Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Інтернет-видання висвітлювали вибори відносно активно, особливо порівняно з телебаченням, і відносно збалансовано за тональністю. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у позитивній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що інтернет-видання забезпечило відносно рівний доступ до медіа.
В цей період виборці в Інтернеті отримали дещо більше інформації для прийняття усвідомленого рішення, ніж в пресі чи на телебаченні. Хоча переважало реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії, однак і ПроЧерк, і Про все розмістили повну інформацію про кандидатів-мажоритарників, та відео-ролики, підготовлені Громадським телебаченням Черкас, з нейтральним аналізом кандидатур і їх прямою мовою.
Найбільше був представлений серед посадовців Петро Порошенко як Президент, хоча поширювалася інформація про нього і як партійця, Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов були присутні і як виконавці своїх посадових обов’язків, і як партійці. В останній тиждень перед днем виборів активно був представлений саме Петро Порошенко як Президент в зв’язку з його візитом до Черкас.
Найактивніше в просторі інтернет-новин були представлені мажоритарники, «Народний фронт» та «Блок Петра Порошенко».
Серед найменш представлених – «Самопоміч», «Радикальна партія», «Громадянська позиці» та КПУ.
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримали мажоритарники. «Батьківщина» та мажоритарники отримали на свою адресу найбільше негативу. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені мажоритарники, «Народний фронт» та «Блок Петра Порошенка».
Суб’єкти моніторингу були представлені в різних контекстах, більш різноманітних, ніж на телебаченні та в пресі: починаючи з реєстрації кандидатів і пов’язаних з цим подій (відмовами ЦВК), продовжуючи висвітленням активності кандидатів на округах, зокрема, їх поїздок і зустрічей з виборцями, і завершуючи висвітленням випадків поширення чорного піару, порушень виборчого законодавства, з’ясувань стосунків між кандидатами тощо. В день виборів особлива увага журналістів інтернет-видань була привернута до порушень виборчого законодавства різними суб’єктами виборчого процесу.
Основними спікерами були:
- «Батьківщини» - очільник обласної організації - кандидат по 194 округу А.Бондаренко,
- «Народного фронту» - Андрій Парубій, Тетяна Чорновол та черкащанин Максим Поляков (списочник),
- «Блоку Петра Порошенка» – кандидат-мажоритарник від «Блоку Петра Порошенка» по 194 округу Олег Петренко, спис очники Олександр Черненко, Юлій Мамчур, Віталій Ільяшенко.
- «Свободи» - очільник обласної організації Юрій Ботнар, кандидат по 198 округу Сергій Рудик, голова черкаської міської організації Ярослав Нищик,
- «Сильної України» - Сергій Тігіпко,
- «Опозиційного блоку» - Олександр Вілкул.
- мажоритарників – самовисуванець, екс-регіонал Володимир Зубик (195 округ).
Джинса.
ПроЧерк в рубриці «Резонанс» розміщував декілька розлогих інтерв’ю Максима Полякова («Народний фронт»), створених без інформаційного приводу, та інтерв’ю Сергія Тігіпка з викладенням його бачення подолання корупції.
Наприкінці моніторингового періоду ( з 6 жовтня) ПроЧерк став маркувати передвиборчу агітацію зірочкою біля назви статті з посиланням на рекламний характер матеріали в кінці текста, що є більш очевидним для читача, ніж маркування, виявлене в газетах.
Треба відзначити, що на сайті регулярно розміщувалися статті щодо мажоритарника Володимира Зубика (195 округ) – на початку періоду ці статті не маркувалися, наприкінці – позначені як рекламні, однак в деяких вимкнена можливість коментування (у інших рекламних статей така можливість у користувачів сайту є).
Треба відзначити аналітичну статтю « Черкащина на старті: Ми з них вибиратимемо», в якій подано нейтрально зведену інформацію про кандидатів-мажоритарників по черкаським округам (ПроЧерк, 7 жовтня).
Про Все не маркує матеріали як політичну агітацію, явно вираженої джинси на сайті не було виявлено.