укр eng

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 15 вересня – 26 жовтня 2014


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Волинська область

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 15 вересня – 26 жовтня 2014

 

Волинська преса серед інших видів ЗМІ, найактивніше висвітлювала вибори. На початку звітного періоду таких матеріалів публікувалося небагато, проте уже з початку жовтня активність преси у цьому напрямку  відчутно збільшилася. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин на початку звітного періоду становила приблизно  40-50% від загальної кількості інформації, пізніше  в окремих ЗМІ була на рівні 60-70 %, в інших – на рівні 90 %. Найбільше інформації подано в позитивній тональності, а найменше в нейтральній.

 

Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців дає змогу зробити попередній висновок про те, що волинські друковані видання намагалися  забезпечити їм відносно рівний доступ до медіа. Зважаючи на велику кількість інформації виборчого змісту, можна стверджувати, що виборці отримали багато інформації про більшість політичних сил, щоправда, недостатньо для прийняття усвідомленого рішення. Приблизно  90 % матеріалів марковані як політична реклама, або ж опубліковані як прихована реклама. Таким чином, інформацію читачі черпали переважно з агітаційних матеріалів, які не завжди об’єктивно висвітлювали ситуацію.

 

Посадові особи згадувалися в контексті виконання своїх прямих обов’язків. На початку звітного періоду найбільш актуальними темами у виданнях були події на Сході, однак зі збільшенням кількості політичної реклами, увага до подій на загальнодержавному рівні та до ситуації на Сході України відчутно зменшилася. Натомість на цій темі активно спекулювали політичні сили, що прагнули  потрапити до Верховної Ради нового скликання.

 

Загальне представлення головних політичних гравців у відсотках виглядає наступним чином:

 

  • Мажоритарники – 39,7 %;
  • «Батьківщина» - 15,7 %;
  • Блок Петра Порошенка – 14,8 %;
  • Радикальна партія – 5,6 %;
  • Народний Фронт – 6,1 %;
  • Сильна Україна – 4,4 %;
  • Президент України Петро Порошенко – 2,7 %;
  • Петро Порошенко (партієць) – 0,4 %;
  • Арсеній Яценюк (прем’єр міністр)  - 3 %;
  • Арсеній Яценюк (партієць) – 1,1  %;
  • Опозиційний блок – 1,5 %;
  • Олександр Турчинов (спікер) – 0,3 %;
  • Олександр Турчинов (партієць) – 0,2  %;
  • Громадянська позиція – 1,6 %;
  • Свобода – 2,6 %;
  • Самопоміч – 0,3 %;
  • КПУ – 0 %;

 

Таким чином, найактивніше у ЗМІ висвітлювали діяльність мажоритарників, Блоку Петра Порошенка та партії «Батьківщина». Найменше уваги у ЗМІ присвятили «Громадянській позиції», КПУ иа «Опозиційному блоку».

 

 

Найбільше симпатій отримали кандидати по мажоритарних округах,  «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка. Найчастіше критикували Блок Петра Порошенка, прем’єр міністра Арсенія Яценюка та «Народний фронт».  В нейтральній тональності найбільше висвітлено діяльність кандидатів по мажоритарних округах, Президента Петра Порошенка та Радикальної партії.

 

Також впродовж останнього часу спостерігалося надання пріоритетності у висвітленні певним кандидатам, зокрема – вони були представлені на перших шпальтах обласних ЗМІ. Йдеться про кандидата по ВО № 22 від Блоку Петра Порошенка Роман Іванюка,  кандидата по цьому ж округу від партії «Батьківщина» Григорія Пустовіта, кандидатів мажоритарників Ірини Констанкевич, Сергія Мартиняка, Юрія Цейка. На початку звітного періоду цього не спостерігалося, тенденція посилилася впродовж двох останніх тижнів перед виборами.

