Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Головні політичні теми тижня:
Верховна Рада не прийняла закон, щоб військові голосували у зоні АТО.
Парламент ухвалив закон про статус переселенців – тимчасово переміщених осіб.
Тимчасова слідча комісія парламенту оприлюднила попередні висновки по Іловайську – до Іловайського котла призвели неправильні рішення міністра оборони та керівника Генштабу.
У Борисполі скоєно замах на кандидата-мажоритарника від "Народного фронту" Володимира Борисенка.
Президент Петро Порошенко підписав закон про зміни до кримінального на кримінально-прецесуального кодексів. Це дозволить провести заочний суд над екс-президентом Віктором Януковичем.
Тристоронні газові переговори у Брюсселі. Закупівля вугілля для України в Африці.
Призначення нового голови Держприкордонслужби Віктора Назаренка.
Початок опалювального сезону.
Підготовка до виборів. Заходи безпеки.
Результати екзит-полів, оприлюднені після виборів у неділю, 26 жовтня.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ
Збільшилася кількість матеріалів із ознаками замовних ("джинси"), особливо наприкінці тижня, коли партії намагалися якомога активніше представити свою позицію і завоювати виборця.
Збереглася тенденція минулого тижня - зросла кількість повідомлень, де політики (президент, а частіше - прем’єр-міністр та міністри) використовують свої посади для прямої чи прихованої агітації за партію.
Тривають корпоративні (медійні) війни між власниками найбільших всеукраїнських каналів. Це переноситься й на висвітлення виборів – проявляється у симпатіях та антипатіях каналів до політичних партій.
Виборча кампанія в останній тиждень перед виборами була активною. Частка політичної інформації у загальному обсязі новин стала більшою порівняно із попередніми періодами - у середньому становила 20%.
Як і протягом усього періоду моніторингу, найбільше повідомлень про діяльність уряду та президента: уряд – 24% від усієї політичної інформації, президент - 13,2%. Про спікера Олександра Турчинова інформували мало – 1,9%.
Серед партій найбільше інформації про "Опозиційний блок" – 11,7% та "Народний фронт" – 11,2%.
Партії, що також були представлені активно: "Батьківщина" – 9,9%, "Блок Петра Порошенка" - 9,8%.
Менш активно - "Самопоміч" 4,2% та "Радикальна партія" – 3%.
Пасивно представлені – "Свобода" - 1,7%, "Сильна Україна" – 2,1%, "Громадянська позиція" - 1%.
Найменше інформації про КПУ – 0,4%.
Зросла кількість інформації, де урядовці фігурують як партійці, а не як чиновники. Прем’єра та міністрів уряду Яценюка канали представляли як представників партії "Народний фронт". Прихована та пряма агітація чиновників за партію становила 3,9%.
Найбільше критики подано про діяльність уряду. Понад 60% негативу прозвучало на каналі Інтер. Про "Радикальну партію" та "Самопоміч" інформації із негативним забарвленням більше, ніж у нейтральній тональності. 95% негативу про партію львівського мера Андрія Садового подав канал Інтер. А про партію Ляшка – 99% негативу подав канал 1+1.
Позитивних повідомлень найбільше про "Опозиційний блок". 72% позитиву про політсилу містилося на каналі Інтер, а ще 25% - на ТРК "Україна".
Найбільше прямої мови мав "Опозиційний блок". Також активно виступали представники "Батьківщини", урядовці, "Блок Петра Порошенка" та президент. Найменше – "Громадянська позиція" та КПУ.
Інтер, ТРК "Україна" та ICTV – найактивніше за кількістю спікерів надавали слово представникам різних політичних сил. Найпасивніший – Перший національний: у новинах державного каналу семи партіям не надавали прямої мови.
