Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу друкованих ЗМІ Вінниччини за період з 20 по 26 жовтня 2014 р.
Загальні тенденції.
Вінницькі газети (незалежні – «33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”,формально незалежна газета,однак її асоціюють з нинішнім віце-прем’єром Володимиром Гройсманом – «Місто», обласне комунальне видання – «Вінниччина») висвітлювали вибори загалом досить активно а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 50%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, дещо менше в позитивній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що друковані ЗМІ ( «33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”) забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці отримали часткову кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок представлення полярності поглядів на чимало суспільних проблем основних гравців цих виборів, як претендентів зі списків, так і мажоритарників. У оглядовому тижні була надзвичайно велика кількість інтерв’ю зі знаковими кандидатами від Вінниччини, в тому числі – комдивами. Однак і в останній тиждень виборчих перегонів значною мірою виборча кампанія висвітлювалась реактивно, а не аналітично; медіа переважно висвітлювали дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, розміщали оплачені замовні матеріали, тобто джинсу, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем; не аналізували рівень популізму чи реалістичності програм.
Посадові особи президент Петро Порошенко, прем’єр – міністр Арсеній Яценюк, голова ВР Олександр Турчинов, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, голова облради Сергій Свитко, в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов були представлені лише як виконавці службових обов’язків ; віце - прем’єр Володимир Гройсман як агітатор за БПП та його представників – мажоритарників від Вінниччини.
Найактивніше в газетах були представлені "Блок Петра Порошенка", ВО «Батьківщина», "Громадянська позиція".
Дещо менше виборці отримали інформації про "Народний фронт", ВО «Свободу», Радикальну партію, "Сильну Україну", "Опозиційний блок".
Про таких, як КПУ, "Самопоміч" газети взагалі не інформували.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали БПП, ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», "Громадянська позиція".
Водночас "Громадянська позиція" отримала і порцію критики. Більше негативної тональності не отримала жодна з партій. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Народний фронт», «Сильна Україна», "Опозиційний блок", Радикальна партія.
На перших шпальтах була винесена реклама БПП та ВО»Батьківщина» («33 канал»), інтерв’ю з віце-прем’єром Володимиром Гройсманом (БПП) та комбатом Андрієм Тетеруком (Народний фронт) –«Вінницькі реалії».
У контексті теми скандалу на прес–конференції мажоритарника – регіонала Віктора Жеребнюка була представлена «Батьківщина». У контексті теми як голосуватимуть військові на Сході була представлена «Свобода».
Спікерами партій були:
БПП – віце-прем’єр Володимир Гройсман, кандидати у народні депутати Олександр Домбровський, Олексій Порошенко, Руслан Демчак.
ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидати в депутати: Людмила Щербаківська, Наталія Солейко, Сергій Сітарський, Януарій Шостак.
Народний фронт – Арсеній Яценюк, комбат Андрій Тетерук.
ВО «Свобода» - Олег Тягнибок, народний депутат Олександр Мирний.
Радикальна партія – Олег Ляшко, кандидати в депутати ВР Анатолій Банах, Сергій Рибалка
Громадянська позиція – Анатолій Гриценко, кандидат у нардепи Сергій Гайструк
Сильна Україна – Сергій Тігіпко, політолог Володимир Фесенко
Опозиційний блок – Юрій Бойко
На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити увагу військовим подіям. Також впливали такі фактори як редакційна політика ЗМІ, підпорядкована провладним силам («Місто», «Ria»).
Минулого тижня була достатньо велика кількість джинсових матеріалів.
Окремо по кожному ЗМІ
Газета «33канал» в останній тиждень виборчої кампанії висвітлювала вибори досить активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 55%. Найбільше інформації було в позитивній тональності, дещо менше в позитивній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання забезпечило їм рівний доступ до своїх шпальт.
Також можна зробити впевнений висновок, що виборці отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення у порівнянні з іншими друкованими ЗМІ, що ввійшли до вибірки за рахунок представлення великої кількості інтерв’ю зі знаковими мажоритарниками – партійцями й самовисуванцями; та за рахунок часткового аналізу партій, що ввійшли до вибірки моніторингу. Однак, оскільки аналіз робився на користь якоїсь певної політсили, то виборці все-таки не змогли отримати повноцінного деталізування виборчих програм, рівня їх реалістичності та популізму. Загалом «33 канал» задавав тон на інформаційному просторі Вінниччини у висвітленні виборчої кампанії.