 

По кожному ЗМІ окремо

 

Найактивніше кандидати мажоританики та політичні сили представлені на сторінках газети  «Волинь - нова»,  адже видання найбільш рейтингове у області та розраховане на широку аудиторію, а відповідно – і електорат для політичних гравців.  Кількість виборчого контенту від загального обсягу інформації становить приблизно 90 %, на початку звітного періоду коливався від 30 до 50 %. 

У  виданні публікується найбільше інформації майже про кожного з кандидатів та політичних партій, які балотуються до Верховної Ради. Найбільше інформації у ЗМІ присвятили Президенту Петру Порошенку, Свободі та мажоритарникам. Саме ці політичні сили отримали найбільше матеріалів позитивної тональності. В нейтральній тональності найактивніше висвітлено діяльність Президента Петра Порошенка, мажоритарників та Радикальної партію. Негативна згадка стосувалася партії «Батьківщина».

Майже усі матеріали  надруковані  у рубриках «Офіційно», «Точка зору», «Політика», «Секрет успіху», благодійність,  а також позначаються зірочкою. Відповідно до редакційної політики, матеріали у цих рубриках публікуються на правах реклами, таким чином у газеті дотримано усіх правил публікації політичної агітації.

У кожному випуску поодинокими є згадки про діяльність Президента України Петра Порошенка та Уряду. Представники центральних органів влади згадуються в контексті виконання своїх посадових обов’язків, більшість інформації про них подається в рубриці «новини України та світу» у вигляді невеликих заміток. Варто зауважити, що з наближенням виборів, у газеті публікується дуже мало аналітичних матеріалів, майже вся газета рясніє політичною рекламою. Аналітичних матеріалів на тему виборів опубліковано не було, за винятком статті «Майданівці та комбати ідуть у політику», де зроблено аналіз хто з громадських активістів чи військових помічений у списках політичних партій.

 

Багато «джинси» опубліковано на сторінках «Вісник + К». частина матеріалів друкувалася під рубриками «Політика» та «Вибори», проте це ніяк не вказувало читачам на те, що матеріали друкуються як політична реклама. Найактивніше в позитивній тональності у ЗМІ висвітлювалася діяльність мажоритарників та «Батьківщини», в нейтральній – Радикальної партії, Президента Петра Порошенка та Народного Фронту; в негативній – Блоку Петра Порошенка, Петра Порошенка як партійця та прем’єр міністра Арсенія Яценюка.  Напередодні виборів на перших шпальтах газети друкуються фото та анонси статей про кандидатів в народні депутати.

Прикладом прихованої політичної реклами може бути стаття «Ігор Єремеєв: звинувачувати 51-шу бригаду – все одно що звинувачувати всю Волинь». У ній автор позитивно характеризує діяльність нардепа та кандидата в нардепи ВР нового скликання Ігоря Єремеєва за роки його перебування у Верховній Раді. В статті відверто автор закликає читачів проголосувати за кандидата, який «не лише обіцяє, але й робить конкретні справи».   Це ж стосується і інших статей: «Все для фронту! Все для перемоги» (позитивно висвітлюється діяльність Олега Ляшка), «Ірина Констанкевич обговорила з лучанами найгостріші проблеми», «Громадянська позиція» задає еталон поведінки для учасників виборчих перегонів», «Ігор Гузь – лідер симпатій виборців в окрузі № 19 на Волині»,  «Юлія Тимошенко: «Не здаватис! Ми сильні!». Більшість матеріалів дублюються в інших обласних виданнях.

 

До «джинсових» можна віднести і інші матеріали:  «Тимошенко: Для мене честь бути другим номером за Надією Савченко», «Юрій Вознюк: Нашу країну врятує тільки політичний компроміс», «До парламенту іде єдина опозиція до нинішньої влади»,  «Три дні з Олегом Ляшком». Майже усі ці матеріали були продубльовані в інших обласних виданнях, в окремих  - як політична реклама, в переважній більшості без маркування. Чимало статей стосувалося  партійних з’їздів основних політичних сил. Критика у газеті дісталася лише Блоку Петра Порошенка,  щоправда в агітаційній статті «Батьківщини»: “Особливий статус Донбасу — шлях до втрати суверенітету”. Матеріал побудований на контрасті та має  на меті сформувати у читача позитивне ставлення до лідерки партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко та негатив до Президента України Петра Порошенка: “Надаючи особливий статус Донбасу, Президент відкрив справжню “скриньку Пандори”... Далі наводяться слова Юлії Тимошенко: “Я добре розумію, що ці закони ініційовані саме Президентом, що вони проведені завдяки сильному тиску Президента на депутатів Верховної Ради. Але ще не запізно повернутися на проукраїнські патріотичні позиції і накласти вето на обидва закони...”. Випадки розміщення «джинси» активізувалися вкінці звітного періоду. 

