Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу рівненського ТБ (за період з 20 по 26 жовтня 2014)
1. Після того, як наприкінці вересня, місцеві телеканали почали маркувати більшість сюжетів про політику, обсяги матеріалів моніторингу суттєво зменшились. На телеканалі «Рівне 1» їх було дуже мало, як і в новинах «День» на державному РТБ. Більшість з тих, що потрапляють до аналізу по моніторингу виходять під назвою «Офіційні новини» і, по-суті, є піаром представників центральної влади та, опосередковано, їх політичних сил, за державний кошт. Подібні тенденції зберігаються кілька останніх тижнів.
Більшість матеріалів, які потрапили до моніторингу, стосувалися висвітлення діяльності урядовців або президента. Така інформація подавалась переважно в позитивній тональності, у формі прямої мови.
Серед основних тем: законодавчі зміни до кримінального кодексу, підготовка до виборів, обіцянки президента збільшити державні замовлення для підприємства ВПК, ситуація з енергоресурсами тощо.
Незбалансованість представлення основних політичних сил загалом, та за тональністю зокрема, дає підстави стверджувати, що рівненські телеканали не забезпечують рівності доступу політичних сил до медіа, і виборцю було складно отримати повну, об’єктивну та збалансовану інформацію для того, аби зробити свідомий вибір.
Посадові особи місцевих органів влади представлені мало, переважно в контексті виконання ними своїх обов’язків. Сюжети про президента та урядовців, вже традиційно, схожі на передвиборні ролики, подаються у формі прямої мови, зокрема уривки виступів на засіданнях кабміну, чи з зустрічей з журналістами… Така картина спостерігається від початку кампанії.
Найактивніше на телеканалах були представлені Блок Петра Порошенка та Народний фронт. Більшість політичних сил взагалі не згадувалися.
Більшість матеріалів подані в позитивній та нейтральній тональності. Фейкових новин чи медіа-ефектів помічено не було. Як маніпуляцію можна визначити використання рубрики «Офіційні новини», фактично для підвищення рейтингу Арсенія Яценюка, лідера партії та Петра Порошенка, іменем якого названо іншу партію, при чому за бюджетні кошти.
До моніторингової вибірки потрапили вечірні новини на каналах «Рівне 1» («Новини Рівного») та РОДТРК («День», «Офіційні новини»), що виходили в будні, з понеділка по п’ятницю.
2. На телеканалі Рівне 1 інформації, яка була зарахована до вибірки по моніторингу у звітному тижні було зовсім мало, лише два сюжети. Сюжет в позитивній тональності про мажоритарника від Батьківщини мав всі ознаки «джинси». Крім того, ще була згадка про уряд, в нейтральній тональності.
Основними спікерами були друзі-добровольці кандидата від Батьківщини Миколи Капіноса.
На телеканалі в новинах, які потрапили до вибірки, не було сюжетів, де б одночасно подавалась позиція різних політичних сил, тому і про пріоритетність представлення говорити складно.
3. На РТБ інформації про різні політичні сили було більше, переважно в позитивній тональності.
Активно в цій тональності згадували про Блок Петра Порошенка та Народний фронт, інших – ігнорували. В нейтральній тональності найбільше «показували» незалежних мажоритарників, менше – Народний фронт. Інші політичні сили взагалі не згадувалися.