Посадові особи президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова облради Сергій Свитко були представлені як виконавці посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені БПП, ВО «Батьківщина», Радикальна партія, ВО «Свобода», "Сильна Україна".
Виборці отримали менше інформації про "Опозиційний блок", "Народний фронт", "Громадянську позицію".
Про таких, як КПУ, "Самопоміч" газета взагалі не інформувала.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали БПП, ВО «Батьківщина», "Громадянська позиція". Найактивніше в нейтральній тональності були представлені "Народний фронт", ВО «Свобода», "Опозиційний блок", "Сильна Україна", Радикальна партія. У негативній тональності партії не подавались.
На першу шпальту винесено рекламу БПП та ВО»Батьківщини».
У контексті скандалу на прес- конференції мажоритарника колишнього регіонала Віктора Жеребнюка була представлена ВО «Батьківщина».
Спікерами партій були:
БПП –кандидати у народні депутати Олександр Домбровський, Руслан Демчак.
ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидати в депутати: Людмила Щербаківська, Наталія Солейко, Сергій Сітарський, Януарій Шостак.
Народний фронт – Арсеній Яценюк.
ВО «Свобода» - Олег Тягнибок
Радикальна партія – Олег Ляшко, кандидати в депутати ВР Анатолій Банах, Сергій Рибалка
Громадянська позиція – Анатолій Гриценко, кандидат у нардепи Сергій Гайструк
Сильна Україна – Сергій Тігіпко, політолог Володимир Фесенко
Опозиційний блок – Юрій Бойко
Газета “Ria” в останній тиждень виборчої кампанії висвітлювала вибори відносно активно і не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, декотра частина - в позитивній.
Не збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання не забезпечило їм хоча б відносно рівний доступ.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через не збалансованість представлення основних політичних гравців, через реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії, відсутність аналізу виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили; рівня популізму чи реалістичності програм.
Посадові особи віце-прем’єр Володимир Гройсман, в.о. обов’язки мера Вінниці Сергій Моргунов були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в газеті були представлені БПП, "Громадянська позиція", ВО «Батьківщина».
Натомість виборці отримали мінімум інформації про ВО»Свободу».
Про таких, як "Народний фронт", "Самопоміч", Радикальну партію, "Опозиційний блок", "Сильну Україну", КПУ видання оглядового тижня не інформувало.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали БПП та "Громадянська позиція". У нейтральній тональності – ВО «Свобода». Критикували ВО»Батьківщину».
На перші шпальти винесено скандал на прес–конференції мажоритарника колишнього регіонала Віктора Жеребнюка з мажоритарником від ВО «Батьківщини» Януарієм Шостаком.
Знову ж таки в контексті скандалу на прес-конференції мажоритарника колишнього регіонала Віктора Жеребнюка була представлена ВО «Батьківщина».
Спікерами партій були:
БПП – віце-прем’єр Володимир Гройсман, кандидати у народні депутати Олександр Домбровський.
ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидат в депутати Януарій Шостак.
ВО «Свобода» - Олег Тягнибок
"Громадянська позиція" – Анатолій Гриценко
Газета «Вінницькі реалії» висвітлювала вибори відносно активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, декотра частина - в позитивній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання забезпечило їм відносно рівний доступ до своїх шпальт.
Також можна зробити висновок, що виборці отримали лише часткову кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок детального аналізу кандидатів – мажоритарників від різних політичних партій ; ретельного аналізу діяльності парламенту попередньої каденції. Однак висвітлення кампанії проводилось реактивно, а не послідовно аналітично ; не було аналізу виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили; рівня популізму чи реалістичності програм.
Посадові особи віце-прем’єр Володимир Гройсман, міністр освіти Сергій Квіт, голова облради Сергій Свитко, заступник мера Вінниці Ігор Корольчук були представлені як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше були представлені "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", ВО «Батьківщина».
Натомість виборці отримали мінімум інформації про "Опозиційний блок".
