Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 13 ПО 19 СЕРПНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:
– «Голос України»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Сільські вісті»
– «Факты и комментарии»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
– Партія регіонів
– «Батьківщина»
– УДАР
– «Свобода»
– КПУ
– «Україна – вперед!»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Цього тижня лідером інформаційного простору як за позитивною, так і за негативною тональністю стала Партія регіонів: про неї оприлюднено утричі більше позитивної інформації і в 4 рази більше негативної інформації, ніж про Об’єднану опозицію. Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються.
Найбільше критикують Партію регіонів «Дзеркало тижня» (третина усієї негативної інформації про ПР) та «Газета по-українськи». Натомість газета «Сегодня» плекає позитивний імідж Партії регіонів і негативний – Об’єднаної опозиції (практично рівна кількість позитиву ПР та негативу «Батьківщині»). «Факты и комментарии» цього тижня переважно висвітлювали урядові ініціативи вочевидь на платних засадах. У «Голосі України» також цього тижня переважали урочисті звіти урядовців про успіхи влади.
Головними інформаційними приводами стали впровадження облрадами мовного закону, вирок Ю.Луценку та остаточна відмова в реєстрації Ю.Тимошенко та Ю.Луценка в ЦВК. Всі видання так чи інакше висвітлювали ці теми. Окрім того, активно висвітлювалися соціальні ініціатив уряду та діяльність президента, що зумовило найбільшу представленість у ЗМІ саме Партії регіонів. Хоча ця інформація не мала прямо виборчого характеру, однак однозначно має вплив на читача, оскільки уряд та президент асоціюються саме з цією політсилою і видання часто коментують ці події через призму виборів.
Газета «Сегодня», «Газета по-українськи» цього тижня активно використовували медіа-ефект нагнітання негативу. Також малі місце і інші маніпуляції – звинувачення за асоціацією, опускання інформації (евфемізм), маніпулювання версткою, заголовками.
Матеріали щодо урядових ініціатив часто мають ознаки «джинси». Чітко як реклама вони не маркуються і сприймаються як редакційний контент. Те ж саме стосується матеріалів про об’єднану опозицію з приводу її програми та списків.
«Свобода», «Україна – вперед!» та КПУ цього тижня висвітлювалися ситуативно.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Триває реєстрація кандидатів у народні депутати.
2. Апеляційний адміністративний суд відмовився дозволити реєстрацію Юлії Тимошенко та Юрія Луценка кандидатами у народні депутати.
3. Винесено вирок Ю.Луценку.
4. Ю.Тимошенко відмовляється від проведення суду через відеоконференцію.
5. Лідер КПУ П.Симоненко запропонував змінити герб та гімн України.
6. Президент України підписав Закон «Про ратифікацію Договору про зону вільної торгівлі».
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
1. ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, А. Яценко (соціальні ініціативи) А. Близнюк (діяльність уряду), М.Чечетов, Д.Табачник.
2. «Батьківщина» – О.Турчинов, А.Яценюк, А.Гриценко, Р.Князевич, М.Томенко, М.Джемілєв, С. Соболєв, В.Філенко, А.Павловський.
3. УДАР – Д.Сінченко.
4. «Україна – вперед!» – Н.Королевська, А.Шевченко, О.Ступка, Р.Васько.
5. «Свобода» – А.Мохник.
6. КПУ – П.Симоненко, А.Мартинюк.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:
1. «Голос України» – 8,3%.
2. «Газета по-українськи» – 14,6%.
3. «Дзеркало тижня» – 11,8%.
4. «Комментарии» – 14%.
5. «Сегодня» – 7,6%.
6. «Сільські вісті» – 10%.
7. «Факты и комментарии» – 10,7%.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Голос України» цього тижня переважно висвітлював діяльність Партії регіонів через заяви урядовців та керівників ОДА. Об’єднана опозиція згадувалася у чотири рази менше, ніж партія влади. Інші партії взагалі були присутні ситуативно, переважно у повідомленнях щодо реєстрації списків кандидатів у ЦВК.
Прикметно, що показники Партії регіонів переважно склали відверто агітаційно-орієнтовані заяви урядовців про суцільний позитив у розвитку економіки (зона вільної торгівлі в СНД), соціальної сфери (ріст зарплат, ціни на ліки, засідання уряду з турботою про школярів, привітання та нагородження олімпійців), репортажі із вручень губернаторами шкільних автобусів за урядовою програмою, урочистих відкриттів тощо. Однак мали місце і авторські матеріали, з критикою експерименту з реформування медицини, діяльності хмельницького губернатора В.Ядухи.
Діяльність об’єднаної опозиції висвітлювалася значно менше і переважно нейтрально. Привід – реєстрація в ЦВК та відмова у реєстрації Ю.Тимошенко та Ю.Луценко. Негативні показники зумовлені матеріалом про підтримку однієї з місцевих організацій «Батьківщини» кандидата-мажоритарника від УДАРу через незгоду з політикою центру.
