у негативі – «Самопоміч», «Народний фронт» та уряд.
Найбільше прямої мови надано «Опозиційному блоку» та «Батьківщині».
Канал висвітлював вибори досить активно, але незбалансовано. Продовжу плекати позитивне ставлення до «Опозиційного блоку» і нагнітати негатив довкола уряду.
Цього тижня основна критика спрямована проти високопосадовців: прем’єр-міністра Арсенія Яценюка (опоненти вважають впровадження проекту «Стіна» піар-акцією Яценюка) та очільника МВС Арсена Авакова (бездіяльність правоохоронних органів у сутичках біля Верховної Ради 14 вересня, безпідставний розпуск батальйону «Шахтарськ»).
Для негативу використовуються будь-які інформприводи, навіть дрібні. Приміром, 16 жовтня випуск «Подробиць» починається з сюжету про колишнього десантника-інваліда, ветерана бойових дій у Чехословаччині Григорія Янченка з Херсону, який жебракує, щоб купити для бійців АТО найнеобхідніше. За півроку назбирав понад 100 тисяч гривень і придбав кілька приладів нічного бачення, а нині - теплий одяг. Сюжет розпочинається і закінчується риторичними запитанням, в якому звучить критика уряду:
«Что он один – инвалид - делает для наших бойцов, защищающих Донбасс, чего не делает целое правительство?..».
А закінчується матеріал знову риторичним запитанням:
«Ради этих счастливых лиц он готов просить милостыню столько, сколько понадобиться. Но вот готово ли правительство посмотреть в лицо Григорию, что оно может ему сказать?».
Основний меседж інформаційних випусків – «Опозиційний блок» складається з професіоналів, які знають, як вивести країну зі складної ситуації, а нинішній Кабмін – бездіяльний і непрофесійний, який переймається лише виборами. 16 жовтня завдяки послідовності сюжетів розставлено вигідні акценти для «Опозиційного блоку» і дискредитуючі проти уряду та партії прем’єра:
1. Опозиціонери знають, як вирішити проблему у Кіровоградській області, де за наказом Міністерства охорони здоров’я закривають стаціонар:
«…решение проблемы видят в том, чтобы оставлять деньги на местах».
Далі подано пряму мову опозиціонера Сергія Ларіна, який констатує, що «сегодняшнее правительство вообще не понимает, что происходит внизу. Пиарясь на многомиллионной «Стене», выбрасывая практически деньги, которые нужно направлять вниз, туда где живут люди, – это просто преступление…».
2. Експерти прогнозують: попри те, що світові ціни на нафту падають, в Україні найближчим часом може зникнути бензин:
«…На этом сегодня даже премьер Яценюк успел пропариться, мол, договорился с нефтетрейдерами… На самом деле топливо не то, что дешевле не станет, его может вообще не быть, прогнозируют эксперты». Згадано Ігоря Коломойського, якого на днях переобрано членом наглядової ради «Укрнафти» («корпоративні війни»).
3. Опозиція вважає, що некомпетентність уряду призведе до дефіциту на ринку нафтопродуктів:
«Это очередное звено целой цепочки непрофессиональных решений Кабинета Министров, заявляют оппозиционеры. Александр Вилкул: «Что творит этот Кабмин – они разваливают страну, уже развалили экономику, тысячи предприятий уже на грани остановки или уже остановились и сотни тысяч людей лишились своїх робочих мест. Теперь на носу еще топливный коллапс. Может остановится все – и промышленность, и транспорт, и армия, и цены взлетят до умопомрачения. Эта власть уже не просто некомпетентна, их уже надо люстрировать не в мусорных баках, а прямо вести в суд и в тюрму».
4. Біля апеляційного суду зібралися активісти Автомайдану щодо Херсонського перевального комплексу, який пов’язують із Януковичем та Курченком. Його активи заарештовані, але продовжується незаконне вивезення нафтопродуктів. Все це «прямо указывает на группу «Приват» Игоря Коломойского». Опозиціонер Нестор Шуфрич негативно висловлюється про уряд:
«При этом правительство занимается самопиаром, носится, что дурак с той лестницей – то ли со стеной, то ли со рвом…».