Про таких, як "Громадянська позиція", ВО»Свобода», Радикальна партія, "Сильна Україна", "Самопоміч", КПУ газета взагалі не інформувала.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав БПП та "Народний фронт". У нейтральній тональності були представлені ВО «Батьківщина», "Опозиційний блок". У негативній тональності партії останнього тижня не представлялись.
На перших шпальтах були представлені віце-прем’єр Володимир Гройсман та комбат «Миротворця» кандидат у нардепи від "Народного фронту" Андрій Тетерук.
У контексті скандалу на прес-конференції мажоритарника колишнього регіонала та мера Жмеринки Віктора Жеребнюка була представлена ВО «Батьківщина».
Спікерами партій були:
БПП – віце-прем’єр Володимир Гройсман, кандидат у народні депутати Олександр Домбровський.
ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидат у депутати Януарій Шостак.
"Народний фронт" – Арсеній Яценюк, комбат Андрій Тетерук.
"Опозиційний блок"– Юрій Бойко, кандидат у депутати ВР Ольга Брига.
Газета «Місто» висвітлювала вибори відносно активно, однак не достатньо збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 25%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше в позититвній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що газета не забезпечила їм хоча б відносно рівний доступ до власних шпальт.
Також можна зробити висновок, що виборці цього тижня не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії, коли переважно висвітлювались дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавався аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили.
Посадові особи президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова ВР Олександр Турчинов, заступник голови вінницької ОДА Андрій Гижко були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Віце-прем’єр Володимир Гройсман, як агітатор за представників БПП.
Найактивніше в газеті були представлені БПП, ВО «Батьківщина» .
Натомість виборці отримали мінімум інформації про ВО «Свободу».
Про таких, як "Народний фронт", Радикальна партія, "Громадянська позиція", "Опозиційний блок", "Сильна Україна", "Самопоміч", КПУ видання взагалі не інформувало.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав "Блок Петра Порошенка". ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» були представлені в нейтральній тональності.
На першу шпальту винесено рекламу кандидата в депутати до ВР від БПП Олександра Домбровського.
У контексті скандалу на прес-конференції мажоритарника колишнього регіонала та мера Жмеринки Віктора Жеребнюка була представлена ВО «Батьківщина».
У контексті теми як голосуватимуть військові на Сході була представлена «Свобода».
Спікерами партій були:
БПП – віце-прем’єр Володимир Гройсман, кандидати у народні депутати Олександр Домбровський.
ВО «Батьківщина» - кандидат в депутати Януарій Шостак.
ВО «Свобода» - народний депутат Олександр Мирний.
Обласна комунальна газета «Вінниччина» вибори останнього тижня кампанії висвітлювала не достатньо активно, не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 15%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше в позитивній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що видання не забезпечило їм хоча б відносно рівний доступ до своїх шпальт.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії, переважно висвітлювали дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавався аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили; не аналізувалась діяльність парламенту попередньої каденції; не аналізувався рівень популізму та реалістичності програм.
Посадові особи президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, голова вінницької облради Сергій Свитко були представлені як виконавці своїх посадових обов’язків. Віце-прем’єр Володимир Гройсман, як агітатор.
Найактивніше були представлені БПП та "Громадянська позиція".
Натомість виборці отримали мінімум інформації про ВО «Батьківщину».
Про таких, як "Народний фронт", ВО «Свобода», Радикальна партія, "Самопоміч", "Опозиційний блок", "Сильна Україна", КПУ видання взагалі не інформувало.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали "Блок Петра Порошенка" та "Громадянська позиція". ВО «Батьківщина» була представлена в нейтральній тональності.
Виборча тематика на перші шпальти не виносилась.
У контексті скандалу на прес-конференції мажоритарника колишнього регіонала та мера Жмеринки Віктора Жеребнюка була представлена ВО «Батьківщина».
Спікерами партій були:
БПП – віце-прем’єр Володимир Гройсман, кандидати у народні депутати Олександр Домбровський, Олексій Порошенко.
ВО «Батьківщина» - кандидат в депутати Януарій Шостак.
Громадянська позиція – Анатолій Гриценко, кандидат у нардепи Сергій Гайструк