Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Черкаська преса з наростаючою активністю висвітлювала вибори, однак – не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту зросла наприкінці моніторингового періоду майже до 50%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що черкаська преса не забезпечила рівний доступ до медіа.
В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Це відбулося в першу чергу в силу реактивного, а не аналітичного висвітлення кампанії, що полягало в висвітленні дій та заяв політиків і передвиборчих штабів, на початку - з приводу реєстрації кандидатів та виборчих списків, починаючи з початку жовтня – підчас агітаційних поїздок, наприкінці – в контексті надання передвиборчих обіцянок. У всіх виданнях розміщувався значний обсяг агітаційних матеріалів без належного маркування.
Арсеній Яценюк частіше був представлений як посадова особа, ніж партієць, особливо збільшилася його присутність в інформаційному просторі в останні 2 тижні в зв’язку з появою числених статей з великим обсягом негативу на його адресу.
Петро Порошенко також частіше був представлений як Президент, Олександр Турчинов рідко був присутній в друкованих новинах, переважно як посадовець.
Найактивніше були представлені на шпальтах газет мажоритарники, «Народний фронт» і «Блок Петра Порошенка».
Дещо менше були представлені «Батьківщина», Петро Порошенко як посадова особа, «Радикальна партія», «Сильна Україна» та Арсеній Яценюк як посадова особа.
Найменш представленими були КПУ та «Самопоміч» - комуністи згадувалися переважно в контексті висвітлення активності інших суб’єктів, «Самопоміч» найбільш активно була присутня в черкаських друкованих новинах в контексті висвітлення візиту до Черкас Семена Семенченка.
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримала «Батьківщина», зі значним відривом від неї йдуть «Радикальна партія», мажоритарники та «Народний фронт». Значну кількість позитивних згадок отримували також «Сильна Україна», «Опозиційний блок», «Блок Петра Порошенка» та «Громадянська позиція». Основний масив позитиву створювався за рахунок немаркованої політичної реклами.
Найбільше негативу на свою адресу отримали Арсеній Яценюк та Петро Порошенко як посадові особи, та «Блок Петра Порошенка». Негативна тональність щодо посадовців створилася за рахунок негативних оцінок їх діяльності в немаркованій політичній рекламі інших суб’єктів моніторингу (переважно – «Опозиційного блоку» та «Сильної України», а також за рахунок статей, по формі – аналітичних, однак застосовуючих медіа-ефекти для створення негативної тональності.
Очевидною є тенденція до збільшення кількості негативу на адресу суб’єктів по мірі наближення до дня виборів.
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені мажоритарники, «Народний фронт» та «Блок Петра Порошенка».
На початку періоду суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми висування та реєстрації кандидатів депутати по одномандатних округах та загальнодержавному виборчому округу, перспектив потрапляння їх в Верховну раду. На протязі всього періоду в газетах висвітлювалися візити кандидатів до Черкаської області, випадки поширення «чорного піару», імовірні порушення виборчого законодавства (зокрема, в останні 2 тижні активно поширювалася переважно нейтрально забарвлена інформація про імовірний підкуп виборців кандидатами-мажоритарниками по окремих округах Черкащини (195, 198, 200). Без жодних інформаційних приводів висвітлювались позиції з економічних та політичних питань кандидатів в немаркованих рекламних статтях, та дуже активно – діяльність на округах кандидатів-мажоритарників.
Основними спікерами були:
- «Батьківщини» - Ю.Тимошенко та очільник обласної організації - кандидат в народні депутати А.Бондаренко,
- «Свободи» - очільник обласної організації Ю. Ботнар,
- «Сильної України» - С. Тігіпко,
- «Народного фронту» - А. Парубій, 39-тий в списку черкащанин М.Поляков, та А.Яценюк,
- «Опозиційного блоку» - О.Вілкул, Ю.Бойко, Н.Королевська,
- «Громадянської позиції» - А. Гриценко,
-«Радикальної партії» - Ігор Чижмарь, Ігор Мосійчук,
- мажоритарники О. Петренко («Блок Петра Порошенко»), Андрій Габров («Народний фронт») та В. Жуковська (само висування) на 194 окрузі, Ю. Власенко на 196 окрузі, Генадій Бобов (самовисування) на 196 окрузі.
Наприкінці вересня в газетах почали з’являтися інтерв’ю комбатів, що балотувалися від «Народного фронту» та «Самопомочі».
Джинса.
Видання розміщували значний обсяг рекламних по суті матеріалів, чи не маркованих взагалі як політична реклама, чи маркованих дрібним шрифтом тільки в вихідних даних («Вечірні Черкаси»), чи маркованих неочевидно для читача (позначка П.А. в колі наприкінці статей в газеті «Нова доба»), що впливає на адекватне сприйняття виборцями інформації. Ситуація ускладнювалася для читача частим розміщенням таких статей поряд з належно маркованими.
«Акцент» полишається, як і на попередніх виборах, лідером за кількістю «джинси». В «Вечірніх Черкасах» в кожному номері видання є стаття відносно аналітичного змісту щодо виборчих перегонів, як правило, яка утримує негативні оцінки.
Найбільше «джинсової» інформації про суб’єктів моніторингу розмістила газета «Акцент», найменше – газета «Черкаський край».
Медіаефекти. Для створення позитивної чи негативної тональності найчастіше в газетах використовувалися такі медіа ефекти, як маніпуляції заголовками, іронія, стверджування (щодо шансів суб’єктів моніторингу на перемогу в виборчих перегонах), посилання на анонімних експертів, контраст, риторичні запитання, наклеювання ярликів, повтор інформації, створення асоціацій. Прикладами «джинсових» статей, які утримують в собі декілька медіа-ефектів, можна привести:
· «Час єднатися навколо реформ» («Акцент», 8 жовтня, позитив щодо Петра Порошенка як посадової особи проєцирувався на «Блок Петра Порошенка»);
· «Опозиція вимагає підняти пенсії та скасувати пенсійну реформу» («Вечірні Черкаси», 8 жовтня, позитив щодо «Опозиційного блоку» та негатив щодо влади);
· «Час єднатися» («Акцент», 15 жовтня, позитив щодо «Блоку Петра Порошенка»);
· «Премьерный показ» («Акцент», 15 жовтня, позитив щодо Арсенія Яценюка як прем’єра та негатив щодо різних політичних сил);
· «Уряд гієн, або Чому вибори надто важливі для Яценюка» («Вечірні Черкаси», 15 жовтня, негатив щодо Арсенія Яценюка як прем’єра.
· «Рубрика "Спецмісія". "Радикальна партія йде перемагати" («Акцент», 17 вересня);
· «Три дні з Олегом Ляшком» («Акцент», 17 вересня);
· «Останні акорди виборчої кампанії» («Акцент», 22 жовтня, позитив щодо «Батьківщини»);
· «Конструктивна опозиція - запорука миру в країні» («Вечірні Черкаси», 22 жовтня, позитив щодо «Сильної України»).