У переддень виборів, коли заборонена будь-яка агітація, у теленовинах подавали інформацію про партії. Її не було багато, новини не містили прямої агітації. Однак згадували "Батьківщину", "Блок Петра Порошенка" та "Народний фронт". Також активно представлена позиція уряду (в тому числі в негативі) та президента. З формальної точки зору представленні позиції уряду та президента не є порушенням, але в умовах, коли у глава держави і прем’єр беруть участь у виборах – це можна розцінювати як спосіб впливу на думку виборця.
ПРО ПРЕДСТАВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ НА КАНАЛАХ
Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня»
Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила близько 33%.
Найактивніше представлений «Опозиційний блок» (19,5%). Другу позицію за кількістю представлень розділили «Самопоміч» (10,6%) та «Народний фронт» (9,1%). Мінімум інформації про КПУ (0,1%) та «Свободу» (0,2%) – в межах 10 сек.
Найбільше позитиву прозвучало про «Опозиційний блок».
Уряд, партії «Самопоміч» та «Народний фронт» переважно критикували.
Партія «Опозиційний блок» отримала найбільше прямої мови. Досить активно також виступали представники «Блоку Петра Порошенка», «Батьківщини» та «Сильної України». Не мали можливості висловитися в ефірі КПУ, «Самопоміч», «Народний фронт» та «Свобода».
Канал висвітлював вибори відносно активно, проте не збалансовано. Інформаційні випуски перенасичені негативною інформацією, грубими маніпуляціями та оціночними судженнями.
Канал послідовно плекає негатив до прем’єра як посадовця, а опосередковано як до лідера партії. Практично вся інформація про «Народний фронт» – це анти агітація проти Арсенія Яценюка, рідше – проти міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та голову Верховної Ради Олександра Турчинова. Основний меседж повідомлень – уряд бездіяльний, оскільки «правительство ушло на выборы». Приміром, 23 жовтня подано сюжет про вакцинацію дітей. В областях місцеві чиновники дозволили приймати у дитсадки дітей без щеплення. Батьки щеплених дітей незадоволені. Вакцини немає. Закінчується матеріал негативом про діяльність уряду:
«…Что делать родителям, у которых нет денег на покупку вакцин? Вопрос к правительству, которое сейчас увлечено предвыборной борьбой, и из-за этого малыши не особо багатых и малообезпеченных семей рискуют своїм здоровьем» («Подробиці», 23.10.14).
Цього тижня під стінами Кабміну відбулися акції протестів невиліковних хворих, студентів, інвалідів, працівників дорожніх служб. Канал їх охарактеризував як «Черный вторник для Кабмина» и «Черная среда».
На каналі проявляється «війна олігархів». Щодня звучали негативні сюжети про губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського. Йшлося про розмову, в якій Коломойський і Давид Жванія ділять округи на Донбасі – визначають, хто переможе.
У сюжетах згадують і Яценюка, якого звинувачують у домовленостях з олігархом:
«Примером договоренности правительства и олігарха Коломойского стала ситуация с «Укрнафтой». В обмен на 2 млрд грн дивидендов в госбюджет перед выборами, правительство закрыло глаза на злоупотребления губернатора…». Така інформація прозвучала двічі за тиждень – 20 і 23 жовтня.
У «Подробицях» найактивніше представлена позиція «Опозиційного блоку». Переважно у позитивній тональності. Протягом тижня гостями студії були: 21.10.14 – Нестор Шуфрич, 24.10.14 – Олександр Вілкул. Практично кожен критичний матеріал про уряд підкріплюється коментарями «Опозиційного блоку» або вигідною для каналу думкою експерта, політолога. 20 жовтня подано сюжет про люстраційний закон, ініціатором якого став уряд. Під його дію потрапив адмірал, заступник міністра оборони з питань євроінтеграції Ігор Кабаненко, якого Янукович звільнив за проведення спецоперації в Криму проти Чорноморського флоту Росії. Він стверджує:
«… Те, що відбувається зараз – це якась ширма».
Далі подано думку політолога Михайла Дяденка:
«Этот закон – предвыборный пиар…» і вважає, що «закон принимали в спешке – популистской спешке. А депутаты не видели, за что голосовали».
