укр eng

Звіт за результатами моніторингу донецької преси (30 липня - 19 серпня)


З 30.07.2012 по 19.08.2012
Медiа: Преса
Регiон: Донецька область

Звіт за результатами моніторингу донецької преси (30 липня - 19 серпня)

Упродовж 30 липня -19 серпня 2012 року найбільшу увагу друковані ЗМІ Донецького регіону присвятили Партії регіонів (274584 др.зн.). Інформації про об’єднану опозицію було подане у 7,6 разів  менш (36083 др.зн.). Ще менш інформації стосувалося КПУ (15769 др.зн.), політичної партії "Україна, Вперед" ( 14800 др.зн.), політичної партії УДАР (13390 др.зн). ВО "Свобода" згадувалося зовсім мало – 1053 др.зн.

Домінуюча більшість згадок про Партію регіонів була у позитивній тональності (168669 др. зн.).

Найщедрішою на позитивну інформацію про ПР виявилася газета "Донбасс" (46732 др.зн.). Не набагато від неї відстали "Донецкие новости" і "Жизнь". "Вечірній Донецьк" надрукував менш всього позитиву про ПР (28316 др.зн.). Інформації нейтрального характеру на своїх шпальтах найбільш надала газета "Донецкие новости" - 35072 др.зн, найменше - "Вечерний Донецк" - 7787 др.зн.

"Донбасс" є лідером за негативною інформацією про ПР (9441 др.зн). Крім того, газета Донецької обласної адміністрації та обласної ради зуміла зовсім обійтися без негативу на адресу Партії регіонів.

Найбільш позитиву для об'єднаної опозиції надрукувала газета "Донбасс" (12208 др.зн.) "Донецкие новости" віддали "Батьківщині" 2240 др.зн. Інші видання опозицію в позитиві не помітили зовсім.

У нейтральній тональності про "Батьківщину" найбільш писали "Донецкие новости" (8335 др.зн.), найменш - "Вечерний Донецк" (1834 др.зн.). "Донецкие новости" надрукували найбільшу кількість негативного матеріалу про опозицію (3797 др.зн), "Донбасс" в цьому відношенні був удвічі скромніше - 1582 др.зн. Інші видання негативу "Батьківщині" не додали.

Газета "Донбасс" знайшла місце для політичної партії " Україна, Вперед " - 12140 др. зн. в позитивній тональності. Для "позитиву" на користь партії УДАР свої газетні площі надали газети "Жизнь" і "Донбасс".

Матеріалам про ПР регіональна преса надавала ліпшу газетну площину. Розповіді про плідну роботу чинного уряду, окремих урядовців, президента та депутатів, а також їхні передвиборчі обіцянки містилися на перших шпальтах на головних шпальтах видань.

Головними темами цього періоду була інформація про початок виборчої кампанії, партійний з’їзд ПР, соціальні ініціативи президента та прийняття місцевими радами рішень про надання російській мові статусу державної. На регіональному рівні багато сюжетів, виключно в позитивній тональності, було надруковано про те, як губернатор Донецької області Андрій Шишацький вручає школам шкільні автобуси, а лікарням - автомобілі швидкої допомоги.

Характерною рисою багатьох публікацій є те, що в якості авторських матеріалів газети розміщують статті, які мають явні ознаки замовної політичної реклами. Про це, в тому числі, свідчить той факт, що різних виданнях розміщуються одні й ті ж тексти. Найчастіше статті, які схожі на замовні, не позначаються як "політична чи передвиборча реклама". Іноді політична агітація на сторінках газет позначається якимось невиразним значком, який нібито свідчить про комерційний характер матеріалу. Насправді, придумані редакціями позначки не відповідають вимогам Закону про вибори в частині маркування передвиборчої агітації.

Як приклад можна привести публікацію "Мы приняли тяжелое наследство, но сохранили Украину". 3 серпня цей іміджевий для Партії регіонів матеріал був надрукований в газетах "Жизнь и " і "Вечерний Донецк".

Близнюками виявилися і публікації "Новая жизнь украинского села". Один і той же матеріал був надрукований в "Донецких новостях" и в "Донбассе"  2 серпня.

Крім того, варто виділити цілу серію публікацій "Вечерки", які були (в номері від 3 серпня) присвячені кандидату в народні депутати Миколі Левченко. В якості інформаційного приводу був використаний факт відставки пана Левченка з посади секретаря Донецької міської ради. Він заявив, що не хоче залишатися чиновником, щоб не використовувати в передвиборчій боротьбі адміністративний ресурс. Уже після відставки М.Левченко "Вечерний Донецк" на 2 шпальтах газети розповів про чесноти цієї людини. У першому рекламному блоці кандидат пообіцяв виборцям виконати всі свої обіцянки, які він давав на посаді секретаря міськради. У другому блоці газета зібрала відгуки про пана Левченка керівників міста і рядових мешканців. Очевидно, що всі відгуки були виключно позитивними. І, нарешті, в третьому рекламному блоці газета розповіла про досягнення екс-секретаря, яких він домігся за 8 років своєї роботи на цій посаді: "Не дал устроить в Донецке Алчевск…". Текстові матеріали про кандидата у депутати доповнені великою кількістю імиджівих фотографій пана Левченка.

Крим того, слід звернути увагу на публікацію "Открытый диалог с избирателем", автором якої є невтомний Семен Воронов. 10 серпня цей текст з різними варіаціями з'явився в газетах "Донецкие новости", "Донбасс", "Вечерний Донецк" и "Жизнь". Іншими, словами всі чотири газети, які потрапили у вибірку нашого моніторингу, розмістили один і той же тест на користь Партії регіонів.

Слід зазначити, що в деяких газетах, а зокрема в "Донбасі" мирно співіснують позитивні матеріали про самі різні партії. Зокрема, "Донбасс" у випуску від 9 серпня розмістив великий іміджевий матеріал про об'єднану опозицію. Ця стаття написана в таких тонах: "Список возглавила Юлия Тимошенко. Она – общенациональный лидер, и, похоже, именно поэтому сейчас находится в тюрьме… Заручившись такой поддержкой, украинская оппозиция имеет все шансы победить "кнопкодавов" из нынешнего парламентская большинства".

У цьому ж номері розміщено - на цілу шпальту - статтю про партію "Україна, Вперед" ("Королевская ведет в парламент "новых лидеров"). У газеті "Жизнь" (8 серпня) надруковано велику, виключно позитивну, статтю про УДАР . "УДАР" – единственная партия, которая учла мнение избирателей и изменила свой окончательный список на 15 процентов, убрав недостойных", - говорится в статье "Пришло время УДАРа!"

Разом з тим, слід зазначити, що на цьому тижні з'явилося багато іміджевих статей, які були чесно марковані як "політична реклама".