«Газета по-українськи» і надалі плекає негативний імідж Партії регіонів в якості владної партії та відверто симпатизує Об’єднаній опозиції. Видання збирає інформацію про утиски опозиціонерів представниками влади в регіонах, критикує події довкола мовного закону та соціальні ініціативи влади. Видання користується маніпулятивними технологіями, наприклад нагнітанням негативу:
«Охоронець у камуфляжній формі з гумовим кийком за спиною проходить повз шлагбаум біля будинку уряду. Тримає кілька аркушів. За ними звіряє номера машин, які заїжджають до Кабміну… Із чорного "фольксваґена"-мультівена виходить голова Київської міськдержадміністрації Олександр Попов… Слідом іде насуплений міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко… Озирається на всі боки» («Газета по-українськи», 16.08.12).
Опозиція цього тижня переважно висвітлювалася через репортажі із судового засідання у справі Ю.Луценка та заяви лідерів «Батьківщини» щодо протесту проти відмови у реєстрації в ЦВК Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. Негативні показники зумовлені публікацією інтерв’ю з колишньою дружиною адвоката Ю.Тимошенко С.Власенка, де той виставляється у негативному світлі, однак відмовляється прокоментувати цю інформацію. Деякі матеріали про «Батьківщину» мали ознаки «джинси», хоча видання і намагалося зберегти стиль видання, наприклад матеріал про соціально-економічний блок програми об’єднаної опозиції (ця стаття майже ідентична тій, що друкувалася у «Фактах», як і коментарі конкретних експертів).
Протягом звітного періоду видання чимало уваги приділило «Свободі», вмістивши списки кандидатів, інтерв’ю третього номеру списку А.Мохника та експертні коментарі, що оцінювали списки та перспективи партії. Загалом картина виглядала збалансованою – були відзначені як позитиви, так і негатив.
КПУ переважно критикувалася у зв’язку з ініціативою П.Симоненка щодо зміни герба та гімну України. Окрім того, видання надрукувало обширне інтерв’ю В.Ланового з критикою В.Кличка як політика та його партії як несамостійної.
Матеріали щодо партії «Україна – вперед!» були різними. У даному випадку чітко відчутна «джинса», оскільки один з матеріалів за тиждень був однозначно позитивним про плюси нової команди і нових облич, інший же, вочевидь редакційний, з аналізом списків партії, був переважно негативним через коментарі експертів та політиків.
«Дзеркало тижня» і надалі переважно сконцентрована на критиці Партії регіонів через діяльність президента, уряду, окремих міністерств. Видання неприховано критикує владу, часто користується іронією. Головна тема номера – підписаний президентом мовний закон та його впровадження облрадами. Видання відверто глузує над спікерами ПР з цього питання (М.Чечетов, В.Колесніченко). Було надано слово представникам організацій нацменшин, двоє з них проходять по списках ПР. Саме їхні цитати зумовили незначні позитивні показники владної партії.
Розлогі критичні матеріали було присвячено гальмуванню президентської ініціативи щодо зниження цін на популярні ліки через корупцію в МОЗ та концепції реформування податкової системи, запропонованої Мінфіном. Значні нейтральні показники Партії регіонів цього тижня зумовлені публікацією матеріалу щодо тенденцій у тіньовій економіці, де виданням було повністю вміщено відповідь Міністерства економіки на інформаційний запит газети, а також матеріал, де частково висвітлювалася бізнесова діяльність Р.Ахметова у вугільній галузі.
Опозиція була представлена значно менше – за винятком коротких повідомлень лише двома матеріалами: про винесення вироку Ю.Луценку, де тональність була переважно нейтральною, з незначною критикою дій екс-міністра та критикою влади, а також про діяльність кандидата-мажоритарника на Хмельниччині від об’єднаної опозиції О.Лукашука. Матеріал був переважно негативним щодо дій «Батьківщини» та конкретного її представника.
«Комментарии» цього тижня вийшли подвійним номером-спецвипуском, присвяченим визначним подіям в історії незалежної України, що сформували сучасну народну свідомість. Виборчий контент представляли матеріали про початок приходу до влади «донецьких», Помаранчеву революцію, конституційну реформу та її відміну, парламентські та місцеві вибори 2006 року, позачергові вибори 2007 року та ув’язнення Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. Видання переважно критично ставиться до діяльності ПР (негативної інформації удвічі більше, ніж нейтральної), ситуація щодо представників опозиції діаметрально протилежна (нейтральної інформації утричі більше, ніж негативної, має місце також і позитив). Хоча й не можна сказати, що видання відчутно симпатизує опозиції, однак плекає негативний імідж Партії регіонів (у тому числі і через діяльність президента).
Через специфіку теми номера інші відстежувані політичні сили не згадувалися.
«Сегодня» продовжує плекати позитивний імідж Партії регіонів та негативний Об’єднаної опозиції. Як суцільний позитив подаються всі ініціативи уряду, президента та депутатів ПР – соціальний кодекс, закон про зайнятість, здешевлення ліків, визнання російської регіональною мовою, зустріч олімпійців (матеріал супроводжувався кількома фото з урядовцями, хоча в матеріалі вони практично не згадувалися). При цьому видання зазвичай користується маніпулятивною технологією фальшивої критики – коли на весь позитивний матеріал наводиться одне речення нібито недоліків.