Наступний сюжет–реакція «Опозиційного блоку»:
«…мы защитим всех, кого эта власть сейчас унижает… В первую очередь должны быть люстрированы Яценюк, Турчинов и иже с ними…».
Головні тези «опозиціонерів»:
– «Государство, нынешняя власть ничего не сделала для того, что бы запустить «Славкурорт». Поэтому включился «Оппозиционный блок»: нашел спонсоров, привлекли волонтеров. И сегодня этот спинальный центр вновь запущен…» («Подробиці», 20.10.14);
– «тех, кто незаконно люстрируется, мы защитим каждого обязательным образом» («Подробиці», 22.10.14);
– «Оппозиционный блок» сделает все возможное, чтобы защитить этих людей» («Подробиці», 23.10.14);
– «Мы, «Оппозиционный блок», заставили, наконец-то, это «антинародное правительство» найти деньги» («Подробиці», 24.10.14).
Негативної інформації про «Опозиційний блок» канал уникав. Це дає підстави стверджувати про очевидну симпатію до цієї політичної сили.
Відчутні антипатії на каналі й до об’єднання «Самопоміч». Другий тиждень поспіль в ефірі з’являються викривальні сюжети про мера Львова та лідера партії Андрія Садового. Мешканці міста звинувачують його у корупції та порожніх обіцянках. Позиція Садового не представлена.
Про решту учасників інформація подається виключно у короткому інформаційному блоці «Вибори».
«Подробиці тижня» цього тижня вийшли у форматі «телемарафону», де були прямі включенні зі штабів основних політичних сил.
СТБ, програма «Вікна-новини»
Політичної інформації на каналі обмаль. Інформаційні випуски розпочинаються з найрезонансніших тем дня. Частка виборчого контенту становила 14%.
Серед політичних сил найбільше інформації про партії «Народний фронт» (15,%) та «Батьківщина» (10,8%) переважно у нейтральній тональності. Мінімум повідомлень – про «Самопоміч» (14 сек). Жодної згадки – про «Радикальну партію», «Громадянську позицію» та КПУ.
Найбільше прямої мови надано партії «Батьківщина» (Андрій Сенченко як голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування трагедії під Іловайськом, 20 жовтня оприлюднив попередні результати розслідування).
З 20 по 23 жовтня про заяви та поїздки представників «Блоку Петра Порошенка», «Сильної України», «Опозиційного блоку», «Батьківщини» подано наприкінці програми у короткому політ-дайджесті.
Інформація про «Народний фронт» – у Борисполі скоєно замах на життя кандидата у народні депутати по №98 округу Київської області від «Народного фронту» Володимира Борисенка. Інцидент прокоментував прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Журналістом були озвучені різні версії трагедії:
«Силовики не відкидають, що це все могли інсценувати».
Цього тижня з’явилися сюжети і про олігарха, бізнесмена та губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського. 23 жовтня йшлося про росіянина-пранкера Олексія, який видав себе за лідера «ДНР» Павла Губарева і протягом двох місяців спілкувався через «скайп» з Ігорем Коломойським.
«Якщо вірити запису… серед сказаного: бойовики ДНР – «нормальні хлопці», а загиблі люди з "Боїнга" – то дріб’язок». Під час розмов Коломойський нібито пропонував бойовикам 20 місць у Верховній Раді України. Подано і думку експерта, який вважає, «Олігарх міг сам це вигадати, аби відволікти увагу від іншого, – про розмову з Давидом Жванією про фальсифікації і поділ перемоги по своїх округах». А 24 жовтня – про медіа-скандал у Дніпропетровську, де замість «34 каналу» транслювали концерт на підтримку кандидата Бориса Філатова – заступника Коломойського.
Траплялися сюжети із ознаками політичного піару: 21 жовтня Арсеній Яценюк відвідав Яворівський полігон, де заявив, що лише напередодні його приїзду бійцям нарешті видали зимовий одяг.