Будь-який негатив про уряд підкріплюються думкою опозиціонерів. Їхні коментарі з’являються всюди. 17 жовтня повідомлення з ЦВК щодо виборів на Донбасі прокоментував Сергій Ларін.
Передвиборчий дайджест «Вибори» перенасичений позитивною інформацією про «Опозиційний блок».
Цього тижня суттєво побільшало виборчих новин. З 15 жовтня з’явилися й сюжети про об’єднання «Самопоміч» переважно у негативній тональності. Інформація спрямована проти мера Львова Андрія Садового. Мешканці міста незадоволені його діяльністю. Матеріали подаються однобоко, з використання маніпуляційних технологій. Позиція Садового не представлена. Використовують гру слів із назвою партії для підсилення негативу:
«С настоящей, а не бутафорной самопомощью львовян по стоительству детских площадок в городе – все сложно… Неподалеку от парка также решительно настроены против самопомощных городских властей и жители улицы Крымской» («Подробиці», 16.10.14).
Про решту політичних сил йшлося більш стримано і нейтрально, без явних зловживань та маніпуляцій, виключно у короткому дайджесті «Вибори». Великі кількісні показники політичних сил, крім «Опозиційного блоку», припадають на підсумковий випуск новин «Подробиці тижня». Цього тижня до студії запрошували Миколу Томенка («Блок Петра Порошенка»), Юлію Тимошенко («Батьківщина»), Юрія Бойка («Опозиційний блок»), Олега Ляшка («Радикальна партія»).
СТБ, програма «Вікна-новини»
Тривалість інформаційного випуску – 30-35 хв. Частка виборчого контенту становила 16%.
Вибори висвітлюють мало. Представники політичних сил з’являються переважно у сюжетах, які не стосуються виборчої тематики. Найбільше інформації – в межах 1,5 хв – про «Народний фронт». «Блоку Петра Порошенка» приділено 68 секунд і «Свободі» – 63 секунди. «Батьківщині» та «Самопомочі» – 31 та 32 секунди відповідно. Жодної згадки про «Радикальну партію», «Опозиційний блок», КПУ та «Сильну України».
Найбільше позитиву про «Блок Петра Порошенка» (Віталій Кличко подарував столичному «Охматдиту» нано-апаратуру) та «Народний фронт» (Арсеній Яценюк інспектував впровадження проекту «Стіна» в Харківській області. Його презентували як прем’єра, проте були розставлені позитивні акценти, які можна розцінювати як політичний піар. Такі ж сюжети були й на інших каналах).
У негативній тональності йшлося про «Свободу» (14 жовтня під Верховну Раду активісти з прапорами "Свободи" прийшли підтримати законопроект про визнання воїнів УПА. Сталася сутичка. Лідер партії заперечив участь у заворушенні їхніх активістів).
Інформація про «Батьківщину» стосувалася Надії Савченко, яку доставили в лікарню для психіатричної експертизи, а про «Самопоміч» – Семен Семенченко прокоментував зникнення бійця батальйону «Донбас» Олександра Калашника.
Активно представлено позицію президента Петро Порошенка – виключно як посадовця.
Явних зловживань на каналі не простежувалося.
ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»
Частка виборчого контенту – 38%.
Найбільше ефірного часу, так само як і прямої мови, надано «Блоку Петра Порошенка» (16%). Друга позиція за кількістю представлень у «Опозиційного блоку» (13,8%) та «Народного фронту» (12,4%). Найменше інформації про партію «Громадянська позиція» (0,1%). Про КПУ – жодної згадки.
Негатив звучав лише про уряд.
У передостанній тиждень суттєво зросла кількість сюжетів про вибори. У рубриці «Передвиборча хроніка» більшість новин – мають ознаки «джинси». Найчастіше такі матеріали стосуються трьох політсил – «Батьківщини», «Опозиційного блоку», «Сильної України». А також «Самопомочі» та «Блоку Петра Порошенка».
