Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Волинське телебачення висвітлювало вибори неактивно та відносно не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин на початку звітного періоду була на рівні 10 %, з наближенням виборів зросла до 20% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, найменше в негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що телеканали не забезпечили їм рівного доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за завдяки реактивному, а не аналітичному висвітленню кампанії, йдеться про те, медіа переважно висвітлювали дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не аналізували виборчі програми кандидатів в нардепи та політичних партій. Не робили у ЗМІ також аналізу діяльності парламенту попередньої каденції.
В першій половині звітного періоду, йдеться зокрема про місяць вересень, згадки про вибори були поодинокими. Уже з жовтня телеканали активніше почали висвітлювати перебіг виборчої кампанії.
Загальне представлення головних політичних сил на місцевих телеканалах виглядає таким чином:
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали прем’єр міністр Арсеній Яценюк, кандидати по мажоритарних округах та Радикальна партія. В нейтральній тональності найактивніше згадували прем’єр міністра Арсенія Яценюка, партію «Батьківщина» та Президента України Петра Порошенка. Критикували на місцевому телебаченні лише кандидатів мажоритарників.
Посадові особи, зокрема Президент України Петро Порошенко та прем’єр міністр Арсеній Яценюк, буле представлені лише в контексті виконання ними своїх посадових обов’язків. Натомість представники політичних партій згадувалися в контексті агітації за свою політичну сили або ж критикуючи представників чинної влади.
Найбільше прямої мови отримали прем’єр міністр Арсеній Яценюк, Президент України Петро Порошенко, Анатолій Гриценко, кандидати мажоритарники. Показово, що прем’єр міністр Арсеній Яценюк отримав майже втричі більше прямої мови ніж Президент України Петро Порошенко.
Пріоритетності представлення певних політичних сил на телеканалах не спостерігалося. Інформація подавалася в залежності від значимості теми.
Основними спікерами впродовж звітного періоду були:
Тематику ефірного контенту можна поділити на три інформаційні блоки:
На Волинській ОДТРК найбільше інформації стосувалося діяльності центральної влади. Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності отримали прем’єр міністр Арсеній Яценюк, Президент Петро Порошенко та кандидати по мажоритарних округах.
В нейтральній тональності найбільше матеріалів стосувалося діяльності знову ж таки прем’єр міністра Арсенія Яценюка, Президента Петра Порошенка та «Народного Фронту». Матеріалів негативного змісту не зафіксовано.
Ця інформація транслювалася майже щодня у рубриці «Відкритість влади». У ній зазвичай інформують про політичну та соціально-економічну ситуацію в країні, діяльність органів державної влади на центральному рівні, чимало інформації стосувалося проведення АТО на Сході України. Інформації про про роботу глави Уряду Арсенія Яценюка було значно більше, ніж про Президента України Петра Порошенка. Особливо ця тенденція посилилася з наближенням виборів. Зокрема, кількість матеріалів, в котрих висвітлювалася діяльність прем’єр міністра Арсенія Яценюка майже утричі перевищувала кількість аналогічних матеріалів, в котрих йшлося про Президента Петра Порошенка. Взагалі, матеріали, розміщені у рубриці «Відкритість влади» можна розцінювати як піар Арсенія Яценюка та Петра Порошенка за бюджетні кошти.
Що стосується виборчої тематики, то вона практично не була представлена у випусках новин ВОДТРК. Після завершення прийому документів в ЦВК, у випуску новин поінформували, хто від Волині уже зареєструвався як кандидат в народні депутати. Проте жодної аналітики стосовно кожного з цих кандидатів не було подано, так само не аналізувалися їхні передвиборчі програми. Усі сюжети на політичну тему на ВОДТРК подані у рубриках «Політика» та «Добро в дії», які транслюються на правах політичної реклами. Найчастіше у рубриці були представлені кандидати по мажоритарних округах (Ігор Єремеєв, Ірина Констанкевич, Степан Івахів, Сергій Мартиняк), а також політичні партії: «Батьківщина», ВО «Свобода», «Громадянська позиція», «Радикальна партія», «Блок Петра Порошенка».
Йшлося також про приїзд на Волинь Радника президента Ольги Богомолець, лідера Радикальної партії Олега Ляшка, лідера Громадянської позиції Анатолія Гриценка та Тетяни Чорновол. Усі вони приїжджали з метою агітації, проте на телеканалі у сюжетах інформація подавалася нейтрально, рідше позитивно, проте без агітації, а швидше, як інформування глядачів.
Щоправда, були зафіксовані випадки прихованої реклами – йдеться про АПГ «Пан Курчак», власником якого є кандидат в народні депутати по ВО № 20 Сергій Мартиняк. Кілька разів транслювалися сюжети, в яких діяльність підприємства висвітлювалася в позитивній тональності як приклад соціально відповідального бізнесу. Зважаючи на те, що АПГ «Пан Курчак» волиняни асоціюють з Сергієм Мартиняком, дані матеріали можна розцінювати як приховану політичну рекламу. Це ж стосується і висвітлення благодійного фонду «Сергія Мартиняка», який хоча і вийшов з ради правління, все ж у волинян фонд асоціюється саме з нардепом Мартиняком.
Використання інших маніпулятивних технологій в роботі ВОДТРК впродовж звітного періоду не зафіксовано.
На ТРК «Аверс» найбільше позитивної тональності отримали кандидати мажоритарники, «Радикальна партія» та «Громадянська позиція». В нейтральній інформації найактивніше висвітлено діяльність «Батьківщини», «Радикальної партії» та «Свободи». Критикували на телеканалі лише мажоритарників.
ТРК «Аверс» виборчу кампанію висвітлювала значно активніше, щоправда, також лише з другої половини вересня. Зокрема, вкінці місяця майже кожного дня в сюжетах аналізували, хто балотується від Волині в депутати ВР, кандидатам давалася коротка характеристика (біографічна довідка), кожен з них мав кілька секунд ефірного часу, аби розповісти глядачам, чому він (вона) вирішив (-ла) балотуватися до ВР. Сюжети мали інформаційний характер та подавалися в нейтральній тональності.
Окрім цього, в новинному блоці було зафіксовано чимало прихованої політичної реклами. Йдеться про трансляцію агітаційних сюжетів, які не мали жодних позначок про «політичну рекламу». Зокрема, серед них: звернення Фракції Юлії Тимошенко в Луцькій міській раді до Президента України щодо закону про надання особливого статусу Донецькій та Луганській областям, Форум Опозиційного блоку, участь Олега Ляшка у виставці військової зброї у Києві, звернення до українців Анатолія Гриценка ( про люстрацію, про скасування ПДВ, про Президента Петра Порошенка перед його візитом до Мілану), діяльність лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока. Матеріали спрямовані на завоювання симпатій виборців. Чимало сюжетів стосувалося благодійності народного депутата та кандидата в нардепи Ігоря Єремеєва, кандидата в народні депутати Ірини Констанкевич та кандидата від Блоку Петра Порошенка Романа Іванюка. Сюжети є агітаційними, проте без відповідного маркування. Перед виборами кількість таких сюжетів зменшилася, більшість їх стала транслюватися у рубриці «Політична агітація».