Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Черкаська преса активно висвітлювала вибори, однак - не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту сягає до рівня 50% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній.
Подання значного обсягу нейтральної, однак за всіма ознаками джинсової інформації , дає змогу зробити попередній висновок про те, що в цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Виданням по-ранішому бракує якісних аналітичних матеріалів, також виборців часто дезорієнтують розміщенням немаркованих чи неналежно маркованих (в вихідних даних газети) рекламних матеріалів поряд з явно маркованими статтями.
Петро Порошенко та Олександр Турчинов були представлені як посадові особи, Арсеній Яценюк - більше як посадова особа, ніж партієць, при цьому лідером за кількістю згадок є Арсеній Яценюк, як і лідером за кількістю негативу на свою адресу.
Явними лідерами за кількістю згадок на шпальтах газет є мажоритарники, «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт», продовжує бути відсутньою в новинах КПУ.
В цьому періоді була відсутня на шпальтах газет КПУ.
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримав відносно себе «Блок Петра Порошенка», найбільше негативу на свою адресу знову, як і в попередньому тижні, отримав щодо себе Арсеній Яценюк як посадова особа. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені мажоритарники.
Висвітлювалися візити кандидатів до Черкаської області (Юлій Мамчур («Блок Петра Порошенка», Олег Деревьянко та Віталій Шабунін («Громадянська позиція»), випадки поширення «чорного піару», імовірні порушення виборчого законодавства (зокрема, про імовірний підкуп виборців кандидатами-мажоритарниками по окремих округах Черкащини (195, 198, 200), ушкодження білбордів тощо). Без жодних інформаційних приводів висвітлювались позиції з економічних та політичних питань кандидатів в немаркованих рекламних статтях. В цей тиждень газетами прокотилася хвиля розміщення матеріалів з негативними оцінками діяльності Арсенія Яценюка як посадової особи, в яких використовувалося багато медіа ефектів.
Газета «Вечірні Черкаси»
Газета активно висвітлювала вибори, однак - не дуже. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту була на рівні 50% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній, хоча кількість негативу суттєво зросла на цьому тижні та вперше за увесь період моніторингу майже наблизилася до кількості позитиву. .
Редакція газети продовжує вибачатися перед читачами за обсяг рекламних матеріалів на першій сторінці видання : «Шановні читачі! Просимо з розумінням поставитись до збільшення на сторінках газети політичної реклами, що пов'язано із проведенням виборів до Верховної Ради 26 жовтня 2014 року».
Петро Порошенко був більше представлений як посадова особа, Арсеній Яценюк - більше як посадова особа, ніж партієць, Олександр Турчинов - не згадувався.
Лідерами за кількістю згадок на шпальтах газет є «Народний фронт», Арсеній Яценюк як посадова особа та мажоритарники, майже на одному рівні були представлені «Сильна Україна», «Радикальна партія», «Опозиційний блок» та «Блок Петра Порошенка».
Зовсім не була представлена на шпальтах КПУ , «Громадянська позиція», Самопоміч та «Свобода».
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримав відносно себе «Блок Петра Порошенка». Найбільше негативу на свою адресу вперше за період отримав Арсеній Яценюк як посадова особа.
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Народний фронт»..
Джинса та медіаефекти. Видання по-ранішому маркує статті рекламного змісту шляхом зазначення рекламного характеру рубрик в вихідних даних газети, що не є очевидним для читача. І тим більше вводить в оману виборців розміщення матеріалів з цих рубрик поряд з належно маркованими. Таким чином маркована значна частина статей в газеті, які висвітлюють виборчий процесс.
Значно збільшилася кількість належним чином маркованих матеріалів політичної агітації.
Була розміщена немаркована політична агітація «Опозиційного блоку» (Олександр Вілкул), «Народного фронту» (Максим Поляков), «Сильної України» (Сергій Тігіпко), «Радикальної партії» (Ігор Попов). Значною мірою позитивно забарвлені статті були розміщені щодо Арсенія Яценюка («ЯК ПРОЖИТИ БЕЗ РОСІЙСЬКОГО ГАЗУ: рецепт від Арсенія Яценюка») та Петра Порошенка («Порівняння партійних списків -чому виграє Президент?»).
Так, в статті «Олександр ВІЛКУЛ: ´Ми знаємо, як досягти результату» в прямій мові Вілкула створюється позитивний образ кандидатів від «Опозиційного блоку»: « В "Опозиційному блоці" зібралися промисловці, виробничники і політики, які вміють працювати і знають, як досягати результату. Це люди, які вже не раз піднімали промисловість із колін…»
В статті «Уряд гієн, або Чому вибори надто важливі для Яценюка» негатив щодо Арсенія Яценюка як прем’єра в тексті підсилюється заголовком, використанням ярликів, стверджувань, риторичних питань, завантаженням тексту цифрами,узагаленням, перекручуванням фактів тощо.
В статті «Порівняння партійних списків - чому виграє Президент?» за рахунок метафор створюються негативні образи Батьківщини («Загальний вигляд такий: постаріле обличчя партії просто "підтягнули",наклавши привабливіший "макіяж" за рахунок украплень нових людей у першу десятку, однак не змінивши основи»), за рахунок постановки риторичних питань - негативний образ «Народного фронту», та, на контрасті та з констатацією факту - позитивний образ Блоку Петра Порошенка («За різними соціологічними дослідженнями, найбільший відсоток підтримки має "Блок Петра Порошенка".) Стаття уявляє собою передрук з
http://prportal.com.ua/Peredovitsa/porivnyannya-partiynih-spiskiv-chomu-vigraie-prezident.