У новинах з’явилися коментарі, що мають ознаки замовних. Закон про люстрацію коментував Сергій Тігіпко («Факти», 14.10.14), свою точку зору щодо Закону про прокуратуру висловлював Валерій Хорошковський («Факти», 15.10.14), що означатиме підвищення рейтингу України коментував Ігор Мазепа («Факти», 16.10.14) – представник партії «Сильна Україна».
У підсумкових новинах «Факти тижня з Оксаною Соколовою» 19 жовтня гостями студії були прем’єр Арсеній Яценюк, Олександр Вілкул з "Опозиційного блоку" та Юрій Луценко з "Блоку Петра Порошенка". Яценюка ведуча представила як прем’єр-міністра, хоча у титрах було зазначено, що він лідер партії «Народний фронт». Питання і відповіді здебільшого стосувалися його посадових обов’язків: газових перемовин, закону про люстрацію.
«Опозиційний блок» представляв Олександр Вілкул, критикував владу. Він назвав передвиборчі тези своєї політсили: створення Національного гуманітарного штабу, представлення плану відновлення Донбасу, комплексного плану відновлення економіки та промисловості, заборона на підвищення комунальних тарифів та цін на продукти, поновлення попередніх соціальних виплат на дитину, відміна пенсійної реформи.
Інтерв’ю з Юрієм Луценком («Блок Петра Порошенка») стосувалося президентських рішень - Закону про особливий порядок самоврядування на Донбасі, режиму припинення вогню, створення буферної зони.
у підсумковому випуску новини «Факти тижня з Оксаною Соколовою» подано розгорнутий аналітичний сюжет на тему - на що роблять ставку учасники перегонів. За соцопитуваннями до Ради пройдуть 7 партій. Представлення всіх політичних сил було об’єктивним, усім надали порівну ефірного часу у нейтральній тональності.
Однак «Сильну Україну» ведуча анонсувала як «фаворит опозиційного поля». Цій партії приділено вдвічі більше часу: детально розповіли про основні тези програми, показали, як її представники допомагають в Одесі працевлаштовуватися і віднайти житло переселенцям з Донбасу. Використали маніпуляцію «останнє слово», підсиливши тим самим позитивний контекст повідомлень про «Сильну Україну».
5 канал, програми «Час» та «Час-підсумки»
Частка виборчого контенту – 16%.
Найбільше повідомлень стосувалися висвітлення діяльності президента (38,6%) та уряду (39,1%).
Серед політичних партій лідером ефірного часу стала «Батьківщина» (9,6%). «Опозиційний блок» представлений лише у негативі. Про «Громадянську позицію» та КПУ – жодної згадки.
Свою позицію мали можливість озвучити три партії – «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина» та «Свобода».
Більшість політичних сил коментували події 14 жовтня у Верховній Раді та сутички під стінами парламенту.
Партія «Батьківщина» тричі поспіль була представлена в контексті подій навколо долі Надії Савченко.
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
ТРК "Україна" висвітлював вибори активно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 41% - це найвищий відсоток по каналах.
Канал не забезпечив рівного доступ партій до медіа - інформації про одні партії містилося багато, про інші – лише згадки.
Гостями студії були представники різних політсил: Олексій Рябчин та Юлія Тимошенко із "Батьківщини", Юлій Мамчур із "Блоку Петра Порошенка", Андрій Садовий із об’єднання "Самопоміч", Арсеній Яценюк – прем’єр-міністр і лідер "Народного фронту". Однак представники "Опозиційного блоку" були у студії 4 рази за тиждень: двічі – лідер партії Юрій Бойко, Олександр Вілкул та Нестор Шуфрич.
Політики, які виступали у студії, визначали кількість інформації про партії на ТРК "Україна": найактивніше представлена діяльність "Опозиційного блоку" - майже 26%, переважно у нейтральній тональності. А також уряд (19,4%), президент (17,3%) та партія "Батьківщина" (12,2%).
Найбільше негативу про уряд та урядовців-партійців – уряд Яценюка часто критикують представники "Опозиційного блоку". Про політичні партії інформації в негативній тональності небагато.
Представники "Опозиційного блоку" отримали найбільше прямої мови. Досить активно також виступали урядовці та представники "Батьківщини". Найменше прямої мови надано "Свободі" та "Радикальній партії".