Новини здебільшого об’єктивні: інформація не приховується, подається переважно у нейтральній тональності, сюжети містять різні точки зору та експертні оцінки, журналісти уникають жорстких оцінок, критика вмотивована.
ICTV, «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»
Частка виборчого контенту – 24%.
Найбільше ефірного часу, так само як і прямої мови, на каналі надано партії «Блок Петра Порошенка» (21,8%). Майже порівну інформації прозвучало про «Опозиційний блок» (7,9%), «Сильну Україну» (7,9%) та «Батьківщину» (7,8%). Найменше повідомлень стосувалося «Самопомочі» (0,3%). Жодної згадки – про «Радикальну партію».
Передвиборчі новини – це матеріалами з ознаками замовних. Щодня у передвиборчого блоці з’являлися три партії – «Опозиційний блок», «Батьківщина» та «Сильна Україна». Сюжети містили основну тезу та пряму мову представника партії. Сюжети тяжіли до позитивної тональності. «Джинсові» сюжети цього тижня також стосувалися «Блоку Петра Порошенка» та «Свободи».
Канал бере активну участь у так званій «війні олігархів». Повідомлення спрямовані проти Дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського. Цього тижня такі матеріали поєдналися з виборчою тематикою: оприлюдено телефонний запис між Коломойським та мажоритарником від «Блоку Петра Порошенка» Давидом Жванією, де вони домовлялися про розподіл округів між кандидатами. Журналісти вдавалися до маніпуляції «повтор інформації». Схожі матеріали виходили протягом трьох днів – з 22 по 24 жовтня. Продовженням цієї теми став запис розмови Ігоря Коломойського та начебто лідера «ДНР» Павла Губарева, де Коломойський обіцяє провести до парламенту однодумців Губарева.
У новинах продовжують подавати коментарі представників «Сильної України», що мають ознаки замовних: 24 жовтня у «Фактах» Ігор Мазепа прокоментував розвиток аграрного сектору.
Помітно зросла кількість сюжетів з прихованою агітацією високопосадовців. Ці матеріали нейтральні або переважно позитивні: візит Петра Порошенка до навчального центру прикордонників на Черкащині («Факти», 20.10.14); поїздка Арсенія Яценюка на Львівщину та Петра Порошенка на Дніпропетровщину («Факти», 21.10.14); уряд збільшив зарплати бійцям АТО, а президент зробив ще один крок до енергетичної безпеки («Факти», 24.10.14).
Підсумкові новини «Факти тижня з Оксаною Соколовою» 26 жовтня подали перебіг подій під час голосування у зоні АТО, а також розгорнутий сюжет, як голосували відомі політики.
5 канал, програми «Час» та «Час. Підсумки»
Частка виборчого контенту – 14%.
Найбільше інформації про діяльність уряду (23%).
Серед політичних партій лідером став «Блок Петра Порошенка» (9,6%), найменше інформації про «Опозиційний блок» (0,2%).
Про «Громадянську позицію», КПУ та «Сильну Україну» жодної згадки.
Майже однакову кількість прямої мови надано представникам «Блоку Петра Порошенка» та «Батьківщини». Не мали можливості висловити свою позицію наживо представники «Громадянської позиції», КПУ, «Опозиційного блоку» та «Сильної України».
Вибори на каналі висвітлюються пасивно. Представники політичних партій з’являються здебільшого у матеріалах, які не стосуються передвиборчих новин.
Траплялися випадки, коли високопосадовці використовували адмінресурс для піару своїх політичних сил. Петро Порошенко на Черкащині вручав медалі прикордонникам («Час», 20.10.14), а на Дніпропетровщині відвідав завод «Південмаш» («Час», 21.10.14), Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк та Арсен Аваков вручили Нацгвардії панцирники («Час», 22.10.14), Петро Порошенко запустив два гідроагрегати Дністровської ГАЕС («Час», 24.10.14).
У "день тиші" журналісти подали сюжет про відкриття фестивалю «Молодість» («Час», 25.10.14), де був мер Києва та перший номер у списку партії «Блок Петра Порошенка» Володимир Кличко.