Особливо помітним протиставлення владної партії та опозиції цього тижня було в матеріалі про доходи кандидатів, де видання зміщуючи акценти виставляло мільйонні капітали кандидатів від ПР як позитив і вміння заробляти, а капітали опозиції – як незрозуміло нажиті гроші, використовуючи маніпулятивну технологію опускання інформації:
«Отметим также директора Мариупольского меткомбината им. Ильича Владимира Бойко (№7): в 2011-м он заработал 19,2 млн, и все это — официальная зарплата! Понятно, что у тех, кто декларирует самые большие доходы, — и самые большие счета в банках… Казалось бы, чем больше доходы у человека, тем большую роскошь он может себе позволить. Но самое большое количество домов оказалось у… №64 «Батькивщины» Александра Дубового — их целых пять, общей площадью 7200 кв. м, причем один из них — площадью 3937 кв. м — в три раза больше, чем у Андрея Клюева. Больше дом только у Бориса Колесникова — 5581 кв. м, но это у него единственный объект недвижимости… И уж совсем все становится алогично, когда речь заходит о предметах роскоши. Прогулочные катера имеют многие кандидаты(хто з ПР не зазначається – експ.), но лидером в номинации стал нардеп-бютовец Сергей Пашинский (№27 «Батькивщины»)»
Те ж саме видання повторює на першій шпальті:
«У Яценюка — 5 домов, у Турчинова — 11 млн грн в банке, а у Клюева — 3 авто» («Сегодня», 13.08.12)
Окрім того, нагнітання негативу триває довкола Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. Видання присвячує матеріал 95 дням в зоні без Тимошенко під заголовком: «Зона без юли: 95 дней праздника режим n Заключенные перестали завидовать передачам для Тимошенко и отдыхают от тотальных проверок» («Сегодня», 16.08.12). А матеріал про винесення вироку Ю.Луценку супроводжує маніпулятивним коментарем порівняння за негативною асоціацією: «В любом подобном деле должен быть потерпевший, но водитель Сацюка таковым себя не считает. А если нет потерпевшего, то нет и преступления. На мой взгляд, суд должен вынести оправдательный приговор, поскольку никому не нанесен вред, — сказал нам адвокат, специализирующийся на уголовных процессах Виктор Чевгуз. — К примеру, есть изнасилование женщины, прокурор об этом знает, но она не хочет писать заявление и не считает себя потерпевшей. И никого нельзя привлечь, хотя преступление налицо» (тобто треба виправдати, але він винен – експ.) («Сегодня», 17.08.12).
Видання також друкувало матеріали на прихованих рекламних засадах – про заяви С.Тигіпка щодо соціальних дільничних та трудового законодавства, відкриття спортивного комплексу М.Азаровим, а також про ініціативу П.Симоненко щодо зміни герба та гімну України. Всі матеріали переважно у позитивній тональності висвітлювали діяльність уряду. Вони були марковані рубриками, які у вихідних даних зазначені як рекламні, однак для пересічного читача це не очевидно і сприймається як частина редакційної інформації.
«Сільські вісті» цього тижня переважно висвітлювали діяльність Партії регіонів, трохи менше – об’єднаної опозиції. Інші партії навіть не згадувалися, окрім КПУ, яка критикувалася за ініціативу П.Симоненко щодо зміни герба та гімну України.
Видання продовжує відверто критикувати Партію регіонів через причетність її до влади – за закон про держзакупівлі, впровадження закону про регіональні мови, суд над Ю.Луценком. Діяльність опозиції висвітлювалася переважно позитивно та нейтрально через публікацію останнього слова Ю.Луценка в суді, та репортажів з судового розгляду.
Видання і надалі маніпулює заголовками у рубриці «З повідомлень інформагентств», подаючи нейтральну інформацію під відверто негативним заголовком, що створює враження негативності всієї інформації. Видання також опублікувало підбірку читацьких листів винятково з критикою діяльності влади.
«Факты и комментарии» протягом тижня переважно висвітлювали діяльність владної партії. В основному високі позитивні показники Партії регіонів зумовлені публікацією матеріалів про успішну діяльність уряду та його соціальні ініціативи (заяви С.Тигіпка про робочі місця, трудовий кодекс, соціальних дільничних). Вони мають усі ознаки «джинси», оскільки витримані у невластивому виданню пафосному стилі і містять лише позитивні факти. Це стосується і матеріалів, що позитивно оцінюють підписання президентом закону щодо зони вільної торгівлі у межах СНД. Деякі матеріали дублювалися у газеті «Сегодня» під приховано рекламною рубрикою. Те ж саме стосується матеріалів про Об’єднану опозицію з приводу якості списків, виборчої програми «Батьківщини» та нової команди Н.Королевської.
Виняток становив матеріал про програму «Доступне житло», де владна ініціатива критикувалася експертами і називалася недопрацьованою і такою, що не викликає довіри.
Діяльність КПУ згадувалася через ініціативу П.Симоненка з приводу герба та гімну України. «Свобода» та УДАР навіть не згадувалися.