 

Зафіксовано також використання так званого «чорного піару» проти політичних партій. Зокрема, у статті «Де Путін буде шукати нову п’яту колону в Україні» автор позитивно характеризує діяльність прем’єр міністра Арсенія Яценюка та команду «Народного фронту», зокрема «за чітку позицію у питаннях газових домовленостей». Натомість, Яценюку протиставляється Петро Порошенко, якого «Путін сподівається обдурити на різних переговорах». В статті акцент робиться на кандидатах в депутати від Блоку Петра Порошенка, які мають стосунок до представників Партії Регіонів (в статті стверджується: «всі вони або колишні регіонали, або відверті корупціонери»), очевидно, це робиться для того, аби скомпрометувати політичну силу в очах виборців, оскільки Партія Регіонів на Волині сприймається негативно. Вкінці автор підсумовує, підводячи виборців до «правильного» висновку: «Виборцям доведеться добре подумати, щоб напевне розібратися, хто кандидатів друг України, а хто друг Путіну».  

 

Варто зауважити, що на наступній сторінці  поряд опубліковано три різних за змістом статті: «Необхідно максимально оновити парламент», де в позитивній діяльності характеризуються кандидати в народні депутати від «Народного Фронту», під нею розміщено критичну статтю про прем’єр міністра та партійця Арсенія Яценюка під назвою «Реформатор чи вовк в овечій шкурі», поряд опубліковано статтю «Хто може зайняти крісло прем’єра після виборів», де знову ж таки позитивно висвітлено діяльність Арсенія Яценюка.

Жоден з матеріалів не маркований як політична реклама. уся інформація, опублікована в газеті, може бути віднесена до прихованої політичної реклами.

 

Не  менш активно виборча тематика висвітлювалася на сторінках газети «Сім’я і дім»,  особлива активність спостерігалася з наближенням виборів. Подана інформація була винятково позитивного змісту та стосувалася висвітлення діяльності майже усіх  політичних сил, найактивніше - кандидатів мажоритарників, Радикальної партії та Народного Фронту.

Більшу половину  матеріалів можна віднести до прихованої політичної реклами. Частина статей позначена зірочками, щоправда, вони настільки мініатюрні, що їх майже не помітно. Майже всі статті, опубліковані в газеті – дублюються в інших виданнях, що ще раз  свідчить про те, що вони, очевидно, замовлені штабами політичних партій.

 Впродовж кількох тижнів у газеті «Сім’я і дім» у рубриці «Доки всі дома» публікуються сімейні історії відомих волинян, однак з наближенням виборів у статтях розповідається лише про кандидатів з нардепи, акцент у матеріалах робиться на життєвий шлях політиків, сімейні цінності, що позитивно сприймається читачами. Зокрема, в таких статях йдеться про кандидатів мажоритарників Юрія Цейка, Юрія Гупала, Ірину Констанкевич, Романа Бондарука та кандидата від Блоку Петра Порошенка Романа Іванюка.