Підсумкових новин не було. Недільний інформаційний випуск тривав 10 хв і містив прямі включення зі штабів «Блоку Петра Порошенка», «Самопомочі» та «Народного фронту».
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
ТРК "Україна" висвітлював вибори активно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 37%.
Можна виділити три найбільші блоки політичної інформації на каналі: про "Опозиційний блок" - 24%, про "Батьківщину" – 19%, про уряд – 16,7%.
Друга за активністю група партій: "Радикальна партія" 5%, "Блок Петра Порошенка" 4,8%, "Самопоміч" 4,2%. Діяльності президента присвячено 8% інформації, це один із найнижчих показників на каналах.
Пасивно представлені позиції "Свободи" (0,8%), "Громадянської позиції" 1,6%. Про "Сильну Україну" та КПУ – жодної згадки.
Гостями студії були представники різних політсил: Юлія Тимошенко та Андрій Сенченко з "Батьківщини", Павло Петренко – міністр юстиції та представник "Народного фронту", Андрій Тетерук з цієї ж політсили, віце-прем’єр Володимир Гройсман та Руслан Князевич, що балотуються за списком "Блоку Петра Порошенка", Ганна Гопко з "Самопомочі", лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко. Однак представники "Опозиційного блоку" були у студії 4 рази: Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Олександр Вілкул та Нестор Шуфрич.
Присутність політиків у студії – значною мірою визначає кількість та характер інформації, її емоційну забарвленість: найбільше позитиву - про "Опозиційний блок" та "Радикальну партію". Ці політики активно хвалять свої партії. Найбільше негативу - про уряд та президента. У журналістських матеріалах канал оцінок не дає. Критика - з вуст політиків про своїх опонентів. А "Опозиційний блок" активно критикує уряд.
Представники "Опозиційного блоку" та "Батьківщини" отримали найбільше прямої мови. Активно також виступали на каналі урядовці та представники "Народного фронту". Найменше прямої мови надано "Свободі".
24 жовтня, в останній день, коли дозволена агітація, випуск ТРК "Україна" був подовжений зі звичних 45 хв до 66 хв. У студії виступили 5 представників політичних партій: Юлія Тимошенко, Павло Петренко, Олег Ляшко, Нестор Шуфрич та Руслан Князевич. Їхня поява у студії не була вмотивована інформаційними приводами. Що може свідчити про замовний характер інформації – "джинсу".
А 25 жовтня, у "день тиші", канал подав коментар медіа-експерта Вікторії Сюмар про втручання в роботу 34 каналу у Дніпропетровську. Сюмар іде за списком "Народного фронту". Її не представляли як представника партії.
У кожному випуску "Подій" міститься сюжет про гуманітарний штаб фонду Ріната Ахметова "Поможем".
В останній тиждень на ТРК "Україна" тривала медійна війна проти дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського. Канал використовує маніпуляцію "повтор інформації". Цього тижня мусував дві теми:
- влада на Дніпропетровщині використовує злочинні способи боротьби з опозицією, за вказівкою з офісу Дніпропетровського губернатора зрізали рекламні щити "Опозиційного блоку" (тема, що повторювалася в кількох випусках минулого тижня).
- воєнізовані загони, підконтрольні Коломойському, становлять небезпеку суспільству. На виборчому окрузі № 59 у Курахово на Донеччині з’явилися бійці добровольчого батальйону "Дніпро-1", окружну виборчу комісію за три дні до виборів перенесли у селище Велика Новосілка. Ця тема звучала у чотирьох випусках на ТРК "Україна" – з 21 по 24 жовтня.
TVi, програми "Сьогодні" та "Сьогодні. Тиждень"
Канал висвітлював вибори достатньо активно, але незбалансовано.
Частка виборчого контенту становила 24%.
У новинах TVi представлені зі значною кількісною перевагою уряд (майже 33%) та прем’єрська партія "Народний фронт" (майже 23%).
