Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Протягом звітного періоду (15.09. – 31.10.2014 року) Хмельницька преса («Подільські вісті», «Проскурів») друкувала матеріали виборчого контенту. Найбільше таких публікацій було розміщено в «Подільських вістях» органі Хмельницької обласної ради та ОДА. Причому кількість публікацій зростала з кожним тижнем наближення дня виборів, як і загальна кількість сторінок газети, особливо, четвергових номерів (до початку виборчого процесу, протягом року, кількість сторінок в номері складала 4 – 6 формату А2). Останній передвиборчий примірник газети від 23 жовтня мав загальну кількість 14 сторінок із яких 9 було відведено під передвиборчі матеріали суб’єктів виборчого процесу. Тобто площа передвиборчих публікацій цього номера зайняла 63, 3% від усієї площі газети.
В «Подільських вістях», практично щотижня, публікували статті ВО «Батьківщина» і майже щотижня – партія «Сильна Україна» і це, як правило, на 2-й, 3-й сторінках. Публікації про ВО «Батьківщину» займали найбільші площі. На другому місці за площами публікацій – партія «Сильна Україна». Її публікацій менше майже на третину від площ виділених ВО Батьківщина». Наступний – Блок Петра Порошенка. Публікації цієї політсили склали менше двох третин від площ виділених ВО Батьківщина». Площі публікацій про всі інші політичні сили, яким надавалися площі для публікацій на наступних сторінках газети складають половину і менше від площ виділених ВО Батьківщина».
За звітний в «Подільських вістях» період виборець міг також прочитати декілька раз про Радикальну партію О.Ляшка, по разу про партії: ВО «Свобода», «Самопоміч», «Громадянська позиція», «Народний фронт». Але публікації про всі вище згадані і разом взяті політичні сили складають лише 49% від загальної площі виборчого контенту що була виділена кандидатам-мажоритарникам.
Характерною особливістю публікацій є те, що тональність їх майже всіх – позитивна. Лише зрідка в окремих з них є вкраплення негативної тональності про якусь із партій.
Ще однією характерною особливістю є те, що протягом всього виборчого процесу в газеті «Подільські вісті» надзвичайно рідко друкувалися публікації аналітичного характеру. Перевага віддавалася особам мажоритарників, та лідерам партій.
Площа публікацій передвиборчої тематики в газеті «Проскурів» (орган Хмельницької міської ради) протягом всього звітного періоду була, зазвичай, в межах двох сторінок, що становить 12,5% об’єму тижневика). Це значно менше за розміри площ передвиборчих публікацій в «Подільських вістях». Але й він віддавав перевагу публікаціям ВО «Батьківщина». І тут публікацій цієї політичної сили майже на третину переважають площі публікацій про блок Петра Порошенка, в 4 рази більші ніж замітки про Радикальну партію О.Ляшка та значно більші про згадки за «Народний фронт» та про «Громадянську позицію», інформація про які була на сторінках тижневика. Публікацій про мажоритарників «Проскурів», практично, не давав.
Тональність всіх публікацій була переважно позитивна, але варто зазначити, що тут можна було зустріти і критичні матеріали негативної тональності (у мінімум три рази менші позитивної) та нейтральні про окремих основних суб’єктів виборчого процесу та деякі аналітичні матеріали.
Тексти публікацій в обох вище розглянутих ЗМІ щедро пересипані висловлюваннями лідерів партій, цитатами з їх виступів, їх фотографіями.
Було декілька випадків друку зовсім однакових статей про партію ВО «Батьківщина» в обох газетах. Ці публікації відрізнялися лише різними заголовками та різними авторами. Висновок – від друку «джинси» не відмовлялися.
В підсумку можна зробити висновок, що через незначну кількість незаангажованої об’єктивної аналітики некомпетентному виборцю самостійно, керуючись зазначеними ЗМІ, зорієнтуватись у своєму виборі – було проблемно.
Слід відмітити, що ЗМІ швидше публікували курйозні випадки з кандидатами ніж аналітичні матеріали.
Тижневик «Поділля» за звітний період не друкував матеріалів на користь жодної із партій – суб’єктів виборчого процесу чи кандидатів в одномандатних округах. Його публікації передвиборчого контенту носили інформаційний характер про хід виборчої кампанії в області, методи спілкування кандидатів з виборцями з метою переконати голосувати за себе, роботу ОВК, аналітичний огляд списків партій учасників виборчого процесу та особливості виборів в області. Для такого контенту тут стабільно виділялася площа в межах однієї сторінки формату А4 під рубрикою «Політика».