Переважна більшість випусків починається із новин про ситуацію на Донбасі.
Інформаційна політика каналу у висвітленні виборів достатньо виважена. Крім великої кількості інформації про "Опозиційний блок".
У кожному випуску "Подій" міститься сюжет про гуманітарний штаб фонду Ріната Ахметова "Поможем".
На ТРК "Україна" триває медійна війна проти дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського. Тема "безладів" у Дніпропетровську звучала у новинах ТРК "Україна" в чотирьох випусках із семи.
ТРК "Україна","Події", 15 жовтня 2014 року:
"В Европарламенте обеспокоены массовыми нарушениями в предвыборной кампании в Украине. Международные наблюдатели все чаще отмечают давление на оппозицию, преследование, избиение кандидатов в депутаты. А также запугивание членов избиркомов. Более всего нарушений - в Днепропетровской области".
ТРК "Україна","Події", 17 жовтня 2014 року:
"Президента Петра Порошенко просят сделать кадрове выводы в отношении Днепропетровского губернатора Игоря Коломойського. Поводом стало распоряжение его замести теля Геннадия Корбана уничтожить всю рекламу "Оппозиционного блока".
Сюжет складається з таких смислових частин:
У Дніпропетровську зникли всі бігборди "Опозиційного блоку" (на відео – порвані плакати "Опозиційного блоку" та просто порожні бігборди (!).
Аудіозапис, де нібито заступник губернатора Геннадій Корбан дає вказівку знищити всю агітацію "Опозиційного блоку" в місті.
"В "Оппозиционном блоку" о давлении местных властей заявляли неоднократно (на відео – Ігор Коломойський). Таких грубых нарушений не видели за всю историю парламентских выборов в Украине. И уже окрестили эту избирательную гонку самой грязной за времена независимости. …Власть перешла красную линию – цинично и грубо нарушая законы".
У Дніпропетровську порушують права не тільки партії, але й виборців.
"Днепропетровщина лидирует на этих выборах, как регион, где чаще всего нарушаются базове принципы Конституции и демократии. И даже не о трех гражданствах губернатора идет речь".
Після цього сюжету:
"Другая информация из Днепропетровска связана с организацией покушения на Александра Вилкула. За этим тоже стоят чиновники обласной администрации, считают в "Оппозиционном блоке" (у студії 18.10 Олександр Вілкул не відповів на питання про замах).
ТРК "Україна","Події", 18 жовтня 2014 року:
"Ночью в Днепропетровске уничтожены около 300 плакатов "Оппозиционного блока".
ТРК "Україна","Події тижня", 19 жовтня 2014 року:
"Ну а самые тревожные новости избирательной гонки поступают на этой неделе из Днепропетровской области. Как, впрочем, и на прошлой. К самовольному отключению телеканалов и преследованию кандидатов добавилось массовое уничтожение рекламних конструкцій и попутки физической расправы с опопонентами".
TVi, програми "Сьогодні" та "Сьогодні. Тиждень"
Канал висвітлював вибори достатньо активно, але незбалансовано.
Частка виборчого контенту становила 25%.
У новинах TVi представлені зі значною кількісною перевагою уряд (майже 40%), президент (майже 20%).
Серед партій порівняно збалансовано: "Свобода" (11,3%), "Народний фронт" (8,3%), "Батьківщина" (7,9%). "Блоку Петра Порошенка" присвячено 4,9% інформації. Про решту політичних сил - лише незначні згадки. Про "Самопоміч" та "Громадянську позицію" інформації не було.
Уряд представлений найактивніше в нейтральній та позитивній тональностях.
Однакова кількість критики – про "Блок Петра Порошенка" та "Народний фронт". Про "Опозиційний блок" у новинах TVi негативу більше, ніж нейтральної тональності.
"Свобода" мала найбільше прямої мови: гостем студії був представник партії Андрій Міщенко.
У новинах не зазначають партійної приналежності політиків. Того ж Андрія Міщенка, №24 у виборчому списку "Свободи" – не представили як представника партії.