Серед партій порівняно збалансовано: "Блок Петра Порошенка" (10%), "Батьківщина" (8,3%).
Про діяльність президента – майже 12%, спікера - 4,2%.
Про решту політичних сил - лише незначні згадки: "Самопоміч" (2,9%), КПУ (0,6%), "Опозиційний блок" (0,4%), "Радикальна партія" (0,6%), "Свобода" (0,3%) . Про "Громадянську позицію" інформації не було.
Уряд представлений найактивніше в нейтральній і в негативній тональностях.
Позитивно забарвленої інформації на каналі було мало – незначна кількість про уряд та "Блок Петра Порошенка".
"Народний фронт" і урядовці мали найбільше прямої мови. Найменше – представники КПУ. Але це єдиний канал, який за тиждень подав пряму мову комуністів: синхрон лідера КПУ Петра Симоненка у день виборів (після завершення голосування).
Грубих маніпуляцій на каналі не простежується. Однак помітна кількісна перевага інформації про діяльність уряду (найчастіше це прем’єр Арсеній Яценюк та міністр МВС Арсен Аваков, повідомлення у нейтральній та позитивній тональності) та "Народний фронт". У кількох випусках простежується створення позитивного контексту:
22 жовтня - сюжет про реформу міліції. Використано таку послідовність сюжетів:
- прем’єр провів селекторну нараду з регіонами по опалювальному сезону;
- уряд схвалив реформу міліції. Це коментує міністр МВС Аваков. А спікер знає, де наш "золотий запас" правоохоронців – ті, хто пройшов АТО (Турчинов - однопартієць Авакова по "Народному фронту", його діяльність напряму не пов’язана з реформою МВС, на відео – голова Верховної Ради вручає грамоту бійцю). Інформація про реформу міліції швидше позитивна, про очікувані зміни у структурі, які зроблять її дієвою та ефективною. Однак у сюжеті не подано думки жодного експерта.
- правоохоронці викрили підпільні лабораторії, що виготовляють амфітамін.
Все це дає підстави говорити про заможність сюжету.
25 жовтня, у "день тиші" на TVi вийшов підсумковий випуск новин – тижневик "Сьогодні. Тиждень". Містив інформацію про "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт" та "Батьківщину".
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Канал 1+1 висвітлював вибори відносно активно, проте не збалансовано.
Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 14%
Найбільше інформації в нейтральній тональності, а найменше в позитивній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок, що телеканал не забезпечив їм рівний доступ до медіа. Прем’єр-міністр та спікер представлені як посадовці, президент частково як партієць - у промовах говорив про реформи, з якими його партія іде на вибори, закликав народ до голосування і «жити по-новому».
Найактивніше представлена діяльність президента (35%), уряду (22,4) та «Радикальної партії» (11,4%).
Мінімум інформації про КПУ (0,4%), партії «Самопоміч» (1%) і «Опозиційний блок» (1,2%).
Про партію «Сильна Україна» телеканал не інформував.
Найбільше позитиву отримали партія «Блок Петра Порошенка» та президент.
А от партію «Опозиційний блок», «Радикальну партію» і «Свободу» переважно критикували – негативної інформації про ці партії більше, ніж нейтральної.
Президент, уряд та спікер отримали найбільше прямої мови.
1+1 активно піарить кандидата від «Блоку Петра Порошенка Олександра Шевченка, директора курорту «Буковель», який належить власникові каналу «1+1» Ігореві Коломойському (24.10.14).
Канал використовує низку маніпуляцій.
«Чорний піар» проти «Радикальної партії». Лідера партії Олега Ляшка порівнюють із колишнім президентом Віктором Януковичем:
«Спроба Ляшка методами Януковича блокувати роботу вільних ЗМІ і вимкнути «1+1» з ефіру, провалилась» (20.10.14).