Напередодні виборів кількість як маркованої політичної реклами, так і «джинси» значно зростає. На першій сторінці публікуються фото та заголовки  статей кандидатів в народні  депутати, зокрема : «Він іде в політику з відкритим серцем та щирою душею – родина Романа Іванюка». Також на першій сторінці в передостанньому номері газети опубліковано фото кандидата від «Батьківщини» Григорія Пустовіта, та анонс інтерв’ю на місцевому телеканалі з Сергієм Мартиняком – кандидатом по мажоритарному виборчому округу № 20. На наступній сторінці опубліковано думки відомих лучан, які висловлюють підтримку кандидату по ВО № 22 Ірині Констанкевич,серед них і народний депутат України та кандидат до ВР по списку від Блоку Петра Порошенка Ігор Палиця. Позначок, які б вказували на те, що матеріал агітаційний – немає. Ця ж стаття продубльована і в інших газетах.

Також у виданні опубліковано досить об’ємні інтерв’ю, які займають цілі шпальти – «Олександр Скіпальський: Потрібно підтримувати все українське, інакше ми будемо підігрівати Путіну» та «Григорій Пустовіт: «Не допустимо, щоб революцію гідності зрадили, як Помаранчеву». Відверто агітаційний зміст статей дозволяє стверджувати, що матеріали є не що інше – як політична реклама, щоправда, знову немаркована.

 

Активно публікувалася прихована політична реклама на сторінках газети «Віче». Інформацію подавали під різними рубриками, проте жодного маркування як «реклама» у жодній зі статей зафіксовано не було. На початку звітного періоду таким матеріалів було мало, однак з початку жовтня і з наближенням виборів їх кількість помітно зросла. Найбільше інформації позитивного змісту отримали мажоритарники, Блок Петра Порошенка та «Батьківщина». В негативній тональності найбільше згадувалися прем’єр міністр Арсеній Яценюк, Блок Петра Поршенка та Свобода (хоча інформації негативного змісту було мало).

 

ЗМІ нічим не вирізняється на фоні інших друкованих видань – тут публікуються переважно замовні політичні статті, журналістського аналізу діяльності кандидатів, характеристики їхніх передвиборчих програм немає. На перших сторінках публікуються фото та анонси статей про кандидата від Блоку Петра Порошенка Романа Іванюка, кандидата від «Батьківщини» Григорія Пустовіта, та кандидата по мажоритарному округу № 22 Ірини Констанкевич. У газеті дублюються сттаті, опубліковані у інших виданнях.   

Прикладом прихованої політичної реклами може слугувати стаття   «Час єднатися», де, критикуючи політичних опонентів, автор позитивно висвітлює діяльність Блоку Петра Порошенка, зокрема, йдеться: «Секрет майже 30% підтримки партії Президента, як і значного відставання інших партій --  «Батьківщини», що стрімко втрачає популярність, «Народного Фронту», який так і не набрав рейтингу, бо у виборців  багато запитань до уряду Яценюка, радикала Ляшка та вічного критикана Гриценка (а ці партії мають майже рівну підтримку в 6-7%), - криється у якості  партійних списків та у ставленні до війни з Росією. Безумовно, Блок  Петра Порошенка слід називати партією миру, хоча б тому, що всі його учасники підтримують мирний план Президента і всі його зусилля по деескалації конфлікту на Сході.».  Серед інших опубліковано агітаційні матеріали партії «Батьківщина», Радикальної партії та Блоку Петра Порошенка. Жодного маркування як політична реклама у статтях немає.

 

Найменше матеріалів на тему виборів опубліковано у газеті «Відомості».  Проте, інформація, подана найбільш збалансовано. У ЗМІ приділили майже однакову увагу головним політичним силам, щоправда, і тут не обійшлося без прихованої політичної реклами. Йдеться про ряд статей агітаційного змісту, опублікованих у інших обласних ЗМІ. Найбільше уваги «Відомості» присвятили «Батьківщині», Блоку Петра Порошенка та Народному Фронту. Впродовж усього звітного періоду агітаційні матеріали були марковані спеціальною позначкою, однак впродовж останнього тижня перед виборами значна частина матеріалів не мала такого маркування.   

 

В загальному, можна сказати, що в друкованих виданнях тему виборів висвітлено найактивніше, проте, необ єктивно. Більшість матеріалів подані у позитивній тональності та є агітаційними. Приблизно  90 % цих статей не мають позначок «політична реклама».