У новинах є певна обережність у ставленні до влади – наприклад, акції протесту під Адміністрацією президента та міністерством освіти цього тижня подані настільки м’яко у формулюваннях та підборі інформації, що в них не читається критика влади. Канал лише озвучує певні проблеми, з якими люди вийшли на вулицю.
"Джинси" на каналі не простежується. Явних маніпуляцій – теж.
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Канал висвітлював вибори активно, але незбалансовано. Не всі політичні сили мали однаковий доступ до медіа. Відчувається прихильність та ворожість до деяких партій.
Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 17%.
Найбільше інформації в негативній, а найменше в позитивній тональності.
Президент представлений лише як посадовець, а прем’єр Арсеній Яценюк і як представник партії – він був гостем студії у підсумковому випуску "ТСН-тиждень" 19 жовтня. Яценюка представляли і титрували як прем’єр-міністра та лідера партії "Народний фронт".
Найактивніше на 1+1 представлені урядовці-партійці (19,2%) та уряд (13,6%), президент (20%) і "Радикальна партія" (22,4%). Про уряд та президента інформація переважно нейтральна. Про прем’єра як представника партії – майже однаково нейтральної та позитивної, а про "Радикальну партію" – майже 100% негатив.
Також порівняно багато інформації про "Блок Петра Порошенка" 8,8%, однак негативу більше, ніж інформації у нейтральній тональності. Так само – подана переважно негативна інформація про "Опозиційний блок".
Про "Сильну Україну" 7,2%. Про решту партій – інформації обмаль: "Свобода" 0,6%, "Батьківщина" 1,5%, "Самопоміч" - 0,1%, КПУ - 1,4%.
Про "Громадянську позицію" телеканал не інформував.
Президент, прем’єр-партієць та уряд отримали найбільше прямої мови.
Телеканал використав медіа-маніпуляції.
Продовження "чорного піару" "Радикальної партії" Ляшка. Про нього відзняли п'ять негативних сюжетів:
- "Олег Ляшко зіпсував чуже майно на десятки тисяч доларів". Приїхав до біг-борду в Києві і порізав на шматки. На ньому невідомі розмістили плакат "Веселі клоуни підтримують Ляшка".
- кореспонденти "ТСН" розшукали 17 га землі, які привласнив Олег Ляшко;
- суд Ірпеня повернув державі Бучанський ліс, землі в якому незаконно привласнив Ляшко і його родина;
- Піар на крові. Ляшко незаконно заклеїв своєю рекламою щит, який жителі Павлограда зробили місцем пам'яті за загиблим воїном;
- Яєчну атаку пережив Олег Ляшко в Івано-Франківську.
- Великий сюжет, як Ляшка обкидали яйцями на двох мітингах - у Фастові та Івано-Франківську. Особливо детально розповіли про яйця, які "стріляють" у Івано-Франківську. "Тут цей продукт таки особливий" - іронізує журналістка. В сюжеті застосували низку маніпуляцій. Провели паралелі з колишнім президентом Віктором Януковичем, повідомили, що Олег Ляшко і Янукович мають одного секретаря - Льовочкіна. Як у 2004 році "магазинне куряче в руках студента трансформувалось в важкий тупий предмет, поваливши на землю кандидата в президенти (Януковича). Додано відео, як Олег Ляшко ухиляється від кинутого яйці в Фастові і каже: "вони сьогодні кидають яйцями, а завтра стрілятимуть у мене" . "А де ж яйце могло вистрілити? Звісно ж, в Івано-Франківську," - констатує журналіст. - Але для головного радикала країни політ Івано-Франківського яйця прозвучав, як постріл. Зачитують допис Ляшка у "Фейсбуці": на виборчому мітингу у Франківську в мене стріляли".
Повтори інформації, питання в яких уже міститься відповідь. Послідовність сюжетів: "ТСН. Тиждень" за 19 жовтня - після сюжету, як бойовики в Слов'янську без суду і слідства розстрілювали людей, у студії представляють гостя - Сергій Тігіпка, лідера партії "Сильна Україна". Ведуча запитує: "В усіх роликах ви кажете, що з самого початку закликали за мир. З ким ви хочете встановити мир? З бойовиками ДНР-ЛНР, які тероризують мешканців Донбасу?". Промову Тігіпка раз перебили, його прізвище двічі прозвучало через И - Тигипко, а не Тігіпко і до нього звертаються "пан Тигипко".