Позитивний піар за рахунок негативу про інших. У сюжеті про один із округів у Івано-Франківську розповідається про війни між кандидатами. Політиків від «Свободи», «Радикальної партії», «Громадянської позиції» та «Опозиційного блоку» порівнюють із колишньою владою.
Вдаються до думки невідомих аналітиків.
«Так у тихому Івано-Франківську триває велика гра. За банальною, на перший погляд передвиборною боротьбою провінційних кандидатів, на думку аналітиків, насправді триває битва за повернення влади тими, хто втратив її внаслідок Майдану» (24.10.14).
Іронія.
«Щоб ніде по Україні від холоду не скакали, прем’єр-міністр скликає засідання уряду» (22.10.14).
На 1+1 у новинах простежується "війна олігархів". У негативному сюжеті 24 жовтня про кандидата Павла Шкутяка йшлося:
«Сьогодні він кандидат у нардепи, якого підтримує не лише висміяна ним «Свобода», а й радикал Ляшко та ліберал Гриценко. Політичні антагоністи, яких, втім, об’єднує одне – вони є проектами Льовочкина-Фірташа».
Перший національний, програми "Підсумки дня" та "Підсумки тижня"
Перший Національний висвітлював вибори активно, хоча й цілковито незбалансовано. Не всі політичні партії мали рівний доступ до медіа.
Частка виборчого контенту становила 20%.
Найбільше інформації в нейтральній тональності, а найменше в позитивній.
Найактивніше представлена позиція уряду (майже 30%), президента (21,4%). А серед партій - «Народний фронт» (15,2%) та "Батьківщина" (15,1%).
Мінімум інформації про партії «Сильна Україна», «Свобода» та «Громадянська позиція» - по 0,3%.
Позитивної тональності партії не отримали.
Критикували лише уряд – такої емоційно забарвленої інформації небагато, у абсолютних показниках – 17 сек.
Президент, уряд і партія «Батьківщина» отримали найбільше прямої мови.
Президент був найчастіше представлений у перших сюжетах.
Перший національний, щоб акцентувати увагу на одній тезі, використовує маніпуляцію "повтор інформації": двічі повторює ту саму думку, дещо перефразовану:
«Гарантувати безпеку виборів вимагає Арсеній Яценюк» і «Яценюк вимагає в правоохоронців безпеки на виборах" (23.10.14).
Частка виборчого контенту від загальної кількості інформації
(у порядку спадання)
ТРК "Україна" 37%
Інтер 33%
ICTV 24%
TVi 24%
Перший національний 20%
1+1 14%
5 канал 14%
СТБ 14%
ПРЯМА МОВА |
Інтер |
СТБ |
Tvi |
ТРК |
1+1 |
Перший нац |
5 канал |
ICTV |
Порошенко (президент) |
149 |
100 |
95 |
143 |
275 |
138 |
116 |
223 |
Яценюк (прем’єр + уряд) |
60 |
195 |
288 |
464 |
232 |
164 |
101 |
214 |
Турчинов (спікер) |
10 |
28 |
82 |
0 |
166 |
20 |
23 |
36 |
«Блок Петра Порошенко» |
228 |
39 |
161 |
241 |
22 |
22 |
126 |
236 |
«Народний фронт» |
4 |
60 |
459 |
536 |
112 |
103 |
84 |
42 |
ВО «Батьківщина» |
143 |
144 |
111 |
1003 |
53 |
127 |
110 |
160 |
«Радикальна партія» |
55 |
0 |
0 |
253 |
19 |
0 |
2 |
0 |
«Опозиційний блок» |
824 |
35 |
0 |
1133 |
0 |
0 |
0 |
146 |
«Громадянська позиція» |
44 |
0 |
0 |
53 |
14 |
0 |
0 |
17 |
«Свобода» |
4 |
25 |
0 |
23 |
0 |
0 |
17 |
111 |
КПУ |
0 |
0 |
12 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
«Самопоміч» |
0 |
14 |
33 |
171 |
18 |
0 |
35 |
0 |
«Сильна Україна» |
103 |
42 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
140 |