Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Чернігівські інтернет – ресурси протягом 20 - 26 жовтня 2014 року висвітлювали вибори дуже активно. Частка виборчого контенту в порівнянні з попередніми періодами суттєво зросла та становила близько 32 - 35%. Найбільше інформації було подано в негативній тональності, найменше у позитивній.
За підсумками тижневого спостереження, можна зробити висновок, що виборці отримували інформацію для прийняття усвідомленого рішення, лише в поодиноких випадках, адже сайти ПіК та Високий Вал розміщували переважно рекламну інформацію (48,7% та 73,6 % відповідно від загального виборчого контенту). Інші новини були пов’язані з проведенням дебатів між кандидатами, аналітичних матеріалів щодо діяльності кандидатів та результатів виборів, інформації про звинуваченні у підкупі виборців та результатів розгляду судів і міліції даних фактів та подій пов’язаних з містом Черніговом. Сайт 0462.ua майже взагалі не має позначення замовлених матеріалів, хоча зустрічаються матеріали, які на інших сайтах йдуть з позначкою реклама. За всю виборчу кампанію лише двічі було розміщено матеріали з позначкою «реклама» стосовно кандидата мажоритарника – Генадія Багмута.
В останній тиждень перед виборами дуже багато було розміщено результатів соцопитувань, проведених різними суб’єктами дослідження. В основному вони розміщувались з позначкою імідж чи позиція. Виходячи з їх результатів, та на скільки вони відрізнялись один від одного, можна зробити висновок, що багато з них не були об’єктивними та застосовувались як маніпулятивна технологія.
У день «тиші» ніяких рекламних матеріалів на аналізуємих сайтах не розміщувалось. Були матеріали щодо основних порушень розміщення та поширення агітації, заяви Андрія Дериземлі, щодо припинення агітації та Валерія Дубіля щодо застосування проти Дериземлі брудних технологій, щодо помилки ЦВК із плакатами кандидатів, щодо попередження Рибакову ЦВК та поширення проти Рибакова чорного піару.
Посадові особи (згадувався лише Президент України Петро Порошенко в нейтральній тональності ), були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше інтернет – ресурси згадували про мажоритарників (35,8%), Блок Петра Порошенка (23,3%) та ВО «Батьківщина» (13,9%) та Народний фронт (8,7%). Натомість читачі отримали мінімум інформації про «Самопоміч» (1,6%), «КПУ» (1,6%), «Опозиційний блок»(1,4%) та «Громадянська позиція» (0,8 %).
У нейтральній тональності найбільше згадувалися мажоритарники та Блок П.Порошенка, найменше – «Громадянська позиція» та «Сильна Україна». У позитивній тональності згадувались лише «Сильна Україна» та «Народний фронт».
Слід відмітити, що на останньому тижні перед виборами, було більш за всі попередні негативної інформації, при чому як проплаченої, так і без поміток реклами. Найбільше інформації у негативній тональності було присвячено мажоритарникам (Дериземля) та «Блоку П. Порошенка» (мажоритарник - Атрошенко), найменше – «Народному фронту».
Найбільше рекламних матеріалів розміщено по «Блоку Петра Порошенка»,
ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», «Сильна Україна», та «Народний фронт» та по мажоритарникам (Долеско, Давиденко, Грецький, Коваленко).
Спікерами політичних сил були:
Події і коментарі
«Події і коментарі» впродовж тижня висвітлювало виборчий процес дуже активно, згадуються майже всі політичні сили з нашої вибірки, окрім «Свободи». Максимально було представлено «Блок Петра Порошенка» (у нейтральній та негативній тональності
(60 % до 40 %) та мажоритарники (у нейтральній та негативній тональності
50% до 50%), мінімально – «Сильна Україна», «Громадянська позиція» та «Опозиційний блок» (нейтральна тональність). У позитивній тональності матеріалів не було.
В негативній тональності найбільше згадуються мажоритарники (Запорощук, Андрій Дериземля, Анатолій Долеско), найменше – «Народний фронт» та «Радикальна партія Ляшка». Всі матеріали які розміщувались на сайті з позитивною тональністю були позначені, як реклама. Найбільше рекламних матеріалів було розміщено «Блока Петра Порошенка» та мажоритарника Анатолія Долеско. Зустрічались матеріали з позначкою реклама, в яких один кандидат чи політична сила звинувачували іншого кандидата в тих чи інших діяннях, або бездіянні. Зокрема такі статті, як «Комбат Пицків до Дериземлі: звідки, куди, навіщо?», «Дмитренко подав заяву в міліцію на Рудьковського про підкуп виборців», «Юрій Луценко: «Петро Устенко служив Януковичу, а тепер малюється в кольори нашої партії» та ін..
0462.ua
Інтернет-ресурс 0462.ua не дуже багато уваги приділяв виборчому процесу. Незважаючи, що тут представлені майже усі партії, крім КПУ і Громадянської позиції, які взагалі не згадувались. Максимально згадувалась «Сильна Україна» та мажоритарними (стаття ).
У позитивній тональності представлена – «Сильна Україна» публікаціями «Сергей Тигипко: «Сильная Украина» идет на выборы, чтобы остановить крах экономики» та
«Валерий Хорошковский: Правительство ставит людей перед выбором - купить лекарства и еду или заплатить за коммунальные услуги», а також завуальований піарний матеріал «Сильная Украина» выступает в роли конструктивной оппозиции – політолог». В негативній тональності представлено «Блок Петра Порошенка» в статті «В Чернигове в Юрия Луценко бросали яйца». Знову пристуні два матеріали з позначкою «реклама», обидва від Геннадія Багмута.
Високий Вал
«Високий Вал» висвітлював виборчу кампанію дуже активно, проте розміщував переважно рекламну інформацію (більше 73,6 % від загального виборчого контенту). Максимально представлено на сторінках Високого Валу мажоритарники, «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт» та ВО «Батьківщина», мінімально – «Громадянська позиція» та «Самопоміч». Про КПУ, «Опозиційний блок», «Свободу» та «Сильну Україну» згадок взагалі не було. У позитивній інтонації представлено «Народний фронт», у негативній тональності мажоритарники, «Блок Петра Порошенка» та «Радикальна партія».
На сайті розміщено значна кількість рекламних матеріалів, найбільше матеріалів присвячено «Блоку Петра Порошенка», при чому чотири з них негативної тональності. Дві статті були направлені проти Арсенія Яценюка, як прем’єр – міністра.
Слід виокремити аналітичні статті під назвою «Вибори на Чернігівщині: Хто переможе на № - му окрузі», в яких було відображено аналіз по 3 округам Чернігівщини. При цьому про всіх кандидатів інформація була іронічна та негативна, лише до ВО «Батьківщина» автор статей не мав ніяких претензій. Всі ці статті були із знаком «імідж».