Після інтерв'ю іде сюжет про "справжніх і гідних наших переживань та уваги людей - героїв, які захищають Донецький аеропорт".
Перший національний, програми "Підсумки дня" та "Підсумки тижня"
Телеканал висвітлював вибори порівняно активно, частка виборчого контенту становила 17%. Цього тижня випуски новин містили більше інформації про політичні партії: у рубриці "Гачки для виборців" поданий аналіз передвиборчих маніпуляцій.
Найбільше політичної інформації на Першому національному в нейтральній тональності, а найменше в позитивній.
Президент і прем'єр-міністр представлені тільки як посадовці, дуже активно висвітлюється їхня діяльність: уряд (38,8%), президент (32,5%).
"Блок Петра Порошенка" - 8,2%.
"Опозиційний блок" 5,4%, "Радикальна партія" 4,6%, "Батьківщина" 5,2%, "Свобода" 3,5%. Мінімум інформації про партії "Самопоміч" і "Народний фронт".
Про партію "Громадянська позиція", КПУ, "Сильна Україна" телеканал взагалі не інформував.
Позитивну інформацію отримав лише президент Петро Порошенко, хоча про нього випуски містили і чимало критики.
Лише негативна інформація - про "Опозиційний блок".
Найактивніше у нейтральній тональності представлені уряд і президент.
Прямої мови найбільше надали президенту й уряду.
Найчастіше уряд представлений у перших сюжетах випусків новин.
Для висвітлення діяльності партій канал використовував такі інформаційні приводи: про "Самопоміч" йшлося у контексті обговорення закону про люстрацію. Про "Свободу" - щодо участі активістів у заворушеннях під Верховною Радою 14 жовтня. "Блок Петра Порошенка" - у темі ДНК-експертизи останків невпізнаних солдатів, які загинули на Донбасі.
У програмі 17 жовтня використана маніпуляція: нейтральна інформація набуває негативного забарвили завдяки відео. Ведуча повідомляє, що Нестора Шуфрича в Миколаєві закидали яйцями. У сюжеті обурені люди вигукують "Пошёл вон!".
Частка виборчого контенту від загальної кількості інформації
(у порядку спадання)
ТРК "Україна" 41%
Інтер 40%
ICTV 38%
TVi 25%
Перший національний 17%
1+1 17%
5 канал 16%
СТБ 16%
ПРЯМА МОВА |
Інтер |
СТБ |
Tvi |
ТРК |
1+1 |
Перший нац |
5 канал |
ICTV |
Порошенко (президент) |
185 |
146 |
233 |
174 |
303 |
114 |
254 |
227 |
Яценюк (прем’єр + уряд) |
117 |
96 |
297 |
690 |
196 |
83 |
260 |
202 |
Турчинов (спікер) |
16 |
15 |
9 |
3 |
17 |
0 |
42 |
7 |
«Блок Петра Порошенко» |
576 |
15 |
60 |
175 |
0 |
27 |
18 |
692 |
«Народний фронт» |
0 |
44 |
50 |
284 |
855 |
0 |
0 |
604 |
ВО «Батьківщина» |
1102 |
0 |
63 |
685 |
5 |
0 |
28 |
159 |
«Радикальна партія» |
575 |
0 |
0 |
83 |
4 |
44 |
0 |
10 |
«Опозиційний блок» |
1181 |
0 |
10 |
1462 |
0 |
0 |
0 |
628 |
«Громадянська позиція» |
250 |
0 |
0 |
48 |
0 |
0 |
0 |
0 |
«Свобода» |
132 |
5 |
409 |
47 |
14 |
47 |
29 |
80 |
КПУ |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
«Самопоміч» |
0 |
18 |
0 |
223 |
0 |
15 |
0 |
56 |
«Сильна Україна» |
164 |
0 |
0 |
0 |
224 |
0 |
0 |
156 |