Газета «Акцент»
Газета активно висвітлювала вибори, однак також незбалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту сягає майже 50% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній, хоча на цьому тижні кількість негативу суттєво зросла. Видання також є лідером за кількістю позитивно забарвлених згадок про суб’єктів моніторингу.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців за тональністю та відсутність маркування значної кількості матеріалів як політичної агітації дає змогу зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ до медіа та належний доступ виборців до інформації для прийняття усвідомленого рішення.
Петро Порошенко та Олександр Турчинов згадувалися як посадова особа (переважно нейтрально ), Арсеній Яценюк – і як посадова особа, і як партієць, при цьому Арсеній Яценюк як посадова особа отримав найбільшу кількість негатив у на свою адресу як порівняно з іншими субьєктами, так і порівняно зі згадками про себе в попередніх періодах.
Найактивніше були представлені на шпальтах газети «Блок Петра Порошенка», мажоритарники та «Народний фронт».
Суттєво були присутні «Сильні Україна», «Опозиційний блок», «Радикальна партія» та «Громадянська позиція».
Найменше були представлені КПУ, Самопоміч та «Свобода».
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримав «Блок Петра Порошенка», мажоритарники та Арсеній Яценюк як посадова особа.
Найбільше негативу на свою адресу отримав Арсеній Яценюк як посадова особа (в критиці його дій та дій уряду в прямій мові представників «Сильної України» та «Опозиційного блоку» та статті «Чи виправдав Яценюк довіру майдану?).
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Блок Петра Порошенка», мажоритарники та «Народний фронт»
Джинса. Газета не змінила свій «стиль» подання інформації про суб’єктів виборчого процесу порівняно з попередніми виборами, і продовжує багато друкувати матеріалів, рекламних за змістом, без належного маркування.
Значно збільшилася кількість належним чином маркованих матеріалів політичної агітації.
Немаркована політична реклама була розміщена щодо «Народного фронту» («Максим Поляков: Інші країни вилікували себе від корупції, вилікуємо й ми!»), «Сильної України» („Сильна Україна“: Зволікання з реформами, особливо — регіональною — обходиться Україні дуже дорого»), «Опозиційного блоку» (Политика власти ведет страну в экономическую пропасть (Юрій Бойко), «Александр Вилкул: Европейские политики начинают сомневаться, что нынешняя власть обеспечит быстрое и мирное решение кризисна»), «Радикальної партії» («Государство для людей, а не олигархов! (Марк Гресь, член политсовета Радикальной партии), мажоритарників («Все, що ви хотіли знати про Жуковську», «Сила — в єдності» (Юрій Власенко)).
Треба відзначити, що були розміщені статті, утримуючи в собі позитивно забарвлені згадки про Петра Порошенка та Арсенія Яценюка. Так, стаття «ЧАС ЄДНАТИСЯ! П.Порошенко» утримує в собі великий обсяг позитиву на користь Петра Порошенка та «Блоку Метра Порошенка», застосовуються позитивні метафори, посилання на анонімних експертів, ствердження («Безумовно, Блок Петра Порошенка слід називати партією миру, хоча б тому, що всі його учасники підтримують мир-ний план Президента і всі його зусилля по деескалації конфлікту на Сході»), принцип контрасту («Тому „Батьківщина“ і інші про них забули і навіть не згадують в своїх перед-виборчих промовах... Але Блоку Петра Порошенка не ритаманний політичний цинізм.»).
В статті «Премьєрний показ» утримується позитив щодо особи Арсенія Яценюка та негатив щодо потенційних прем’єрів від інших політичних сил.
В статті «Анатолій Гриценко і питання стоматології» з допомогою різних медіа ефектів створюється негативний образ очільника «Громадянської позиції», наприклад « Анатолій Гриценко був виключений з опозиційної фракції „Батьківщина“. За неофіційними відгуками колег, вони довго терпіли, але в кінці кінців він їх „просто дістав“. Майстер бити своїх, Гриценко був багато в чому корисний чужим».
Газета «Нова доба»
Газета подавала інформацію переважно нейтрально.
Були представлені на шпальтах газети мажоритарники, «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина», були представлені незначною мірою Петро Порошенко та Арсеній Яценюк як посадові особи . Інші суб’єкти моніторингу не були представлені.
Симпатії, тобто згадки явно вираженої позитивної тональності, отримав незначною мірою Петро Порошенко як посадова особа.
Видання маркує частину політичної реклами очевидно для читача, частину - незрозумілою для пересічного читача позначкою в кінці тексту П.А. з роз’ясненням, що це означає, в вихідних даних.
З такою позначкою розміщувалася стаття про діяльність на окрузі кандидата-мажоритарника Геннадія Бобова. Розміщувалися також статті, що мають ознаки рекламних, щодо мажоритарника Володимира Зубика, Анатолія Бондаренка та Ірини Веригіної («Батьківщина»), висвітлювався візит до Черкас Юлія Мамчура .
Газета «Черкаський край»
Газета подавала інформацію переважно нейтрально.
Найбільше на шпальтах газети були представлені мажоритарники, Арсеній Яценюк як партієць та «Громадянська позиція». Значні згадки були про «Радикальну партію».
Не були присутні «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка», КПУ, «Народний фронт», «Самопоміч», «Свобода», «Сильна Україна», «Опозиційний блок».
Симпатії, тобто згадки явно вираженої позитивної тональності, отримала незначною мірою «Радикальна партія».
Видання зазначає в вихідних даних, що політична агітація позначається зірочкою, однак це маркування не застосовувалося в цьому номері до матеріалів, які мають ознаки передвиборної агітації.
Висвітлювався візит до Черкас представників «Громадянської позиції» Олега Деревьянко та Віталія Шабуніна. В статті «Чорні діри пенсійного фонду» давалася пряма мова Віктора Галасюка, радник Ляшка. Також розміщувалася стаття «Уряд Арсенія Яценюка хоче подолати корупцію».